Dziś finał preselekcji Ukrainy. Gdzie oglądać? Kto jest faworytem? · Benidorm Fest zyska na finale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej?

Eurowizja 2023: Finał narodowy w czasie wojny 🇺🇦

Dziś wielki finał selekcji Ukrainy. Tegoroczni zwycięzcy Eurowizji wybierają reprezentanta, który zaśpiewa w finale przyszłorocznego konkursu w Liverpoolu. Będzie to pierwszy finał narodowy do dorosłej Eurowizji przeprowadzony już w trakcie wojny, która zaczęła się 24 lutego i trwa do dziś. Do tej pory zginąć miało ponad 41 tys. osób, zniszczono ponad 140 tys. budynków, a 14 milionów Ukraińców uciekło ze swojego kraju. Finał narodowy w schronie przeciwrakietowym będzie mocno odzwierciedlał trudną sytuację kraju, który jednak chce nadal być częścią Europy i eurowizyjnej rodziny, a udział w konkursie to jedna z okazji by móc mówić głośno o cierpieniu ukraińskiego narodu i prosić o dalszą pomoc. Podobnie w latach 90. robili Bośniacy, którzy uczestniczyli w Eurowizji i przeprowadzali preselekcje narodowe pomimo oblężenia Sarajewa, które rozpoczęło się na rok przed debiutem niepodległej BiH. W tym czasie przebywanie na ulicach stolicy czy przemieszczanie się (np. do studia BHRT gdzie odbywały się selekcje) było śmiertelnie niebezpieczne, a mimo to udało się przeprowadzić finały narodowe i nawet dotrzeć na lotnisko by udać się do kraju, który organizował Eurowizję, Zapewne w erze televotingu i gdyby szybciej zrozumiano na świecie to, co dzieje się na Bałkanach, Bośnia mogłaby wygrać konkurs tak jak w Turynie zrobiła to Ukraina. Z uwagi na bezpieczeństwo i zniszczenia w infrastrukturze EBU postanowiło, że Ukraina nie zorganizuje konkursu u siebie, a zamiast tego będzie „współgospodarzem” razem z Wielką Brytanią, a show odbędzie się w Liverpoolu. Eurowizja 2023 ma mieć czterech prowadzących, w tym dwóch z Ukrainy. Od dawna już mówi się, że Kijów do Liverpoolu wyśle Timura Miroshnychenko i Marię Efrosininę. Oboje mają już doświadczenie w prowadzeniu ESC.

Kolejność startowa finału

Jerry Heil wielką faworytką 🇺🇦

A kto będzie reprezentował kraj w finale Eurowizji? Bukmacherzy ukraiński są niemal pewni, że bilet do UK zdobędzie Jerry Heil za „When God shut the door” w którym zarówno mówi o wojnie, śpiewa po angielsku i ukraińsku i jeszcze miesza operowy śpiew z lokalnym folkiem. Jej największą konkurentką ma być Круть z utworem „Koliskova”, który także opowiada o wojnie, ale w bardziej subtelny sposób. Wokalistka śpiewa tam do synka, by spał spokojnie, bo chociaż zwierzęta toczą zaciętą walkę to ojciec ten spór zakończy, a noc przyjdzie i odejdzie. „Wszyscy od wiosny staliśmy się silni, abyś ty mógł żyć w świecie bez wojen” – śpiewa piosenkarka chcąc załagodzić strach syna. W odróżnieniu od Jerry, Круть w całości śpiewa po ukraińsku. Gracze „Bet & Win 6” Dziennika Eurowizyjnego w 92% są pewni wygranej Jerry. Łącznie w finale uczestniczy dziesięciu wykonawców, a o wynikach zadecydują jurorzy wybrani drogą internetową (Jamala, Taras Topolya i Yulia Sanina z The Hardkiss) oraz widzowie głosując przez aplikację Diya. Konkurs poprowadzą Timur w towarzystwie Zlaty Ognevich (ESC 2013) i Kateryny z grupoy Go_A (ESC 2021). Finał odbędzie się bez udziału publiczności, ale Ukraińcy będą mieć wachlarz możliwości śledzenia transmisji, bez względu na to gdzie są. Program pokazany będzie na kanale UA:Kultura ale przebiegu finału słuchać będzie można też na żywo poprzez Radio Promin. W Internecie „Vydbir” dostępny będzie na stronach oficjalnych Suspilne i ukraińskiej strony o Eurowizji. Znajdziemy go też na YouTube i Facebooku. Użytkownicy aplikacji Diya znajdą w niej także link do transmisji. W tym roku głosowanie dostępne będzie tylko poprzez aplikację co ma ułatwić udział w decydowaniu tym, którzy nie posiadają aktualnie ukraińskiego numeru telefonu i są poza granicami kraju. Transmisja rusza o 16:00 czasu polskiego i pierwsza część potrwa dwie godziny. O 18:00 UA:Kultura pokaże godzinny program dokumentalny o Kalush Orchestra pt. „Jak przestaliśmy się martwić i wygraliśmy Eurowizję w czasie wojny”. Po 19:00 transmisja selekcji zostanie wznowiona, a głosowanie widzów zakończone. Do godziny 20:00 (czasu polskiego) powinniśmy już znać nowego reprezentanta Ukrainy.

Hiszpanie promują Benidorm Fest na MŚ

Znamy pełną stawkę Sanremo 2023 🇮🇹. Po wczorajszym finale „Sanremo Giovani” do festiwalu przepustkę otrzymali Gianmaria, Will, Olly, Colla Zio, Shari oraz Sethu. Oczywiście wykonawcy zaśpiewają podczas festiwalu nowe piosenki, a nie te, które prezentowali wczoraj. Tymczasem w Gruzji odbył się kolejny odcinek „The Voice” 🇬🇪, którego zwycięzca zostanie reprezentantem kraju na Eurowizji 2023. Do drugiego etapu awansowali m.in. Dato Rusadze, Mariam Bugianishvili, Ekaterine Sofa czy Anri Bolkhadze, który wystąpił już w 2018 roku w ósmej edycji „The Voice” w Ukrainie. W Hiszpanii trwa walka o budowanie jak największego hajpu na Benidorm Fest. Chociaż utwory mieliśmy poznać 19 grudnia, zdaje się, że RTVE zmieniło zdanie 🇪🇸. W niedzielę zaraz po finale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej kanał La1 ma wyemitować wszystkie utwory premierowo, a także opublikować je na platformie RTVE:Play. W ten sposób Hiszpanie wykorzystają niezwykle dobry czas antenowy – ostatni finał MŚ (2018) oglądało w Hiszpanii ponad 8 mln widzów co dało stacji ponad 57% udziału w rynku. W poniedziałek 19 grudnia odbędzie się natomiast druga już konferencja prasowa z uczestnikami, tym razem poświęcona piosenkom. Utwory oficjalnie trafią na platformy streamingowe 19 grudnia, tak jak wcześniej podawano. Dziś w ciągu dnia telewizja rumuńska TVR 🇷🇴 poda nazwiska finalistów preselekcji narodowych, jednak nie wiadomo czy od razu opublikuje też ich utwory.

Źródło: Wikipedia, UA:PBC, YouTube, RAI, GPB, RTVE, Eurovisionfun, TVR, fot.: M.Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: