Dziś Måneskin w Polsat Superhit Festival • Zobacz występ Jamali w Rzeszowie • San Marino nie wraca na Eurowizję Junior

Dzisiejszy występ włoskiej formacji Maneskin 🇮🇹 cieszy się ogromnym zainteresowaniem polskich mediów, a strony plotkarskie śledzą każdy krok muzyków w Polsce. Zwycięzczy Eurowizji 2021 zaśpiewają dziś podczas drugiego dnia Polsat SuperHit Festival 2021 w Sopocie 🇵🇱 i będzie to ich pierwszy występ w naszym kraju. „Maneskin w Polsce to ważne wydarzenie dla wszystkich fanów rocka oraz Eurowizji” – przypomina portal Eska.pl. „Ich występ na Polsat SuperHit Festiwal to bez wątpienia ogromne wydarzenie. W końcu ich utwory obecnie biją rekordy popularności” – dodaje Pomponik.pl. „Widać, że są tak samo podekscytowani, jak fani, ponieważ pochwalili się na Instagramie zdjęciem prosto z Lotniska w Warszawie” – podaje JastrzabPost. Grupa dziś dotrze do Sopotu, wczoraj czas spędziła w Warszawie, gdzie m.in. udzieliła wywiadu Anny Kalczyńskiej dla „Dzień dobry TVN”. Drugiego dnia festiwalu w Operze Leśnej wystąpią jednak nie tylko triumfatorzy tegorocznej Eurowizji, ale też m.in. Michał Szpak (ESC 2016), Andrzej Piaseczny (ESC 2001), Gromee (ESC 2018), Viki Gabor (JESC 2019), Justyna Steczkowska (ESC 1995), zespół IRA (preselekcje 2003 i 2009) oraz sanah, Doda, Kayah czy zespół Enej. Transmisja dziś od 20:00 w telewizji Polsat. Koncert potrwa do 23:20.

🇵🇱 ESK i Carpathia Festival w Rzeszowie

Wczoraj w Rzeszowie ruszył Europejski Stadion Kultury 2021. W ramach koncertu otwarcia zaśpiewała zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 – Roksana Węgiel, która wykonała m.in. „Anyone I want to be”, a podczas kolektywów zobaczyliśmy duet Sylwii Grzeszczak i triumfatorki Eurowizji 2016 – Jamali 🇺🇦. Panie wspólnie wykonały m.in. „Małe rzeczy” czy piosenkę „1944”, która dała Ukrainie drugie w historii zwycięstwo podczas Eurowizji. Poza Sylwią w parze ze wschodnimi artystami zaśpiewali też Margaret i Krzysztof Zalewski. To nie jedyne święto muzyki w Rzeszowie – 20 sierpnia rusza Carpathia Festival w ramach którego odbędzie się m.in. koncert „Czas nas uczy pogody” z największymi przebojami Jacka Cygana. Wykonają je soliści z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz zaproszeni goście, w tym Kasia Moś (ESC 2017), Ralph Kamiński czy AniKa Dąbrowska. W części konkursowej o Grand Prix powalczy 15 wykonawców z Polski i Europy, w tym Anna Cyzon (preselekcje 2010), uczestnik selekcji „Supernova” na Łotwie 🇱🇻 Alekss Silvers i Serhii Lazanovskyi, zwycięzca najnowszej edycji „The Voice” na Ukrainie. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym festiwalu. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia czy na profilu Instagram. Zapraszam też do subskrypcji kanału Carpathia Festival na YouTube, gdzie odbędzie się transmisja koncertów.

🇸🇲 San Marino nie wróci na Eurowizję Junior

Telewizja SMRTV z San Marino nie powróci do Eurowizji Junior i zostało to potwierdzone przez szefa delegacji z tego małego kraju. Najjaśniejsza republika swój debiut na JESC planowała już w 2011 roku, jednak zrezygnowała ponieważ nie zdołała znaleźć odpowiedniego kandydata. Faktyczny debiut odbył się w 2013 za sprawą Michele Pernioli i piosenki „O-o-O Solo intorno a me” – imitujący Michaela Jacksona wokalista zajął 10. miejsce. Teraz 22-latek znany jest też jako 3x3n i nadal wydaje nowe piosenki. Co istotne, w 2015 roku powrócił na Eurowizję (dla dorosłych) w duecie z Anitą Simoncini i piosenką „Chain of Lights” reprezentując San Marino. Duet nie wszedł jednak do finału. W jednym z wywiadów Michele zdradził, że o tym iż w Wiedniu zaśpiewa z Anitą dowiedział się…jadąc na konferencję prasową SMRTV która miała ten duet ogłosić światu. Anita Simoncini wywodzi się z grupy The Peppermints – zespół reprezentował San Marino podczas Eurowizji dla Dzieci w 2014 roku z piosenką „Breaking my heart” zajmując 15. miejsce. Ostatnią przedstawicielką SMRTV na JESC była niezwiązana z tym krajem Kamilla Ismailova urodzona w Rosji 🇷🇺. Wokalistka zaśpiewała włosko-angielski utwór „Mirror” nie znając języka włoskiego. Zakończyła rywalizację na 14. miejscu, ale przeszła do historii jako pierwsza wykonawczyni śpiewająca w konkursie EBU pod biało-błękitną flagą, której jakieś państwo dało 12 punktów w finale. Najwyższą notę dostała od Ukrainy 🇺🇦. Pierwszą „dwunastkę” na dorosłej Eurowizji San Marino dostało w tym roku w finale od jury Polski 🇵🇱.

Wybór miasta najważniejszym zadaniem RAI

Miesiąc po wygranej Maneskin w Rotterdamie przedstawiciele telewizji włoskiej RAI 🇮🇹 (Simona Martorelli jako szefowa delegacji oraz zastępca dyrektora stacji Claudio Fasulo) udali się do Genewy, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie robocze EBU i Grupy Referencyjnej co do organizacji Eurowizji 2022. W skład grupy nadzorującej i koordynującej przygotowania weszli m.in. szefowie delegacji z Islandii 🇮🇸 i Armenii 🇦🇲 (Felix Bergsson i David Tserunyan), główna „zarządzająca” Eurowizją Junior 2021 w Paryżu Alexandra Redde 🇫🇷 czy Astrid Dutrenit z holenderskiej NPO 🇳🇱. Simona Martorelli przyznała, że wokół tematu Eurowizji 2022 panuje we Włoszech wielki entuzjam, a samo zwycięstwo łączone jest z odrodzeniem kraju po ciężkich przeżyciach z 2020 roku. Zapewniła, że chociaż mówi się iż „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu„, poszukiwanie idealnego miasta-gospodarza wciąż trwa i jest to aktualnie najważniejsze zadanie dla RAI. Martin Osterdahl z EBU cieszy się, że grupa referencyjna mogła spotkać się po raz pierwszy od 18 miesięcy. Wcześniejsze spotkania z powodu pandemii odbywały się głównie zdalnie. Udział (po raz kolejny) Davida Tserunyana z Armenii w Grupie Referencyjnej nie oznacza, że Armenia na pewno wróci do udziału w Eurowizji, jednak telewizja ormiańska z pewnością będzie robić wszystko by było to możliwe.

Źródło: Polsat, Pomponik, TVN, Eska, JastrzabPost, Instagram, ESK, Carpathia Festival, Let’s talk about ESC, Eurovoix, ESCbubble, Wikipedia, Eurofestivalnews, fot.: @maneskinofficial

%d blogerów lubi to: