🇮🇹 HISTORIA WŁOCH NA EUROWIZJI (1978): Pierwszy zespół w barwach Italii

W 1978 roku doszło do kolejnej nowości w historii Włoch na Eurowizji. Po raz pierwszy do roli reprezentanta wskazano zespół – padło na grupę Ricchi e Poveri, która powstała w 1967 w Genui. To drugi włoski zespół, który sprzedał najwięcej płyt (po Pooh), a szczyt sławy osiągnął w latach 70. i 80. Członkami formacji byli Franco Gatti, Angela Brambati, Marina Occhiena i Angelo Sotgiu. Do ich debiutu pod nazwą Ricchi e Poveri doszło w 1968 roku w Cantagiro i wtedy też ukazuje się pierwszy singiel. W 1970 po raz pierwszy występują w festiwalu Sanremo, gdzie zastąpili Gianni’ego Morandi – zajęli drugie miejsce i taki sam wynik osiągnęli też rok później za utwór „Che sara”, który stał się wielkim hitem. Zanim trafili na Eurowizję mieli już na koncie sześć płyt i 30 singli, a także pięć startów w Sanremo, z czego dwukrotnie dotarli do drugiego miejsca. Rywalizowali też w wielu innych festiwalach i konkursach, np. Festivalbar, Mostra Internazionale di Musica Leggera w Wenecji czy Canzonissima. Eurowizyjny utwór „Questo amore” skomponowali Dario Farina, Mauro Lusini, Sergio Bardotti i Ezio Maria Picciotta. Co ciekawe, początkowo wytwórnie muzyczne we Włoszech krytykowały pomysł, by Ricchi e Poveri reprezentowali kraj na Eurowizji, jednak później zmieniono zdanie, gdy okazało się, że „Questo amore” zdobyło rozgłos w paru krajach europejskich. Piosenkę wykonali też później podczas Festivalbar.

Tylko 12. miejsce w Paryżu

W trakcie Eurowizji w Paryżu Włosi zaśpiewali już jako trzeci. Dostali 53 punkty, co dało im 12. miejsce na 20 krajów. Najwięcej punktów dostali od jury z Irlandii (10), a inne wysokie noty to 8 punktów z Hiszpanii i Monako czy 6 z Norwegii i Wielkiej Brytanii. Włoskie jury 12 punktów dało Luksemburgowi, 10 Francji, a 8 zwycięskiemu Izraelowi. Punkty podawała Mariolina Cannuli, a po raz pierwszy konkurs komentował we Włoszech Tullio Grazzini. Przeniesiono też transmisję do kanału Rete 2. Dwunaste miejsce nie było wielkim sukcesem i ówcześnie był to trzeci najsłabszy rezultat kraju od momentu debiutu. Taką samą pozycję Włosi osiągną w Eurowizji jeszcze dwukrotnie. Eurowizyjny (oryginalny) skład zespołu przetrwał do 1981 bowiem wtedy grupę opuszcza Marina Occhiena – powodem były konflikty wewnątrz grupy, zwłaszcza kłótnie Mariny z inną wokalistką, Angelą. W trakcie festiwalu Sanremo w 1981 zespół pojawił się jako trio. Chociaż ich udział wiązał się z kontrowersjami związanymi z odejściem Mariny, a grupa zajęła tylko 5. miejsce, ich utwór „Sara perche ti amo” stał się wielkim przebojem i zyskał sporą popularność także w Belgii, Francji, Austrii, Niemczech czy Hiszpanii. Sanremo udało im się wygrać w 1985 roku za „Se m’innamoro”.

Działają do tej pory

Do tej pory mają nagranych 20 płyt, 60 singli i wiele hitów notowanych nie tylko we Włoszech. Na europejskich listach przebojów dobrze radziły sobie takie utwory jak „Made in Italy”, „Piccolo amore” czy „Mamma Maria”. Ich utwory wydawane były w wielu krajach Europy i świata. Jako trio funkcjonowali aż do 2016 roku, gdy Franco Gatti odszedł na emeryturę. W 2020 roku doszło jednak do wielkiego zjednoczenia, nie tylko z Franco, ale też z Mariną. Wszystko ze względu na świętowanie 50-lecia debiutu zespołu podczas Sanremo. Oczywiście jubileusz odbył się w trakcie festiwalu. Z okazji okrągłej rocznicy wydano też album „ReuniON”. Kto wie, może telewizja RAI zaprosi ich do gościnnego udziału podczas Eurowizji 2022? Zespół wciąż jest bowiem aktywny. Najstarszy członek grupy – Franco – ma aktualnie 79 lat. Najmłodsza – Marina – w marcu skończyła 71 lat. W 2018 roku zespół wystąpił w Polsce podczas Sylwestra Marzeń w Zakopanem, z kolei w 2019 koncertowali w Gdańsku.

Punk i seks w Sanremo

A Sanremo? Nadal trwało i nadal się zmieniało, chociaż wciąż było w kryzysie, a edycja z 1978 charakteryzowała się licznymi problemami technicznymi. Zadebiutowała Anna Oxa, której punkowy wizerunek szybko stał się tematem dyskusji. Wokalistka zajęła 2. miejsce z 30 punktami, natomiast wygrała grupa Matia Bazar, która rok później pojawi się na Eurowizji. Trzecie miejsce miał Rino Gaetano, a dzięki jego piosence po raz pierwszy w historii Sanremo w tekście utworu pojawiło się słowo „seks”. Nie zabrakło gości specjalnych. Wystąpili m.in. Bonnie Tyler, Grace Jones, Maggie MacNeal (która miała już wtedy na koncie udział w Eurowizji 1974 w barwach Holandii), Gigliola Cinquetti, Patty Pravo czy Julio Iglesias (w 1970 startował na ESC z Hiszpanii).

%d blogerów lubi to: