W październiku 2015 roku telewizja RAI przekazała opinii publicznej decyzję o sposobie wyboru nowego reprezentanta. Niewiele się zmieniło – do Sztokholmu miał pojechać zwycięzca Sanremo, jeżeli wyrazi na to zgodę. Mógł też wskazać, z jakim utworem chce wystąpić na Eurowizji. Festiwal odbył się w dniach 9-13 lutego, a w stawce znaleźli się m.in. Annalisa, Arisa, Dear Jack, Enrico Ruggeri, Noemi, Patty Pravo, grupa Stadio czy Zero Assoluto. Wśród debiutantów mieliśmy m.in. Francescę Michielin. W kategorii „Nuove proposte” wystąpiło wielu znanych nam wykonawców – Ermal Meta, Francesco Gabbani, Irama czy Mahmood. Wielki finał Sanremo wygrała grupa Stadio z utworem „Un giorco mi dirai” zdobywając aż 43,99% głosów w televotingu. Formacja była też faworytem jurorów. Łącznie po zsumowaniu głosów zajęli 1. miejsce z 42,74%, drugie miejsce miała Francesca Michielin za „Nessun grado di separazione” (30,37%), a trzeci miejsce zajęli Giovanni Caccamo i Deborah Iurato (26,89%). Finał dla „Nuove proposte” wygrał Francesco Gabbani, Mahmood był trzeci, a Ermal Meta czwarty, który pokonał Iramę w duelach półfinałowych. Chociaż to Stadio wygrali Sanremo, największym przebojem festiwalu było „Nessun grado di separazione” Francesci, a jej singiel pokrył się podwójną platyną. W kwestii reprezentanta na Eurowizję sytuacja nie była pewna. Już parę minut po wygranej Stadio podawano informacje, że zespół nie będzie chciał zaśpiewać w Sztokholmie, chociaż RAI chciała jeszcze z nimi negocjować. Swoją niechęć do Eurowizji potwierdzili jednak podczas konferencji prasowej.
Francesca jedzie na Eurowizję 2016
W związku z odmową, nadawca RAI miał prawo wskazać samodzielnie nowego reprezentanta, spośród uczestników festiwalu. Padło na Francescę Michielin, a dopiero 14 marca ogłoszono, że wokalistka zaśpiewa na ESC 2016 utwór „No Degree of Separation” czy angielsko-włoską wersję jej hitu z Sanremo. Francesca urodziła się 1 995 roku, a sławę zdobyła dzięki wygranej w piątej edycji „X Factor”. Jej pierwszy singiel „Distratto” szybko stał się przebojem, co pozwoliło wokalistce nagrać album pt. „Riflessi di me” w październiku 2012 roku. Kolejne płyty i single potwierdzały silną pozycję piosenki na włoskim rynku muzycznym. Przed wyjazdem do Sztokholmu miała na koncie dwie płyty, dwie EP-ki i osiem singli, z czego kilka pokryło się złotem czy platyną. Eurowizyjny utwór napisali Cheope, Gabio Gargiulo, Federica Abbate i sama Francesca. Utwór dotarł do 1. miejsca listy FIMI we Włoszech, był też notowany w San Marino oraz w Szwecji. W ramach promocji przed finałem ESC 2016 Francesca wystąpiła podczas „Eurovision in Concert” w Holandii, „London Eurovision Party” w Wielkiej Brytanii oraz na krótko odwiedziła Austrię, Polskę, Niemcy i Danię.
Polacy nie docenili Francesci
Telewizja włoska miała obowiązek transmitowania i głosowania w drugim półfinale ESC 2016. W nowym systemie głosowania jurorzy dali 12 punktów Australii, 10 Ukrainie, a 8 Izraelowi. Michał Szpak dostał 3 punkty. Komisja nie dała punktów Bułgarii i Łotwie, które awansowały, a w zamian za to w top10 miała odrzucone Irlandię i Słowenię. Jeśli chodzi o televoting – głosowanie włoskie wygrała Ukraina, 10 punktów dostała Polska, a 8 niezakwalifikowana Albania. Punkty dostały też Macedonia i Białoruś, natomiast Włosi nie mieli w czołówce rankingu Łotwy, Izraela i Gruzji. W typowaniu jury najsłabiej wypadła we Włoszech Norwegia, a w televotingu Słowenia. Oba półfinały transmitowane były na Rai4 i Rai Radio 2 z komentarzem Filippo Solibello i Marco Ardemagni’ego. Przed finałem Eurowizji Włoszka nie była faworytką – w typowaniu bukmacherów miała dopiero 15. miejsce. W głosowaniu „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego Francesca zajęła 9. miejsce, pomiędzy Czechami a Islandią, z kolei w typowaniu OGAE była na wysokim, piątym miejscu. W samym finale Eurowizji zaśpiewała już jako szósta, a jej występ sceniczny dało się zapamiętać poprzez przeniesienie na scenę wielu rekwizytów związanych z ogrodem i nie tylko. Łącznie w głosowaniu zebrała 124 punkty, co wystarczyło na 16. miejsce, pomiędzy Łotwą a Azerbejdżanem. Jurorzy przyznali jej łącznie 90 punktów co dało 13. miejsce. 12 punktów dały Francja z Norwegią, po 10 Belgia z San Marino, a po 8 Albania i Malta. Rezultat u widzów był słabszy – 18. miejsce z 34 punktami, w tym aż 10 z Albanii, po 7 z Malty i Szwajcarii. Polscy jurorzy dali jej 15. miejsce, z kolei widzowie 16. – kraj nie dostał więc od nas żadnych punktów.
Francesca znów druga w Sanremo
Finałowe głosowanie jurorów wygrała we Włoszech…Hiszpania, druga była Ukraina, a trzeci Izrael. Polska była dopiero dziewiętnasta. Ostatnie miejsce zajął Azerbejdżan. Widzowie postawili na Ukrainę, Michał Szpak był drugi, a Rosja trzecia. Najmniej sms-ów dostała Wielka Brytania. Punkty jurorów z Włoch przekazała Claudia Andreatti, a finał pokazano na Rai1 z komentarzem Flavio Insinny i Federico Russo. Szesnaste miejsce to trzeci najniższy wynik jaki Włochy osiągnęły w finałach Eurowizji. Gorzej wypadli tylko Emma w 2014 (21.) oraz Domenico Modugno w 1966 (17. miejsce). To jak do tej pory ostatnie miejsce poza top10, jakie Włosi zdobyli. Kolejne lata będą już dla nich znacznie lepsze. Po udziale w Eurowizji Francesca wydała jeszcze dwa kolejne albumy oraz nowe piosenki, chociaż w większości nie były one notowane na oficjalnych listach przebojów. Przełom przyszedł w 2021 roku, gdy Francesca wraz z Fedezem powróciła do Sanremo z „Chiamami per nome”. Byli blisko wygranej, ale ostatecznie im się nie udało, jednak sukces i tak był – 1. miejsce na liście FIMI, a także 19. pozycja w Szwajcarii. Potrójna platyna za singiel to jak dotąd największe fonograficzne osiągnięcie wokalistki. Co ciekawe, Francesca jest jak na razie ostatnią kobietą samodzielnie reprezentującą Włochy na Eurowizji.
Malta szczęśliwa dla Włoch
Pierwsze spotkanie Polski i Włoch odbyło się na Eurowizji w 1997 roku, natomiast na Eurowizji Junior nasze kraje spotkały się w 2016 roku. Włosi na Maltę wysłali Fiammę Boccię z piosenką „Cara Mamma”. Wokalistka zaśpiewała jako jedenasta w kolejności, a za swój utwór zgarnęła 209 punktów i wysokie, 3. miejsce. W głosowaniu dorosłych jurorów była szósta, w typowaniu komisji dziecięcej czwarta, a u trzyosobowego jury eksperckiego trzecia. 12 punktów dostała od dorosłych z Macedonii, od dzieci z Malty i Polski oraz od Madsa Grimstada. Polska komisja dorosłych przydzieliła jej 6 punktów. Włoska komisja dorosłych 12 punktów przyznała Irlandii, 10 Malcie, a 8 Australii (Polska dostała 6), z kolei dzieci przekazały 12 punktów Malcie, 10 Armenii, a 8 Irlandii. Polska i zwycięska Gruzja nie dostały nic. Głosy jurorskie przekazała Jade Scicluna z Malty. Konkurs pokazała Rai Gulp z komentarzem Simone Lijoi i Laury Carusino Vignery. To drugie i na razie ostatnie miejsce Włoch na podium Eurowizji Junior. Oba, tak wysokie rezultaty osiągnięte zostały w konkursach organizowanych na Malcie.
Fot: @francesca_michielin