Sara James o przygotowaniach do Eurowizji Junior 2021 ∙ Litwini zbierają zgłoszenia ∙ Czy Węgry wrócą do konkursu?

Selekcje litewskie 🇱🇹 powracają w jeszcze ciekawszej i bogatszej wersji. Pabandom is naujo potrwa 6 tygodni i o wyjazd do Włoch walczyć będzie 36 wykonawców spośród wszystkich zgłoszonych. Etap zgłoszeń potrwa do 25 listopada, później nastąpi wstępna selekcja, a całe show ma ruszyć w styczniu. Co ciekawe, telewizja LRT chce przeznaczyć aż 54 tys. euro do podziału na uczestników konkursu tak by pomóc im w produkcji piosenki i przygotowaniu występu scenicznego. Daje to ok. 1,5 tys. euro na uczestnika. Telewizja LRT zastrzega sobie prawo do zakwalifikowania do etapu telewizyjnego mniej uczestników, jeżeli poziom zgłoszeń nie będzie zadowalający. Na razie nie wiadomo, czy przyszłoroczny Pabandom is naujo odbędzie się z udziałem publiczności. Telewizja litewska w ostatnich latach mocno zmieniła nastawienie do Eurowizji i preselekcji, chociaż nadal tworzy słynne „maratony” czyli konkursy trwające wiele tygodni. Poziom utworów jest znacznie wyższy niż przed laty, a Litwini chyba zrozumieli, że mają szansę faktycznie podbić Europę bo mają z czego wybierać. Zainteresowanie konkursem wśród widzów LRT także wzrosło – wszystko dzięki popularności formacji The Roop, która była faworytem przed anulowaniem Eurowizji 2020 i świetnie poradziła sobie w tegorocznym konkursie.

🇭🇺 Eurowizja w Turynie z Węgrami?

Jedna wpadka – szereg plotek. Telewizja węgierska miała opublikować regulamin konkursu „A Dal 2022” i szybko go usunąć. Powód? W regulaminie miały się pojawić ściśle tajne informacje dotyczące … organizacji Eurowizji. Co ważne, przeciek sugeruje, że Węgry w 2022 wrócą do rywalizacji, gdyż w regulaminie miała pojawić się informacja o tym, że zwycięzca „A Dal” zostanie reprezentantem kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w … Turynie. Podano też daty – I7-21 maja. Czy to oznacza, że telewizja RAI przekazała już nadawcom i EBU decyzję w sprawie miasta i terminu, a stacja węgierska omyłkowo to opublikowała? Być może doszło do jakiegoś błędu lub sabotażu. Ciężko na razie stwierdzić, ale jeżeli wszystko się potwierdzi, dojdzie do dość nieoczekiwanego powrotu Węgier, a także w końcu poznamy miejsce w którym zorganizowana zostanie Eurowizja 2022. Nadawca węgierski wycofał się z konkursu po nieudanym starcie w 2019 roku (kraj nie awansował wtedy do finału). Oficjalnym powodem była chęć skupienia się na promowaniu muzyki węgierskiej lokalnie, ale nie ma co ukrywać, że Węgrzy nie byli zadowoleni ze zbyt widocznych akcentów dotyczących LGBT. Kraj nie wystartował również w Eurowizji 2021. To nie pierwsza przerwa Madziarów w Eurowizji – wcześniej zrezygnowali na parę lat po 1998 roku.

Sporo czasu na preselekcje do JESC 2021

Rekordowa liczba zgłoszeń do preselekcji rosyjskich 🇷🇺 przed Eurowizją Junior. Podczas castingów, które zorganizowano w Moskwie, udział wzięli najlepsi kandydaci spośród 600 wysłanych zgłoszeń. To najwięcej aplikacji w historii. Specjalna komisja spośród wszystkich chętnych wybrała 69 uczestników pre-castingów, a ostatecznie na przesłuchania dotarło 65 dzieci. To z tego grona jury wybierze grupę finalistów (nie więcej niż 15 osób), która powalczy o wyjazd do Paryża. Data finału preselekcji rosyjskich nie jest jeszcze znana, ale ze względu na znaczne przesunięcie finału Eurowizji Junior 2021 nadawcy mają jeszcze niemal półtora miesiąca na przeprowadzenie lokalnych wyborów. I faktycznie z tego korzystają. Dopiero w połowie października odbędą się finały narodowe na Malcie 🇲🇹 i w Irlandii 🇮🇪, na 23 października zaplanowano konkurs na Ukrainie 🇺🇦, Kazachowie 🇰🇿 wybiorą reprezentanta dopiero 6 listopada, a gruzińska „Ranina” 🇬🇪 zakończy się 13 listopada. Na ten moment nadawcy z Armenii 🇦🇲, Azerbejdżanu (Sona Azizova) 🇦🇿, Francji 🇫🇷, Włoch 🇮🇹, Macedonii 🇲🇰, Portugalii (Simao Oliveira) 🇵🇹, Serbii 🇷🇸 i Hiszpanii 🇷🇸 zdecydowali się na wybory wewnętrzne. Być może do tego grona dołączy Albania 🇦🇱, chociaż RTSH zbiera już zgłoszenia do preselekcji – nie wiadomo jednak, czy „Junior Fest” odbędzie się w formie telewizyjnego show. Nie znamy jeszcze planów telewizji bułgarskiej 🇧🇬, ale też należy oczekiwać wyboru za zamkniętymi drzwiami.

Terminarz preselekcji do Eurowizji Junior 2021 i Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 znajdziecie TUTAJ! Śledźcie go na bieżąco by niczego nie przegapić!

🇵🇱 Sara James o obowiązkach, przygotowaniach i nie tylko

Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior reprezentować będzie Sara James, która niedawno wygrała „Szansę na Sukces” i już promuje swój utwór „Somebody”. Zaśpiewała go podczas „Tik-Tok Rising Star”, a piosenka grana jest już w wielu stacjach radiowych. „To, co się teraz dzieje jest zarówno dla Sary, jak i całej naszej rodziny nowe i nie ukrywam, że dość trudne. Musimy pogodzić pracę, obowiązki domowe z licznymi wyjazdami, aktywnościami córki. Mamy na szczęście przy sobie dobrych ludzi, którzy nas wspierają i pomagają to wszystko jakoś posklejać. Póki co Sara nie buntuje się, wręcz przeciwnie podoba się jej, że tak dużo teraz się dzieje” – mówi mama wokalistki, Arleta Dancewicz, w rozmowie z portalem NaszeMiasto.pl. Sara bardzo ciepło wspomina udział w preselekcjach, podkreślając, że jej konkurenci byli świetni. „Same przygotowania trwały dość długo, musieliśmy w końcu przygotować piosenkę, którą zaprezentujemy w finale, natomiast same występy pamiętam nieco jak przez mgłę. Towarzyszyło mi tam tyle emocji i uczyć, że aż trudno to opisać” – wspomina 12-latka. Cały wywiad przeczytać możecie TUTAJ. O Sarze artykuły i materiały video znaleźć można w wielu miejscach, a także tematyka jest dość różnorodna. Media skupiają się nie tylko na muzyce i rodzinie wokalistki, ale też na jej wyglądzie – zarówno w kwestii stylizacji i makijażu jak i koloru skóry czy…podobieństwa do Alicji Szemplińskiej. Portal Radia Supernova przeprowadził nawet ankietę w tej sprawie – 69% internautów sądzi, że Sara i Alicja są do siebie podobne. O ile porównanie do Alicji nie jest krzywdzące, tak komentarze rasistowskie na pewno psują humor młodej wokalistki. „Miałam problemy z rasizmem i dalej mam. Ten rasizm zawsze gdzieś się pojawia. To jest nieodłączna część, jak np. ja – jestem „mixem”, mój tata jest z Nigerii. Staram się tym nie przejmować po prostu. Ja bardzo kocham siebie i staram się tego nie przyjmować” – przyznaje Sara w rozmowie z „Pomponikiem”.

Źródło: LRT, Eurovoix, ESC United, Reddit, Wikipedia, NaszeMiasto, Pomponik, Supernova, inf. własne, fot.: @sara_james_music

%d blogerów lubi to: