🇮🇹 HISTORIA WŁOCH NA EUROWIZJI (1970): Sanremo po raz pierwszy bez powiązania z Eurowizją

Włochy weszły w lata 70. całkowicie rozmijając Eurowizję z Sanremo i po raz pierwszy w historii reprezentanta wskazano wewnętrznie nie patrząc na wyniki słynnego festiwalu. Telewizja RAI wysłała na konkurs wokalistę z Monghidoro – Gianni’ego Morandi’ego, który urodził się w 1944 roku. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał w 1958 roku gdy podczas jednego z castingów zaśpiewał eurowizyjne „Nel blu dipinto di blu”, chociaż wtedy jeszcze marzyła mu się kariera … boksera. Skupił się jednak na śpiewaniu uczestnicząc w licznych konkursach wokalnych i festiwalach lokalnych. Debiut fonograficzny dokonał się w 1962 roku i chociaż jego pierwszy utwór nie trafił do notowań list przebojów, stał się sporym przebojem w puli szaf grających. Później wszystko potoczyło się błyskawicznie, a piosenka „In ginocchio” wygrała program Cantagiro i sprzedała się w milionie egzemplarzy. Dwa lata później po raz pierwszy triumfował podczas „Canzonissima”. Niestety w 1967 roku doszło do tragedii – jego córka zmarła parę godzin po porodzie, a później doszły też jego problemy ze służbą wojskową. Nie wpłynęło to jednak na jego karierę, nadal był popularny, ceniony i nagradzany za sukcesy singli i płyt które wydawał. W związku z tym, że włoskie biografie wykonawców eurowizyjnych raczej pomijają lub ograniczają do minimum informację o tym, że reprezentowali oni Włochy w konkursie, mało wiemy o kulisach wyboru Morandi’ego na reprezentanta.

Ósme miejsce w Amsterdamie

Podczas ESC 1970 zaśpiewał piosenkę „Occhi di ragazza” napisaną przez Luico Dallę, Sergio Bardotti’ego i Gianfranco Baidazzi’ego. Co ciekawe, utwór przygotowany był z myślą o Sanremo 1970 i śpiewać go mieli Ron oraz brytyjska zwyciężczyni ESC Sandie Shaw, ale ostatecznie komisja nie zakwalifikowała tej propozycji. Została jednak wykorzystana na potrzeby Eurowizji, a także znalazła się na trzech albumach Gianni’ego. We Włoszech dotarła do 30. miejsca rocznego zestawienia najpopularniejszych piosenek. W 1983 roku na swoim albumie wydał ją też wokalista Ron, dla którego pierwotnie była napisana. W trakcie Eurowizji 1970 w Amsterdamie Włoch wystartował jako trzeci w kolejności, natomiast w związku z bojkotem po pamiętnym remisie z 1969 o Grand Prix w Holandii walczyło jedynie 12 państw. Gianni zebrał 5 punktów, co dało mu 8. miejsce. Po 2 punkty dostał od Hiszpanii i Niemiec, a jeden dorzuciła Jugosławia. Włoskie jury 3 punkty dało Holendrom i Hiszpanom, 2 trafiły do Wielkiej Brytanii, a po jednym do Francji i Niemiec. Tym samym Włochy (a także Jugosławia i Monako) nie dały punktów zwycięskiej Irlandii. Głosy przedstawił Enzo Tortora, komentatorem był Renato Tagliani. Ósme miejsce było najlepszym wynikiem Włoch na Eurowizji od 1965 roku. Jednocześnie to ostatni utwór z tego kraju, który na ESC dostał jednocyfrowy wynik punktowy co ma związek ze zmianą sposobu głosowania, ale oczywiście nie tylko, bo przecież nawet teraz można dostać mniej niż 10 punktów.

Kariera po dziś dzień

W Sanremo Gianni zadebiutował dopiero w 1972 roku zajmując w finale 4. miejsce za „Vado a lavorare”. Następnie wystartował w 1983 zdobywając 8. miejsce. Swoje trzecie festiwalowe podejście zaliczył dopiero w 1995 roku w duecie z Barbarą Cola – para wywalczyła 2. miejsce za piosenkę „In amore”. Z kolei w latach 2011-2012 był jednym z prowadzących festiwalu. Swój ostatni album zaprezentował w 2017 roku, z kolei rok wcześniej ukazał się album koncertowy. Najnowszy singiel wydał w tym roku i jest to piosenka „L’allegria”. W swojej karierze śpiewał z wieloma sławami włoskiej sceny muzycznej, m.in. z Ornellą Vanoni, Gigi D’Alessio, Adriano Celentano, ale też z ze słynną Cesarią Evorą. Jego dyskografia to 40 albumów, 5 płyt koncertowych i 92 single. Wystąpił też w wielu filmach (w ostatnim „The Pills” z 2016 zagrał samego siebie). W swojej karierze sprzedał do tej pory 50 milionów płyt. W 2019 roku jego piosenka „In ginocchio da te” z 1964 roku pojawiła się w jednej z głównych scen koreańskiego filmu „Parasite”, który zdobył cztery Oscary. Artysta nadal jest aktywny muzycznie, aktualnie ma 74 lata.

Sanremo i Sopot Festival

Pomimo zmiany formatu wyboru reprezentanta Sanremo oczywiście się odbyło i nie zabrakło w nim byłych eurowizyjnych przedstawicieli kraju, np. Bobby’ego Solo czy Giglioli Cinquetti. W 1970 podczas festiwalu zadebiutowali m.in. Patty Pravo, Ricchi e Poveri czy Sandie Shaw. Wygrała piosenka „Chi non lavora non fa l’amore” w wykonaniu Adriano Celentano oraz Claudii Mori. Utwór zebrał 344 głosy. W top3 znalazły się też piosenki śpiewane przez Ricchi e Poveri, Sergio Endrigo czy Ivy Zanicchi. Podczas Sopot Festival Włochy w półfinale (dzień płytowy) reprezentowane były przez Faridę, którą do udziału w konkursie zaprosić miał sam Czesław Niemen. Zajęła 4. miejsce z 14 punktami, co jak na Włochy było sporym sukcesem. Dodatkowo otrzymała też nagrodę dziennikarzy. W finale (dzień międzynarodowy) poszło już gorzej – dla Włoch zaśpiewała Kerima, niezbyt znana wokalistka. Co ciekawe, zaśpiewała utwór „This Night”, tym samym Italia po raz pierwszy miała w Sopocie piosenkę angielskojęzyczną. Sukcesu jednak nie osiągnęła – zebrała 18 punktów i 14. miejsce (remis z Węgrami). Najwięcej, sześć punktów, dała Francja.

Fot. Morandimania.it

%d blogerów lubi to: