🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Music First: Anglia wygrywa Eurovision Internet Song Contest z utworem „A Little Bit Of Love”

Znamy zwycięzcę piątej edycji Eurovision Internet Song Contest 2021 – konkursu internetowego organizowanego w wakacje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego. W tym roku ponad 90 krajów Europy i nie tylko rywalizowało na nowe piosenki walcząc o Grand Prix. W ciągu półtora miesiąca odbyły się emocjonujące etapy zgłoszeń, preselekcji narodowych, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały i wielki finał. W każdej rundzie decydowali jurorzy-menadżerowie oraz internauci czyli czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego. Po emocjonującej walce wygrał reprezentant Anglii, pochodzący z Bedford 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 26-letni Thomas Grennan z piosenką „Little bit of love”. Anglik uczestniczył w trzecim ćwierćfinale gdzie zremisował punktowo na 1. miejscu z reprezentacją Włoch 🇮🇹 z wynikiem 188 punktów, jednak ten remis przegrał bo pomimo 1. miejsca w głosowaniu online u jurorów był jedynie dwunasty. Awansował więc z drugiej pozycji. W półfinale, gdzie prezentowano akustyczną wersję jego przeboju nie miał już sobie równych – wygrał głosowanie komisji i widzów, tym samym z 357 punktami awansował do finału z 1. miejsca. Ten wynik osiągnął też w finale zdobywając 280 punktów od jurorów (w tym 11 dwunastek) i aż 374 głosy od internautów, co łącznie dało mu 654 punkty i zdecydowaną wygraną. Był to też jedyny utwór finałowy tak samo rankingowo oceniony przez menadżerów i głosujących online. Tom zyskał aż 188 punktów przewagi nad laureatką 2. miejsca – śpiewającą dla Kosowa Mimozą 🇽🇰. Trzecie miejsce miała włoska formacja The Kolors. Reprezentantka Australii 🇦🇺, Emmi, którą loża bukmacherska typowała do wygranej, zajęła 13. miejsce.

Polacy po raz kolejny docenili „Little Bit of Love”

Przebój „Little bit of love” Tom Grennan skomponował i napisał razem z Danem Bryer’em i Mike’m Needle, którzy współpracowali z Duncanem Laurence’m 🇳🇱 (zwycięzca ESC 2019 i EiSC 2020) przy albumie „Small Town Boy”, a wcześniej także z Michaelem Schulte 🇩🇪 (Niemcy ESC 2018). Piosenka miała premierę 8 stycznia tego roku jako czwarty singiel drugiego albumu Toma pt. „Evening Road”. Utwór największy sukces odniósł…w Polsce 🇵🇱, gdzie dotarł do 2. miejsca Polish Airplay Top100. Bardzo wysoko notowany był też w Holandii, Nowej Zelandii 🇳🇿, Irlandii 🇮🇪, Belgii 🇧🇪, Czechach 🇨🇿 czy Wielkiej Brytanii 🇬🇧. W UK singiel pokrył się złotem. Oczywiście zwycięstwo tak znanej w naszym kraju piosenki może być uznawane za kontrowersyjne, jednak warto dodać, że Anglia wygrała w finale zarówno głosami menadżerów jak i internautów, chociaż jurorzy w pierwszej rundzie (ćwierćfinał) podeszli do niej bardzo sceptycznie. W myśl hasła przewodniego „Music First” najwidoczniej przekonali się do utworu. Chociaż chciał być piłkarzem, Tom podczas spontanicznego śpiewania został zauważony i w wieku 18 lat zaczął grać pierwsze mini koncerty akustyczne w Londynie, głównie w pubach. To właśnie tam wyłapał go przedstawiciel jednej z wytwórnii płytowych co zaowocowało nagraniem EP-ki. W 2016 singiel „All Goes Wrong” trafił na UK Singles Chart i także do paru notowań europejskich. Rok później pojawił się wśród nominowanych do MTV Brand New Award i zaczął występować podczas ważnych imprez. W 2018 miał już swoją własną trasę koncertową po kraju. „Little bit of love” to jego pierwszy singiel, który trafił do top10 listy singli w UK.

Tom Grennan na Eurowizji 2022?

Czy Tom Grennan chciałby reprezentować Wielką Brytanię na Eurowizji? Media brytyjskie na razie nie spekulują na ten temat i niewiele informacji możemy w sieci znaleźć. Wiemy jednak, że wokalista konkurs śledzi, a w tym roku wspierał James’a Newmana po tym gdy Anglik otrzymał zero punktów zarówno od widzów jak i od jurorów finału ESC w Rotterdamie. „JAMES NEWMAN IS A TOP LAD” napisał na Twitterze 23 maja, a jego wpis chętnie cytowały lokalne portale. W 2017 roku, gdy Wielkiej Brytanii także na Eurowizji się nie powiodło (chociaż zajęła 15. miejsce) Tom skrytykował poziom konkursu. „Ktokolwiek napisał te eurowizyjne piosenki będzie miał pozew. Wszystkie brzmią podobnie do tych, co już istnieją” – zatweetował 13 maja, jednak wtedy nie był jeszcze na tyle popularny by poprzez wpis zostać zauważonym. Nazwisko Toma Grennana już w 2019 roku pojawiło się w artykule portalu Eurowizja.org o tym, jak Wielka Brytania nie wykorzystuje potencjału swojego rynku muzycznego na Eurowizji. Anglia startuje w Eurovision Internet Song Contest od 2018 roku, zawsze awansując do finału. Wcześniej tylko w 2018 znalazła się w top10 za sprawą „Paradise” George’a Ezry. Piosenki angielskie często pojawiają się w konkursie reprezentując inne części Wielkiej Brytanii. Więcej informacji o Eurovision Internet Song Contest 2021 znajdziecie na podstronach konkursu dostępnych w zakładkach na górze strony, a także na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego. Kolejna edycja konkursu odbędzie się „wirtualnie” w sześciu miastach Anglii, a finał trafi do Manchesteru. W sierpniu ruszy drugi wakacyjny konkurs tego typu – United Song Contest Africa.

Materiały video Eurovision Internet Song Contest 2021 dostępne na kanale YouTube – przygotowanie: Arkadiusz Cach. Fot.: @tom.grennan

%d blogerów lubi to: