Eurowizja Junior: Pierwsza próba generalna. Sara James ponownie zachwyciła na scenie · Spojlery i ciekawostki z przebiegu show. Zobacz zdjęcia!

Za nami pierwsza próba generalna finału Eurowizji Junior 2021 w związku z tym wiemy już jak wygląda całe widowisko. W Opening Act zobaczymy świąteczny film dotyczący Paryża, a na widzów w Arenie spadnie śnieg. Na scenę wyjdzie Valentina by powitać się z widzami i rozpocząć paradę flag do muzyki słynnych francuskich utworów oraz piosenek Ofenbach (w tym „Hurricane”). Kraje prezentowane będą w kolejności alfabetycznej i w trzech segmentach poprzedzonych tancerkami wnoszącymi flagi narodowe. Sara James wbiegnie na scenę w tancerkami i później przejdzie do swojego stanowiska w Green Roomie na lewym moście. Lektor powita prezenterów, którzy całe show poprowadzą przeplatając angielski z francuskim nie tłumacząc swoich kwestii na dane języki. Elodie będzie mówić po francusku, Olivier po angielsku, a Carla ma korzystać z dwóch języków. Przedstawione będą zasady głosowania oraz kolejność startowa, a kraje prezentowane będą w blokach rozdzielonych przerwami.

Eurowizja Junior: Sara James na próbie prasowej

W pierwszej części zaśpiewają reprezentanci Niemiec, Gruzji, Polski, Malty i Włoch. Największe owacje w La Seine Musicale od dziennikarzy dostali Niko z Gruzji i Sara z Polski. Polska 🇵🇱 reprezentantka zaśpiewała pewnie, a tancerki świetnie wykonały swoje zadanie. Po raz kolejny pokazano, że Polska jest w tym roku bardzo dobrze przygotowana i zasługuje na status faworyta. Niemka 🇩🇪 doskonale poradziła sobie otwierając stawkę i zachęcając widzów do klaskania. Gruzin 🇬🇪 zachwycił, natomiast Maltańczycy 🇲🇹 i Włoszka 🇮🇹 wypadli dość blado prezentując się po Polsce. Przed każdym występem widzimy efektowną i bajkową pocztówkę pokazującą tancerzy na tle znanych paryskich zabytków i miejsc w nocnych iluminacjach. Będą też ujęcia pokazujące flagi wokół La Seine Musicale i wizerunek samego występujące. W pierwszej przerwie Carla ma rozmawiać z Sarą James oraz Elisabettą Lizzą.

Eurowizja Junior: Jak wypadła Malena z Armenii?

Drugi blok to Bułgaria, Rosja, Irlandia, Armenia i Kazachstan. Bułgarzy 🇧🇬 w swoim namiocie stworzyli piękną atmosferę, a warto dodać, że dziś do Francji przyleciała Victoria (ESC 2021) by ich wspierać. Rosjanka 🇷🇺 Tanya tym razem dała z siebie wszystko i pomimo niedyspozycji wokalnej zrobiła dobre wrażenie. Irlandczyk robił co mógł by być zauważonym, jednak coraz częściej mówi się, że to on zajmie ostatnie miejsce. Malena 🇦🇲 wypadła bardzo dobrze, pokazała siłę wokalu, jednak nie wzbudziła w dziennikarzach zbyt dużej euforii. Zauważono też, że jest smutna i raczej nie udziela jej się atmosfera programu, czego nie można powiedzieć o Sarze, która żywiołowo reagowała na wszystkie występy. Wizualizacje Kazachstanu 🇰🇿 to jedne z najlepszych efektów, dające wrażenie trójwymiaru poprzez zakrzywiony ekran LED. Pod koniec występu Alinur daje Beknurowi klocek LEGO, co jest odniesieniem do protezy chłopca. W trakcie kolejnej przerwy Carla porozmawia z Tanyą, z którą rywalizowała podczas Eurowizji w Gliwicach. Rozmowę odbędzie także z Maleną.

Francja faworytem do wygranej?

W trzeciej części zaśpiewają przedstawiciele Albanii, Ukrainy, Francji, Azerbejdżanu oraz Holandii. Anna z Albanii 🇦🇱 ma świetny i ciekawy występ pełen efektów i rekwizytów, jednak wokalnie wypada średnio – to nie jest silny głos konkursu, czego nie można powiedzieć o Ukraince 🇺🇦, która bez specjalnych „bajerów” niesie cały utwór. Największą sensacją jest Enzo z Francji 🇫🇷 i jego doskonale przygotowany występ – ma zachwycać i tak właśnie będzie. Francja coraz częściej określana jest tu jako zwycięzca, a France TV już wczoraj potwierdzało, że w przypadku wygranej chce po raz drugi organizować konkurs, jednak możliwe, że już nie w stolicy, a np. w Nicei. Azerbejdżan 🇦🇿 po Francji może mieć problemy by zostać zauważonym, chociaż Sona ma świetny głos. Holenderka 🇳🇱 ze swoimi japońskimi elementami może być intrygująca dla widza, jednak szanse na dobrą pozycję nie są zbyt wysokie. W przerwie Carla odbędzie rozmowy z Anną oraz z Enzo, przy czym ze swoim rodakiem porozmawia w całości po francusku.

Macedonia zyskuje na późnej pozycji startowej

Ostatni blok to cztery kraje – Hiszpania, Serbia, Macedonia oraz Portugalia. Levi to żywiołowy chłopiec 🇪🇸, który podobnie jak Sara świetnie bawi się w Green Roomie, ale też na scenie. Serbki 🇷🇸 ze swoimi lekkim wokalami nie wzbudzają dużego zainteresowania, a na dodatek ich choreografia uznawana jest za zbyt prostą i nieco anemiczną. Macedończycy 🇲🇰 po Serbii to wulkan energii i na pewno rozgrzeją publiczność, zwłaszcza, że ostatni kraj to nostalgiczna i bardzo spokojna Portugalia 🇵🇹. Gdyby nie losowanie, Simao z pewnością nie zamykałby show. Ostatni blok rozmów w Green Roomie to krótki dialog z Serbkami oraz z Portugalią – Simao Oliveira będzie z Crlą rozmawiał po francusku. Stawka zostanie zakończona, a Elodie i Olivier zaproszą do głosowania internetowego, które potrwa ok. 15 minut. W tym roku recap będzie bardzo prosty – po prawej stronie ekranu pojawi się flaga kraju oraz napis „Vote: JESC.tv”. W trakcie próby, na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego trwały ankiety dotyczące szans na wygraną danego kraju. Oto wyniki:

 • 90% Polska
 • 51% Armenia
 • 36% Macedonia
 • 35% Ukraine
 • 30% Francja
 • 23% Azerbejdżan
 • 21% Rosja
 • 18% Włochy
 • 16% Albania
 • 16% Hiszpania
 • 15% Gruzja
 • 11% Serbia
 • 10% Holandia
 • 9% Kazachstan
 • 5% Niemcy
 • 5% Portugalia
 • 5% Malta
 • 4% Irlandia
 • 3% Bułgaria

„Imagine” z Sarą James na scenie

W Interval Acts zaśpiewa Valentina, która wykona świąteczną wersję „J’imagine” otoczona tancerkami oraz wizualizacjami z ikoniczną „tańczącą” wieżą Eiffla. Carla porozmawia z ostatnimi reprezentacjami, np. z Macedonią. Powoli zaczną się też przygotowania do występu w ramach wspólnej piosenki „Imagine”. Przy okazji Green Roomu warto napisać o paru niedociągnięciach na które zwracają uwagę delegacje. Przede wszystkim reprezentanci nie mają tam żadnego stolika, a co za tym idzie nie ma tam wody, ani niczego do jedzenia. Problemem jest też sama konstrukcja, która trzęsie się gdy dzieci skaczą lub tańczą. Występ do „Imagine” jest dynamiczny, kolorowy i wesoły, a wszystko za sprawą energii naszych młodych uczestników. Sara James śpiewać będzie po prawej stronie centralnego wybiegu, więc zapewne będzie dobrze widoczna. Ostatnim występem gościnnym jest „Voila” Barbary Pravi (ESC 2021), która w drugim refrenie zmienia tekst. Przed jej prezentacją prowadzący zamkną głosowanie, a po zejściu wokalistki ze sceny połączą się z Martinem Osterdahlem, który da im sygnał do startu zbierania głosów.

„Fejkowe” głosowanie po pierwszej próbie

Tablica punktacyjna w tym roku wygląda jak grafika prezentująca wcześniej kolejność startową – utrzymana jest w niebiesko-żółtych barwach. Po rocznej przerwie powraca format podawania 12 punktów ze sceny. Podawacze ustawiają się po lewej lub prawej stronie, witają z widzami i przekazują najwyższą notę. Sekwencję głosowania obsługują Elodie i Olivier, mówiąc zarówno po francusku jak i po angielsku. Wśród podających wiele eurowizyjnych gwiazd m.in. Mathieu, Aleksandr Balabanov, Sandra Gadelia, Angelina, Karina Ignatyan czy młodszy brat Irlandczyka Maiu – Rueben. Punkty z Polski zaprezentuje dziewczynka o imieniu Matylda – jest to osoba wytypowana do tej roli przez nadawcę francuskiego, ponieważ TVP nie wysłała swojego podawacza do Paryża. Elodie podziękuje Matyldzie po polsku. W trakcie próbnego głosowania nie doszło do żadnych wpadek, a w rankingu jurorskim najlepiej wypadła Macedonia, która po dodaniu głosów od internautów (oczywiście „fejkowych”) zremisowała z Hiszpanią. Interweniować musiał Martin Osterdahl, który poinformował, że w przypadku remisu decyduje wyższa suma punktów od widzów – tym samym zwycięzcą próby ogłoszono Hiszpanię. Całe show ogląda się dość dobrze, chociaż zdarzają się dłużyzny ze względu na wypowiedzi prowadzących. To pierwsza od wielu lat Eurowizja z taką dużą dozą języka francuskiego w konferansjerce, co może być problemem chociażby dla komentatorów, zwłaszcza, że organizatorzy nie zapewnili im żadnego briefingu czy informacji, z którym powinni korzystać w trakcie swoich relacji.

Po próbie odbyła się konferencja prasowa wszystkich uczestników JESC 2021 podczas której reporterka Dziennika Eurowizyjnego – Natalia Kowalczyk – zadała pytanie Sarze James o to, co daje wokalistce pewność siebie. Polka bierze pewność siebie z otoczenia i z ludzi, którzy jej towarzyszą oraz z atmosfery która jej się udziela. Dodała też, że taka po prostu jest. Spotkanie z prasą było też bardzo udane dla reprezentantów Gruzji i Kazachstanu, którzy niemal „skradli” show innym uczestnikom. Co ciekawe, niektóre delegacje (m.in. z ukrainy) zdradziły, że Polska jest ich faworytem. Dziś o 17:00 próba jurorska Eurowizji Junior na podstawie której punkty przyznawać będzie 19 komisji międzynarodowych. Transmisja audio z tego wydarzenia dostępna będzie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego. Poniżej znajdziecie natomiast naszą wspólną topkę wszystkich utworów – to wypadkowa rankingów Natalii i Macieja. Na swoich faworytów nadal można głosować poprzez jesc.tv. Głosowanie w pierwszym etapie dostępne jest do niedzieli do 15:59, a więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Relacja Dziennika Eurowizyjnego z Paryża, zdj. M. Błażewicz, K.S. / Dziennik-Eurowizyjny.pl

%d blogerów lubi to: