Eurowizja Junior: Holandia i Ukraina • Statystyki, punkty, ciekawostki 🇳🇱🇺🇦

Eurowizja Junior 2022 już 11 grudnia, czyli za mniej niż miesiąc! Kontynuujemy serię artykułów prezentujących statystyki państw, które w tym roku walczą o Grand Prix konkursu. Statystyki punktowe zostały przygotowane przez Dziennik Eurowizyjny na podstawie archiwalnych tabel z wynikami głosowania. Nie brano pod uwagę głosów Serbii i Czarnogóry (rok 2005) oraz Walii (2018-2020), a w przypadku roku 2016 uwzględniono obie tabele (zarówno głosowań jurorów dorosłych jak i dziecięcych). Statystyki obejmują jedynie kraje startujące w tegorocznym konkursie. W ten sposób powstała analiza dla każdego z państw co pozwala sprawdzić jak głosujący w danym kraju przydzielali punkty i od kogo określone państwo dostawało największe wsparcie.

HOLANDIA 🇳🇱

Holandia to jedyny kraj, który wystartował we wszystkich dotychczasowych edycjach Eurowizji Junior, więc świętuje 20-lecie razem z całym konkursem. Chociaż jest to najbardziej doświadczona nacja, nie odnosi aż tak spektakularnych sukcesów jak kraje młodsze „stażem”. Holenderzy do tej pory wygrali tylko raz (w 2009 roku) i raz zajęli miejsce drugie (w 2011). Na 19 startów tylko pięć razy byli w top5, a jedenaście razy w czołowej dziesiątce, co jednak przy niskiej frekwencji na JESC nie zawsze było sukcesem. Rok temu po raz pierwszy zajęli ostatnie miejsce – 19., co dla wielu fanów było niemiłym zaskoczeniem. Od 2013 roku każdy ich start to piosenka holendersko-angielska. W większości przypadków Holendrzy organizują preselekcje narodowe, które cieszą się większym zainteresowaniem w kraju niż sam finał JESC. To właśnie Holandia wygrała pierwsze głosowanie online organizowane w 2017 roku. Na początku zdobywali większe wsparcie od widzów niż od jurorów, później się to wyrównało, a w 2021 roku pierwszy raz to komisja dała im wyższe miejsce chociaż mniej punktów. Od 2017 roku Holandia już trzykrotnie zajęła 4. miejsce. Ten kraj dwukrotnie organizował Eurowizję Junior – w Amsterdamie i w Rotterdamie.

Krajem, który najchętniej daje punkty Holandii jest Armenia – na 15 wspólnych głosowań Ormianie dali Holendrom 44% punktów, które mieli im do przekazania, w tym 12 punktów w 2019 roku. Drugim krajem jest Gruzja, która przeznaczyła 37,5% wszystkich punktów na konto Holandii i rywalizowała z tym krajem 16 razy. Dała też 12 punktów w jednym z głosowań z 2016 roku. Najczęściej z Holandią rywalizowała Malta – aż w 18 głosowaniach. Punktów dała jednak tylko niecałe 30%. Najmniej hojna jest Macedonia, z którą Holandia konkurowała w siedemnastu głosowaniach. Skopje dało Holendrom tylko nieco ponad 14% tego, co mogło. Polska też nie należy do fanów Holandii – na 9 głosowań daliśmy im łącznie 21 punktów, czyli 19,44%. Na 6 wspólnych startów Portugalia przekazała Holandii punkty tylko raz, ale było to od razu 12 punktów w 2019 roku. Holendrzy najwięcej punktów przekazali Francji – aż 76,67% chociaż wspólnych startów nie było wiele. W ostatnich dwóch głosowaniach to właśnie Francuzi dostawali od nich dwunastki. Inne kraje Big5 też są doceniane – Hiszpania dostała 60,7% głosów, a Wielka Brytania 58,33%. Armenia, z którą Holendrzy rywalizowali znacznie częściej dostała od nich 55% wszystkich możliwych punktów. Polska tylko 30,56% (w tym dwukrotnie dziesięć punktów). Portugalia to jedyny kraj, któremu Holendrzy nigdy nie przekazali głosów.

UKRAINA 🇺🇦

Dla naszych wschodnich sąsiadów będzie to siedemnasty start w konkursie. Zadebiutowali w 2006 roku i chociaż w dorosłej Eurowizji zdążyło ich zabraknąć już dwukrotnie, tak tutaj żadnej absencji nie było. Dodatkowo Ukraińcy dwukrotnie organizowali konkurs w Kijowie. Wygrali tylko raz – w 2012 roku. Zajęli też dwukrotnie drugie miejsce, a łącznie w top5 byli pięć razy. Zdarzyło im się zająć ostatnie miejsce – w 2010 roku. Była to pozycja 14., którą powtórzono też w 2016 (ale już nie jako ostatnie miejsce). Rankingowo najniższy wynik należy do 2019 roku – 15. lokata. Ukraina to kraj, który jest bardzo równo oceniany zarówno przez widzów jak i jurorów. Zazwyczaj wyniki są do siebie zbliżone, nie ma żadnych większych rozbieżności co też pozwala Ukraińcom uniknąć ostatniego miejsca. Spodziewać się można, że tegoroczne wyniki będą zaburzone przez tzw. „głosowanie emocjonalne” czyli wspieranie Ukrainy z powodu wojny. Nadawca ukraiński często wysyła na konkurs utwory subtelnie (lub bardziej dosadnie) dotykające tematu pokoju na świecie. To właśnie Ukraińcy, dość niespodziewanie, przeszli do historii jako pierwszy kraj który w konkursie EBU dał 12 punktów małemu San Marino.

Na 16 wspólnych głosowań najwięcej (ilościowo) punktów dała Ukrainie Gruzja, która zazwyczaj ma z tym krajem dobre relacje, zresztą wielokrotnie Ukraińcy pomagali Gruzinom w produkcji utworu czy realizacji klipu na JESC czy ESC. Gruzini dali 52,08% tego, co Ukrainie mogli dać. Lepszy procentowo wynik ma Hiszpania, która na cztery starty przekazała ponad 54% punktów. Polska to trzeci „przyjaciel” Ukrainy – daliśmy im 47,62% punktów na 7 głosowań, w tym 12 punktów w 2018 roku. Najrzadziej i najmniej głosują na Ukrainę Włosi (15,63%) i Albańczycy (13,54%). Holandia, która uczestniczyła w największej ilości wspólnych głosowań (aż 17 razy) dała Ukrainie tylko 24,5% możliwych punktów. Gruzja, Armenia i Kazachstan to kraje, które Ukraina lubi najbardziej. Na Kaukaz z Kijowa trafiła większość możliwych punktów – dla Gruzji 64%, a dla Armenii 63,9%. Kazachstan, chociaż nie startuje długo, zawsze może liczyć na wsparcie z Kijowa (58%). Polska natomiast nie dostaje tak dużo, jak sama daje. Ukraina przekazała nam do tej pory 34,5% możliwych punktów, w tym tylko raz 10 punktów (2021). Dodatkowo w 2020 tylko my nie dostaliśmy z Kijowa punktów. Portugalia i Albania są państwami, których Ukraina punktowo prawie wcale nie wspiera. Na 96 możliwych punktów Albania dostała dwa, a Portugalia na 72 punkty zgarnęła…tylko jeden.

Źródło: analiza własna, Wikipedia, fot. JuniorEurovision.tv AVROTROS, UA:PBC

%d blogerów lubi to: