Eurowizja 2022 i Krajowe Eliminacje: Dziś panel dyskusyjny o 18:30! · Znamy wyniki na Litwie i w Norwegii · Co dziś w izraelskim „X Factor”?

Kto awansował do kolejnych rund preselekcji Litwy i Norwegii? Co dziś dziać się będzie w Izrael? Który kraj zamyka dziś etap przyjmowania zgłoszeń? O której godzinie premiera utworu The Rasmus? Gdzie oglądać panel dyskusyjny Dziennika Eurowizyjnego? Kiedy półfinały w San Marino?

🇱🇹 Eurowizja znów z Ievą Zasimauskaite?

Zgodnie z przypuszczeniami Ieva Zasimauskaite (ESC 2018) wygrała drugi ćwierćfinał preselekcji litewskich zdobywając 20 punktów. Komisja dała jej maksymalną notę, ale widzowie 3. miejsce. Faworytką publiczności była Emilijana, której jurorzy przyznali przedostatnią pozycjęę. Ostatecznie, dzięki wielkiej pomocy publiczności zdołała wejść do czołowej szóstki. Zainteresowanie televotingiem było zresztą wyższe – Litwini wysłali ponad 700 smsów więcej niż w pierwszym ćwierćfinale. W ogólnym rankingu zaraz za Ievą znalazła się Juste Kraujelyte (3. miejsce w głosowaniu jury i 2. miejsce u widzów), a na trzecim duet Titas ir Benas (2. miejsce w głosowaniu komisji, jednak tylko 8. w televotingu). Awans otrzymali też Queens of Roses i Moosu X. Pierwsi „pod kreską” byli Clockwork Creep, a ostatnia pozycja przypadła Cosmic Bride. Rankingi widzów i jurorów są tak różne, że niczego nie można być pewnym. W przyszłą sobotę ostatni ćwierćfinał, a wystąpią wtedy m.in. Vilija Mataciunaite (ESC 2014), Gebrasy, Lolita Zero czy Ruta Loop.

🇳🇴 Melodi Grand Prix: Piosenka o problemach Europy w finale

Pierwszy półfinał Melodi Grand Prix 2022 w Norwegii zakończył się niespodzianką i zwycięstwem Frode Vassela (fot.) i piosenki „Black Flowers”. W pierwszym duelu Frode wyeliminował grupę Trollfest, a w Gullduell pokonał Elinę Noelię, która wcześniej wygrała pojedynek z Mirą Craig. Triumf Frode jest zaskoczeniem, a w grze Bet & Win typowało go tylko parę osób (4,4%). Ekspert MGP, Anders Tangen uważa, że „Black Flowers” jest podobne do „Uprising” Muse i dodaje, że wypada mieć w stawce utwór, który odnosi się do tego z czym teraz boryka się Europa stojąca na krawędzi wojny, kryzysu klimatycznego czy pandemii. Komentatorzy cytowani przez NRK zwrócili też uwagę na nieudany „strój kraba” Else Kass oraz „włochaty” kostium Miry Craig żartując, że wokalista zamiast „We still here” powinna śpiewać „We still hair”. „Wolałbym, żeby MGP było trochę bardziej szykowne, a mniej jalla. Piosenka i strój Miry nie przyczyniły się do tego” – narzeka Tangen. W kolejnym półfinale o finał zalwaczą Lily Lowe, Steffen Jakobsen, Farida i Daniel Lukas.

🇮🇱 Eurowizja 2022 • Selekcje na żywo – Izrael

Co dokładnie ma się dziać dziś w Izraelu? Tego nie jesteśmy pewni, ale warto zajrzeć na stream stacji Reshet 13. W stawce „X Factor” pozostało już tylko osiem osób, a dziś ma z programu odpaść połowa. Jak do tego dojdzie? Organizatorzy wprowadzą duele – z każdego pojedynku do finału ma przejść po jednej osobie, ale czy tak faktycznie będzie i nie będzie żadnego „ratowania” kandydatów? Czas pokaże. Z różnych źródeł wynika, że to już dziś powinny być zaprezentowane utwory przygotowane na Eurowizję 2022 jednak nie mamy pewności, czy faktycznie dziś się to wydarzy. Co istotne, ponieważ program był nagrywany już wcześniej, finaliści są znani, jednak na razie ich nie zdradzajmy. Przypomnę, że w stawce nadal jest m.in. Linet Menashe 🇹🇷, turecko-izraelska piosenkarka, która w 1993 roku uczestniczyła w selekcjach Kdam Eurovision, a teraz jest uznawana za wielką nadzieję fanów Eurowizji z Turcji na posiadanie w stawce konkursu swojego artysty. Jej konkurencję w „X Factor” stanowią m.in. Inbal Bibi, Michael Ben David czy Eli Huli. Dzisiejszy odcinek „X Factor” dziś o 20:15 czasu polskiego na kanale Reshet 13. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ.

Dziś panel dyskusyjny na YouTube

Dziś w ciągu dnia zamknięte będzie okno zgłoszeniowe do preselekcji macedońskich 🇲🇰, które powracają po wielu latach przerwy. Spośród wszystkich nadesłanych piosenek specjalne jury wyłoni sześć najlepszych i zakwalifikuje je do finału. Podczas finału piosenki usłyszą widzowie, którzy będą mieć 50% wpływu na wynik. Druga połowa głosów to międzynarodowe jury. Wcześniej pojawiła się informacja, że telewizja macedońska zrealizuje wszystkie występy finałowe wcześniej, by tylko odtworzyć je w dniu finału. Szczegółów projektu na razie nie znamy, nie wiemy też kiedy sam finał się odbędzie. O 23:00 czasu polskiego premiera utworu The Rasmus na Eurowizję 2022 🇫🇮. Przypomnę, że kwartet wszedł do finału UMK i powalczy w preselekcjach pod koniec lutego. Bukmacherzy już teraz stawiają go na pozycji lidera fińskiego finału – The Rasmus mają aktualnie 36% szans na wygraną. To nie koniec atrakcji na dziś! O 18:30 rusza nasz panel dyskusyjny na żywo na kanale Dziennika Eurowizyjnego na YouTube. Porozmawiamy o Krajowych Eliminacjach i odpowiemy na Wasze pytania! Serdecznie zapraszamy do oglądania i komentowania panelu na specjalnym czacie – nie zapomnijcie subskrybować kanału! Do zobaczenia!

🇸🇲 Una Voce Per San Marino wchodzi w fazę półfinałową

Docierają do nas nowe informacje z San Marino! Chociaż już w piątek telewizja SMRTV miała podać nazwiska półfinalistów, komisja postanowiła dać sobie jeszcze parę dni czasu na ostateczną decyzję. Werdykt mamy poznać w poniedziałek – telewizja SMRTV ogłosi wtedy listę 60 uczestników półfinałów. Rundy półfinałowe dla kandydatów odbędą się w dniach 13-17 lutego (i będzie ich pięć), a finał dla grona artystów pochodzących z castingów zaplanowano na 18 lutego. Tego dnia dowiemy się, kto wejdzie do wielkiego finału „Una Voce Per San Marino” i zmierzy się z automatycznie zakwalifikowanymi do tej rundy wykonawcami z Włoch. O wynikach półfinałów i finału dla „mniej znanych” uczestników decyduje jury w składzie siedmioosobowym, natomiast rezultat finału głównego zależeć ma od nowej komisji, tym razem pięcioosobowej. Co istotne, zarówno na eventy 18 jak i 19 lutego telewizja SMRTV sprzedawać ma bilety wstępu dla widzów. Wszystkie półfinały jak i finały będą też transmitowane przez telewizję publiczną. Na razie nie wiemy jeszcze kto poprowadzi konkurs. Czy w gronie półfinalistów będą Polacy 🇵🇱? Szanse są trochę mniejsze niż myśleliśmy, bowiem z trzech zarejestrowanych na castingi Polaków w San Marino pojawił się tylko Marcin Szczurski. Jeremi Sikorski i Joanna Popik nie wystąpili w Teatro Titano – dowiedział się Dziennik Eurowizyjny.

Źródło: LRT, NRK, Reshet 13, Wikipedia, Eurovoix, MRT, YLE, SMRTV, fot.: NRK/Eurovision World

%d blogerów lubi to: