Eurowizja 2022 – polskie preselekcje już w sobotę! Zobacz nasz wywiad z Darią od hitu „Paranoia” · Dziś III półfinał w San Marino · W środę decyzja dotycząca Aliny Pash · Co nowego we Francji?

Dziś trzeci półfinał preselekcji w San Marino

🇸🇲 Drugi półfinał preselekcji „Una Voce Per San Marino” zakończył się awansem trzech kolejnych osób do finału kategorii FCE. Pięciu kandydatów wpuszczono do czwartkowej dogrywki. Bezpośredni awans otrzymali Katrin Roselli oraz Lorenza Rocchicciolli z Włoch i Kurt Cassar z Malty. Do dogrywki przeszli Giada Varaschin, Gisele Abramoff, Kumi Watanabe, Mad oraz Maria Chiara Leoni. Dziś ostatnia grupa kandydatów zagranicznych, którzy zaśpiewają swoje utwory i covery by zdobyć uznanie jurorów. Spośród 19 uczestników komisja wskaże osiem najlepszych osób, a po II rundzie trzy przejdą do finału kategorii FCE, a pięciu do dogrywki. Na scenie Teatru Titano staną m.in. Matilde Montanari, OnlySara, Operapop, OXA (Clayton) Sia, Riccardo Foresi, Tothem, Vanja Vatle czy Sebastian Schmidt, który w 2018 roku brał udział w finale preselekcji San Marino „1in360” i był też chórzystą zwycięskiego duetu podczas Eurowizji w Lizbonie. Warto zwrócić uwagę, że półfinały selekcji „Una voce per San Marino” realizowane są w pełni przez grupę produkcyjną Media Evolution, a nie telewizję SMRTV. Nadawca publiczny tego kraju odpowiedzialny będzie za produkcję tylko finału konkursu – to właśnie 19 lutego o bilet do Turynu powalczą najlepsi z najlepszych z kategorii FCE oraz zaproszeni do udziału wykonawcy tacy jak Achille Lauro, Francesco Monte, Spagna czy Burak Yetar. Dzisiejsza emisja półfinału na kanale SMRTV oraz w Internecie TUTAJ. Start o 22:00. Program potrwa dwie godziny.

Eurowizja dla Młodych Muzyków we Francji – a co z selekcjami?

🇫🇷 Finał preselekcji we Francji odbędzie się 5 marca, a już w środę w ciągu dnia oficjalnie przedstawione będą piosenki startujące w konkursie oraz wykonawcy. Prowadzącymi finału będą Laurence Boccolini i Stéphane Bern. Łącznie o wyjazd do Turynu powalczy 10 kandydatów, a oceniać ich będzie dwunastoosobowa komisja oraz widzowie. Jak to w wielu krajach już bywało – zarówno nazwiska wykonawców jak i ich utwory szybciej pojawiły się w sieci. Do finału zakwalifikowano m.in. uczestnika „The Voice” – Cypriena Zeni, Hélène in Paris, Pauline Chagne, duet Alvan & Ahez, Saam czy SOA. Część utworów znaleźć można TUTAJ. Przy okazji Francji warto zwrócić uwagę, że nadawca krajowy po organizacji Eurowizji Junior w Paryżu podjął się kolejnego wyzwania i 23 lipca zaprosi widzów do Montpellier na Eurowizję dla Młodych Muzyków, która powraca po przerwie spowodowanej pandemią. Po ostatnich perturbacjach na ten moment tylko sześć państwo potwierdziło udział w konkursie. Są to Francja, Czechy, Norwegia, Polska, Belgia oraz Niemcy. Wiemy, że Dania, San Marino, Walia oraz Słowenia nie wezmą udziału w EYM, z kolei nad startem zastanawia się nadawca hiszpański. Anulowana Eurowizja dla Młodych Muzyków miała się odbyć w czerwcu 2020 w Zagrzebiu, a lista startowa zawierała 11 krajów w tym Polskę. Za udział naszego kraju w konkursach Europejskiej Unii Nadawców dla młodych talentów odpowiada TVP Kultura organizując selekcje w formie „Młodego Muzyka Roku” i „Młodego Tancerza Roku”.

Eurowizja upolityczniana na Ukrainie. Co z Aliną Pash?

🇺🇦 Decyzja w sprawie wysłania Aliny Pash na Eurowizję 2022 zapadnie 16 lutego, jednak już teraz dyrektor stacji Suspilne określa wokalistkę jako potencjalną oszustkę, która mogła sfałszować dokumenty potwierdzające środek transportu i drogę którą wjechała w 2015 roku na anektowany już wtedy przez Rosję półwysep krymski. Do środy do godziny 11:00 czasu lokalnego Straż Graniczna ma przesłać telewizji Suspilne oficjalne potwierdzenie, którego wcześniej nie chciano przekazać tłumacząc się ochroną danych osobowych Po otrzymaniu zaświadczeń zbierze się specjalna komisja ds. Eurowizji, która zaprosi Alinę Pash na rozmowę. Efektem spotkania ma być decyzja, czy piosenkarka otrzyma prawo reprezentowania Ukrainy w Turynie. Jeśli okaże się, że Pash oszukała telewizję ukraińską przekazując jej sfałszowane dokumenty, konsekwencje mogą być znacznie większe niż tylko wycofanie jej udziału w ESC 2022 gdyż jest to oszustwo, za które grozi kara zgodna z kodeksem. Na ten moment nie wiadomo czy telewizja Suspilne wskaże innego reprezentanta w momencie, gdy okaże się, że Alina Pash została zdyskwalifikowana. Stacja nadal podkreśla, że istnieje ryzyko wykreślenia Ukrainy z listy uczestników Eurowizji 2022 jeśli EBU uzna, że doszło do upolitycznienia konkursu.

Dziś wywiad z Darią na kanale YouTube Dziennika

🇵🇱 Dziś w „Pytanie na Śniadanie” gościły siostry Szlachta oraz Anna Byrcyn. Julia i Wiktoria przyznały, że jeśli w tym roku nie uda się pojechać na Eurowizję, z pewnością będą próbować dalej. W trakcie rozmów z Olkiem Sikorą pokazywano też teledyski lub lyrics video uczestników. W środę rano zobaczymy krótkie wywiady z Karoliną Lizer i Lidią Kopanią. Wykonawczyni „Czystej wody” opowie trochę o białym śpiewie, a Lidia Kopania wspomni o swoim starcie w Eurowizji 2009. Rozmowy z kolejnymi finalistami będą emitowane codziennie aż do soboty. Temat preselekcji pojawi się także w niedzielnym wydaniu, gdzie gościem ma być zwycięzca preselekcji. Z kolei na kanale Dziennika Eurowizyjnego pojawi się dziś wywiad z Darią, jedną z faworytek preselekcji. Jej hit „Paranoia” ma już ponad 12 milionów wyświetleń i może to być sporym atutem, zwłaszcza w głosowaniu publiczności. Po ostatnich aferach związanych ze źle odebranymi przez internautów wywiadami Darii, wokalistka nieco wycofała się z social mediów, ale to nie znaczy, że ignoruje temat preselekcji. Ma się intensywnie przygotowywać do sobotniego występu, a dla widzów ma niespodziankę – nową wersję przeboju. Czy te doniesienia okażą się prawdziwe? Dowiemy się w weekend! Próby finalistów w Studiu 5 TVP ruszają w piątek po południu.

Zdjęcia: Natasza Młudzik / TVP.SA

IV odcinek naszego podcastu jest już dostępny na YouTube! Znajdziecie go TUTAJ. Oczywiście podcast w każdy czwartek na Spotify, Apple i Google!

Źródło: SMRTV, ESCforum.net, Spotifty, Let’s Talk About ESC, Eurovoix, Wikipedia, Obozrevatel, TVP, PnŚ, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: