🇮🇹 HISTORIA WŁOCH NA EUROWIZJI (1979): Nieudany start kwintetu Matia Bazar

W 1978 roku wygrali Sanremo, a rok później stacja Rai wskazała ich na Eurowizję – grupa Matia Bazar to nowa reprezentacja kraju. Formacja założona została w 1975 roku, a w jej pierwszym składzie znaleźli się Antonella Ruggiero (wokal), Carlo Marrale (gitara), Aldo Stellita (bas), Pierangelo Cassano (klawisze) i Giancarlo Golzi (perkusja). Tym samym po raz pierwszy Włosi wysłali na Eurowizję kwintet. Nazwa wymyślona została przez Antonellę, która chciała mieć pseudonim nie odnoszący się konkretnie do jednej płci – Matia może być zarówno kobietą jak i mężczyzną. Już ich drugi singiel stał się w kraju przebojem, co skłonił ich do szybkiego wydania albumu. Kolejny utwór, „Cavallo Bianco” również zyskał uznanie, zwłaszcza za inspirowanie się rockiem progresywnym. W 1977 zespół zadebiutował w Sanremo, a rok później wygrywa festiwal. Chociaż dopiero co debiutowali, w momencie występu na Eurowizji mieli już trzy albumy studyjne na koncie, dwa starty w Sanremo, jeden w Festivalbar, udział w „Un disco per l’estate”, a przede wszystkim garść hitów i osiągnięć muzycznych. Na Eurowizję trafili z piosenką „Raggio di luna”, którą Antonella, Ciancarlo i Carlo napisali z Piero Cassano i Salvatore Stellitą. Był to pierwszy w historii utwór eurowizyjny, wykonany podczas konkursu bez orkiestry i bez dyrygenta. Warto dodać, że do 1965 roku dyrygent kierujący orkiestrą Sanremo pełnił tę funkcję także podczas eurowizyjnego występu Włoch. W tym okresie co roku dyrygentem był ktoś inny. Po 1965 roku Enrcio Polito dwukrotnie pełnił rolę dyrygenta na ESC – w 1971 i 1973 roku.

Drugi najgorszy wynik Włoch na Eurowizji

Po raz pierwszy w historii Eurowizji pokazano pocztówki „turystyczne”, w których występował mim. W przypadku Włoch próbował zrobić zdjęcie turystom na tle Krzywej Wieży w Pizie, chociaż wieża…co chwilę zmieniała swoją pozycję. Podczas ESC 1979 w Jerozolimie Włochy wystartowały jako drugie, zebrały 27 punktów i wylądowały na 15. miejscu na 19 krajów. Tylko cztery kraje dały punkty grupie Matia Bazar – Portugalia, Finlandia i Hiszpania po 8, Norwegia 3. Popularność piosenki w Hiszpanii przełoży się później na powstanie „Raggio di luna” po hiszpańsku. Włoskie jury w finale Eurowizji 12 punktów dało Hiszpanii, 10 Francji, a 8 Wielkiej Brytanii. Komisja była jedną z dwóch, które nie dały żadnych punktów gospodarzom i jednocześnie zwycięzcom – Izraelowi i piosence „Hallelujah”. Punktację z Włoch prezentowała Paola Perissi, a transmisja wróciła do Rete1 z komentarzem Rosanny Vaudetti. 15. lokata była (i pozostanie tak do 2014 roku!) drugą najgorszą pozycją, jaką Włochy zdobyły na Eurowizji. Słabiej wypadł tylko Domenico Modugno w 1966 roku zajmując 17. miejsce. Matia Bazar to pierwszy i jedyny kwintet, który do tej pory (do 2021) reprezentował Włochy na Eurowizji. Dojdzie też do długiej przerwy w wysyłaniu zespołów, bo kolejną formacją (a dokładniej trio) będzie Il Volo w 2015 roku.

Zupełnie nowe Matia Bazar

W 1981 skład Matia Bazar uległ zmianie po raz pierwszy, jednak takich zmian osobowych będzie w historii grupy jeszcze sporo. Aktualnie w zespole nie ma nikogo z eurowizyjnego składu, a najstarszy członek zespołu to teraz Fabio Perversi, który dołączył w 1999. W tym roku Matia Bazar wzbogaciła się o Gino Zandonę i Silvio Melloni’ego. Wokalistką od 2017 jest Silvia Dragonieri. Pomimo roszad, Matia Bazar nadal funkcjonuje i może się pochwalić ponad 20 albumami i ponad 40 singlami! Aż dwanaście razy startowali w Sanremo – po raz drugi wygrali w 2002 roku. Na koncie mają też starty i sukcesy w wielu innych konkursach i festiwalach w kraju. Od 2021 Matia Bazar jest sekstetem. Chociaż skład całkowicie się zmienił, istnieją szanse, że zespół przeżyje swoich założycieli.

Niekonsekwentna cenzura w Sanremo

W Sanremo 1979 znów większość uczestników stanowili debiutanci, transmisja telewizyjna była znacznie okrojona, a zwycięzca – Mino Vergnaghi z „Amare” nie wzbudził entuzjazmu, zresztą jego wytwórnia płytowa upadła zaraz po festiwalu. Skandal wywołał ulokowany na 6. pozycji w rankingu Franco Fanigliulo, który w piosence „A me mi piace viere alla grande” wyraźnie odwoływał się do zażywania kokainy więc cenzura musiała wkroczyć. Nie zmieniono jednak seksualnych aluzji w utworze Enrico Beruschi’ego czy grupy I Camaleonti, w której tekście utworu padło słowo „kokaina”. Wśród gości specjalnych m.in. Iva Zanicchi, Demis Roussos, Kate Bush, Matia Bazar, Patty Pravo, a nawet … Tina Turner!

Fot: Discogs

%d blogerów lubi to: