Kolędowanie i imprezy sylwestrowe z gwiazdami Eurowizji czy preselekcji! Gdzie, kto i kiedy? · Trwają przygotowania do Festivali i Kenges

Dziś Telewizja Polska 🇵🇱 na kanale pierwszym niemal przez cały dzień oferuje koncerty w których znani i mniej znani wokaliści śpiewają kolędy. Od 15:05 koncert kolęd w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie z udziałem m.in. Cleo (ESC 2014), Alicji Szemplińskiej (ESC 2020), Piotra Cugowskiego (KE 2003) i Rafała Brzozowskiego (ESC 2021) oraz z Aleksandrem Sikorą (gospodarz JESC 2019 i eurowizyjny komentator) w roli prowadzącego. Po 17:00 Wielkie Kolędowanie we Lwowie, a najwspanialsze polskie kolędy wykonają m.in. Alicja Szemplińska, Natasza Urbańska (PdE 2007, 2008), Alicja Tracz (JESC 2020) i Stanisław Karpiel-Bułecka (KE 2018). Prowadzącym będzie prezenter znany z Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013 – Tomasz Kammel. O 21:15 „Gwiazdy na Gwiazdkę – koncert kolęd z udziałem Pary Prezydenckiej”. Zaśpiewają m.in. Maja Hyży (KE 2018), Blue Cafe (ESC 2004), Cleo, Viki Gabor (JESC 2019), Stanisław Karpiel-Bułecka czy zwycięzca „The Voice” – Krystian Ochman. Jednym z reżyserów koncertu jest Mikołaj Dobrowolski, art director polskiej delegacji na ESC 2021-2022. Na Polsacie również powtórki koncertów z kolędami, ale i nowe produkcje. O 16:50 „Wielkie kolędowanie z Polsatem 2021 – Katowice, kościół Mariacki” gdzie wystąpią takie gwiazdy jak Viki Gabor i Roksana Węgiel (JESC 2018).

🇦🇱 FiK między świętami i końcem roku

Zaraz po świetach rusza Festivali i Kenges, czyli słynne muzyczne widowisko w Albanii, które od 2003 połączone jest z preselekcjami do Eurowizji. W tym roku odbędzie się już 60. edycja festiwalu, więc jest okazja do świętowania jubileuszu. Scena w Pałacu Kongresu już się buduje, a uczestnicy trenują swoje utwory z orkiestrą RTSH. Przypomnę, że festiwalowe piosenki usłyszymy dwukrotnie – 27 grudnia podczas pierwszej nocy oraz 29 grudnia w trakcie finału. 28 grudnia przeznaczony jest na wspominania, a kandydaci na Eurowizję zaśpiewają covery najbardziej znanych piosenek FiK. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczny festiwal odbędzie się z udziałem publiczności, ale oczywiście zgodnie z obowiązującymi restrykcjami. Dostępna będzie jedynie połowa miejsc siedzących w Pałacu Kongresu. Bilety na dwie pierwsze festiwalowe noce sprzedaje portal MyTicket.al. Dostępne są już tylko pojedyncze wejściówki, gdyż zainteresowanie biletami jest spore. Cena to około 40-50 złotych, w zależności od miejsca. Transmisja Festivali i Kenges odbywać się będzie poprzez RTSH oraz w Internecie – start zawsze ok. 21:00. Na razie nie wiemy czy organizatorzy zdecydowali się także w tym roku wyeliminować część kandydatów przed finałem. Zazwyczaj do takich eliminacji dochodziło, jednak RTSH format trzyma w tajemnicy co powoduje zamieszanie i niepewność wśród samych artystów.

🇵🇱 Kto wystąpi na Sylwestrze w TVP i Polsacie?

A po Festivali i Kenges czas na sylwestrowe wrażenia. Telewizja Polska przygotowuje „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem, a wystąpią tam m.in. reprezentantka San Marino na ESC 2021 – Senhit 🇸🇲, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 – Roksana Węgiel oraz projekt The Music From ABBA — Arrival From Sweden 🇸🇲 z utworami legendarnych zwycięzców ESC 1974. Polskich fanów Eurowizji najbardziej jednak interesować będzie moment, w którym (być może) TVP ogłosi nazwisko zwycięzcy preselekcji wewnętrznych do ESC 2022. Kandydują m.in. Daria i Kuba Szmajkowski, którzy wystąpią w Tatrach. Niedawno ogłoszono, że pojawi się też finalistka selekcji 2018 i uczestniczka „Szansy na Sukces Eurowizja 2020” – Maja Hyży. Wśród prowadzących Rafał Brzozowski (ESC 2021), Tomasz Kammel (EYD 2013), Ida Nowakowska (JESC 2019-2020) i Małgorzata Tomaszewska (JESC 2020). Polsat swoją imprezę sylwestrową organizuje na Stadionie Śląskim. Zaprezentują się m.in. Cleo (ESC 2014), Michał Wiśniewski (ESC 2003, 2006), Gromee (ESC 2018), Danzel 🇧🇪 (PdE 2006), Dr Alban (Melodifestivalen 2014), Viki Gabor (JESC 2019) czy Michał Szpak (ESC 2016). Tradycyjnie 31 grudnia ESC Radio prezentować będzie najnowsze zestawienie listy ESC Top 250.

Zasiądź do stołu z Sarą James i Tulią

Przy świątecznym stole nie zabraknie wspaniałych potraw, ale warto też zadbać o atmosferę, a do tego posłużyć nam może playlista świątecznych piosenek, chociaż niekoniecznie muszą być to kolędy. Z pomocą przychodzą nam nasze eurowizyjne reprezentantki. Sara James wydała niedawno płytę „Jak co roku” na której znajduje się pięć piosenek, z czego „Jak co roku” jest oryginalnym utworem, a trzy to słynne evergreeny (np. „Rockin’ Around The Christmas Tree”). Bonusem jest tu eurowizyjny utwór „Somebody”, którym Sara James zdobyła 2. miejsce w Eurowizji Junior 2021. Pod koniec listopada trio Tulia (ESC 2019) wypuściło na rynek album „Nim gwiazda zgaśnie„. Oprócz słynnych kolęd i pastorałek znalazły się tam też dwa nowe utwory autorskie – „Nim gwiazda zgaśnie” oraz „Gwiazdka z nieba„. Na kanale YouTube Tulii znaleźć można też specjalne nagrania utworów w ramach Xmas Live Session. Szczególnie polecamy „Hej Hej Lelija”!

Wesołych i pełnych muzyki Świąt życzy Dziennik Eurowizyjny!

Źródło: TVP, Polsat, RTSH, MyBilet.al, Empik, fot.: @rafal_brzozowski

%d blogerów lubi to: