Sona Əzizova reprezentantką Azerbejdżanu na Eurowizji Junior • Ile państw wystartuje w ESC 2022? • Wakacyjna Trasa Dwójki: Kto w Chełmie?

Telewizja azerska 🇦🇿, której przedstawiciele jeszcze parę dni temu wyrażali nadzieję na powrót do Eurowizji Junior, dziś oficjalnie potwierdziła uczestnictwo w konkursie w Paryżu od razu wskazując reprezentantkę. Do Francji pojedzie Sona Azizova, laureatka 2. miejsca w pierwszej edycji lokalnej wersji „The Voice Kids”. Program zaczęto nadawać 7 lutego 2020, a z powodu pandemii zakończono go dopiero w maju tego roku. Wygrała Amina Hajiyeva z teamu Chingiza (ESC 2019), a Sona była druga (team wokalistki Zulfiyyi Khanbabayevej). „The Voice Kids Azerbaijan” w którym startowali też pojedynczy uczestnicy z Turcji, Gruzji, Rosji, Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi cieszył się sporą popularnością. Sona wystąpiła w trzecim odcinku „blindów” śpiewając „Zombie” – wszyscy jurorzy odwrócili fotele by przyjąć 10-latkę do swoich zespołów. W rundzie „bitew” wokalistka zaśpiewała „Never tear us apart” z Mariyą Qulevic i Yelizavetą Priminą – wygrała pojedynek. Następnie w „Sing-off” wyelimnowała trzech innych uczestników wchodząc do finału. Dlaczego na Eurowizję wskazano ją a nie zwyciężczynię? Przede wszystkim ze względu na wiek – Amina jest już na JESC „za stara”. Piosenkę konkursową dla Sony poznamy w późniejszym terminie.

Azerowie powalczą o głosy internautów?

Azerbejdżan 🇦🇿 to już 14. kraj JESC 2021, tym samym paryska edycja liczy aktualnie tyle państw co ta z 2010 organizowana w Mińsku. Stacja Ictimai już po raz czwarty pojawi się w konkursie, na którym do tej pory nie osiągnęła żadnego sukcesu. W momencie debiutu Azerowie zakończyli grę na 11. miejscu, czyli przedostatnim, dokonując dość żenującej ustawki punktowej z Albanią 🇦🇱. Rok później Rustam Karimov zajął 7. miejsce (na 12 państw) co jest najlepszym wynikiem kraju. W 2018 Azerbejdżan powrócił na chwilę, by zająć raptem 16. miejsce w gronie 20 uczestników. Oba konkursy organizowane w Polsce 🇵🇱 pominięto, jednak powrót do JESC organizowanej we Francji może Azerom dać przede wszystkim sporo głosów w online votingu za sprawą tureckiej diaspory 🇹🇷, która z pewnością obejrzy konkurs i będzie mogła masowo wspierać wokalistkę bratniego narodu. Nie od dziś wiadomo, że głosowanie internetowe na Eurowizji Junior jest zależne od zaangażowania narodów – dużych, albo intensywnie głosujących. W 2018 roku najlepiej poradziły sobie Polska, Francja 🇫🇷 i Kazachstan 🇰🇿 (wszystkie kraje wystawiły popularne zwyciężczynie lokalnych edycji „The Voice”), w 2019 Polska, Hiszpania 🇪🇸, Francja i mała ale lubiąca JESC Holandia 🇳🇱, a w 2020 Francja, Hiszpania, Kazachstan czy Holandia. Oczywiście zdarzają się „wypadki” jak np. Polska czy Niemcy 🇩🇪 w 2020 roku. Z pewnością jednak wielu nadawców liczy na silne wsparcie w online votingu, stąd strategia wyboru znanego uczestnika (Azerbejdżan, Portugalia 🇵🇹) lub znaczna popularyzacja JESC w kraju (Niemcy).

Diaspory dominowały w televotingu na Zachodzie

Pewnie część młodszych czytelników już tego nie pamięta, ale w pierwszych latach XXI wieku turecka diaspora 🇹🇷 dominowała w televotingu państw zachodnich, co pozwalało reprezentantom Turcji zajmować wysokie miejsca, ale generowało też krytyczne opinie o formule konkursu. W 2004 roku Athena zebrała cztery najwyższe noty od Belgii 🇧🇪, Francji 🇫🇷, Niemiec 🇩🇪 i Holandii 🇳🇱, w 2005 Francja i Holandia także dały dwunastki znacznie słabszej Gulseren. W Atenach najwyższe noty dla Sibel trafiły z Francji, Niemiec i Holandii, z kolei w 2007 12 punktów dały też Belgia i Wielka Brytania 🇬🇧. Po roku 2006 o najwyższe punkty od państw zachodnich turecka diaspora walczyć musiała z Ormianami 🇦🇲, którzy np. w Atenach wyrwali 12 punktów z Belgii, a w 2008 także z Francji czy Holandii. Siła obu mniejszości narodowych zmalała jednak po wprowadzeniu głosowania jurorów i pojawiły się pierwsze porażki, takie jak eliminacja Turcji i Armenii w półfinale 2011 roku. Skłoniło to zresztą TRT do wycofania się z Eurowizji, jednak brak Turków w finale 2011 miał pomóc…Azerbejdżanowi, który wygrał televoting, z pewnością także dzięki wsparciu tureckiej diaspory. Czy Ictimai liczy na tureckie głosy internetowe w Eurowizji Junior? Czy będzie musiała o głosy walczyć z Armenią, która być może także powróci do rywalizacji? Czas pokaże, ale im więcej państw tym ciekawiej, a im większa świadomość nadawców w zasadach głosowania online, tym bardziej interesujące i mniej przewidywalne wyniki.

Eurowizja 2022 bez rekordu?

Telewizja litewska 🇱🇹 oficjalnie potwierdziła udział w Eurowizji 2022 chociaż nie jest to żadną niespodzianką – po raz dużym sukcesie w 2021 roku kontynuacja startów była oczywista i z pewnością oczywista będzie też kolejna edycja „Pabandom is naujo” – pytanie tylko ile tygodni tym razem trwać będą preselekcje. Na ten moment wstępnie 23 kraje potwierdziły udział w Eurowizji 2022 (w tym Polska 🇵🇱), ale oczywiście nie jest to ostateczna liczba, a wszyscy liczymy, że uczestników będzie znacznie więcej. Na rekord jednak nie ma chyba co liczyć. Andora 🇦🇩, Monako 🇲🇨, Bośnia 🇧🇦, Słowacja 🇸🇰, Turcja 🇹🇷 i Białoruś nie wystartują w konkursie, szanse na powrót Maroko 🇲🇦 czy Luksemburga 🇱🇺 są bliskie zeru, a EBU konsekwentnie odmawia Kazachstanowi 🇰🇿 i Kosowu 🇽🇰 prawa do debiutu. Telewizje z Węgier 🇭🇺 i Czarnogóry 🇲🇪 nie są skłonne do powrotu, a pod znakiem zapytania jest też powrót Armenii 🇦🇲. Czy może dojść do sensacyjnych rezygnacji? Raczej nie, chociaż co jakiś czas pojawiają się plotki o odwołaniu startów Rumunii 🇷🇴, Macedonii 🇲🇰 czy nawet Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Najpewniej więcej informacji o stawce ESC 2022 poznamy w przyszłym miesiącu, gdy znać już będziemy miejsce i termin organizacji konkursu.

🇵🇱 Edyta Górniak na „Wakacyjnej Trasie Dwójki”

Znamy uczestników „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, która w niedzielę zawita w mieście Chełm. Wystąpi Edyta Górniak, reprezentantka Polski na ESC 1994. Obok niej m.in. Halina Frąckowiak i gwiazdy disco polo takie jak Weekend czy Milano. Pojawią się też bliźniaczki Wiktoria i Julia Szlachta znane z półfinału preselekcyjnej „Szansy na Sukces” z 2020 roku. Zaśpiewa również „twarz TVP” – Norbi, który w 2021 był jednym z polskich jurorów Eurowizji. Tymczasem portal JastrzabPost informuje, że jedna z polskich wokalistek – Sylwia Nowak – ma ochotę na udział w międzynarodowym konkursie i już się do tego szykuje! „Rozmawiałam z jednymi producentami, z którymi zrobiłam już kilka singli. Laureatami Fryderyków, więc czołówka polskich producentów. Ale też myślę o tych producentach, którzy na poprzedniej Eurowizji wyprodukowali utwór Rafała Brzozowskiego. Znam troszeczkę te osoby, musiałabym się z nimi skontaktować i czemu nie? Może warto spróbować” – powiedziała portalowi dodając, że Eurowizja to jej marzenie od dziecka. Mówi, że ma już pomysł na piosenkę – ma to być singiel taneczny, rozrywkowy i taki, który porwie ludzi.

Trwają głosowania dostępne dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

Źródło: Eurovoix, Ictimai, Wikipedia, JuniorEurovision.tv, TVP, JastrzabPost, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: