Eurowizja 2022: W poniedziałek rusza Festivali i Kenges · Kto poprowadzi Benidorm Fest? · Zakończyły się pojedynki EMA Freš

Telewizja portugalska to jedna z nielicznych, która stawkę konkursową preselekcji opiera na kompozytorach, a nie wykonawcach pokazując tym samym jak ważni są autorzy utworów. Znamy już listę twórców, którzy napisali piosenki do Festival da Cancao 🇵🇹, jednak na razie nie wiemy kogo wybrali do śpiewania utworów. Oczywiście mogą zrobić to sami i w paru przypadkach z pewnością tak będzie, np. z Fado Bicha. RTP podając terminarz preselekcji podzieliła też kompozytorów na dwie grupy. W pierwszym półfinale wystartują m.in. utwory Joany Espadinhy, Kumpania Algazarra czy właśnie Fado Bicha, natomiast w drugim wykonane będą piosenki napisane przez m.in. DJ-a Marfoxa, Pedro Marquesa czy PZ. Tymczasem zgłoszenia do finału narodowego wciąż zbiera telewizja ukraińska 🇺🇦, a w ciągu pierwszych dziesięciu zgłoszeń zarejestrowano już 54 aplikacje, w tym od byłych uczestników „X Factor”, „The Voice” czy Eurowizji Junior. Poza wokalistami z Ukrainy, kandydują też artyści z Węgier, Armenii czy Niemiec. Znamy już wszystkich finalistów EMA Fres w Słowenii 🇸🇮. Z ostatnich pojedynków zwycięsko wyszły Mia Vuckovic i Nika S. Finał podzielony będzie na dwie części – po 7 wykonawców. Z każdej części do EMA 2022 zakwalifikuje się po dwóch kandydatów – jednego wskażą widzowie, a drugiego jurorzy. Finał ma się odbyć w styczniu, a wszystkie piosenki już teraz znajdziecie TUTAJ.

🇦🇱 Artyści z USA chcą wspierać Albańczyków

Już w poniedziałek rusza Festivali i Kenges w Tiranie, a pierwszej nocy widzowie usłyszą premierowe wydania festiwalowych utworów w orkiestrowych aranżacjach. Faworytami nadal są Alban Ramosaj i Ronela Hajati, chociaż ten pierwszy miał na próbach problemy wokalne. W tym roku wszystko wskazuje na to, że będziemy obserwować walkę dwóch uczestników, jednak pozostali, którzy są w tle, również godni są uwagi. Portal ESCbubble.com przeprowadził ostatnio wywiad z Janex, która jako Xhejn startowała już w FiK ze swoją siostrą Endri. Teraz próbuje samodzielnie i jak zapowiada, chciałaby poprzez występ na Eurowizji pokazać wizerunek Albanii nowoczesnej i tolerancyjnej. Sama określa się jako artystka queerowa i ma nadzieję, że będzie dumnie reprezentować tę społeczność w Festivali i Kenges. Podobnie robił rok temu Mirud (fot.), który jak Janex, na stałe mieszka w USA. Wokalista ma nadzieję, że poprzez swoje starty w preselekcjach będzie mógł wspierać społeczność LGBT, która w Albanii nadal nie ma łatwego życia ze względu na zbyt konserwatywny charakter narodu albańskiego. Niestety, pomimo spekulacji, w Festivali i Kenges nadal o wynikach decydować będą tylko jurorzy, a widzowie znów nie mają prawa głosu. Od wielu tygodni mówi się, że zwycięzca FiK 60 jest już znany, co miało zniechęcać innych artystów do zgłaszania się. Według plotek, triumfatorem będą Alban albo Ronela.

🇪🇸 Kto poprowadzi Benidorm Fest?

Benidorm Fest 2022 odbędzie się w dniach 26-27 stycznia (dwa półfinały) oraz 29 stycznia (finał). Zaplanowano też trzy próby generalne (24-25 stycznia i 28 stycznia). Konkurs poprowadzą Ines Hernand, Maxim Huerta i Alaska, a organizatorzy liczą na to, że uda się ściągnąć w ramach występu specjalnego Julio Iglesiasa. Ten 78-letni teraz piosenkarz reprezentował Hiszpanię na Eurowizji 1970, natomiast dwa lata wcześniej wygrał Benidorm Fest. Aktualnym faworytem selekcji jest trio Tanxugueiras z piosenką „Terra” – według notowań prezentowanych na stronie ESCplus, ma on 23% szans na wygraną. Drugie miejsce ma kwartet Unique (18,25%), a trzecie Javiera Mena (14,5%). Sara Deop ma z kolei najmniejsze szanse na wygraną i wyjazd do Turynu – daje się jej aktualnie nieco ponad 1% szans na wygraną. Słabe notowania mają też Chanel i Azucar Moreno (ESC 1990). Portal Eurovision-Spain opublikował niedawno mapkę, na której dokładnie widać jakie regiony obecne są w Benidorm Fest. Poza Andaluzją, Katalonią, Madrytem, Walencją, Galicją czy Balearami mamy też artystów z Chile, Kuby i Dominikany.

Źródło: Eurovoix, RTP, RTV SLO, ESCbubble.com, Wikipedia, ESCplus, fot.: @mirudofficial

%d blogerów lubi to: