Rumunia i Słowenia: Co nowego w procesie selekcyjnym? · Kiedy Czarnogóra wybierze reprezentanta? · Zobacz powitanie Maleny w Erywaniu · Powraca „Z Archiwum MF”

Nas chwilę przed publikacją 45 nazwisk wykonawców zakwalifikowanych do półfinałów selekcji rumuńskich stacja TVR 🇷🇴 prezentując reportaż z prac komisji pokazała…ekran z widocznymi folderami podpisanymi nazwiskami kandydatów, a fani z tego kraju szybko przygotowali pełną listę zgłoszonych. Kto wysłał swoją piosenkę do TVR? Wśród chętnych mamy takich wokalistów jak m.in. Aldo Blaga (selekcje 2021), Ayona (selekcje 2017) czy duet Endless (selekcje 2018) jednak lista w zdecydowanej większości składa się z nazwisk nieznanych jeszcze fanom Eurowizji spoza Rumunii. Największą niespodzianką jest kandydatura Cezara Oatu, który reprezentował już swój kraj z utworem „It’s my life” w 2013 roku i zajął 13. miejsce w finale. Teraz artysta zgłosił utwór „For everyone”. Jak wygląda dalszy proces „Selectia Nationala”? 23 grudnia komisja poda werdykt wyłaniając spośród ok. 90 zgłoszeń najlepsze piosenki. Ma być ich 45 i wszystkie trafią do dwuetapowego półfinału. W pierwszym etapie do każdej piosenki powstanie klip, a cała stawka zostanie opublikowana i poddana głosowaniu internetowemu, które ruszy 5 lutego, a zakończy się 10 lutego. Internauci wybiorą w ten sposób 20 utworów, które wejdą do drugiej fazy półfinału. Druga faza ma się odbyć 12 lutego i wybrani przez internautów półfinaliści po raz pierwszy zaśpiewają wtedy na żywo. W drugiej fazie decyduje tylko komisja, która wyłoni najlepszą dziesiątkę i przepuści do wielkiego finału. Finał zaplanowano na 5 marca, a spośród dziesięciu kandydatów zwycięzcę wskażą widzowie i jurorzy w stosunku głosów 50/50. Każdy widz będzie mógł głosować tylko raz na wybrany utwór, co oznacza, że może łącznie oddać 10 głosów, ale tym samym każda piosenka dostanie od niego po jednym głosie.

🇲🇪 Kto w jury Czarnogóry?

Rozpoczęły się prace nad wyborem reprezentanta Czarnogóry, a spośród 24 zgłoszeń zwycięzcę wewnętrznych selekcji wyłoni jury, którego skład właśnie poznaliśmy. Aż 10 osób decydować będzie o tym, kto pojedzie do Turynu, a w komisji są m.in. Danijel Alibabić (ESC 2005), Nina Žižić (ESC 2013), Zoja Đurović (nauczyciel szkoły muzycznej), Dražen Bauković (Dział Rozrywki RTCG), Ilmira Lika (TV Teuta) czy producent Gojko Berkuljan. Każdy członek komisji ma oceniać wedle ściśle ustalonych reguł. Może przyznać maksymalnie do 50 punktów za utwór, do 30 punktów za tekst i do 20 punktów potencjał produkcyjny propozycji. Tym samym maksymalnie juror może przydzielić 100 punktów, jeżeli utwór w całości go satysfakcjonuje. Piosenka, która dostanie tych punktów najwięcej wygra. RTCG planuje zakończyć cały proces do końca roku i ogłosić reprezentanta w styczniu. Do konkursu przyjęto 30 zgłoszeń, ale sześć zostało zdyskwalifikowanych z powodu naruszeń regulaminu. Fakt, że w komisji zasiada Nina Žižić oznacza, że nie wysłała ona swojej piosenki i w 2022 nie ma szans, by wróciła na scenę. Wokalistka wspierała duet Who See podczas półfinału w Malmo, a „Igranka” co prawda do finału nie weszła, ale została zapamiętana i do dziś ceni się Czarnogórę za wysłanie tak nowatorskich brzmień na Eurowizję.

🇸🇮 Słowenia kompletuje finał EMA Fres

W Słowenii trwa tydzień dogrywek w ramach EMA Fres, a codziennie internauci głosować mogą na trzy utwory. Tylko jeden awansuje do finału eliminacji. W poniedziałek zwyciężczynią była Katja Kos, a wczoraj Emma. Po utworzeniu pełnej stawki finałowej odbędzie się show, w ramach którego do półfinałów właściwych selekcji EMA 2022 przejdzie czworo najlepszych debiutantów. W półfinałach czekają wybrani już wykonawcy spośród tych bardziej doświadczonych, a w komisji selekcyjnej znaleźli się Maja Keuc (ESC 2011), piosenkarz Matjaž Vlašič, kompozytor Žiga Pirnat czy szef departamentu muzycznego RTV SLO – Žiga Klančar. W półfinałach są głównie nieznani w środowisku fanów Eurowizji wykonawcy, ale mamy wyjątki – BQL (fot.) czy Klara Jazbec startowali niedawno w tym konkursie. Na razie nie wiemy, kiedy utwory zostaną opublikowane. Pewne jest natomiast, że finał selekcji EMA 2022 poprowadzą Melani Mekicar i Bojan Cvjeticanin. Cały proces, składający się z dwóch półfinałów i finału ma się odbyć w lutym 2022.

🇦🇲 Malena o spotkaniu z Soną Azizovą

Fani Maleny zgotowali jej wczoraj na lotnisku Zvartnots w Erywaniu gorące przywitanie. Gratulacje składali także członkowie jej rodziny oraz dziennikarze, a Malena chętnie pozowała do zdjęć z eurowizyjną statuetką w dłoni. „Nie spodziewałam się, że przyjdzie tak wiele osób. Jestem wszystkim wdzięczna za udział w głosowaniu” – mówiła wokalistka. Zdradziła też, że największą ekscytację przeżywała, gdy po raz pierwszy stanęła na scenie w La Seine Musicale, jednak z każdą kolejną próbą bardziej się z nią oswajała. Emocje wróciły w dniu finału. Spośród występów swoich konkurentów najlepiej wspomina te z Francji, Macedonii, Polski i Gruzji. Triumf utworu „Qami, Qami” był w całej Armenii wielkim wydarzeniem, o którym na social mediach chętnie pisały znane ormiańskie osobistości, m.in. Elina Janibekyan (żona założyciela Comedy Club Production), Zhanna Liya (żona słynnego komika), skandalistka Kristina Si, reprezentantka Armenii 2008 – Sirusho, Aram MP3 (ESC 2014) czy Avet Barsegyan (prowadzący JESC 2011). W rozmowie na lotnisku Malena opowiedziała też o jej relacjach z Soną Azizovą – reprezentantką wrogiego Ormianom Azerbejdżanu 🇦🇿. Wspomniała, że po zwycięstwie Sona podeszła do niej i pogratulowała. Malena nie czuje do Azerki żadnej wrogości, bo jak twierdzi, jest dziewczyną taką jak ona. Zaznaczyła jednak, że nie miała kontaktu z Soną przez cały czas trwania sezonu JESC w Paryżu.

🇸🇪 Z Archiwum MF (13): Man Meadow, Ditte Marie, Velvet i Molly

Man Meadow startował w polskich preselekcjach 🇵🇱 dwukrotnie – w latach 2008 oraz 2009 za każdym razem kwalifikując się do preselekcji z utworem wysłanym na MF. Panowie mieli do nich niezwykłe szczęście, ponieważ w 2011/2012 zgłosili do Melodifestivalen utwór „Overflow”, który ostatecznie wylądował u Ditte Marie w DMGP 2012 🇩🇰. Odrzucony z selekcji utwór Ditte otrzymała również wraz z zespołem Le Freak w 2011 roku. Pierwotnie szlagierowe „25 Hours a Day” zostało zgłoszone do Melodifestivalen w wykonaniu zespołu Casanovas. Velvet to artystka, która trzykrotnie startowała w MF, kilkukrotnie pojawiała się w chórkach innych artystów na ESC oraz zdobyła międzynarodowy rozgłos w latach 2005-2009 kilkoma hitowymi singlami. Jej utwory można do dziś usłyszeć również w polskich rozgłośniach. Mało kto wie, że jeden z jej największych przebojów „Fix Me” również został zgłoszony do Melodifestivalen, lecz nie przeszedł sita eliminacji. Kolejnym odrzutem jest wydany w 2010 roku „Victorious”, który Velvet zgłosiła do konkursu w duecie z inną weteranką – Lindą Bengtzing. Posiadaczka niezwykle mocnego głosu, Molly Pettersson Hammar, znana jest z afery aplikacyjnej podczas MF 2015 oraz ponownego startu w 2016 roku. Pomimo tego, że Molly nie pojechała ostatecznie na ESC 2016 to dwa utwory, które były jej proponowane wybrzmiały ostatecznie na sztokholmskiej scenie. Chodzi o „MiracleSamry 🇦🇿 (Molly odrzuciła ten utwór, a wersję demo śpiewała uczestniczka MF 2013 i 2018 – Felicia Olsson) oraz „Walk on Water”, które przejęła Ira Losco 🇲🇹 i zaangażowała Molly do chórku, a także wykonania słynnego wysokiego dźwięku.

Źródło: TVR, Wikipedia, Eurovision Romania, RTCG, RTV SLO, ArmRadio, ArmeniaSputnik, ARMTimes, cykl o MF: Dawid Oczkowski, fot.: @bgqlgram

%d blogerów lubi to: