Krajowe Eliminacje: Nowe piosenki i przecieki, a emocje rosną · Dziennik Eurowizyjny prezentuje pierwszy odcinek podcastu! · Eurowizja: Najnowsze wieści z Europy i nie tylko!

Jak fani zareagowali na utwory preselekcyjne Lidii Kopani i Karoliny Lizer? Kto jest faworytem internautów? O czym jest utwór „River” Krystiana Ochmana? Gdzie posłuchać pierwszego odcinka podcastu Dziennika Eurowizyjnego? Kto jest kolejnym finalistą w Irlandii? Jak brzmią nowe utwory z preselekcji Australii i Finlandii oraz Słowenii? Kiedy poznamy wyniki selekcji w Izraelu? Jakie są nowe daty American Song Contest?

🇵🇱 Eurowizja: Lidia Kopania i Karolina Lizer ocenione przez fanów

Chociaż Krajowe Eliminacje dopiero za miesiąc, konkurs już teraz wywołuje ogromne emocje wśród wielu polskich fanów. Oficjalnie znamy tylko cztery utwory konkursowe, więc jeszcze sporo do odkrycia, ale w ostatnich godzinach pojawiło się parę nowości. Wczoraj wieczorem na chwilę na YouTube wyświetlał się utwór Lidii Kopani „Why does it hurt” napisany przez siostry Ylvę i Lindę Persson ze Szwecji 🇸🇪. Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć, premiera nie była planowana na wczoraj, a Kopania nadal pracuje nad ostateczną wersją utworu. Ci, którzy zdążyli usłyszeć „wyciek” mogli też ocenić piosenkę w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego na Youtube. 70% sądzi, że Lidia Kopania zajmie miejsce w drugiej połowie tabeli (miejsca 6-9.), a 20% uważa, że to ona będzie w finale ostatnia. 7% typuje miejsce 2-5, a tylko 4% jest zdania, że była reprezentantka Polski może znów wygrać i pojechać na Eurowizję. Na razie nie wiemy kiedy utwór wróci do sieci i jakie dokładnie przejdzie zmiany. Dziś w Internecie pojawił się utwór „Czysta woda” Karoliny Lizer (w towarzystwie Bum Bum Orkiestry), który swoją oficjalną premierę będzie miał jutro. Piosenka utrzymana jest w folkowym i bałkańskim stylu, a często porównywana jest do brzmień projektu Kayah & Bregović. Utwór zebrał już wiele pozytywnych recenzji, chociaż nie brakuje opinii, że taka propozycja raczej nie wygra preselekcji i ma niewielkie szanse zawojować Eurowizję. Z pewnością wprowadza jednak różnorodność do stawki Krajowych Eliminacji.

🇵🇱 Krajowe Eliminacje: Posłuchaj podcastu Dziennika Eurowizyjnego

Premierę miało wczoraj nagranie promujące w sieci utwór „LovesickKuby Szmajkowskiego. Wokalista był też dziś gościem „Teleexpressu” oraz wywiadu dla Radia Eska. Kandydat na Eurowizję zaczął już pracę nad planowanym „super show” jakie przedstawi w trakcie finału 19 lutego. Przyznał, że w występach eurowizyjnych czy takich, które do tego miana pretendują uwaga wykonawcy musi być po równo rozłożona na warstwę wokalną jak i wizualną, dlatego stara się, by w ciągu miesiąca dopiąć wszystko na ostatni guzik. Chociaż wkrótce poznamy utwory sióstr Szlachta („Drogowskazy”) oraz Karoliny Stanisławczyk i Chiki Toro („Move” – pre-save TUTAJ), wielu fanów i internautów wyczekuje na premierę „River” Krystiana Ochmana, bo zwycięzca „The Voice” już teraz uznawany jest za głównego faworyta. „W świecie, w którym większość z nas działa w olbrzymim stresie, nieustannie myślimy o tym, co przed nami i próbujemy zaplanować przyszłość. Z różnych powodów, podskórnie towarzyszy nam mnóstwo wątpliwości na temat tego, co nas czeka. Piosenka opowiada o tym, jak bardzo chcemy i potrzebujemy przerwy od całego tego zgiełku” – opisuje Krystian na portalu Interia, gdzie znajduje się też ankieta o tym, kto powinien reprezentować Polskę w tym roku. 52% głosów zgarnął Ochman, a 37% ma Daria z „Paranoią”. Chociaż już wczoraj w sieci pojawiły się domniemane fragmenty „River”, szybko okazało się, że jest to fałszywy alarm. Utwór ma mieć swoją premierę na początku lutego. Niezapowiedziane, ale budzące mnóstwo emocji – takie są tegoroczne Krajowe Eliminacje. A jakie były wcześniej? Sprawdźcie to słuchając pierwszego odcinka podcastu Dziennika Eurowizyjnego w którym Maciej Błażewicz i Natalia Kowalczyk wspominają polskie finały sprzed lat. Swojego głosu w czołówce podcastu użyczył nam Michał Czaplicki, dziennikarz, konferansjer i lektor telewizyjny, którego głos na pewno kojarzą podróżujący śląskimi autobusami i tramwajami.

Eurowizja · Selekcje: Irlandia, Australia, Słowenia, Finlandia, Chorwacja, Serbia

Patrick O’Sullivan (fot.) to kolejny finalista selekcji irlandzkich 🇮🇪. Wokalista wykona utwór „One Night, One Kiss, One Promise”, którego jednym z autorów jest Nicky Byrne, reprezentant Irlandii 2016, znany ze śpiewania w grupie Westlife. Dziś swój utwór na preselekcje Australii 🇦🇺 opublikowała grupa Voyager, która już rok temu starała się o udział w finale, jednak ostatecznie odpadła i nie została zakwalifikowana. Grupa z Danny’m Estrinem na czele wykona utwór „Dreamer„. O 23:30 czasu polskiego odbędzie się premiera „I won’t need to dreamJude’a York. Na 19:30 telewizja słoweńska 🇸🇮 planuje publikację fragmentów pierwszej części piosenek z półfinałów EMA 2022. Wczoraj wieczorem poznaliśmy przedostatni utwór z fińskich selekcji 🇫🇮 czyli „Elama kantaa mua Tommi’ego Lantinena. Dziś o 23:00 dowiemy się, co na UMK przygotował Isaac Sene i w ten sposób stawka utworów będzie kompletna. 24 stycznia telewizja chorwacka 🇭🇷 przeprowadzi losowanie kolejności startowej finału selekcji „Dora”, a w sąsiedniej Serbii 🇷🇸 doszło do rezygnacji jednego z uczestników. Stefan Zdravković (Princ od Vranje) uznał, że Eurowizja nie jest aktualnie jego priorytetem jednak zapowiada, że jeszcze kiedyś o nią powalczy. Nie wiadomo, czy RTS planuje wprowadzić kogoś do stawki by wypełnić wolne miejsce.

🇮🇱 X Factor: Znamy pełen format preselekcji Izraela

W końcu wiemy wszystko o formacie „X Factora” w Izraelu, który powoli wkracza w najbardziej emocjonujący (i eurowizyjny) etap. We wtorek z programem pożegnał się Ilay Elmakies, co oznacza, że w konkursie zostało już tylko sześć osób. Na dniach odpadną kolejne, bowiem rundy eliminacyjne planowane są jeszcze na niedzielę (24.01.) i wtorek (26.01.). Piosenki preselekcyjne poznamy podczas specjalnego show transmitowanego 30 stycznia. Czworo finalistów wykona po dwie piosenki wybrane przez komisję. Łącznie usłyszymy więc osiem premierowych propozycji. 3 lutego w ramach półfinału widzowie oraz jurorzy zdecydują o tym, który finalista z jakim utworem powinien przejść do ostatecznej rundy. Każdy uczestnik będzie musiał pożegnać się z jedną z dwóch kompozycji. Wyniki ustalą widzowie (50%), jurorzy programu (25%) oraz komisja profesjonalistów (25%). W finale 5 lutego podjęta będzie decyzja o tym kto pojedzie do Turynu. Co istotne – półfinał programu transmitowany będzie przez telewizję Kan11 natomiast finał (w ramach którego nie tylko wybrany będzie reprezentant Izraela, ale też zwycięzca „X Factora”) wróci do Reshet 13. Aktualnie w grze nadal są Anna Steffani, Inbal Bibi, Sapir Saban, Michael Ben David, Shachar Adawi i Eli Huli.

🇺🇸 American Song Contest: Covid-19 przesuwa konkurs

Ze względu na pandemię covid-19 i obostrzenia wprowadzone w USA Europejska Unia Nadawców i telewizja NBC postanowiły przesunąć American Song Contest o miesiąc. Pierwszy ćwierćfinał pokazany będzie 21 marca, a kolejne 28 marca i 4 kwietnia. Nie wiemy kiedy dokładnie transmitowane będą półfinały, ale dziś podano, że finał planowany jest na 9 maja, czyli już w tygodniu, w którym odbywać się będzie Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie, a wielu fanów może przebywać we Włoszech. Oczywiście American Song Contest nie powstał z myślą o fanach Eurowizji w Europie tylko o amerykańskim widzu, więc takie zderzenie terminów raczej nie jest dużym problemem dla NBC. Nadal nie znamy szczegółów formatu konkursu oraz jego uczestników, ale pewne jest, że o tytuł „Najlepszej Oryginalnej Piosenki USA” walczyć mają wszystkie stany oraz terytoria, a także stolica kraju. Przeglądając strony internetowe można mieć wrażenie, że amerykańskie media nie są na razie zainteresowane tym projektem. Być może konkurs pokazany będzie przez niektóre stacje europejskie. Zainteresowana retransmisją ma być fińska telewizja YLE 🇫🇮.

Źródło: YouTube, Facebook, Hypsteria Records, Interia.pl, Radio Eska, Spotify, RTE, Eurovoix, RTV SLO, YLE, Eurosong.hr, Evrovizija.rs, ESCbubble.com, Eurovision.tv, inf. własne, fot.: @patrickbriensullivan

%d blogerów lubi to: