Måneskin wystąpią w Sopocie! Kiedy? • Alessandro Cattelan o prowadzeniu Eurowizji 2022 • Eurowizja Junior: Kolejny kraj odmawia powrotu

Zwycięzcy Eurowizji 2021 – formacja Maneskin 🇮🇹 – wystąpi w Polsce 🇵🇱, a dokładniej w Sopocie podczas Polsat SuperHit Festival 2021. Taką informację przekazał wczoraj nadawca prywatny – telewizja Polsat, która jest organizatorem wydarzenia. Co ważne, Włosi pojawią się na deskach Opery Leśnej już 26 czerwca, podczas drugiego dnia festiwalu. Tego dnia zaśpiewają też m.in. zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 Viki Gabor, a także byli reprezentanci Polski na Eurowizji – Justyna Steczkowska, Michał Szpak, Andrzej Piaseczny czy Gromee. Bilety na drugi dzień festiwalu dostępne były od 95 zł, jednak zostały już wyprzedane. Występ triumfatorów Eurowizji w stacji, która nie transmitowała konkursu to temat dla polskich mediów. „Myślicie, że Jacek Kurski będzie zazdrosny o występ zwycięzców Eurowizji na scenie konkurencyjnej stacji?” – pyta swoich czytelników portal Pudelek. „Zespół od momentu miażdżącego zwycięstwa na Eurowizji jest rozchwytywany na całym świecie, ale wśród licznych propozycji włoska gwiazda wybrała Polskę!” – cieszy się Pomponik.pl. „Sukces na Eurowizji sprawił, że Maneskin został dosłownie zasypany propozycjami. Ale to właśnie polska publiczność będzie miała okazję usłyszeć ich na żywo, podczas pierwszego występu w naszym kraju” – podaje stacja Polsat. Przypomnę, że włoski utwór „Zitti e buoni” zajął 2. miejsce w głosowaniu polskich widzów podczas finału Eurowizji, przegrywając tylko z ukraińską formacją Go_A 🇺🇦. W głosowaniu jury Włosi zajęli 6. miejsce co dało im 5 punktów. Co ciekawe, trzech naszych jurorów umieściło Maneskin w swoim top7 piosenek, a dwóch pozostałych nie miało Włochów nawet w top15.

Czy Cattelan poprowadzi Eurowizję 2022?

Kolejny kraj, który potwierdza udział w Eurowizji 2022 to Australia 🇦🇺. Stacja SBS planuje nadal uczestniczyć, chociaż w tym roku reprezentantka 🇦🇺nie awansowała do finału. Prawdopodobnie nowy wykonawca zostanie wybrany poprzez selekcje Australia Decides, jednak nie ma na razie pewności, czy zwycięzca będzie mógł przylecieć w maju 2022 roku do Włoch, gdyż rząd australijski chce nadal blokować podróżowanie Australijczyków by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa covid-19. Na razie nie ma żadnych informacji o powrocie Australii do Eurowizji Junior. Kraj został wycofany z imprezy w 2020 właśnie z powodu restrykcji w podróżowaniu. Tymczasem jeden z faworytów do prowadzenia Eurowizji 2022 – Alessandro Cattelan – wypowiedział się na temat spekulacji o tym, że to on będzie gospodarzem show. W wywiadzie dla „La Repubblica” przyznał, że to dla niego wielki powód do dumy widzieć, jak wielu internautów typuje go do tej roli. W żaden sposób jednak nie potwierdził ani nie zaprzeczył czy telewizja RAI prowadzi już z nim negocjacje, więc na kolejne informacje w tej sprawie będziemy musieli jeszcze poczekać. Cattelan w zeszłym roku odszedł ze stacji Sky by pracować dla nadawcy publicznego Rai, świetnie mówi po angielsku, miał prowadzić Sanremo 2021, a przez 9 lat był gospodarzem popularnego „X Factora”. Wciąż warto mieć na niego oko, bo to może on w maju 2022 przywita Europę!

Eurowizja Junior: Bez Mołdawii i Białorusi w Paryżu

Mołdawia 🇲🇩 to kolejny kraj, który nie planuje powrotu na Eurowizję Junior. Telewizja TRM startowała w konkursie w latach 2010-2013, często mając spore problemy by wybrać reprezentanta ze względu na bardzo niskie zainteresowanie konkursem i zgłoszenia, które można było policzyć na palcach jednej ręki. Najwyższy rezultat to miejsce 6. zdobyte przez Lerikę w 2011 roku. Od 2014 roku TRM nie tylko pauzuje, ale też nie transmituje tego wydarzenia. Nadal tylko dziewięciu nadawców potwierdziło chęć udziału w JESC 2021, ale do finału w Paryżu pozostało jeszcze pół roku. Według wcześniejszych doniesień, do końca czerwca decyzję w sprawie powrotu do konkusu powinna podjąć stacja RTSH z Albanii 🇦🇱. Wielu fanów liczy, że powrócą też Armenia 🇦🇲, Macedonia 🇲🇰 i Australia 🇦🇺 oraz Włochy 🇮🇹. Należy się spodziewać kolejnego udziału Kazachstanu 🇰🇿 i (być może) kontynuacji startów Serbii 🇷🇸 czy Malty 🇲🇹. Pewne jest, że w konkursie po raz pierwszy nie zobaczymy reprezentanta Białorusi. Telewizja BTRC została zawieszona w prawach aktywnego członka EBU i nie może korzystać zarówno z oferty programowej Unii jak i brać udziału w wydarzeniach organizowanych przez tę organizację.

Źródło: Polsat, Pudelek, Pomponik, Eska, eSopot, Eurovoix, ESCxtra, Wikipedia, fot.: @maneskinofficial

%d blogerów lubi to: