BREAKING NEWS

Polska poza Eurowizją 2012
Dziś rano na profilu Facebook Telewizji Polskiej pojawił się wpis, że "TVP nie zaangażuje się w Eurowizję 2012". Wielu fanów nie mogło uwierzyć w taką informację, jednak kolejne wiadomości od TVP nie pozostawił złudzeń. Stacja wycofuje się z udziału w konkursie bo chce się skupić na transmisji Euro 2012 (TVP jest głównym polskim nadawcą Mistrzostw Europy) i Igrzysk Olimpijskich 2012. Tym samym po raz pierwszy od debiutu, TVP samodzielnie rezygnuje z udziału w Eurowizji i najprawdopodobniej będzie jedynym krajem, który brał udział w poprzedniej edycji, a teraz zrezygnował (Armenia ma powody do rezygnacji, ale wciąż zastanawia się nad udziałem i raczej ostatecznie zdecyduje pozytywnie). Wiadomość od TVP zbulwersowała fanów, którzy krytykują stację za dyskredytowanie konkursu i brak szacunku dla miłośników Eurowizji. Polskę porównuje się też do innych krajów, które mimo znacznych problemów finansowych (np. Grecja) jednak wystartują na ESC 2012 w Baku. Pojawiły się głosy, że pauza Polski potrwać może dłużej niż rok. 

Decyzja TVP jest dziś tematem numer jeden portali eurowizyjnych. Podkreśla się fakt, że TVP postępuje jak telewizja czeska – skupia się na wydarzeniach sportowych, na pewno bardziej dla niej opłacalnych. Okazuje się jednak, że wielu europejskich nadawców umie pogodzić transmisję Euro 2012, Igrzysk Olimpijskich i udział w Eurowizji. Tak zrobią niemal wszystkie telewizje publiczne w Europie (poza Azerbejdżanem, Hiszpanią, Izraelem, Norwegią i Włochami). Najlepszy przykład to ukraińskie NTU i brytyjskie BBC. Na Ukrainie Euro 2012, Eurowizja 2012 i Igrzyska Olimpijskie 2012 będą transmitowane przez stację NTU, w Wielkiej Brytanii prawami do transmisji wydarzeń sportowych BBC podzieli się w ITV. BBC będzie zaś samodzielnie przygotowywać projekt eurowizyjny. Można? Można. 

Decyzja TVP uważana jest za złą również ze względów politycznych. Kraj wycofuje się z Eurowizji przed konkursem organizowanym w Baku, mimo iż Azerbejdżan uważany jest za partnera Polski – kraje łączą dobre stosunki oraz współpraca, a Azerbejdżan zawsze był przez Polaków wysoko oceniany na ESC. Podkreśla się tu też rolę Polski w projekcie "Partnerstwa Wschodniego" – fakt, iż Polska wycofuje się z Eurowizji organizowanej w Azerbejdżanie, może być bardzo źle odebrany przez samych gospodarzy, jak i kraje sąsiedzkie.

Polska uważana jest za jeden z najsłabszych krajów eurowizyjnych, chociaż nasz debiut wciąż uważany jest za najlepszy w historii Eurowizji. W 1994 roku Polska zajęła drugie miejsce – utwór "To nie ja" Edyty Górniak. Podobny debiut zanotowała Serbia i Czarnogóra w 2004, a lepiej wypadła debiutująca Serbia w 2007 (1. miejsce), jednak warto przypomnieć, że serbscy artyści wcześniej już wystepowali na ESC (jako Jugosławia). W przypadku Polski, było to całkowite novum dla Eurowizji. W latach ’90 reprezentantów wybierano wewnętrznie – poza Edytą Górniak, która była druga, szło nam różnie – Anna Maria Jopek była 11., ale np. Piasek już tylko dwudziesty. Wprowadzenie preselekcji narodowych zakończyło się doskonałą, siódmą lokatą dla Ich Troje i hitu "Keine Grenzen". Porażka Blue Cafe rok później spowodowała, że Polska spadła do półfinałów, w których radziła sobie dobrze, ale nie wiązało się to z awansem (dwukrotnie zajmowaliśmy pierwsze miejsce "pod kreską"). W 2008 roku Isis Gee udało się zakwalifikować do finału, ale zajęła w nim przedostatnie miejsce. W 2011 roku Polska zajęła ostatnie miejsce w półfinale, co uważane jest za największą porażkę naszego kraju, chociaż paradoksalnie wysłaliśmy na ESC jedną z naszych najlepszych (i najbardziej eurowizyjnych) propozycji. Porażki nie powinny być jednak powodem do rezygnacji, bo wiadomo – liczy się uczestnictwo. Dla przykładu – Łotwa dwa razy pod rząd zajęła ostatnie miejsce w półfinale, a mimo to nie wycofała się, a jedynie zmieniła nieco format preselekcji. 

PLEBISCYT DE
Zróbmy własne preselekcje
W związku z tym, że Polska nie weźmie udziału w Eurowizji, polskiej muzyki zabraknie w Baku. Warto jednak pokazać, że w Polsce istnieje wiele dobrych utworów, które nadawałyby się na konkurs. Zróbmy własne preselekcje! Proponuję plebiscyt, w którym czytelnicy wybiora najlepszy utwór, który mógłby reprezentować Polskę w Baku! Zgłoszenia propozycji można nadsyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – warunkiem jest czas publikacji utworu (po 1 września) i czas trwania piosenki (max. 4 minuty). Każdy czytelnik może zgłosić maksymalnie 4 utwory. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrana zostanie stawka finałowa, która poddana zostanie głosowaniu. Zwycięski utwór weźmie udział w innym plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego – Klemovision Song Contest 2012. Zapraszam do udziału i do wysyłania zgłoszeń! 
Reklamy

82 komentarze

 1. Z CAŁEGO SERCA CHCIAŁBYM PODZIĘKOWAĆ PANI MARII MAKOWSKIEJ !!!!

  DZIĘKUJEMY ZA WSPANIALE SPĘDZONE LATA !!!!

  OCZYWIŚCIE PANI MARII SZABŁOWSKIEJ- NAJWIĘKSZEJ ZNAWCZYNI TEGO KONKURSU !!!

  DZIĘKUJEMY DZIEWCZYNKI !!!!

  Polubienie

 2. Nie zauważyłem, aby coś kasowali… to już byłby szczyt wszystkiego :/. No chyba, że ktoś przeklinał itd., ale tak ogólnie, to komentarze nieprzychylne tej decyzji to tam są, i to sporo.

  Polubienie

 3. Zapewne czytaliście komentarze np.na esctoday.com.Tam wszyscy prawie ludzie wiedzą jaką mamy kretyńską telewizję i nam współczują .

  Polubienie

 4. nie dość że miałem zwalony tydzień od poniedziałku kiepsko się zaczął to jeszcze zarąbista wiadomość na koniec tygodnia co prawda się spodziewałem tego więc nie jestem jakoś specjalnie rozczarowany ale to co się dzieje w TVP to poprostu żal może trzeba się zebrać i okupywać gmach TVP za to że nie chce nam dać tego co chcemy a raczy nas 5000cznym odcinkiem mody na sukces i jej powtórkami albo żałosnymi kabaretami to się musi skończyć to jest państwo w państwie jak PZPN

  chociaż ja jeszcze myślę że brak zaangażowania to może oznaczać wybór wewnętrzny lub jak ktoś się zgłosi i pokryje koszty to pojedzie bez braku wsparcia TVP którego i tak nie ma żaden z reprezentantów no nie mogę na każdym kroku jak wspominam słowa TVP to mi się podnosi całe szczęście mam CP i nie muszę płacić abonamentu i obejrze sobie po niemiecku na ART

  jeżeli Polska chce wrócić za rok do konkursu to ma obowiązek transmitowania chyba finału bo to jakoś zapis jest ale aż tak się nie orientuje z pamięci więc niech ktoś to opisze bo tam są jakieś zasady wycofania się i powrotu

  co do bałkanów ja obejrzałem pierwszy konkurs w 1999 i z każdym rokiem zainteresowanie nie maleje u mnie a rośnie i ciekawi co się dzieje w każdym kraju może dlatego że w moim nie dają nam tego co chcemy i musimy się emocjonować innymi

  ja apeluje do TVP ja mogę prowadzić ten dział rozrywki za połowę gaży obecnego dyrektorka resztę przeznaczę na promocje konkursu

  CZAS NA ZMIANY

  Polubienie

 5. oooooooooooooooooo bad TVP!

  Proponuje napisac do Pana Premiera, Marszalka Sejmu, Ministerstwa Kultury i KRRiT … o tym co wyprawia TVP!!!

  Wydaje mi sie ze EBU bedzie przekonywac TVP aby zostala w konkursie … a na wybor piosenki i reprezentanta nie jest jeszcze za pozno (do ok 15.marca 2012).

  Dziwi mnie to bardzo, ze nasza szefowa delegacji Maria M. nie chce jechac na wycieczke do Azerbejdzanu!!!

  Polubienie

 6. Moim zdaniem sprawe rezygnacji TVP z Eurowizji 2012 nalezy naglosnic w mediach: gazeta.pl, interia.pl, onet.pl, wp.pl, TVN24 i inne wazne portale … moze cos sie jeszcze da wskorac.

  Polubienie

 7. Jeśli ten filmik stanie się slawny wsród fanów Eurowizji to może coś zadziałamy wspólnie! Wchodźcie na filmik tam jest link do petycji podpisało ją w ciągu kilku godzin już 90 osób!:)

  Polubienie

 8. Ta sprawa powinna być nagłośniona,gdzie się tylko da.Skoro już ludzie z zagranicy są zaskoczeni rezygnacją Polski i wiedzą,jaką mamy telewizję z jakim podejściem,to o czymś to świadczy.
  A teraz mogliby jakoś pomóc ludzie z OGAE Polska.Niech coś dobrego zrobią.

  Polubienie

 9. myślę że OAGE w przeciwieństwie do TVP jednak coś robi i pewnie już podjęte są kroki zresztą widać poruszenie i to nie jednej czy dwóch osób to cieszy a jedna osoba w TVP w szanownym zarządzie nie ma prawa decydować o tym czy tak jak w PZPN orzełek jest potrzebny czy nie to skandal jak dla mnie że nie było najpierw zapytania do organizacji zajmujących się konkursem jak fani odebraliby tą decyzję jedyne co może pomóc to zgłoszenie tego do TVN prosto z polski i krytyka stacji bo to wtedy TVP może się obudzi

  Polubienie

 10. Widać poruszenie w OGAE i jak coś dobrego z tego wyjdzie,to dobrze.Ale jak mówisz bursztyn,tam też można to nagłośnić.W ogóle szeroko nagłośnić tę sprawę.Jest dużo biedniejszych telewizji i jakoś są w konkursie.Ale te argumenty za rezygnacją to oznaka LENISTWA TVP i SKANDAL!!!
  Bo ta rezygnacja przed Euro to właśnie SKANDAL.

  Polubienie

 11. ja będę to powtarzał do znudzenia od 1999 interesuje się konkursem i chodź wtedy na początku mieliśmy pauze z wiadomych przyczyn już mi było wstyd za TVP chodź nie znałem się na konkursie tak jak teraz ale państwo które chce grać pierwsze skrzypce w Europie które ma dobre stosunki z Azerami i popiera partnerstwo wschodnie to zamiast dzięki konkursowi zjednać Armenię i Azerów mając prezydencję w ręku i Euro 2012 to ja nie wiem czym kieruje swoją decyzję mam nadzieje że obudzi się jak szanowny pan Lato i odwoła swoją bezsensowna decyzję nie puszczajcie jak piszą Kevina 100 raz zróbcie promocję konkursu no ale jak TVP myśli że za dwa lata np wróci i powie na antenie że wraca po przerwie i hura oglądalność będzie bo ludzie się nabiorą raz na to oszustwo Ci co nie znają historii konkursu to chyba TVP jest w błędzie a wogóle cała ta komisja to chyba nie wie co ma za zadanie i w tym jest problem
  małe San Mario może a wielka Polska jak zawsze ma coś ważniejszego normalnie masakra

  Polubienie

 12. Właśnie to zdawkowe zdanie TVP na facebooku świadczy o podejściu naszej telewizji do samego konkursu,jak i do samych ludzi.

  Szczerze,to nie wyobrażam sobie transmisji choćby finału bez polskiego komentarza.

  Polubienie

 13. Telewizja Polska cały czas marudzi o abonamencie telewizyjnym ale nie bierze pod uwagę te że Ci co płacą chcieli by raz w roku zobaczyć widowisko muzyczne w którym bierze udział cała zjednoczona europa ze swoim reprezentantem na czele i trzymać za niego kciuki jak sportowcy oglądający mecze. No ba ale po co jak sport jest najważniejszy zawsze dla TVP, to może niech sie tylko utrzymują ze swojego abonamentu płaconego przez kiboli w dresach zobaczymy jak długo pociągną!!!!!

  Polubienie

 14. To fragment jednego z komentarzy z esctoday.com:

  „Poland most likely to withdraw I hope they would change their mind and decide to participate. And why would they withdraw because of Euro 2012 if there is a possibility that Ukraine will participate next year? I think it’s a lame excuse.”

  Decyzja TVP jest chora i skandaliczna.Brak logiki w tej decyzji.

  Polubienie

 15. nie no, forma ogloszenia tej decyzji to czyste chamstwo w stosunku do widza i brak profesjonalizmu. oni zamierzali oglosic to w jakikolwiek normalny sposob, dajac oswiadczenie, niusa czy liczyli ze kazdy o tym zapomni i nawet nie zauwazy? dali klase, taka amatorszczyzna biora na siebie wie za kleski coroczne i rozgrzeszaja wykonawcow. telewizja publiczna. phi. telezakupy reklamy takie jak na polsacie i jeszcze konkursy w stylu telegra. ale po abonament to sie prosza. a fige. w zyciu nie zaplace bo to zwykle wyludzenie. organizacja esc to zrobienie studia z punktami, przeciez to jest proste jak zrobienie wejscia w wiadomosciach przy wykolejonym ciagniku z transportem jogurtu. nie trzeba do tego ludzi. ja moge je nawet podac jesli to dla nich taki problem.

  Polubienie

 16. hahahaha koleżanka dziś napisała pismo do TVP1 tam skąd dostaje druczki do przelewów na abonament i napisała,że nie będzie płacić abonamentu bo nie dbają o widza,więc ona nie ma obowiązku dbać o ich portfel 😀 w poniedziałek idzie wysłac na poczcie pisemko heheh

  Polubienie

 17. Dzięki Mariusz:) Ja również przypominam o petycji! promujcie ją, promujcie te wideo! Osoby z zagranicy już się podpisują… walczmy o BAKU! 🙂

  Polubienie

 18. Nie podaliśmy na profilu TVP.pl żadnej informacji dotyczącej braku zaangażowania w Eurowizję.

  To wpis ze strony TVP.

  hahahahahaha

  Polubienie

 19. bartek212701, twoja koleżanka wychodzi z błędnego założenia.

  Abonament jest podatkiem za POSIADANIE TELEWIZORA I RADIOODBIORNIKA, a nie podatkiem na TVP. Więc jeżeli ma w swoim domu telewizor/radio lub cokolwiek innego mogącego odbierać jakąkolwiek telewizję to ma obowiązek płacić abonament.

  Polubienie

 20. nie możemy sie poddać:)
  musimy walczyć do końca Polska ma być na ESC 2012!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.