Eurowizja Junior: Portugalia i Albania • Statystyki, punkty, ciekawostki 🇵🇹🇦🇱

Eurowizja Junior 2022 już 11 grudnia, czyli za miesiąc! W związku z tym rozpoczynamy serię artykułów prezentujących statystyki państw, które w tym roku walczą o Grand Prix konkursu. Statystyki punktowe zostały przygotowane przez Dziennik Eurowizyjny na podstawie archiwalnych tabel z wynikami głosowania. Nie brano pod uwagę głosów Serbii i Czarnogóry (rok 2005) oraz Walii (2018-2020), a w przypadku roku 2016 uwzględniono obie tabele (zarówno głosowań jurorów dorosłych jak i dziecięcych). Statystyki obejmują jedynie kraje startujące w tegorocznym konkursie. W ten sposób powstała analiza dla każdego z państw co pozwala sprawdzić jak głosujący w danym kraju przydzielali punkty i od kogo określone państwo dostawało największe wsparcie.

PORTUGALIA 🇵🇹

Telewizja RTP zadebiutowała na Eurowizji Junior w 2006 roku i startowała później jeszcze tylko w 2007. Z powodu niezadowalających wyników i małego zainteresowania wycofała się na długo i wróciła dopiero po swojej wygranej na dorosłej Eurowizji. Od 2017 została w konkursie do teraz (z wyłączeniem 2020). Łącznie wystartowała sześć razy, ale nigdy nie zajęła miejsca w czołowej dziesiątce. Najlepszy wynik udało się osiągnąć rok temu, gdy piosenka „O rapaz” wywalczyła 11. miejsce. Piosenki z Portugalii nigdy nie były uznawane za mocne, kraj nigdy nie był faworytem, a w środowisku fanów był raczej źródłem memów i żartów. Od momentu wprowadzenia nowego systemu głosowania, Portugalia znacznie lepiej radzi sobie w online-votingu niż u jurorów, zresztą często mówi się, że jest „beneficjentem” głosowania strategicznego w którym narody z państw-faworytów głosują na siebie i dwa najmniej zagrażające im kraje, wśród których często wymienia się właśnie Portugalię. Reprezentanci tego kraju w latach 2018-2019 zajmowali ostatnie miejsce w typowaniu komisji i to z zerem punktów, ale zawsze dostawali ponad 40 punktów od widzów. Największą sensacją była rozbieżność z Paryża. Simao miał tylko 9 punktów od komisji (przedostatnie miejsce) i aż 92 od internautów co dału mu niesamowitą 3. pozycję zaraz za Polską. Najsłabszym wynikiem kraju jest 18. miejsce z 2018 roku.

W głosowaniach punktowych kraje uczestniczące w JESC 2022 na przestrzeni lat dały Portugalii łącznie tylko 26 punktów, z czego najwięcej Hiszpania (na 3 wspólne starty było to 7 punktów w 2006, co dało 19,44% wszystkich punktów jakie sąsiad mógł Portugalii przydzielić). Malta, która spotkała się z Portugalią sześć razy także dała tych punktów 7 (co stanowi już jednak 9,72% tego, co mogła przekazać na poczet tego państwa). Holandia, Serbia, Albania, Francja, Kazachstan, Macedonia, Irlandia i Polska nigdy nie dały punktów Portugalii, chociaż aż trzy z nich mogły to zrobić przy sześciu okazjach. Głosy Portugalskie w największej ilości procentowo trafiają do Francji – Portugalia spotkała się z Francją trzy razy i łącznie dała jej 19 punktów, co oznacza, 52,78% tego, co mogła przekazać. Na drugim miejscu są Hiszpania z Armenią – Portugalczycy przekazali im po 50% tego co można było (w przypadku Hiszpanii jest to łącznie 18 punktów, a u Armenii 30 w tym 12 punktów z 2021 roku). Portugalia spotkała się z Polską w finale JESC czterokrotnie i dostaliśmy od niej łącznie 18 punktów co daje 37,5% tego, co mogliśmy uzyskać. Portugalia bardzo oszczędnie w punktacjach traktuje Serbię, Irlandię czy Włochy, a Albania to jedyny kraj, któremu Lizbona nigdy nie przekazała ani jednego punktu. Reprezentanci Portugalii nigdy nie dostali żadnej dwunastki, a najwyższą notę punktową jaką mieli to 7 punktów od Hiszpanii w 2006.

ALBANIA 🇦🇱

Podobnie jak Portugalia, Albania miała debiut, który można śmiało nazwać falstartem. W 2012 roku pojawiła się w konkursie by świętować 100-lecie niepodległości, jednak zajęła wtedy ostatnie, 12. miejsce. Powróciła w 2015 i był to jej najlepszy start – 5. pozycja. Kolejne lata to już próba walki o top10, niestety nieskuteczna, a Albania nie uczestniczyła w 2020 ze względu na pandemię. Łącznie startowała siedmiokrotnie. Albania nie cieszyła się nigdy statusem faworyta, a jej piosenki dość szybko przepadały w fanowskich „topkach”. Podobnie jak w Polsce kraj nigdy jeszcze nie wysłał na konkurs chłopca. Chociaż to dość „słaby” gracz, nie jest wykorzystywany przy głosowaniu strategicznym internautów bo zazwyczaj albo zajmuje podobne miejsce w rankingu jury i widzów, albo lepiej wypada w ocenie komisji. W 2017 kraj zajął 11. miejsce u jury a ostatnie w Internecie, z kolei w 2021 Albania była dwunasta w typowaniu komisji, a 16. w sieci. W 2018 i 2019 zajmowała dokładnie takie same pozycje w obu rankingach, przy czym dostawała trochę więcej punktów od internautów. Poza ostatnim miejscem w skromnej Eurowizji Junior z 2012 najsłabszym wynikiem kraju jest dwukrotnie zajęte 17. miejsce w latach 2018-2019.

Co ciekawe, najchętniej punktuje ją Irlandia, która w pięciu wspólnych głosowaniach (licząc podwójne głosowanie z 2016) mogła dać Albanii łącznie 60 punktów a dała 19 co stanowi 31,67% całości. Włochy przydzieliły Albanii przy siedmiu głosowaniach łącznie 25 punktów (29,76%), a sąsiednia Macedonia 22 (26,19%). Wrogo nastawiona Serbia przekazała 11 punktów przy czym od pięciu lat zawsze zostawia Albanię z zerem. Najczęściej głosować na Albanię mogły Armenia i Gruzja (osiem okazji), jednak Armenia dała jej tylko 19,79% tego co mogła, a Gruzja raptem 7,29%. Także Ukraina i Holandia uczestniczyły w ośmiu wspólnych głosowaniach, ale ich wsparcie jest minimalne – Holandia 5,21%, a Ukraina tylko 2,08%. Kazachstan, Hiszpania i Portugalia to kraje, które nigdy nie przekazały Albanii punktów, chociaż Portugalczycy mogli to zrobić aż cztery razy. Albańczycy mają na koncie jedną dwunastkę, którą w 2015 dostali od Włoch ignorując tym samym reprezentantkę San Marino śpiewającą po włosku. Polska raczej nie wspiera Albanii – mieliśmy okazję dać jej punkty sześciokrotnie, a daliśmy tylko przy dwóch okazjach i to łącznie 5 punktów co stanowi 6,94% naszych możliwości. Największe poparcie punktowe Albania przekazuje Hiszpanii, chociaż to tylko dwa wspólne starty, ale na 24 możliwe punkty Albania dała ich aż 17 (70,83%) w tym 12 punktów w 2019. Drugim krajem jest Francja (dostała od Albanii 69,44% możliwych punktów), a na trzecim miejscu jest Macedonia (60,71%), w tym dwunastka z 2021. Polska dostała od Tirany 31,94% możliwych punktów w tym 8 punktów w 2017 i 2018 roku. Albańczycy Serii przekazali łącznie tylko 8 punktów przy siedmiu okazjach, a najchłodniejsza relacja łączy ich z Portugalią. Kraje nigdy nie przyznały sobie wzajemnie żadnych punktów.

Źródło: analiza własna, Wikipedia, fot. JuniorEurovision.tv RTP, RTSH

%d blogerów lubi to: