Eurowizja 2023: Kuba Szmajkowski i nie tylko. Kto jeszcze zgłosi się do selekcji? · W piątek Sanremo Giovani · Luksemburg wróci na Eurowizję? · Które kraje odmówiły udziału w JESC 2023?

Piątkowy wieczór z Sanremo Giovani 🇮🇹

W piątek o 21:25 telewizja włoska RAI Uno pokaże na żywo program „Sanremo Giovani”, w którym 12 uczestników walczyć będzie o 4 miejsca startowe w festiwalu Sanremo 2023. Wokaliści zaśpiewają różne utwory, natomiast nie będą to piosenki przygotowane na festiwal. Program poprowadzi Amadeus. O awans do festiwalu walczą m.in. Giuse the Lizia, Sethu, Shari, Maninni czy nowe talenty wyłonione w ramach projektu „Sanremo Area” – Colla Zio, Fiat 131, Noor i Romeo & Drill. W 2022 roku „Sanremo Giovani” dało przepustkę do festiwalu trzem uczestnikom z czego najlepiej poradził sobie Matteo Romano, który w finale Sanremo 2022 zajął 11. miejsce. Yuman był na 21. miejscu, a Tananai zajął ostatnią pozycję. Warto jednak wspomnieć, że w 2019 roku w festiwalu pojawił się Mahmood, który bilet na wielką scenę zdobył dzięki uczestnictwu w „Sanremo Giovani”. Wokalista wygrał cały festiwal, a na Eurowizji 2019 zajął wysokie, 2. miejsce. Powrócił do Sanremo w 2022 i znów wygrał, tym razem w duecie z Blanco. Panowie wywalczyli w finale w Turynie 6. miejsce. Chociaż nie znamy jeszcze pełnej stawki przyszłorocznego festiwalu, zakłady bukmacherskie już są czynne. Aktualnym faworytem jest Ultimo, któremu daje się aż 23% szans na wygraną. Drugie miejsce ma Marco Mengoni (17%), a trzecie Giorgia (9%). Paola e Chiara mają niewielkie szanse na triumf, ale wielu Włochów czeka na ich występ. Siostry z Mediolanu zakończyły muzyczną współpracę w 2013 roku i teraz ogłosiły swój wielki powrót, co jest sporą sensacją. Zanim jednak będziemy się tym ekscytować, pora na Sanremo Giovani – w piątek (16 grudnia) o 21:25 na Rai Uno. Pierwsza część programu potrwa 150 minut, później nastąpi krótka przerwa na serwis informacyjny i konkurs powróci. Zakończy się około 00:30. Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Czy Benelux w 2024 będzie w komplecie na Eurowizji?

Telewizja belgijska VRT 🇧🇪 opublikowała fragmenty piosenek, które wezmą udział w półfinale selekcji „Eurosong” już w styczniu 2023 roku. Pełne wersje usłyszymy dopiero na żywo 9 stycznia i wtedy widzowie wskażą po jednej piosence dla każdego z kandydatów. Faworyci – duet The Starlings (w skład którego wchodzi Tom Dice z ESC 2010) zaśpiewają „Oceanside” i „Rollercoaster”, natomiast Cherine i Gala Dragot będą miały utwory po francusku. Fragmenty znaleźć można TUTAJ. Warto dodać, że piosenki dla Ameerah współtworzył amerykański kompozytor Zac Poor, z kolei jedną z piosenek Loredany przygotował zwycięzca „X Factora” z 2005 roku – Udo Mechels. W piosenkach dla The Starlings palce maczali Ashley Hicklin (współtwórca „River” Krystiana Ochmana) czy uczestniczka Melodifestivalen 2023 – Laurell Barker, która napisała tekst do polskiej piosenki „Empires” z anulowanej Eurowizji. Tymczasem sąsiad Belgii – Luksemburg – może wrócić na Eurowizję w 2024 roku 🇱🇺. Telewizja RTL i rząd kraju mają przeprowadzić dyskusję i ustalić, czy Wielkie Księstwo powinno znów pojawić się w konkursie. Luksemburg zadebiutował w konkursie już w 1956 roku i ma na koncie pięć zwycięstw i dwa trzecie miejsca. Dodatkowo telewizja RTL czterokrotnie organizowała konkurs. Kraj wycofał się z rywalizacji po tym, jak w 1994 roku nie mógł w niej wystartować z powodu wcześniejszych wyników. Od tej pory wielokrotnie podejmowano próby by przekonać nadawcę do powrotu, a aktywnie działa w tym m.in. OGAE Luksemburg. Nadzieje pojawiły się w 2009 roku, jednak stacja nie mogła zebrać funduszy by opłacić udział. Twierdzono, że powrót nastąpi w 2012 lecz do niego nie doszło. Oficjalnym powodem braku udziału wciąż jest fakt, że nadawca RTL skupia się na programach informacyjnych a nie rozrywkowych.

Gruzja weźmie udział w Eurowizji Junior 2023. Kolejne kraje odmawiają

Tylko trochę ponad 32 tysiące widzów obejrzało finał Eurowizji Junior 2022 dzięki transmisji serbskiej stacji RTS 🇷🇸. Nadawca pokazał program na mniej popularnym RTS2 oraz na satelitarnym RTS Svet, ale nie zachęcił widzów do oglądania osiągając tylko 1,25% udziału w rynku, najmniej spośród wszystkich nadawców, których wyniki oglądalności już poznaliśmy. Najwyższy udział zanotowano w Polsce – nieco ponad 15%. Tymczasem kolejny kraj dołącza do stawki Eurowizji Junior 2023 – jest to Gruzja, a nadawca GPB już rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji talent-show „Ranina” 🇬🇪. Zgłoszenia przyjmowane będą do 4 stycznia. „Ranina” zaczęła być organizowana od 2018 roku i zdawało się, że reprezentanci wyłonieni w ten sposób dają Gruzji niższe wyniki na JESC. Wszystko zmieniło się jednak po 2021 roku. Niko Kajaja zajął w Paryżu wysokie, 4. miejsce, a jego wynik przebiła w niedzielę Mariam Bigvava, która stanęła na najniższym stopniu eurowizyjnego podium. Na ten moment dziewięciu nadawców wyraziło wstępną chęć udziału w JESC 2023 (poza Gruzją są to Macedonia, Niemcy, Polska, Wielka Brytania, Armenia, Hiszpania i Holandia). Telewizja bułgarska 🇧🇬, podobnie jak duńska, już teraz ogłosiła, że nie powróci do rywalizacji w 2023 bo zarząd BNT po prostu nie ma w planach dalszego udziału w tym konkursie. Nadawca norweski 🇳🇴 również nie chce wracać do JESC. Co więcej, Norwegowie anulowali też Melodi Grand Prix Junior, swój konkurs muzyczny dla dzieci, który w latach 2003-2005 wybierał reprezentanta kraju na Eurowizję Junior, a później funkcjonował samodzielnie.

Tu bije serce Europy: Kolejni chętni do reprezentowania Polski 🇵🇱

Kuba Szmajkowski w rozmowie z portalem Przeambitni potwierdził chęć udziału w preselekcjach „Tu bije serce Europy 2023”. Jak mówi, ma już gotowy materiał i kilka utworów, które z pewnością by się nadały. Na pewno jeden z nich zgłosi, ale jeszcze nie wie który. Jak twierdzi, ma jeszcze czas na decyzję. TVP etap zgłoszeniowy zamknie dopiero za miesiąc. Nie chce zdradzić, czy nowy utwór będzie podobny do „Lovesick”, bo jego nowy materiał jest bardzo różnorodny. Kuba w selekcjach do Turynu zajął 4. miejsce i otarł się o superfinał. Jak twierdzi, jest wielkim fanem Eurowizji i konkurs jest bardzo bliski jego sercu. O reprezentowanie Polski stara się też aktorka i wokalistka Maria Niklińska, która w 2012 roku uczestniczyła w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, a dwa lata później pracowała przy nagraniu albumu światecznego „Siemacha po kolędzie”. W 2015 roku wydała debiutancki album „Maria”, a cztery lata później pojawił się singiel „Ten pierwszy”. Od 2019 funkcjonowała pod pseudonimem Marlen. Swoją najnowszą piosenkę „Pomiędzy nami” pokazała słuchaczom w tym roku. Zainteresowany selekcjami jest też Kamil Hussein, młody wokalista o syryjskich korzeniach. Do tej pory wydał takie single jak „Muszę iść tam sam”, „Nowe miejsca”, „Mandala”, „Mandala 2.0”, a także „Letni słodki deszcz” i „Kim dla Ciebie”. Centrum Informacji TVP potwierdziło, że w „Sylwestrze Marzeń” w Zakopanem wystąpią trzy byłe reprezentantki Polski – Edyta Górniak i Justyna Steczkowska (wraz z synami) oraz Kasia Moś, a także dwie uczestniczki Eurowizji Junior – Viki Gabor i Sara James. Nie zabraknie też Mariny (preselekcje do JESC 2003), Darii (TBSE 2022), Kuby Szmajkowskiego (TBSE 2022), Mai Hyży (KE 2018 i SnS 2020), Staszka Karpiel-Bułecki (KE 2018) i Thomasa Andersa (selekcje niemieckie 2006). TVP zapowiada, że Sara, Viki i Daria zaśpiewają razem z międzynarodową gwiazdą, natomiast na scenie pojawi się też Blanka, która jest typowana do udziału w selekcjach 2023. Transmisję poprowadzą m.in. Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska, Tomasz Kammel czy Aleksander Sikora.

Źródło: RAI, Wikipedia, Eurovision World, VRT, Eurovoix, RTS, GPB, Przeambitni, D. Oczkowski, inf. własne, fot.: @kubaszmajkowsky

%d blogerów lubi to: