Eurowizja 2022: Albania wybiera dziś reprezentanta! Kto wygra? · TVP opóźnia ogłoszenie reprezentanta · Zmiany w Rumunii i plotki z Czarnogóry

Dziś wieczorem wielki finał Festivali i Kenges w Albanii 🇦🇱. Dwie poprzednie części pozwoliły nam się lepiej zapoznać z uczestnikami, którzy śpiewali swoje utwory samodzielnie jak i w duetach z uznanymi muzykami kraju. Wieczorem ponownie wykonają eurowizyjne propozycje, z czego część z nich może zaprezentować wersje angielskie. O tym kto wygra, zadecyduje jury, w którego skład wchodzi tym razem wiele młodszych osób (w tym Anxhela Peristeri – ESC 2021), więc werdykt może być wielką niewiadomą nawet, jeśli festiwal ma w tym roku dwóch głównych faworytów – Ronelę Hajati i Albana Ramosaja. Po pierwszej nocy faworytką graczy Bet & Win 5 Dziennika Eurowizyjnego jest Ronela i jej „Sekret” – do wygranej typuje ją aż 70,6% osób, natomiast na Albana i „Theje” stawia 27,7% graczy. Pojedynczy typujący głosowali na Olimpię Smajlaj i Miruda. Mówi się, że „młode” jury może faworyzować Ronelę Hajati i jej uptempo utwór „Sekret” który wykonała z tłumem tancerzy za co zebrała wielkie owacje. Autor profilu „Eurovision Kosovo” 🇽🇰 na Instagramie uważa jednak, że wiek członków komisji nie powinien mieć wpływu na rezultaty i wierzy w to, że ich decyzja nie jest w żaden sposób manipulowana. Nie ma jednak wątpliwości, że wielu albańskich fanów liczy na wybór szybkiego utworu. „Albania ma długą historię utworów balladowych na Eurowizji i teraz wyczuwalna jest potrzeba zmiany tego trendu gdyż zainteresowanie fanów konkursu propozycjami albańskimi spada ze względu na przewidywalność wyboru” – mówi autor kosowskiego profilu. Dodaje jednak, że już w 2019 spodziewano się zwycięstwa hitu „Me Tana” Elvany Gjaty do czego jednak nie doszło. Twierdzi, że nadal fani Eurowizji najbardziej lubią w konkursie ballady i utwory oparte na brzmieniach folk.

🇦🇱 Albania wybiera! Gdzie oglądać?

Zapewne w przypadku uruchomienia televotingu sprawa byłaby przesądzona na korzyść popularniejszej Roneli Hajati. Festivali i Kenges nigdy nie miało jednak prawdziwego głosowania widzów, a dlaczego tak jest? Eurovision Kosovo twierdzi, że od lat nie ma ku temu żadnego racjonalnego powodu. Czy to się kiedyś zmieni? Nie wiadomo i pewne jest, że znów o eurowizyjnym losie kraju decyduje tylko parę osób, a spekulacje o ustawionym głosowaniu jury pojawiają się od tygodni. Ronela i Alban mają w mediach albańskich podobną atencję, a ich każdy krok na festiwalu jest dokładnie śledzony. W ankiecie na Dzienniku Eurowizyjnym po pierwszej nocy festiwalu zdecydowanie wygrała Ronela, która dostała też o jeden punkt więcej niż Alban w rankingu niemieckiego portalu ESCkompakt.de śledzącego preselekcje. Czy finał coś zmieni? Zobaczymy już dziś o 21:00. Festiwal poprowadzą Ardit Gjebrea, a także moderatorzy Jonida Maliqi (ESC 2019), Isli Islami, Kelvi Kadilli (fot.) i Xhemi Shehu. Występy siedemnastu kandydatów oprawi muzycznie orkiestra symfoniczna RTSH. Transmisja na RTSH1 oraz w Internecie na stronie oficjalnej, a także nieoficjalnie TUTAJ lub TUTAJ. Finał ma potrwać 181 minut.

Oglądaj od 21:00

Stream oficjalny

Stream nieoficjalny (YouTube)

Stream nieoficjalny (CoolStreaming)

🇵🇱 Reprezentanta Polski poznamy w połowie stycznia

Telewizja Polska ogłosiła, że ze względu na duże zainteresowanie polskimi preselekcjami laureata ogłosi dopiero 15 stycznia, a nie do 2 stycznia jak głosi regulamin. Sam dokument nie został jednak zaktualizowany. Nic więcej nie wiemy, nie ma na razie żadnych informacji o tym gdzie i o której podane będzie nazwisko, na które czeka wielu fanów Eurowizji. Być może ogłoszenie nastąpi podczas „Pytania na Śniadanie” jak to miało miejsce w tym roku. Fani po części spodziewali się takiego opóźnienia, a jak przypomina portal Eurowizja.org, polski nadawca nie pierwszy raz przesuwa termin prezentacji reprezentanta i piosenki. O wyjazd na ESC 2022 walczą m.in. Daria, Kuba Szmajkowski, Unmute, Oscar Jensen, Wojtek Bałwako, Voytek Soko Sokolnicki, Juliet Daisy ft. Duplox, SO SO, Anna Cyzon, Siostry Szczepańskie czy Gabor. Faworytami są Daria z utworem „Paranoia(choć mówi się też o nowym utworze) i Kuba Szmajkowski z piosenką „Lovesick„. Oboje twierdzą jednak, że nie wiedzą nic na temat decyzji Telewizji Polskiej. Przesunięcie daty ogłoszenia oznacza, że „Sylwester Marzeń z TVP2” nie będzie mieć tak ważnego dla nas eurowizyjnego akcentu. Warto jednak oglądać, nie tylko ze względu na występy Senhit (San Marino 2011, 2020-2021 🇸🇲) czy Roksany Węgiel, ale też by zobaczyć występy potencjalnych kandydatów na Eurowizję – Darii i Kuby.

Co nowego w Rumunii i Czarnogórze?

W preselekcjach rumuńskich 🇷🇴 doszło do lekkiej zmiany w stawce półfinałowej. Wszyscy odrzuceni kandydaci mieli 24 godziny by odwołać się od decyzji jurorów – zrobili to E-an-na, Renate Grad, SAVE oraz Ioana Popescu, a specjalne jury uznało, że grupa E-an-na z „Malere” faktycznie powinna znaleźć się w kolejnej rundzie. Z kolei Alex Parker, Erik Frank i Bastien zgłosili do TVR prośbę o zmianę utworu – tym samym zamiast na „Best of Me” głosować będziemy mogli na „All this love” wykonane bez Erika Franka, który nie może przyjechać do Rumunii. Głosowanie internetowe na 46 piosenek ruszy 5 lutego. Tymczasem Dziennik Eurowizyjny nieoficjalnie dowiedział się, że telewizja czarnogórska RTCG ma wkrótce ogłosić zwycięzcę wewnętrznych selekcji lub poinformować o organizacji Monteviziji 🇲🇪, w której weźmie udział parę najlepszych kandydatów. Być może nowe informacje zaprezentowane będą na dniach. Wiemy, że do konkursu nie przystąpił Rizo Feratović z zespołu Dmol (ESC 2019), który skupia się teraz na udziale w serbskim talent-show „Zvezde Granda”, ale nie wyklucza powrotu na Eurowizję w przyszłości.

źródło: RTSH, Eurovision Kosovo, TVP, Eurovoix, inf. własne, fot.: @kelvikadilli

%d blogerów lubi to: