🏳️‍🌈 Dziś Parada Równości w Warszawie • Eurowizja promuje tolerancję, akceptację i równość

Dziś w Warszawie odbędzie się Parada Równości 🇵🇱 powracająca na ulice stolicy po roku przerwy. Tegoroczna edycja będzie co prawda skromniejsza, mniejsza i obowiązywać będą podczas niej różne obostrzenia, jednak i tak zgromadzi zapewne tysiące osób ze środowiska LGBT+ i ludzi, którzy są przeciwko dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Niemal co roku z różnych platform uczestniczących w paradzie można usłyszeć eurowizyjne hity, bo piosenek o tolerancji, równości, akceptacji czy prawie do miłości w konkursowej puli nigdy nie brakowało. Sam Konkurs Piosenki Eurowizji ma spore związki ze społecznością LGBT, skąd wywodzi się wielu fanów imprezy. Organizatorzy już od lat 90. starają się, by podczas transmisji ESC podkreślać miłość środowisk LGBT do Eurowizji i do tej pory możemy zobaczyć przede wszystkim mnóstwo tęczowych flag czy występy specjalne nawiązujące do tematu równości i tolerancji. Istotną rolę w podkreślaniu obecności LGBT podczas Eurowizji mają też sami wykonawcy, często otwarcie mówiący o swojej orientacji seksualnej. Pierwszym wyoutowanym gejem występującym w konkursie był Paul Oscar 🇮🇸, reprezentant Islandii 1997, z kolei Dana International była pierwszą przedstawicielką społeczności LGBT+ triumfującą na Eurowizji 🇮🇱. Należy przypomnieć, że w 2014 konkurs wygrała Conchita Wurst (alter ego Thomasa Neuwirtha 🇦🇹), 7 lat wcześniej Grand Prix zdobyła lesbijka Marija Serifovic 🇷🇸 (coming out’u dokonała w 2013 roku), natomiast zwycięzcy Eurowizji 2019 i 2021 (Duncan Laurence 🇳🇱 z Holandii i Victoria De Angelis 🇮🇹 z Włoch) otwarcie mówią o swoim biseksualizmie.

Tęczowa Eurowizja 2021

Tegoroczna Eurowizja przeszła do historii jako konkurs, który po raz pierwszy prowadziła osoba transpłciowa – Nikkie de Jager 🇳🇱, znana jako NikkieTutorials. Wspomniała o tym m.in. w trakcie wywiadu w ramach „LookLab” z reprezentantem Polski, Rafałem Brzozowskim. Parę tygodni przed wyjazdem do Rotterdamu coming out’u dokonał Macedończyk Vasil Garvanliev 🇲🇰, z kolei Lesley Roy z Irlandii 🇮🇪 od 11 lat jest w szczęśliwym małżeństwie ze swoją żoną pochodzącą z USA. Jedną z najbarwniejszych postaci był w tym roku reprezentant Niemiec – Jendrik Sigwart 🇩🇪, śpiewający utwór „I don’t feel hate” i jako homoseksualista silnie promujący ideę różnorodności, tolerancji i akceptacji. Z kolei ważną rolę w edukowaniu młodych ludzi w Surinamie 🇸🇷 narzucił sobie Jeangu Macrooy, reprezentant Holandii 🇳🇱. Poprzez bycie wyoutowanym gejem chce przełamywać tabu dotyczące tego tematu w kraju, w którym się urodził. Środowiska LGBT otrzymały ogromne wsparcie od wielu innych reprezentantów, m.in. od Manizhy z Rosji 🇷🇺, Tusse ze Szwecji 🇸🇪, Montaigne z Australii 🇦🇺, Destiny z Malty 🇲🇹, Senhit z San Marino 🇸🇲, Gagnamagnid z Islandii 🇮🇸 czy Samanty Tiny z Łotwy 🇱🇻. Co ciekawe, w trakcie sezonu eurowizyjnego w Rotterdamie z Polski dotarła wiadomość o ujawnieniu się Andrzeja Piasecznego 🇵🇱 – reprezentanta Polski z Eurowizji 2001. Na początku maja przyznał w jednym z wywiadów, że piosenka „Miłość” traktuje o nim samym. „W tej piosence mówię o tym, że każdy rodzaj miłości jest bardzo ważny i dobry. Nie wolno nikogo wykluczać. Najważniejsza jest miłość, a nie to, kto kogo i dlaczego kocha. Niech wszyscy się kochają, jeśli tylko chcą” – dodał.

Parady i marsze równości w Polsce i w Europie

W ramach miesiąca dumy obchodzonego i promowanego przez instytucje i organizacje na całym świecie, w tym Eurowizję w wielu krajach Europy odbywają się parady równości, oczywiście zgodnie z obowiązującymi restrykcjami. Niedawno w stolicy Bułgarii 🇧🇬 zorganizowano Sofia Pride podczas którego wystąpili reprezentanci Bułgarii i Macedonii z ESC 2021 – Victoria oraz Vasil. Garvanliev będzie też gwiazdą Skopje Pride 🇲🇰 w Macedonii Północnej, które zaplanowano na 26 czerwca. Dużym wydarzeniem będzie Pride Barcelona 2021 🇪🇸, które jednak ze względu na pandemię przesunięto z czerwca na wrzesień. W ramach dwudniowej zabawy wystąpi wielu wykonawców z Hiszpanii i nie tylko. Swoją obecność potwierdziły reprezentantki Cypru 2018 i 2021 – Eleni Foureira i Elena Tsagrinou 🇨🇾. Na przyszłoroczny Baltic Pride w Wilnie 🇱🇹 (odbędzie się 2-5 czerwca 2022) już teraz zapraszają tegoroczni reprezentanci Litwy – formacja The Roop. W Polsce parady równości 2021 odbędą się w paru miastach – dziś w Warszawie, 26 czerwca w Łodzi, 3 lipca w Poznaniu, 14 sierpnia w Krakowie, 21 sierpnia w Trójmieście, 28 sierpnia w Pile, a 4 września w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, a także w Koszalinie. Na 11 września marsz równości zaplanowano w Katowicach, 18 września w Szczecinie, 2 października we Wrocławiu. Więcej informacji na temat wydarzeń w poszczególnych miastach znaleźć możecie na stronie stowarzyszenia „Miłość nie wyklucza„.

Rosja, Węgry, Turcja – tam wciąż nie jest kolorowo

Niestety nie wszędzie jest kolorowo i radośnie. Chociaż w Polsce 🇵🇱 ze względu na homofobiczną partię rządzącą sterującą serwisami informacyjnymi TVP rosną obawy o bezpieczeństwo środowisk LGBT, wokół nas są kraje, gdzie sytuacja jest równie trudna. Najczęściej w tym kontekście wymienia się Rosję 🇷🇺 gdzie zakazuje się promocji homoseksulizmu, chociaż paradoksalnie to widzowie wybrali w tegorocznych preselekcjach Manizhę, obrończynię praw mniejszości, na reprezentantkę kraju. Wokalistka nie miała problemów by mówić głośno o swoich poglądach, zjednała sobie tym samym wiele osób i starała się pokazać Rosję z innej, ludzkiej strony. Tymczasem Filip Kirkorow, który tym roku reprezentował Mołdawię jako producent Natalii Gordienko, postanowił sprowokować podczas gali rozdania nagród Muz-TV pojawiając się na czerwonym dywanie w otoczeniu półnagich mężczyzn i tuląc się do rapera Davy. Zwróciło to jednak uwagę Roskomnadzoru czyli agencji rządowej kontrolującej, monitorującej i cenzurującej treści w rosyjskich środkach masowego przekazu. Instytucja miała dokładnie skontrolować przebieg transmisji ceremonii Muz-TV i nałożyć odpowiednie kary za łamanie prawa rosyjskiego. Podobnie będzie teraz na Węgrzech 🇭🇺, gdzie niedawno zakazano „propagowania homoseksualizmu” w szkołach, a stacje telewizyjne będą zobowiązane do wprowadzenia oznaczenia wieku „18+” w filmach, które podejmują kwestię homoseksualizmu czy transpłciowości. Takie filmy będą mogły być wyświetlane tylko po 22:00. Ciekawe, czy Eurowizja również otrzymałaby taką etykietkę. Telewizja węgierska wycofała się z konkursu po 2019 roku, nieoficjalnie właśnie z powodu zbyt wielu akcentów LGBT podczas transmisji. Z tego samego względu do konkursu nie chce wrócić telewizja TRT z Turcji 🇹🇷. Zwycięzca Eurowizji 2019 Duncan Laurence 🇳🇱 poinformował, że ze względu na zaostrzenie prawa anty-LGBT na Węgrzech nie planuje występować w tym kraju. „Jeśli chcesz akceptować siebie jakim jesteś, otaczaj się ludźmi którzy Cię kochają i uciekaj z tego kraju. Nie wystąpiłbym tam ponownie. To trudne, bo są ludzie, dla których moja obecność tam byłaby formą wsparcia. Jednak jeśli kraj działa przeciwko prawom człowieka, trzeba się jasno wypowiedzieć” – tłumaczy piosenkarz.Co ciekawe, Węgry w 2009 w Moskwie roku reprezentował homoseksualista Zoli Adok. Wtedy jednak nikomu to nie przeszkadzało.

Źródło: Parada Równości 2021, Wikipedia, Wiwibloggs, RPO.gov.pl, GayTimes.co.uk, Attitude, Eurovoix, Pudelek.pl, RMF24, Miłość nie wyklucza, Joy.org.au, lgl.lt, fot.: @vasilg

%d blogerów lubi to: