Eurowizja Junior: Macedonia Północna i Wielka Brytania • Statystyki, punkty, ciekawostki 🇲🇰🇬🇧

Eurowizja Junior 2022 już 11 grudnia! Kontynuujemy serię artykułów prezentujących statystyki państw, które w tym roku walczą o Grand Prix konkursu. Statystyki punktowe zostały przygotowane przez Dziennik Eurowizyjny na podstawie archiwalnych tabel z wynikami głosowania. Nie brano pod uwagę głosów Serbii i Czarnogóry (rok 2005) oraz Walii (2018-2020), a w przypadku roku 2016 uwzględniono obie tabele (zarówno głosowań jurorów dorosłych jak i dziecięcych). Statystyki obejmują jedynie kraje startujące w tegorocznym konkursie. W ten sposób powstała analiza dla każdego z państw co pozwala sprawdzić jak głosujący w danym kraju przydzielali punkty i od kogo określone państwo dostawało największe wsparcie.

MACEDONIA PÓŁNOCNA 🇲🇰

Macedonia to kraj, który zadebiutował podczas pierwszej Eurowizji Junior w 2003 roku. Do tej pory odbył 16 startów, co czyni to państwo jednym z najbardziej wytrwałych, pomimo średnich wyników. W latach 2003-2018 kraj występował pod nazwą Former Yugoslav Republic of Macedonia (w skrócie F.Y.R. Macedonia) co często wywoływało pomyłki młodych podawaczy punktów łamiących sobie język na tak długiej nazwie. Od 2019 pojawiła się już nowa, prostsza nazwa North Macedonia. Najlepszym rezultatem kraju jest 5. miejsce uzyskane dwukrotnie – w latach 2007 i 2008. Połowa dotychczasowych udziałów kraju kończyła się na takim samym, 12. miejscu, przy czym raz (w 2013) było to jednocześnie miejsce ostatnie. Łącznie Macedonia ostatnia była aż trzy razy – także w 2006 i 2015, a w tym drugim przypadku 17. miejsce jest też najniższym zajętym w historii. Dwa ostatnie lata (tj. z nową nazwą) to pozycje w top10, co jest sporym sukcesem dla MRT. Macedończycy zazwyczaj lepiej radzą sobie w głosowaniu jury niż u widzów, chociaż np. w 2017 byli rankingowo wyżej w głosowaniu komisji, lecz więcej punktów dali im internauci. Zarówno w Mińsku jak i Gliwicach kraj zdobywał dwa razy więcej punktów w głosowaniu jurorskim niż internetowym, z kolei w Paryżu punkty były niemal takie same – 55 od jury i 59 od widzów. W ten sposób po raz pierwszy Macedonia zajęła wyższą pozycję w głosowaniu powszechnym niż w komisyjnym.

Sojuszników punktowych Skopje ma na Bałkanach. Najwięcej punktów w całej historii (7 wspólnych głosowań) dała Macedonii Albania – 60,71%, w tym 12 punktów z 2021. Drugie miejsce zajmuje Serbia, z którą Macedonia udział w głosowaniach brała aż dwanaście razy. Z Belgradu łącznie popłynęło 43% punktów, jakie kraj mógł przydzielić, a były tam zarówno dwunastki (2007 i 2010) jak i zera (2006 czy jedno z głosowań w 2016). Francja chociaż z Macedonią startowała krótko, także dały sporo możliwych punktów (35,42%). Najmniej chętne do przydzielania punktów temu bałkańskiemu państwu są Hiszpania (8,33%) oraz Włochy (9,52%). Polska jest w połowie rankingu – daliśmy Macedończykom 22,92% tego, co mogliśmy, a najwyższe noty powędrowały od nas w 2018 i 2019 roku (po 7 punktów). Znad Wardaru najwięcej punktów trafiło do Serbii i to aż 68,75% tego, co Macedonia dać mogła. Drugim takim krajem jest Hiszpania – na sześć wspólnych startów Skopje dało 42 na 72 możliwych punktów (58,33%), chociaż ani jednej dwunastki. Trzecie są Włochy, które zdobyły aż 46,43% punktów. Chociaż największym wsparciem dla Macedonii jest Albania, to sama tych punktów aż tak dużo nie dostaje w zamian. Albańczycy do tej pory zgarnęli od Macedończyków tylko 26,19% punktów co jest tylko nieco lepszym wynikiem niż Polska. Do naszych reprezentantów trafiło 25% tego, co Macedonia mogła przekazać. Irlandia to kraj, który jest przez Macedonię praktycznie ignorowany. Na siedem głosowań Skopje dało tylko 2 punkty na 84 możliwych. Jedynym państwem, któremu były FYROM nigdy nie dał punktów jest Portugalia.

WIELKA BRYTANIA 🇬🇧

Wielka Brytania to kraj, który startował tylko trzykrotnie i to w pierwszych edycjach JESC co oznacza, że jest to jedyne państwo, które z większością swoich konkurentów nigdy nie rywalizowało na scenie tego konkursu. Brytyjczycy brali udział w głosowaniach tylko przeciwko Polsce, Malcie, Holandii, Hiszpanii, Francji i Macedonii. Dodatkowo w tym roku telewizja BBC debiutuje w roli nadawcy, gdyż wcześniej za starty UK odpowiedzialna była ITV. Kraj dwukrotnie zajął miejsce w top3 – raz drugie i raz trzecie. Ostatni start okazał się pechowy, a Joni Fuller zgarnęła jedynie 28 punktów co dało 14. miejsce. Wielka Brytania to jedyny kraj z tegorocznej stawki, który nie brał udziału w głosowaniu online, stąd nie wiemy jak zachowają się widzowie stacji i czy będą masowo (lub strategicznie) głosować na swoją reprezentantkę, co mogłoby dać sporą przewagę, gdyż BBC to popularna stacja i oglądalność konkursu mogłaby być większa niż np. w Polsce czy Hiszpanii. Wszystko zależy od odpowiedniej promocji, ale też występu i wokalu czy samej piosenki. Powracające UK jest jednym z faworytów do wygrania tegorocznego konkursu.

Wielka Brytania trzykrotnie rywalizowała na JESC z Maltą, Macedonią, Hiszpanią i Holandią, dwukrotnie z Polską i raz z Francją. Na 36 możliwych punktów aż 27 (czyli 75%) przekazała Wielkiej Brytanii Malta, w tym 12 punktów w 2003. Drugim sojusznikiem UK jest Polska, która na 24 możliwe punkty dała ich 17 (70,83%). Holandia przydzieliła ich 58%, Hiszpania 55,5%, a Francja z 12 możliwych dała połowę. Najmniej chętna do głosowania na Wielką Brytanię była Macedonia, która na trzy starty dała 8 punktów co stanowi 22,22%. Hiszpania w trakcie trzech głosowań dostała z Londynu aż 86,11% tego, co mogła, w tym dwa razy po 12 punktów (w 2003 i 2005) – co ciekawe, hiszpańska zwyciężczyni JESC jako jedyna nie dostała od Wielkiej Brytanii maksymalnej noty, a jedynie 7 punktów. Inne kraje nie cieszyły się gwarancją punktów z UK. Malta dostała ich łącznie 39%, Holandia 25%, a Macedonia 19,44%. Polska to jedyny kraj, który startował już przeciwko Wielkiej Brytanii na Eurowizji Junior i nie dostał od niej żadnych punktów. Nie ma się jednak co dziwić, bo dopiero teraz Brytyjczycy będą mogli zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniło się nastawienie TVP do konkursu i jak silnym krajem teraz jesteśmy.

Dziś o 20:00 wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2021 z udziałem Sary James czy Maleny. Wcześniej, bo o 19:30 odbędzie się muzyczna rozgrzewka, tym razem poświęcona państwom, które w konkursie już nie startują.

Oglądajcie na Watch2gether od 19:30 (20:00) TUTAJ. Głosowanie widzów odbędzie się TUTAJ.

Źródło: analiza własna, Wikipedia, fot. JuniorEurovision.tv MRT, BBC

%d blogerów lubi to: