Eurowizja: SuperSobota z preselekcjami! Włochy i Izrael wybierają reprezentantów · Gdzie oglądać? O której? Linki do transmisji i faworyci · Kto wygrał w Macedonii i Irlandii?

Eurowizja to wyzwanie! Jak radzić sobie z SuperSobotą?

Super Sobota z preselekcjami – pierwsza od dłuższego czasu, bowiem ubiegłoroczny sezon preselekcyjny nie był tak bogaty w wydarzenia. Dziś dwa kraje wybiorą reprezentantów i piosenki, a sześć pokaże swoje półfinały. Jak się w tym wszystkim połapać? Spytajmy czytelników Dziennika Eurowizyjnego, którzy starają się oglądać … wszystko naraz! „Całą rodzinę okradam z laptopów. Stawiam je wszystkie na biurku i gdy w jakichś preselekcjach jest moment, że dużo gadają to ich wyciszam na jednym laptopie, a na innym podgłaśniam akurat te pre na których jest występ albo wyniki” – mówi Szymon Juszkiewicz.Wystarczy mieć przygotowaną rozpiskę kiedy kto występuje i przełączać pomiędzy występami na czas. Problem jest tylko wtedy, gdy tych selekcji jest więcej niż pięć, wtedy może się zdarzyć, że występy pokrywają się i trzeba wybierać” – dodaje moderator DE Łukasz Dyoniziak. „Należy przygotować sobie w głowie listę priorytetów i wybrać maksymalnie 3 pokrywające się transmisje. Później pozostaje przygotować sobie kilka okienek w przeglądarce i włączać dźwięk akurat tam gdzie ktoś występuje” – stwierdza Dawid Włodarczyk. „Musisz uzbroić się w niezawodny sprzęt. Warto podzielić sobie ekran na kilka kart, a najlepiej mieć dwa monitory. Pomocni są też inni fani, którzy poinformują Cię kiedy dzieją się ważne momenty” – uważa Patryk Rutkowski. Trudne? Może się takie wydawać, ale Szymon dodaje, że uczucie, gdy już powoli potrzeba coraz mniej sprzętu aż zostaje się z jednym jest bardzo miłe, a Łukasz mówi, że fani Eurowizji mają już w tym ogromną wprawę i nawał preselekcji ich nie przeraża. Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób nie nadaje się dla osób, które lubią oglądać coś od początku do końca. „Pocztówki i wypowiedzi jurorów trzeba zdecydowanie odpuścić” – zgadza się z tym Dawid. Wiadomo, że nie wszystko uda się „złapać” więc warto wcześniej sprawdzić, które selekcje czy występy będzie można nadrobić z odtworzenia – radzi Patryk.

Komentuj razem z nami na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego!

🇮🇹 Sanremo: Wielki finał słynnego festiwalu. Kto wygra?

Dziś o 20:30 rozpoczyna się finał Sanremo, w ramach którego widzowie oraz jurorzy głosować będą na najlepszy utwór, a jego wykonawca zdobędzie słynne Grand Prix i wpisze się w historię festiwalu. Będzie mieć też prawo do reprezentowania Włoch w Turynie. Istotne jest to, że nie każdy, kto zwycięży w Sanremo chce zostać przedstawicielem Italii w konkursie – wiemy, że na pewno odmówi Iva Zanicchi (ESC 1969), a zastanawiają się nad tym Emma (ESC 2014) czy Mahmood (ESC 2019). Decyzję zwycięzca podaje zazwyczaj podczas konferencji prasowej po zakończeniu festiwalu. Faworytami bukmacherów są Mahmood w duecie z Blanco (aż 48% szans na triumf), następnie Elisa (10%) i La Rappresentante di Lista (5%). Zgadzają się z tym gracze „Bet & Win” – aktualnie aż 83% stawia na utwór „Brividi”, a 12,8% uważa, że wygra „O forse sei tu”. W klasyfikacji generalnej po czterech nocach wysoko oceniany jest też reprezentant Włoch sprzed lat – Gianni Morandi. Zgodnie z zasadami widzowie oddawać będą dziś swoje głosy w pierwszej rundzie finału, a najlepsza trójka trafi do superfinału. Tam o wynikach zadecydują komisja demoskopowa (33%), Centrum Prasowe (33%) oraz televoting (34%). Finał poprowadzą Amadeus i aktorka Sabrina Ferilli. Konkurs transmitowany będzie nie tylko w Rai1, Rai Radio 2 i RaiPlay, ale też na albańskich kanałach RTSH Muzike i RTSH 1 oraz przez hiszpańską platformę RTVE Play. Start o 20:35 (PrimaFestival) i o 20:45 (właściwe show). Transmisja zakończy się ok. 1:45 w nocy, a w Internecie dostępna będzie TUTAJ.

🇮🇱 X Factor: Kto zostanie reprezentantem Izraela?

Czwarta edycja izraelskiego „X Factora” wystartowała 30 października i w końcu dotarła do końca. Dziś wielki finał z udziałem czterech uczestników. Każdy z nich wykona jeden cover istniejącej piosenki, według własnego uznania. Zaraz po serii czterech takich występów dojdzie do eliminacji najsłabszego ogniwa, a do superfinału wejdzie jedynie najlepsza trójka. W ostatecznej rundzie każdy z nich zaśpiewa utwór przygotowany na Eurowizję spośród tych, które zostały im wybrane w półfinale. Ciężko określić na podstawie wcześniejszych rund kto jest faworytem, bo cała czwórka rzadko rywalizowała bezpośrednio ze sobą. Według graczy „Bet & Win” do zwycięstwa typowana jest Inbal Bibi, której wybrano utwór „Marionette”. To właśnie w jej przypadku doszło do najmniejszej różnicy punktów między tym utworem, a odrzuconym „ZaZa”. 68,1% uczestników prediction game obstawia, że to właśnie Inbal dziś wygra. 14,9% stawia na Sapir Saban, a 10,6% na Michaela Ben Davida. O wynikach w „X Factor” decydują widzowie głosujący przez aplikację (50%), jurorzy programu (25%) i specjaliści (25%). Finał rozpocznie się o 20:30 czasu polskiego i potrwa do 22:40. Transmisja na kanale Reshet13 i w Internecie TUTAJ.

🇪🇪🇳🇴 Eesti Laul i Melodi Grand Prix: Kolejne półfinały

Estonia i Norwegia kontynuują swoje półfinały. Pierwsza runda w Tallinnie była dość przewidywalna więc zobaczymy, jak wyniki wypadną tym razem. O wejście do finału walczą m.in. Jaagup Tuisk, Evelin Samuel (chórzystka na ESC 1996 i główna reprezentantka w 1999), Stefan czy Anna Sahlene (ESC 2002). Formacja Minima Wind ft. Elisabeth Tiffany nie wystąpi na scenie ze względu na pozytywny wynik testu na covid-19 u jednej z osób, w związku z tym zamiast prezentacji scenicznej zobaczymy teledysk. Faworytami bukmacherów są Stefan (91% szans na awans), Black Velvet i Jaagup Tuisk (po 79% szans) czy Anna Sahlene (72%). Gracze „Bet & Win” nie mają wątpliwości co do Stefana, Jaagupa i Anny Sahlene, a w mniejszym stopniu obstawiają też Black Velvet i Maian. W Norwegii dziś odbędzie się ostatni półfinał – czterech uczestników rywalizuje o wejście do finału i głosy widzów. Tym razem bukmacherzy nie są pewni wyniku – 37% szans na przejście dalej ma Maria Mohn, ale Sofie Fjellvang depcze jej po piętach z 32%. W „Bet & Win” z kolei aktualnie panie mają tyle samo typowań. Walka może być więc zacięta. Gościem specjalnym w MGP będzie dziś duet Subwoolfer z piosenką „Give that wolf a banana” – utwór jest już automatycznie zakwalifikowany do finału. Półfinał estoński jak zwykle w dwóch częściach – pierwsza od 18:30 (czasu polskiego) do 20:00, a druga od 20:30 do 21:15. Transmisja na ETV1 i w Internecie TUTAJ. W Norwegii ruszamy o 19:55 i kończymy o 21:10, a w Internecie konkurs obejrzymy TUTAJ.

🇸🇪🇱🇹 Melodifestivalen i Pabandom is naujo: Kto awansuje do finału?

O 20:00 ruszają półfinały w Szwecji i na Litwie. Melodifestivalen rozpoczyna się właśnie dziś, a w pierwszym półfinale o awans rywalizują m.in. Robin Bengtsson (ESC 2017), weteranka selekcji Shirley Clamp, czy wenezuelsko-szwedzki aktor i piosenkarz Omar Rudberg znany m.in. z głównej roli w serialu „Young Royals”. W tym roku prezentacja wyników się zmienia. Po pierwszej rundzie do finału od razu wejdzie jeden uczestnik, a pozostali znów poddani będą głosowaniu, przy czym drugi finalista ustalony będzie według głosowania z podziałem na kategorie wiekowe. Pewniakiem jest Robin (74% szans na awans według bukmacherów), a drugie miejsce ma aktualnie Cornelia Jakobs (52%). Także uczestnicy „Bet & Win” są pewni awansu Bengtssona (91,5% typowań). Drugie miejsce na razie zajmuje Cornelia (48,9%). Show poprowadzi Oscar Zia. Na Litwie drugi półfinał, a o cztery miejsca w finale rywalizuje dziewięciu uczestników, w tym byłe reprezentantki kraju – Vilija (ESC 2014) i Ieva (ESC 2018). O wynikach decydować będą jurorzy i widzowie. Obstawianie wyników zdaje się być tu dość proste – gracze „Bet & Win” są niemal w 100% pewni awansu Moniki Liu (fot.), Ievy oraz Ruty Loop, ale czwarty finalista może być niespodzianką. Gościem specjalnym będzie grupa Saules kliosas. Szwedzi rozpoczną zabawę od 20:00 i zakończą o 21:30. Transmisja na SVT1 oraz w sieci TUTAJ. Litwini także ruszają o 20:00 (czasu polskiego), a półfinał potrwa do 21:40. Do obejrzenia na LRT1 oraz w Internecie TUTAJ.

🇱🇻🇸🇮 Supernova i EMA: Preselekcje na start

Chwilę po 20:00 dwa kolejne kraje dołączają do preselekcyjnego szaleństwa. Łotysze pokażą swój półfinał selekcji „Supernova”w którym wystąpi aż siedemnastu wokalistów. Do finału ma wejść najlepsza dziesiątka, zgodnie z wynikami głosowania widzów oraz jurorów. Co ciekawe, nazwiska członków komisji mają być podane dopiero w maju po finale Eurowizji. Według bukmacherów aż 86% szans na awans ma Aminata (ESC 2015), a wysoko notowani są też Bermudu Divsturis i Citi Zeni (po 77%), Bujans (74%) czy Kato (74%). Najmniejsze szanse daje się Lindzie Ruseniece. To właśnie ona według „Bet & Win” ma duży potencjał na eliminację podczas półfinału, ale wtóruje jej tu Mes Jus Milam. Niewielkie nadzieje na sukces daje się duetowi Inspo. Według graczy tylko Aminata jest 100% pewniakiem. W pierwszym półfinale słoweńskim zaśpiewa dziesięciu uczestników. O tym, kto przejdzie do finału zadecydują jurorzy i komisja – z 10 piosenek aż 6 otrzyma awans. Startują dziś m.in. David Amaro, Zala Smolnikar czy zwycięzcy pre-eliminacji „EMA Fres” dla debiutantów – Stela Sofia i duet Luma. Podobnie jak na Łotwie, także tutaj gracze „Bet & Win” musieli obstawiać to, kto nie przejdzie do finału. Stawiają na grupę Batista Cadilac (74,5% typowań do eliminacji), Davida Amaro (66%) czy Manouche (59,6%). Nie ma pewniaka do awansu, ale na razie najmniej negatywnych głosów mają Luma i July Jones. Półfinał na Łotwie od 20:05 czasu polskiego – potrwa do 22:10, a w Internecie śledzić można go TUTAJ. Z kolei Słowenia na RTV SLO rozpocznie od 20:20 i półfinał zakończy się o 21:40. Dostępny będzie w sieci TUTAJ.

🇷🇴🇮🇸 Preselekcyjne programy w Rumunii i na Islandii

To wszystko? Nie do końca! O 22:00 czasu polskiego telewizja rumuńska zacznie trzyczęściową serię pt. „Drumul spre Torino”, którą poprowadzi Ilinca (ESC 2017). Program poświęcony będzie półfinalistom preselekcji „Selectia Nationala” i w jego trakcie zobaczymy nie tylko nagrane już występy na żywo, ale też kulisy konkursu i rozmowy z jurorami. Program pokazany będzie od soboty do poniedziałku włącznie, a głosowanie internetowe dostępne będzie na Facebooku Eurovision Romania w dniach 9 i 10 lutego. Z takiego głosowania do drugiej części półfinału wejdzie najwyżej oceniona piątka kandydatów. Pozostałych 15 uczestników wskażą jurorzy. Jedną z faworytek fanów jest Aris, której utwór „Da svidaniya” napisali m.in. Michael James Down i Will Taylor, którzy mają już ogromne doświadczenie w tej roli. Program zacznie się o 22:00 i potrwa godzinę. Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ. Wszystkie występy nagrane w ramach programu znajdziecie na playliście poniżej. Dziś swoich półfinalistów selekcji ogłosi islandzka stacja RUV. Spośród 158 utworów komisja wybrała do preselekcji dziesięć najlepszych. Nazwiska kandydatów oraz piosenki pojawią się na stronie internetowej telewizji oraz będą zaprezentowane w trakcie programu „Lögin í Söngvakeppninni” o 20:50 czasu polskiego. Prezentacja potrwa 40 minut i oglądać ją można TUTAJ. Niestety, jak to ostatnio często bywa nazwiska i utwory już wyciekły do sieci. Wiemy, że w konkursie wystąpi m.in. popularna czeska piosenkarka Marketa Irglova, Haffi Haff (selekcje 2008), Stefanía Svavarsdottir (ostatnie miejsce w półfinale selekcji 2015) czy lubiany zespół hip hopowy Reykjavikurdaetur (Córki Reykjaviku), który już teraz uznawany jest za faworyta. Wiemy, że uczestników jest dziewięciu, co oznacza, że jeden z nich ma w konkursie dwa utwory. Na ten moment piosenki dostępne są w sieci, ale nie są podpisane.

🇲🇰 Eurowizja: Andrea jedzie do Turynu

Telewizja MRT przedstawiła wyniki głosowania jurorów i internautów w skromnych preselekcjach narodowych. W skład komisji weszli szefowie delegacji i osoby związane z Eurowizją, w tym Felix Bergsson z Islandii, który tydzień temu jurorował w Hiszpanii. W ich ocenie najlepiej wypadła Andrea z utworem „Circles”, a druga była Lara Ivanova z „Flower of Sorrow”. Zdecydowanym faworytem internautów był Viktor Apostolovski i jego „Superman” – zebrał ponad 12,5 tys. głosów, czyli znacznie więcej niż Kaly, laureatka 2. miejsca (7,5 tys.). Andrea była trzecia z 4,3 tys. głosów. Po zsumowaniu punktów w formacie 50/50 okazało się, że doszło do remisu między Andreą a Viktorem. W tym przypadku decydowała wyższa nota od komisji, tym samym „Circles” wygrało konkurs. Viktor zajął 2. miejsce, a Kaly trzecie. Faworytka wielu fanów, Lara, wylądowała ostatecznie na czwartym miejscu. Albańczyk Yon Idy był piąty, a Ris Flower szósty. Andrea Koevska ma 21 lat, urodziła się w Walentynki. Dzięki publikowaniu krótkich filmów ze swoim wokalem w sieci została zauważona przez producenta Aleksandra Masevskiego, który zaoferował jej współpracę. W 2020 roku wydała utwór „I know”, który zyskał sporo pozytywnych opinii nie tylko w Macedonii. „Jestem podekscytowana i szczęśliwa, nawet nie wiecie, jak bardzo poważnie do tego podchodzę i na pewno Was nie rozczaruję” – powiedziała po ogłoszeniu wyników. Za zwycięstwo dostała nie tylko bilet do Turynu, ale też 2 tys. euro.

🇮🇪 Eurowizja: Brooke wygrywa preselekcje Irlandii

Powracające po latach selekcje umieszczone w ramach talk-show „Late Late Show” stacji RTE nie charakteryzowały się zbyt wysokim poziomem, chociaż komisja zasiadająca w studiu nie szczędziła pochwał i zachwycała się każdym kandydatem twierdząc, że ze wszystkimi piosenkami Irlandia ma szansę godnie uczestniczyć w Eurowizji. Ostatecznie wygrała Brooke Scullion z utworem „That’s Rich”, która zdobyła 12 punktów od międzynarodowego jury oraz od widzów, ale przez panel w studiu oceniona została tylko na przedostatnie miejsce. Popowy utwór młoda wokalistka napisała z Izzy Warner i Karlem Zine. Oboje piszą utwory do publishingu. „That’s Rich” powstało w święta Bożego Narodzenia 2020 roku jednak przeczekało na swoją premierę, bo Brooke uznała, że dopiero teraz jest na to odpowiedni czas. Twierdzi, że Irlandia nie wysłała na Eurowizję nigdy czegoś tak nowoczesnego i świeżego, a fani Eurowizji umrą z zachwytu. Jej marzeniem jest zrobić tak wielką karierę, jak grupa Maneskin. Na razie znana jest głównie z udziału w brytyjskim „The Voice”. Drugie miejsce w finale selekcji zajął Miles Graham (4 punkty straty), a trzecie Janet Grogan (faworytka jurorów w studiu). Piosenka twórców „The Ride” zajęła przedostatnią pozycję, a najgorzej oceniono reprezentanta Irlandii 2017 – Brendana Murray.

źródło: Facebook, RAI, Wikipedia, Reshet 13, Bet & Win, Eurovision Odds, SVT, NRK, ETV, LRT, LTV, RTV SLO, TVR, RUV, SVT, EurovisionWorld.com, MRT, YouTube, RTE, fot.: @monikaliug

%d blogerów lubi to: