Święta w towarzystwie naszych ulubieńców z Eurowizji i preselekcji! Sprawdź co przygotowała TVP · Casting w Mołdawii – kiedy się odbędzie? · Świąteczny Benidorm Fest już 26.12

Wigilijne kolędowanie z gwiazdami Eurowizji i nie tylko 🎄

Dziś Wigilia, a co za tym idzie, Telewizja Polska wypełniła praktycznie całą swoją ramówkę koncertami kolęd, które produkowane są przez nadawcę co roku i później odtwarzane. Już o 6:00 rano obejrzymy na TVP1 „Rodzinne kolędowanie na Jasnej Górze” (powtórka też o 13:25) gdzie zaśpiewali m.in. Justyna Steczkowska (ESC 1995), Rafał Brzozowski (ESC 2021) czy Natasza Urbańska (finalistka PdE 2007-2008). Od 9:05 koncert „Dzień dziś wesoły” z Pelplina z udziałem takich gwiazd jak Cleo (ESC 2014), Alicja Szemplińska (ESC 2020), Piotr Cugowski (KE 2003) czy Rafał Brzozowski. Na 10:25 zaplanowano emisję koncertu „Płyń kolędo” nagranego w 2017 roku w Gdańsku. Zaśpiewali Bracia (KE 2003), Kasia Cerekwicka (PdE 2006) i Edyta Górniak (ESC 1994). O 11:25 pokazany będzie koncert „Gdy się Chrystus rodzi” sprzed dwóch lat. Kolędowały tacy artyści jak Kasia Cerekwicka, Kasia Moś (ESC 2017), Łukasz Zagrobelny (KE 2004) i Krzysztof Kiljański (KE 2004). W 2020 roku zrealizowano też koncert „Gwiazdy kolędują w Zakopanem” przy udziale Rafała Brzozowskiego, Roksany Węgiel (JESC 2018), Sławomira Uniatowskiego (PdE 2006), Ali Tracz (JESC 2020) oraz finalistek preselekcyjnych edycji „Szansy na Sukces” – Leny Marzec, Nikoli Fiedor, Agaty Serwin i Gabrieli Katzer. Koncert pokazany będzie w TVP1 od 12:35. Nowością jest „Wielkie kolędowanie w Chicago”, które nagrano niedawno w tym najbardziej polskim mieście za oceanem. Do tzw. Jackowa polecieli m.in. Viki Gabor (JESC 2019), Rafał Brzozowski, Daria (TBSE 2022), Ania Rusowicz (PdE 2006 i KE 2011) i Ala Tracz, a koncert poprowadzili Małgorzata Tomaszewska i Olek Sikora. To jednak nie koniec nowości, bo o 17:35 kolejna premiera – „Chwała na wysokości, a pokój na ziemi – Koncert kolęd z udziałem Pary Prezydenckiej”. Wystąpią Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, Anna Byrcyn (TBSE 2022), Staszek Karpiel-Bułecka (KE 2018), Marysia Stachera (SnS JESC 2021) i jurorka selekcji Ukrainy do JESC 2022 – Kristina Solovyi. Po 21:15 TVP1 pokaże jeszcze jeden nowy koncert: „Gdy śliczna Panna syna kołysała…” z Fromborka. Zaśpiewają m.in. Sławek Uniatowski, Łukasz Zagrobelny, Piotr Cugowski czy Krystian Ochman (ESC 2022).

Świąteczne wydania popularnych programów 🎄

Także telewizja Polsat oferuje widzom wspólne kolędowanie. O 13:40 powtórka koncertu z 2021 roku gdzie najpiękniejsze kolędy śpiewali m.in. Viki Gabor, Roksana Węgiel, Ania Rusowicz czy bracia Cugowscy. Inne zaplanowane na ten dzień koncerty nie mają w oficjalnie podanej stawce wykonawców z Eurowizji czy preselekcji. W niedzielę 25 grudnia TVP2 pokaże specjalny odcinek „Szansy na Sukces” podczas którego na słynną „pastylkę” wróci Sara James, zwyciężczyni SnS 2021 i reprezentantka Polski na Eurowizji Junior w Paryżu. Tym razem wokalistka i finalistka „America’s Got Talent” wykona kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w towarzystwie swojej mamy – Arlety Dancewicz. Będą też inne duety – Kasia Moś z bratem czy Edyta Herbuś (EDC 2008) z babcią. Będzie też specjalny odcinek quizu „Jaka to Melodia?” w którym popularne przeboje rozpoznawać będą m.in. Tomasz Kammel (EYD 2013) czy Agata Konarska, która prowadziła konferencje prasowe Eurowizji Junior 2019-2020. Świąteczna „Jaka to melodia” pojawi się też w ramówce 26 grudnia i tym razem graczami będą uczestniczki Eurowizji Tańca – Kasia Cichopek i Edyta Herbuś, a także Ida Nowakowska. Tego samego dnia obejrzymy też „Familiadę” w świątecznym wydaniu. Na pytania Karola Strasburgera odpowiadać będą m.in. Rafał Brzozowski, Kuba Szmajkowski (TBSE 2022), Maja Hyży (KE 2018, SnS 2020) i Paweł Skiba (chórzysta Rafała Brzozowskiego na Eurowizji 2021). Tomasz Kammel i Małgorzata Tomaszewska wezmą też udział w teleturnieju „Postaw na milion”.

Co nowego w Rumunii, Litwie, Portugalii i Hiszpanii?

Telewizja rumuńska ma już pełen skład finału preselekcji „Selectia Nationala” 🇷🇴. Utwór „Statues”, który zakwalifikowano w wersji demo bez wykonawcy, przypisano Andreiowi Dutu. Wiemy też, jak wyglądać będzie kolejność startowa. Była ona losowana w Bukareszcie. Stawkę otworzy Deiona, a zaraz za nią zaśpiewa uczestniczka Eurowizji Junior – Andrada Popa. JaxMann zaśpiewa jako przedostatni, a z ostatniej pozycji wystartuje Andreea D Folclor Orchestra. Finał zaplanowano na 11 lutego w studiu TVR. Część piosenek znaleźć już można w Internecie. Podobnie jest na Litwie 🇱🇹, gdzie niektóre utwory można już odnaleźć na YouTube czy streamingach. Nadawca LRT podjął decyzję o dyskwalifikacji Liny Stalyte i utworu „My Body”, gdyż piosenka została wydana przed datą 1 września 2022 roku co jest złamaniem zasad EBU. Zamiast niej do stawki dołączono grupę The PiXLES z piosenką „Saukt”. Telewizja RTP 🇵🇹 przeprowadziła losowanie półfinałów dla kompozytorów, którzy zakwalifikowali się do Festival da Cancao w Portugalii. Nazwiska wykonawców ich piosenek poznamy 19 stycznia podczas specjalnej konferencji. Tymczasem w sąsiedniej Hiszpanii 🇪🇸, w ramach ciągłego budowania zainteresowania Benidorm Fest, odbędzie się specjalna gala świąteczna. RTVE pokaże ją 26 grudnia o 22:10. Wystąpią m.in. Rayden, Tanxugueiras, Sara Deopp, Xeinn, Unique czy zwyciężczyni ostatniej edycji – Chanel. Kolęd śpiewać raczej nie będą…

Mołdawia ogłasza zasady selekcji 🇲🇩

Uwielbiane przez polskich fanów castingi mołdawskie powracają! Telewizja TRM rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń, a kandydaci mogą swoje piosenki wysyłać do 16 stycznia. W pierwszym etapie eliminacji komisja przejrzy wszystkie aplikacje i zdecyduje, kto powinien wziąć udział w przesłuchaniu na żywo. Decyzja powinna być podjęta do 28 stycznia, bo TRM planuje w okresie od 28 stycznia do 5 lutego przeprowadzić oficjalny casting, który będzie transmitowany w telewizji. Najpewniej przesłuchanie odbędzie się 1 lutego. Jurorzy, którzy będą obserwować poczynania kandydatów zdecydują, kto awansuje do finału narodowego. W finale wystartuje nie więcej niż 10 uczestników, a show na żywo odbędzie się w okresie od 25 lutego do 5 marca i tutaj konkretna data nie została jeszcze ustalona. Reprezentanta Mołdawii na Eurowizji 2023 wspólnie wybiorą widzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50/50. W preselekcjach udział mogą brać tylko obywatele Republiki Mołdawii lub osoby, które z takimi obywatelami występują w duecie czy zespole. Nie ma limitu jeśli chodzi o ilość wysyłanych przez jednego wykonawcę piosenek. Telewizja TRM podkreśla, że osoby, które zakwalifikują się do castingów nie muszą prezentować tam choreografii czy strojów scenicznych bo jury będzie oceniać tylko kondycję wokalną kandydata. To i tak nie pozbawia wykonawców chęci wyróżnienia się spośród innych stąd wielu już udowodniło, że na małej i prostej scenie castingowej potrafią zdziałać cuda i za to właśnie wszyscy uwielbiamy casting Mołdawii.

Wesołego świętowania życzy Dziennik Eurowizyjny

źródło: TVP, Centrum Informacji, Telemagazyn, Polsat, TVR, LRT, RTP, RTVE, TRM, fot. @rafal_brzozowski_official

%d blogerów lubi to: