Eurowizja i Måneskin w „Year in Search 2021” Google • Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior zdalnie! • Rekord zgłoszeń na Łotwie

Eurowizja w wyszukiwarce Google

Projekt „Year in search 2021” Google prezentuje najczęściej wyszukiwane frazy i słowa w wyszukiwarce w różnych krajach i w różnych krajach i jak co roku szukamy w tych statystykach akcentów eurowizyjnych! Sama Eurowizja zajęła w Chorwacji 🇭🇷 8. miejsce w grupie najczęściej wyszukiwanych pojęć (pokonała m.in. serial „Squid Game”), a w Irlandii 🇮🇪 jest 4. na liście „Television”. W Rosji 🇷🇺 zajęła 3. miejsce na liście najszybciej zdobywających popularność słów, a na Ukrainie 🇺🇦 siódme w „najpopularniejszych zapytaniach” oraz drugie w „TV-show”. W Szwecji 🇸🇪 konkurs znalazł się na 5. miejscu najchętniej szukanych wyrażeń oraz na 2. w „Rozrywce”. Zwycięzcy ESC 2021 – kwartet Maneskin – pojawia się na 5. miejscu w kategorii „Zagranicznych wykonawców” w Belgii 🇧🇪 (tutaj na 8. miejscu także Raffaella Carra, która podawała punkty włoskie na ESC 2011) z kolei we Włoszech 🇮🇹 są na 5. miejscu w „Personaggi” (w dwóch włoskich kategoriach także pojawia się zmarła Raffaella). Włosi pojawiają się też w Holandii 🇳🇱 na 10. miejscu muzycznej kategorii. Barbara Pravi (Francja 2021) jest druga w francuskim 🇫🇷 zestawieniu muzyków. Manizha (Rosja 2021) ma 5. pozycję w kategorii „Ludzie” w Rosji, a Ana Soklic zajęła 8. miejsce w analogicznej kategorii Słowenii 🇸🇮. Dita Von Teese (występowała na scenie z reprezentacją Niemiec 2009 🇩🇪) zajęła 9. miejsce w belgijskiej kategorii „Osobowości zagraniczne”, szwedzka ABBA (Szwecja 1974) ma 1. miejsce w duńskiej 🇩🇰 kategorii „Musik”, a wokalistka grupy – Agnetha Faltskog drugie. Alexandra Rotan z KEiiNO 🇳🇴 (Norwegia 2019) ma 3. miejsce w norweskiej grupie „Artister/Band” pokonując Britney Spears i Maneskin (8. miejsce). Zlata Ognevich (Ukraina 2013) trafiła do ukraińskiego zestawienia „Osobowość roku” na 9. miejsce. Przyszłoroczny gospodarz Eurowizji – Turyn – zajął 2. miejsce we włoskiej wyszukiwarce w kategorii „Co zobaczyć w…” – przegrał tylko z Rzymem.

A co w Polsce 🇵🇱? Niestety nic… Eurowizji na próżno szukać w „tematach, o których się mówiło”, ale na 8. miejscu znalazł się tam Konkurs Chopinowski. W „Ludziach” nie ma Rafała Brzozowskiego, ale jest za to Teresa Lipowska, która była jedną z gwiazd prezentujących uczestników selekcji 2016 w TVP.

Eurowizja Junior w czasie pandemii. Co się zmieni?

Eurowizja Junior 2021 coraz bliżej, ale niestety zagrożenie ze strony covid-19 coraz większe. Dziś podano, że Ceremonia Otwarcia JESC 2021 🇫🇷 odbędzie się…bez udziału jej uczestników! Alexandra Redde-Amiel powiedziała, że organizator nie chce ryzykować i skupiać wszystkich delegacji w jednym miejscu, dlatego format wydarzenia będzie zrealizowany online, tak jak rok temu w Warszawie. Nie znamy jednak więcej szczegółów. Ważnym punktem nadal pozostaje losowanie pozycji startowych dla Francji oraz dla państw które otworzą i zamkną stawkę. Ceremonia transmitowana będzie przez kanał JuniorEurovision na YouTube 13 grudnia o 17:00. Dzień później zaczną się próby techniczne. Sara James 🇵🇱 ma mieć swoje próby 14 i 16 grudnia, a później wystąpi też podczas prób generalnych – prasowej i jurorskiej – 18 grudnia. Ceremonia Otwarcia to kolejny event towarzyszący Eurowizji Junior, którego scenariusz należało zmodyfikować ze względu na pandemię. Wcześniej ogłoszono, że konferencja prasowa uczestników odbędzie się w formie zdalnej, a na próbę jurorską publiczność nie będzie miała wstępu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że restrykcje nałożone przez organizatora JESC na delegacje są bardzo duże, więc kontakt z dziennikarzami czy nawet reprezentantów między sobą będzie ograniczony do minimum.

Litwa i Łotwa przed Eurowizją 2022

Na Litwie 🇱🇹 ogłoszono tytuły piosenek z „Pabandom is naujo”. Na ten moment tylko jeden utwór znaleźć można na YouTube. Jest to „OverloadEmiliji Valiukeviciute. Byłe reprezentantki Litwy zaśpiewają „Back to myself” (Erica Jennings), „I’ll be there” (Ieva Zasimauskaite), „See you again” (Monika Linkyte) i litewskojęzyczne „Simtas vienas” (Vilija Mataciunaite). Lolita Zero stawia na „Not your mother”, a Gebrasy na „Into your arms”. To uczestnicy sami decydują czy i kiedy opublikować piosenkę, bo równie dobrze mogą ją premierowo wykonać dopiero podczas styczniowych ćwierćfinałów. Tymczasem do powracających po rocznej przerwie selekcji „Supernova” na Łotwie 🇱🇻 zgłoszono rekordową ilość piosenek – 130! Agnese Strause-Kublina z LTV uważa, że konkurs będzie muzycznie niezwykle bogaty, a wśród gatunków są m.in. pop, folk, elektro i nawet heavt rock. Wśród kandydatów są też byli reprezentanci Łotwy na ESC, jednak nazwisk producentka nie zdradziła. Teraz jury musi przesłuchać całą pulę i ocenić utwory pod kątem oryginalności, aranżacji, przekazu w tekście, zgodności z aktualnymi trendami, zdolności wokalnych, potencjału utworu, osobowości i doświadczenia wykonawcy. Format „Supernovy” ogłoszony będzie w styczniu, ale już teraz należy się spodziewać dwóch półfinałów i finału. Reprezentanta Łotwy powinniśmy poznać w lutym.

🇸🇪 Z Archiwum MF (12): Hanna, Jessica i Kate

Hanna Ferm to artystka, którą SVT typowało na zwyciężczynię MF 2020.  Z tego też powodu do jej wytwórni zostało wysłanych wiele kompozycji. W jednym z wywiadów Jimmy Jansson, czyli kompozytor hitu z tej edycji „Brave” wyznał, że Hanna testowała również inne piosenki jego autorstwa. Mowa tu o „Ballerina” (Malou Prytz) oraz „Take a Chance” (Robin Bengtsson). Najnowszy singiel artystki w języku szwedzkim to z kolei odrzut z MF 2021/2022. Z kolei lista utworów wysłanych przez schlager queen Jessicę Andersson jest bardzo długa (wiele z nich można znaleźć na Spotify), jednak pamiętamy jej ostatni start w tym roku. Jak przyznał w ostatnim wywiadzie Christer Bjorkman „Horizon” to utwór, który według niego był zgłaszany najczęściej ze wszystkich jakie kiedykolwiek słyszał i ten tytuł pojawiał się wśród zgłoszeń co roku. Kate Ryan 🇧🇪 to wykonawczyni o której sporo plotkowano w latach 2012-2013. Okazuje się, że wielka przegrana z Aten miała wziąć udział w Melodifestivalen z utworem autorstwa Fredrika Kempe, RedOne oraz Alexandra Jonssona Little Braveheart. Nie wiemy z jakiego powodu został ostatecznie odrzucony, ale oficjalnie wydano go jako duet Kate oraz Charlotte Perrelli na płycie tej drugiej „The Girl”.

Ruszyło głosowanie w listopadowej edycji HOLFESTIVALEN! Głosuj na najlepsze polskie propozycje – wszystkie szczegóły TUTAJ.

Źródło: Google, Eurovoix.tv, TVP, JuniorEurovision.tv, LRT, LTV, cykl o MF: Dawid Oczkowski, fot.: maneskinofficial @glblctzn

%d blogerów lubi to: