Eurowizja 2022: Dziś kolejne rundy selekcji na Litwie i w Norwegii · Theme art i slogan Eurowizji: Z czym się kojarzy? · „Paranoia” ma 10 mln wyświetleń

O której selekcje na Litwie i Norwegii? Jakie utwory dziś usłyszymy i gdzie oglądać show? Z czym kojarzy się fanom theme art Eurowizji 2022? Jak wyglądać będzie scena w Turynie? Kiedy do sprzedaży trafią bilety na Eurowizję 2022? Ile odtworzeń na YouTube mają piosenki z Krajowych Eliminacji? Jakie jest „Move” Karoliny Stanisławczyk?

🇱🇹 Eurowizja · Selekcje na żywo · III ćwierćfinał Litwy

Dziś ostatni ćwierćfinał selekcji litewskich, a o wejście do półfinałów walczyć będzie dwunastu uczestników. O tym, kto awansuje zadecydują tradycyjnie jurorzy oraz telewidzowie głosujący od samego początku show. Dwie poprzednie rundy pokazały, że decydenci nie zawsze są ze sobą zgodni i niezwykle interesujące jest, jak zagłosują dzisiaj. A jest na kogo, bowiem w grze mamy paru faworytów, m.in. Gebrasy’ego z utworem „Into your arms„, Rutę Loop z „Call Me from the cold„, Monikę LIU z „Sentimenai” i Lolitę Zero z „Not your mother„, która dziś zaśpiewa jako ostatnia. Będą też Vasha z „Nepaleidi„, Geleibra z „As jauciu tave„, Emilija V z „Overload„, Gintare Korsakaite z „Fantasy Eyes„, Zivile Gedvilaite z „Lioness” czy Menulio Faze z „Give me a sign„. Po raz kolejny w selekcjach wystąpi też Vilija Mataciunaite, która wygrała konkurs w 2014 roku i reprezentowała Litwę na Eurowizji w Kopenhadze z „Attention” zajmując 11. miejsce w półfinale. Po zsumowaniu rankingów jurorskich i widzów połowa kandydatów przejdzie dalej. Ćwierćfinał emitowany będzie dziś od 20:00 czasu polskiego na kanale LRT oraz w Internecie TUTAJ. Alternatywny stream dostępny może być też na YouTube.

🇳🇴 Eurowizja · Selekcje na żywo · II półfinał Norwegii

Drugim ważnym wydarzeniem wieczoru jest drugi półfinał norweskiego Melodi Grand Prix 2022. Podobnie jak ostatnio w grze mamy czterech kandydatów. Są to Lily Lowe (czyli Lill Sofie Wilsberg) z „Bad Baby„, laureat 3. miejsca w „Idolu” z 2013 roku – Steffen Jakobsen z „With me tonight„, faworytka graczy Bet & Win (zdobyła prawie 60% typowań) Farida Bolseth Benounis z „Dangerous” napisanym m.in. przez Atle Pettersena (finalistę MGP 2021) i Daniel Lukas Kalelić z „Kvelertak„, czyli jedynym dziś utworem po norwesku. Uczestnicy walczyć będą w duelach (Lilly Love vs. Steffen Jakobsen i Farida vs. Daniel), a z każdego pojedynku do „Gullduell” wejdą zwycięzcy, by w ostatecznej rundzie zdobyć bilet do wielkiego finału. Decydują tylko widzowie. Gościem specjalnym będzie uczestnik automatycznie zakwalifikowany do finału – 44-letni Christian Ingebrigtsen, który zaśpiewa „Wonder of the World”. Wokalistę kojarzymy m.in. z działalności w popularnej grupie A1 znanej z hitów „Take on me” (cover) czy „Caught in the middle„. Solową karierę rozpoczął w 2003 roku z singlem „In Love With An Angel” śpiewanym w duecie z Marią Arredondo – piosenka stała się przebojem w kraju. Christian był współtwórcą „Somewhere beautiful” które w MGP 2012 wykonała Nora Foss Al-Jabri zajmując 2. miejsce, z kolei razem z Kjetilem Morlandem (ESC 2015) przygotował „Attention” czyli zwycięski utwór MGP 2020 wykonywany przez Ulrikke Brandstorp. Z powodu anulowania Eurowizji piosenka ta musiała zostać wycofana, jednak cieszyła się wśród fanów sporym uznaniem. Półfinał MGP 2022 dziś o 19:50 na NRK i w Internecie TUTAJ.

Eurowizja 2022: Theme art i slogan ogłoszone

W ramach przygotowań do wtorkowego losowania półfinałów Turyn 🇮🇹 wywiesił bannery i plakaty reklamujące Eurowizję jednocześnie wywołując popłoch wśród organizatorów, gdyż okazało się, że władze miasta zapomniały o tym, że oficjalny theme art i slogan konkursu nie były jeszcze ogłoszone. Trzeba to było zrobić na szybko, stąd zaraz po publikacji pierwszych zdjęć dekoracji portal Eurovision.tv potwierdził oprawę graficzną oraz hasło „The Sound of Beauty” jednocześnie informując, że powód przygotowania takiego właśnie designu poda w poniedziałek. Publikacja spotkała się ze sporym zaskoczeniem, gdyż identyfikacja wizualna Eurowizji 2022 nie każdemu się spodobała. Na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego tylko 37% uznało, że im się to podoba, natomiast grafika kojarzy się internautom z…mnóstwem różnych rzeczy, ale przede wszystkim z covid-19. Wśród skojarzeń mamy też wizualizacje z Windows Media Player, meduzę, kwiat, firanka, fale dźwiękowe, serce, komórka jajowa, wzór na banknotach, parujący kubek z gorącą kawą, ale również Eurowizję 2015, scenę Eurowizji Junior 2019, „pastylkę” Szansy na Sukces”, „Akademię Przebudzenia” Edyty Górniak, okładkę płyty „Teatro Dira” Maneskin czy logo „Milionerów”. Ze sporą krytyką spotkało się też mocna ekspozycja loga partnera czyli firmy Moroccanoil czy font hasła oraz samo jego brzmienie, które bardziej kojarzy się ze sponsorem niż konkursem. W jaki sposób organizatorzy wyjaśnią pomysł na taki theme art? Przekonamy się w poniedziałek.

Eurowizja 2022: Co z biletami?

Czy grafika będzie w jakiś sposób nawiązywać do sceny Eurowizji 2022? Tego nie wiemy, ale już jakiś czas temu portal Eurofestival News dotarł do projektów, które opisał (publikacja szkiców nie jest możliwa). Scena ma się składać z siedmiu koncentrycznych platform, które będą się obracać o 180 stopni w obu kierunkach. Dodatkowo na scenie postawiona będzie konstrukcja złożona z 6 łuków o średnicy 19 metrów i wysokości 9,5 metra. Takie łuki też mają się obracać, co kojarzyć się może z jednym z konkursów lat 70. Co ciekawe, ruszać się będą także elementy podłogi – chodzi o cztery fragmenty o wymiarach 180×60, które mają być podnoszone lub opuszczane by wygodniej korzystać z elementów scenograficznych. A co z publicznością pod sceną? Na ten moment jest za wcześnie by przewidywać jakie będą obostrzenia covidowe w maju, ale Europejska Unia Nadawców zapewnia, że organizacja Eurowizji nie jest zagrożona. Niestety bilety nie trafiły jeszcze do sprzedaży i być może pojawią się dopiero w marcu lub kwietniu, gdy pewne będzie jakie nałożone zostaną limity. Wiemy, że wszyscy nadawcy uczestniczący w konkursie muszą do 13 marca oficjalnie zarejestrować wybrane utwory, a do końca marca powinni przygotować nagranie live-on-tape, które będzie wykorzystane na wypadek, gdyby reprezentant nie mógł wystąpić na żywo w Turynie.

🇵🇱 Krajowe Eliminacje: Daria z 10 mln wyświetleń

Po wczorajszych premierach nowych utworów „Krajowych Eliminacji” Karolina Lizer ma już 12 tys. wyświetleń „Czystej Wody„, z kolei poprawione (z powodu literówek) video do „Drogowskazówsióstr Szlachta 1,5 tysiąca. W odtworzeniach na YouTube króluje oczywiście Daria i jej „Paranoia” – 10 mln wyświetleń klipu, prawie 400 tys. występu z Sylwestra i 115 tys. z konferencji sylwestrowej. Kuba Szmajkowski ma 19 tys. pod nagraniem video promującym „Lovesick”, natomiast official audio odsłuchano tam już 110 tys. razy. Klip do „Dokąd Ani Byrcyn wyświetlono ponad 103 tys. razy, a „Głośniej niż decybele” grupy Unmute 117 tysięcy. Co ciekawe, na jednym ze swoich stories na Instagramie Daria zapowiedziała, że jeśli w tym roku nie otrzyma biletu na Eurowizję, nie będzie starać się już o reprezentowanie Polski w przyszłości bo planuje skupić się na innych wyzwaniach. Z kolei Karolina Stanisławczyk szykuje się do premiery „Move” nagranego z Chiką Toro. Według jej relacji ma być gorąco i tanecznie, a utwór doskonale wpisuje się w slogan „Girl Power”. Piosenka na Eurowizję utrzymana będzie w podobnym klimacie co najnowszy singiel wokalistki „Rio„. Premiera „Move” już 28 stycznia. Tymczasem Jan Majewski, który w połowie grudnia ogłosił, że wysłał zgłoszenie do preselekcji (wtedy jeszcze wewnętrznych) opublikował swoją piosenkę – jest to „Prosto w ciszę„. Czy powinien zostać zakwalifikowany do finału? Na kanale YouTube Dziennika Eurowizyjnego znajdziecie już najnowszy skrót utworów Krajowych Eliminacji w formie „topki” ułożonej na podstawie głosów trzech osób z redakcji! Ostatnią taką topkę (gdy poznamy wszystkie utwory) ułożycie Wy! Wraz z topką prezentujemy też playlistę utworów!

Podcast Dziennika Eurowizyjnego jest dostępny nie tylko na Spotify i YouTube, ale też na Apple Podcasts! Zapraszamy do słuchania i dziękujemy za każdy follow czy subskrypcję!

źródło: LRT, NRK, Eurovision.tv, Instagram, Eurofestival News, YouTube, inf. własne, fot.: @rutaloop

%d blogerów lubi to: