Eurowizja Junior: Malta i Kazachstan • Statystyki, punkty, ciekawostki 🇲🇹🇰🇿

Eurowizja Junior 2022 już 11 grudnia! Kontynuujemy serię artykułów prezentujących statystyki państw, które w tym roku walczą o Grand Prix konkursu. Statystyki punktowe zostały przygotowane przez Dziennik Eurowizyjny na podstawie archiwalnych tabel z wynikami głosowania. Nie brano pod uwagę głosów Serbii i Czarnogóry (rok 2005) oraz Walii (2018-2020), a w przypadku roku 2016 uwzględniono obie tabele (zarówno głosowań jurorów dorosłych jak i dziecięcych). Statystyki obejmują jedynie kraje startujące w tegorocznym konkursie. W ten sposób powstała analiza dla każdego z państw co pozwala sprawdzić jak głosujący w danym kraju przydzielali punkty i od kogo określone państwo dostawało największe wsparcie

Malta 🇲🇹

Ta mała europejska wyspa zadebiutowała na Eurowizji Junior podczas pierwszej edycji i mimo istotnej przewagi (kraj mógł wystawiać utwór w całości po angielsku) nie radziła sobie dość dobrze i już przy trzecim podejściu zanotowała ostatnie, 16. miejsce. Najniższym wynikiem kraju jest jednak 19. pozycja z Gliwic (2019). Pomiędzy dwiema istotnymi porażkami była też seria sukcesów takich jak dwa pierwsze miejsca w 2013 i 2015 roku oraz dwukrotne organizowanie konkursu (w 2014 i 2016). Malty zabrakło w konkursie tylko dwa razy – w 2011 i 2012 roku, stąd tegoroczny start będzie już osiemnastym. Wyniki Malty od momentu wprowadzenia nowego formatu zawsze są niespodzianką. Chociaż kraj jest niewielki, to jednak potrafił się zmobilizować by w 2017 roku wypracować drugi najlepszy wynik w głosowaniu internetowym (prawie dwukrotnie wyższy niż np. Włoch). Jednocześnie był to konkurs, w którym jury zupełnie nie zgodziło się z werdyktem internetu dając Malcie jedno z ostatnich miejsc. Rok później było odwrotnie – reprezentantka kraju omal nie wygrała głosowania jury (przegrała tylko z Australią) ale przepadła w online-votingu. Od 2019 pozycja rankingowa Malty w dwóch głosowaniach jest zawsze taka sama (np. w 2019 przedostatnia zarówno u widzów jak i jurorów co ostatecznie dało ostatnie miejsce).

Najwięcej (procentowo) punktów dały Malcie Włochy – na osiem wspólnych głosowań było to prawie 69% wszystkich możliwych punktów, w tym trzykrotnie dwanaście punktów (w 2014, 2016 i 2017). Drugim krajem, który lubi dawać Malcie punkty jest Gruzja – 47,44% (w tym 12 punktów w 2018) na 13 głosowań. Polska do tej pory przekazała ok. 26% tego co miała do dyspozycji (na 9 głosowań), w tym 10 punktów w jednym z rankingów 2016. Najsłabiej Maltę oceniała Francja – na 5 wspólnych głosowań tylko w 2020 Francuzi dali Malcie cokolwiek (było to 8 punktów). Aż 75% wszystkich możliwych punktów trafiło z Malty do Wielkiej Brytanii – te kraje trzy razy rywalizowały o Grand Prix JESC w tych samych konkursach, zresztą wspierają się też na dorosłej Eurowizji i pewnie zrobią to ponownie w 2022. Na drugim miejscu wśród ulubionych krajów Malty jest Francja (65%), a na trzecim Kazachstan (62,5%). Polska dostała od Malty 36,11% wszystkich możliwych do przekazania punktów, w tym 10 punktów dla Viki i Sary. Najsłabiej Maltańczycy oceniają Portugalię, która dostała jedynie 9,72% tego co dostać mogła – na 6 wspólnych głosowań i maksymalną sumę 72 punktów Malta dała Portugalii jedynie…siedem.

Kazachstan 🇰🇿

Najmłodszy kraj Eurowizji Junior zadebiutował w 2018 roku. Od tej pory startuje bez przerwy pomimo sporych odległości, jakie delegacja musi przebyć oraz „kubła zimnej wody” od EBU, które przypomina, że Kazachstan nie może startować w dorosłej Eurowizji oraz (nawet w przypadku wygranej) nie może organizować u siebie JESC. Ambicje jednak są – do tej pory Kazachowie dwukrotnie zajęli 2. miejsce (w 2019 i 2020), a najsłabszy rezultat (8. miejsce) zanotowali rok temu. Rok 2018 to jedyny przypadek, w którym Kazachastan lepiej wypadł w głosowaniu online niż u jury – w typowaniu internautów był na trzecim miejscu, a u jurorów tylko na ósmym. Rok później wygrał głosowanie komisji, ale widzowie dali mu 5. miejsce. W trakcie pandemicznej JESC 2020 reprezentantka Kazachstanu wywalczyła 83 punkty od jury i 69 od widzów, a w Paryżu było to siódme miejsce u jury i 9. u internautów. Telewizja Khabar zdaje sobie sprawę, że słabą stroną ich corocznych startów jest mniejsze wsparcie widzów (internautów) ze względu na niskie zainteresowanie JESC, niezbyt wysoką oglądalność oraz strefy czasowe. Stara się jednak mobilizować naród, by głosować na Kazachstan i w końcu wygrać konkurs.

Na 48 możliwych do przekazania punktów Kazachstan dostał 31 od Gruzji, 30 od Malty, 29 od Serbii, 28 od Ukrainy, 25 od Holandii czy 22 od Polski (poparcie w granicach 45-65% tego, co każdy z krajów mógł przekazać w trakcie czterech wspólnych głosowań). Tylko Gruzja dwukrotnie dała 12 punktów Kazachstanowi (w 2019 i 2020). Najmniejsze poparcie dociera z zachodniej Europy – Francja do tej pory przekazała 27% punktów, Włochy 22%, Portugalia 19,44%, a Irlandia jedynie 16,7%. Kazachstan jeszcze nie ma swoich punktowych sojuszników i stałych relacji punktowych. Połowę tego co mógł przekazał Polsce, prawie 48% dostała Gruzja, a 35,5% Francja. Do tej pory jury Kazachstanu nigdy nie dało punktów Portugalii i Albanii, z kolei Holandia i Serbia dostały mniej niż 17% tego, co Kazachowie mogli im dać. Fani Eurowizji obawiali się, że Kazachstan, po dołączeniu do konkursu będzie prowadzić do zamętu, tj. kupowania punktów jurorskich, umawiania się z innymi krajami na wymiany punktowe czy będzie wysyłać utwory specjalnie „kupione” na Eurowizję aby wygrać. Jest jednak inaczej i coraz częściej mówi się o tym, by dać Astanie szansę także w dorosłym wariancie konkursu. Czy tak się kiedyś stanie?

Źródło: analiza własna, Wikipedia, fot. JuniorEurovision.tv PBS, Khabar

%d blogerów lubi to: