Eurowizja 2022: Chanel, Zdob si Zdub i bracia Advahov jadą do Turynu! Znamy wyniki preselekcji · Premiera utworów z Izraela · „Lajk” z finalistami polskich selekcji

Jakie są wyniki preselekcji w Hiszpanii i co wzbudza kontrowersje? Jak zakończył się casting selekcji w Mołdawii? Kto awansował do finału na Litwie i w Norwegii? Gdzie posłuchać utworów z Izraela? Co dziś w programie „Lajk” na TVP2? Gdzie Viki Gabor, Kuba Szmajkowski i Daria wystąpią w ramach koncertów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

🇪🇸 Eurowizja 2022: Chanel pierwszą finalistką konkursu

Reprezentantką Hiszpanii 🇪🇸 na Eurowizji 2022 została Chanel Terrero z mocno opartym na skomplikowanej choreografii występem do piosenki „SloMo” skomponowanej przez Leroy Sancheza, Kaith Harris, Ibere Fortes, Maggie Szabos i Arjena Thonena. Wokalistka pochodzenia kubańskiego 🇨🇺 zajęła 1. miejsce w dominującym głosowaniu jury, 2. miejsce w panelu demograficznym oraz trzecie w televotingu, stąd teraz wielu niezadowolonych fanów uważa, że to komisja dokonała wyboru i „przepchnęła” Chanel na Eurowizję zamiast faworytki bukmacherów – pochodzącej z Katalonii Rigoberty Bandini, która nie wygrała żadnego z głosowań. Co ciekawe, chociaż Tanxugueiras wygrały głosowanie panelu jak i televoting, zajęły ostatecznie 3. miejsce, a wszystko przez jurorów, którzy przyznali zespołowi jedynie piątą lokatę. Warto zwrócić uwagę, że televoting cieszył się ogromnym zainteresowaniem, chociaż miał tylko 25% wpływu na wyniki. Oddano łącznie 192 tys. głosów, a organizatorzy musieli przedłużyć możliwość wysyłania smsów o 10 minut, gdyż w pewnym momencie odbierano 1000 wiadomości na sekundę co zaburzyło działanie systemu. Selekcje hiszpańskie zazwyczaj kończyły się burzą w sieci i tak jest też teraz, zwłaszcza, że wielu lokalnych fanów nastawiało się na triumf utworu „Ay mama” Rigoberty, Chanel krytykując m.in. za inspirowanie się Eleni Foureirą. „Uważam, że to zaszczyt być porównywaną do takich diw jak Eleni czy Tamta, ale złości mnie, że takie porównanie dotyczy tylko kobiet, a nie mężczyzn. Każdy z nas jest inny” – komentuje Chanel. Urodzona na Hawanie 30-latka jest pierwszą od 2016 roku kobietą, która reprezentować będzie Hiszpanię samodzielnie. Pierwszy raz od 2017 roku ten kraj wysyła utwór, w którym zawarte są słowa po angielsku.

🇲🇩 Eurowizja znów ze Zdob si Zdub! Pociąg do Turynu

Przyśpieszone preselekcje w Mołdawii nie miały tak emocjonujących wyników jak w Hiszpanii. Podczas łączenia w ramach programu informacyjnego „Mesager” jurorzy ogłosili, że do Turynu pojadą połączone siły grupy Zdob si Zdub i Fratii Advahov z utworem „Trenuletul” („Pociąg”), który już jest hitem w regionie. Komisja (w skład której wchodziły m.in. trzy reprezentantki Mołdawii – Geta Burlacu z 2008, Cristina Scarlat z 2014 oraz Aliona Moon z 2013) stwierdziła, że w „Trenuletul” harmonijnie łączy się muzyka folkowa braci Advahov ze znanym już w Europie brzmieniem rock’n’rolla serwowanym przez ZsZ, którzy dwukrotnie reprezentowali swój kraj na Eurowizji. Formacja Romana Iagupova działa od 1994 roku została w 2005 pierwszym w historii przedstawicielem tego kraju w konkursie, a hit „Boonika Bate Toba” wywalczył wysokie, 6. miejsce w finale. W 2011 grupa wróciła do preselekcji i Eurowizji – za „So Lucky” zdobyli 12. miejsce w finale. Jury castingu 2022 drugie miejsce przyznali wczoraj Anie Cernicovej, a trzecie Lemonique. Denis Midone (JESC 2012) czy Dianna Rotaru (jedna z faworytek selekcji 2020) nie weszli do czołowej szóstki. Mołdawia w ostatnich latach radzi sobie na Eurowizji dość dobrze. Od 2017 tylko raz została wyeliminowana, a aż dwukrotnie dotarła w finale do miejsca w top10. Ostatni start to udział Natalii Gordienko, która w finale wywalczyła 13. miejsce za „Sugar”, stając się jednocześnie…najbardziej „memiczną” bohaterką konkursu ostatnich lat.

Eurowizja · Selekcje – Litwa i Norwegia

Po prezentacji wyników głosowania litewskiego okazało się, że półfinał wygrała Juste Kraujelyte 🇱🇹, która zdobyła najwyższą notę od jury i drugą najwyższą od widzów. Na drugim miejscu faworytka publiki – Lolita Zero, na którą wysłano aż 2,3 tys. sms-ów (Juste miała ich już tylko 799). Komisja była dla niej łaskawsza i przyznała 3. miejsce co nie jest złym wynikiem. Poza Juste i Lolitą do finału weszli też Gebrasy oraz Queens of Roses, a niespodzianką jest wyeliminowanie Erici Jennings. „Back to myself” dostało jedynie 6 punktów od jury i tylko 4 od widzów, co łącznie dało 6. lokatę w rankingu. W drugim półfinale przewidzenie wyników powinno być prostsze, bo o finał powalczy tam Monika Liu – główna faworytka „Pabandom is naujo 2022”. W Norwegii 🇳🇴 znów nie wygrał faworyt bukmacherów. Mari Bolla została już w pierwszym etapie wyeliminowana przez Odę Gondrosen, tymczasem Vilde rozgromiła swojego przeciwnika – Sturlę. W złotym duelu lepsza okazała się Oda i to ona trafia do finału z „Hammer of Thor”. Co ciekawe, wśród autorów zwycięskiej piosenki znajduje się Elsie Bay, automatycznie zakwalifikowana do finału MGP 2022 wokalistka, która o Eurowizję walczy z utworem „Death of Us”.

Dziś premiera w Izraelu, „Lajk” i koncerty WOŚP

Z najnowszych informacji wynika, że prezentacja utworów preselekcyjnych Izraela 🇮🇱 odbędzie się poprzez audycję radiową KAN Gimel dziś o 11:00 czasu polskiego. Michael Ben David, Sapir Saban, Eli Huli i Inbal Bibi nagrali po dwa różne utwory, które poddane będą teraz głosowaniu w ramach programu „HaShir Shelanu L’Eurovizion” połączonego z „X Factor”. Internauci będą mogli decydować z którą piosenką dany finalista powinien przejść dalej. Wszystkie utwory zostaną wykonane na żywo 3 lutego w ramach półfinału preselekcji, natomiast do finału każdy uczestnik wejdzie tylko z jedną piosenką. O wynikach decydować będą widzowie-internauci (50% wpływu na wyniki), panel programu „X Factor” (25% wpływu) oraz komisja specjalistów KAN (25% wpływu). Audycja, w której premierowo wyemitowane będą piosenki dostępna jest drogą internetową TUTAJ. Dziś o 17:40 na antenie TVP2 magazyn kulturalny „Lajk” 🇵🇱, w którym obejrzymy m.in. obszerny felieton poświęcony uczestnikom polskich preselekcji „Tu bije serce Europy”. Mateusz Szymkowiak porozmawiał z niektórymi kandydatami na Eurowizję, m.in. z Karoliną Stanisławczyk. W Polsce gra dziś Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jak co roku pojawiają się w ramach akcji różne eurowizyjne akcenty. Tym razem na aukcję wystawiono sukienkę Sary James z Eurowizji Junior w Paryżu. Najbardziej eurowizyjnie będzie dziś w Czeladzi, gdzie o 17:00 zaśpiewa Kuba Szmajkowski, a o 18:00 Daria. We Włocławku swój koncert da Viki Gabor (JESC 2019). Więcej informacji na temat wydarzeń WOŚP w całej Polsce znaleźć można TUTAJ.

Dziennik Eurowizyjny ma swój podcast! Serdecznie zapraszamy do słuchania nowego (drugiego) odcinka, który dostępny jest już na Spotify, Apple, Google i na YouTube.

Źródło: RTVE, Eurovision-Spain.com, TRM, Wikipedia, LRT, NRK, Eurovoix, KAN, TVP, WOŚP, fot.: Kiratas

%d blogerów lubi to: