San Marino o Facebooku

Niezłe zamieszanie i konsternację wywołało wczoraj maleńskie San Marino. W krótkim programie dot. Eurowizji i reprezentantki kraju – Valentiny Monetta (na gifie), zaprezentowano jej utwór eurowizyjny pt. „Facebook, Uh, Oh, Oh (A Satirical Song)”, w skrócie „Facebook”. Utwór napisał Ralph Siegel, z którym wczoraj połączono się na Skypie. Niestety kompozytor swoje najlepsze lata i sukcesy eurowizyjne ma już za sobą…Piosenka, którą stworzył stała się w ekspresowym czasie jedną z najbardziej nielubianych piosenek Eurowizji 2012, w czym pokonuje nawet (powszechnie uważaną za słabą) Gruzję. Utwór opowiada o zaletach Facebooka i internetu, dzięki którym Valentina ma miliony znajomych i może z nimi rozmawiać na wszystkie tematy. W tekście utworu (napisanym przez prezesa OGAE Hiszpania) pojawia się też wzmianka o cyber sexie, co wprowadziło w rozbawienie wielu słuchaczy. Poza idiotycznym tekstem, słaba jest też melodia – fani zwracają uwagę, że brakuje tu rytmu i utwór nie nadaje się do tańczenia. W teledysku natomiast widzimy Valentinę szalejącą po kolorowym pokoju ze swoim iPhonem i laptopem, widać też ujęcia San Marino i Włoch. Wielu miłośników Eurowizji pyta się, czy ten utwór przygotowano „na poważnie”, czy San Marino chce być zauważone poprzez „joke entry”.

Pojawia się też problem. Zgodnie z regulaminem Eurowizji tekst utworu nie może promować i reklamować żadnego produktu, a Facebook to nazwa portalu społecznościowego. Gdyby zamiast słowa „Facebook” padało np. słowo „internet”, nie byłoby problemu. W tym jednak przypadku musimy poczekać na decyzję EBU. Jeśli faktycznie doszło do złamania regulaminu, tekst będzie musiał być zmieniony, albo nie zostanie dopuszczony do konkursu, co pozostawi telewizję SMRTV bez piosenki i ostatecznie spowoduje dyskwalifikację San Marino (a tego na pewno byśmy nie chcieli). Tego typu sytuacje miały wcześniej już miejsce w historii Eurowizji. W 1987 roku Lotta musiała zmienić tytuł swojego utworu eurowizyjnego z „Fyra bugg och en Coca Cola” na „Boogaloo”, ale w 2006 roku EBU dopuściło do udziału w JESC utwór rumuński, w którym pojawiają się wzmianki o Harrym Potterze i Spidermanie. Telewizja SMRTV została już poinformowana o sytuacji i wie, że może mieć w związku z tym problemy. Decyzja zostanie podjęta w poniedziałek, ale miejmy nadzieję, że już teraz San Marino pracuje nad ewentualną opcją rezerwową (nowy utwór lub nowy tekst do „Facebooka”). Jeśli EBU nie zareaguje w tej kwestii, w kolejnych edycjach ESC może dojść do sytuacji, w których największe marki będą sponsorować piosenki eurowizyjne w zamian za umieszczenie nazwy produktu w tekście utworu.


Dziś ostatni finał narodowy

Niespodziewanie to Belgowie zamykają w tym roku sezon selekcyjny. Telewizja belgijska wewnętrznie wybrała wokalistkę na ESC – reprezentantką została Iris (na zdj.). Pierwotnie również utwór miał być wybrany wewnętrznie, ale ostatecznie komisja nie mogła się zdecydować, którą balladę wybrać i postanowiła decyzję powierzyć widowni. Stąd też ekspresowy finał narodowy – krótko, tylko dwie piosenki i raczej w cieniu ostatniej tragedii, która wstrząsnęła Belgią (w wypadku belgijskiego autokaru w Szwajcarii zginęło ponad 20 belgijskich uczniów, wczoraj z tego powodu Belgowie przeżywali żałobę narodową). Iris wykona dziś „Safety not” i „Would you”, a widzowie w specjalnym głosowaniu wskażą ten lepszy utwór. Finał rozpocznie się o 20:00, ale wyniki poznamy dopiero po 22:45 w programie „Vrienden Van de Veire on”, gdzie Iris będzie gościem specjalnym. Transmisja pierwszej części na pewno odbędzie się na Eurovision.tv. Nie wiadomo, czy portal obejmie transmisją internetową także część z wynikami.

UPDATE: Belgowie wybrali. Iris jedzie do Baku z utworem „Would you”. Mp3 p prawej stronie bloga. Znamy już wszystkie piosenki półfinałów Eurowizji 2012

Najbliższe wydarzenia:

18. – Macedonia, konferencja prasowa Kaliopi

18. – Szwajcaria, oficjalna premiera teledysku

18. – Chorwacja, premiera teledysku

19. – Wielka Brytania, prezentacja utworu

19. – Islandia, premiera teledysku i nowej wersji

19. – Hiszpania, premiera teledysku

20. – Losowanie kolejności startowej ESC 2012

PRZED EUROWIZJĄ

Dziś ma być opublikowany utwór eurowizyjny Azerbejdżanu. Reprezentantką gospodarzy jest Sabina Babayeva. [UPDATE] Utwór nosi tytuł „When the music dies” i dostępny jest TUTAJ.

Dziś lub jutro opublikowana zostanie nowa wersja serbskiego utworu „Nije ljubav stvar”. Jak poinformował Zeljko Joksimovic, dokonano remasteringu, ale zmiany są kosmetyczne. [UPDATE] Serbii jeszcze nie ma, ale jest już nowa wersja albańskiego „Suus” Rony Nishliu. Teledysk znajdziecie TUTAJ.

Premiera teledysku do macedońskiego utworu „Crno i belo” odbędzie się również dzisiaj. Klip kręcony był przez 3 dni w Bitoli.

Opublikowano już teledysk do utworu słowackiego „Don’t close your eyes” w wykonaniu Maxa Jasona Mai. Klip do obejrzenia TUTAJ.

Wczoraj odbyła się premiera teledysku i nowej wersji utworu „This is the night” Kurta Calleji z Malty. Klip TUTAJ.

Anmary, Pastora Soler, Rona Nishliu, Joan Franka, Pernilla Karlsson i Sofi Marinova dołączyły do projektu „Eurovision in Concert”, który odbędzie się 21 kwietnia w Holandii.

Tooji (na zdj.) dokonał parodii własnego utworu eurowizyjnego „Stay”, śpiewając go w różnych językach. Video TUTAJ. Oficjalne nagranie promujące utwór (jak zawsze w przypadku Norwegii – bez teledysku) znajdziecie TUTAJ.

Opublikowałem nowe video z Globen Arena podczas finału Melodifestivalen. Tym razem zobaczycie, jak publika reagowała na wyniki głosowania i zwycięstwo Loreen. Nagranie TUTAJ.

PRZYPOMINAM O GŁOSOWANIU W „KLEMOVISION SONG CONTEST 2012” (Półfinał 1). Informacje dot. głosowania znajdziecie TUTAJ, a paczkę z utworami TUTAJ. Informuję, że czas na głosowanie został skrócony – swoje punktacje można wysyłać do środy na adres blazewicz.poczta@gmail.com

Reklamy

131 komentarzy

 1. Z Semi1

  Napewno:

  Islandia, Izrael, Albania, Irlandia, Szwajcaria, Łotwa, Cypr, Belgia,

  Rosja, Rumunia (te kraje prawie zawsze awansują)

  ostatnie miejsca dla Austrii, Czarnogóry i San Marino

  Polubienie

 2. Albania jest genialna i dzisiaj to potwierdziła:)Mam nadzieje że będzie minimum w top 5.
  Kibicuję również Łotwie która też może byś czarnym koniem.

  Polubienie

 3. Powiem tak: jest źle. Drugi rok z rzędu mam problem ze skompletowaniem top 10 każdego półfinału na podstawie wersji studyjnych. Spróbowałem jednak wytypować 10 moich faworytów z obu półfinałów. Kolejność rankingowa (zaczynając od najlepszej wg mnie piosenki) jest od miejsca 1 do 7, ostatnie trzy utwory przedstawiłem już w kolejności przypadkowej.

  Z pierwszego:
  1. Izrael
  2. Islandia
  3. Mołdawia
  4. Finlandia
  5. Szwajcaria
  6. Albania
  7. Węgry

  Ostatnie trzy miejsca są mi obojętne. Niech będzie Belgia. Rosysjkie joke entry jest zabawne, wiec też może być, chociaż piosenka marna. No i na koniec Cypr, bo z szybszych tego półfinału jest chyba najlepsza, ale to już naciągane „top 10”, które naprawdę nie jest takie „top”.

  Z drugiego:
  1. Portugalia
  2. Turcja
  3. Macedonia
  4. Słowenia
  5. Serbia
  6. Bośnia i Hercegowina
  7. Szwecja

  Tu podobnie – ostatnie trzy miejsca są mi obojętne. Estonia, Słowacja i Białoruś mogą być, wydają mi się najlepsze z tych słabych piosenek półfinału.

  Polubienie

  1. Dziwne…piszesz ,że jest słabo ,a dajesz piosenkę z Portugalii, Mołdawii czy Finlandii wysoko…

   Polubienie

 4. Chciałem zwrócić uwagę, że duża część piosenek w formie mp3 mi nie działa.
  Przykład? Francja, Włochy, Austria. Są to głównie wrzuty z MediaFire.

  Polubienie

 5. BREAKING NEWS: Wątek eurowizyjny pojawił się również w „Must be the Music” – wykonująca piosenkę Eleny Paparizou dziewczyna niestety nie zyskała uznania w oczach jury.

  Polubienie

 6. „Wizyte L.Kaczynskiego organizowala Kancelaria Prezydenta” oj tu znowu muszę swzmoanenu Panu przyznać rację. Nie dość, że sobie kaczor prywatną wizytę za nasze ciężko zarobione pieniądze zafundował, to jeszcze pilota udawał i zniszczył samolot. Ile to wszystko kosztowało. Do tego bezczelnie zaczął kampanię wyborczą braciszka ksero. Ile czasu antenowego za friko.”Polske reprezentowal na nich Premier D.Tusk, a gospodarzem uroczystosci byl Premier Rosji W.Putin.” z tym też się w pełni zgadzam. To była wspaniała uroczystość, nawet pan Putin pozwolił Premierowi coś powiedzieć i rękę wyściskał, po trzech dniach to nawet przytulił.A jak Premier z żoną po Andach śmigał to było naprawdę urocze, i order mu dali.Szkoda, że nic szanowny Pan o tym nie napisze bo to było takie urocze.Jeszcze raz dziękuję.Pan tak pięknie wszystko wyjaśnia.By żyło się lepiej!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.