🇪🇪🇳🇴🇫🇮🇸🇪🇪🇸🇵🇹 SuperSobota z preselekcjami do Eurowizji 2021: Dziś finały w Norwegii, Finlandii i Hiszpanii oraz półfinały ze Szwecji, Estonii i Portugalii

🇪🇪 18:30 Drugi półfinał w Estonii

W tegorocznym sezonie to jedyna Super Sobota, gdy mamy tak dużo eventów preselekcyjnych! Dziś trzy kraje wskażą swoje piosenki na Eurowizję, a trzy kolejne przeprowadzą półfinały. Zaczynamy od Estonii, gdzie odbędzie się drugi półfinał „Eesti Laul”. Spośród dwunastu kandydatów najpierw widzowie i jurorzy wybiorą najlepszą czwórkę, która otrzyma awans do finału. Następnie odbędzie się druga tura głosowania, w której z pozostałej ósemki dwóch dodatkowych finalistów wskażą już tylko widzowie. O miejsce w finale rywalizują dziś m.in. Sissi Nylia Benita czyli córka Dave Bentona (zwycięzcy ESC 2001), wokalistka jazzowa Kadri Voorand, reprezentant Estonii 2016 – Juri Pootsmann (fot.) oraz ubiegłoroczny zwycięzca Eesti Laul – Uku Suviste. To właśnie Uku i „The Lucky One” prowadzą w rankingu bukmacherskim – wokaliście daje się 93% szans na awans. 92% ma juri Pootsmann, a 80% Kadri. Najsłabiej radzi sobie Helen (13%). W typowaniu „Bet & Win” Uku i Juri są najczęściej wskazywani (po 98,3%), ale spore poparcie ma też formacja Gram-Of-Fun (69%). Estońskie emocje zaczną się już o 17:45, bo wtedy ETV pokaże 45-minutowy reportaż przypominający najciekawsze momenty Eurowizji i udziału Estończyków. Sam półfinał podobnie jak ostatnio podzielony będzie na dwie części. Pierwsza (prezentacja utworów) ruszy o 18:30 czasu polskiego i potrwa do 20:00. Druga (wyniki) wystartuje o 20:30 (czasu polskiego) i zakończy się ok 21:15. Eesti Laul śledzić można na żywo w Internecie poprzez stronę dostępną TUTAJ i wybór odpowiedniego programu z paska u góry (w momencie rozpoczęcia transmisji).

🇳🇴 19:55 Norwegowie wybierają reprezentanta

O 19:55 wielki finał Melodi Grand Prix 2021 – po pięciu półfinałach i dogrywce w końcu przyszła pora na to, by Norwegowie wybrali swojego reprezentanta. Szansę na wyjazd do Rotterdamu ma dwunastu wykonawców – pięciu triumfatorów półfinałów, jeden zdobywca „dzikiej karty” i sześciu automatycznych finalistów. W pierwszej rundzie widzowie i internauci wybiorą z tego grona najlepszą czwórkę. W superfinale głosowanie ruszy ponownie by wskazać zwycięzcę. Bukmacherzy dają 47% szans na wygraną grupie KEiiNO, która stara się wróćić na Eurowizję po tym, gdy w 2019 wygrała tam televoting. 18% szans ma popularny TIX, a 6% Imerika z V półfinału oraz Rein Alexander. Najmniejsze szanse na sukces mają Kaja Rode i grupa Stavangerkameratene. Gracze „Bet & Win” stawiają na KEiiNO (93,1%), czasem jednak zdarzały się osoby typujące TIX-a (6,9%). Czy wyniki są więc łatwe do przewidzenia, a może jednak czeka nas niespodzianka i utwór „Monument” jednak nie wygra preselekcji? Przekonamy się już wieczorem! Show rusza o 19:55 i dostępne będzie w Internecie na stronie nadawcy.

🇫🇮 20:00 Czy Aksel znów wygra w Finlandii?

Na 20:00 zapowiadany jest finał fiński UMK 2021 z udziałem siedmiu kandydatów. W konkursie wystąpią wykonawcy z Finlandii, ale nie tylko – wraz z Teflon Brothers zaśpiewa Szwedka Pandora 🇸🇪, a ich konkurentką będzie Estonka Laura 🇪🇪, która reprezentowała już swój kraj na Eurowizji w 2005 i 2017 roku. Pojawi się Aksel, triumfator ubiegłorocznego finału. Faworytami są jednak Blind Channel i ich mocne „Dark Side” – według bukmacherów mają 57% szans na bilet do Holandii. Drugie miejsce zajmują Teflon Brothers (20%), a trzecie Aksel (10%). Najmniejsze szanse mają Danny i Laura (po 2%). Gracze „Bet & Win” zgadzają się z bukmacherami – stawiają na Blind Channel (93,1%), sądząc, że grupa wygra zarówno głosowanie jurorów (48,3%) jak i widzów (81%). Czy tak będzie? O wynikach decydować będą jurorzy międzynarodowi (z siedmiu krajów, w tym z Polski 🇵🇱), ale tym razem mają tylko 25% wpływu na rezultaty. 75% stanowić będą głosy widzów. Warto przypomnieć, że rok temu jurorzy stawiali na Aksela, ale widzowie najwięcej punktów dali Erice Vikman. Gościem specjalnym UMK będą Haloo Helsinki oraz właśnie słynna wykonawczyni hitu „Cicciolina”, a konkurs poprowadzi Antti Tuisku, 36-letni piosenkarz z Rovaniemi. Finał z Tampere komentowany będzie aż w czterech językach – po fińsku, szwedzku, angielsku i rosyjsku. Start o 20:00 na YLE1 oraz w sieci TUTAJ.

🇸🇪 20:00 Melodifestivalen z powrotem Charlotte Perrelli

Równocześnie z Finlandią rusza III półfinał Melodifestivalen w Szwecji. O finał walczy m.in. Charlotte Perrelli, która w selekcjach zadebiutowała w 1999 od razu je wygrywając, a później triumfując też na Eurowizji z „Take me to your heaven”. Powróciła w 2008 z „Hero” i znów wygrała, jednak tym razem ledwo co awansowała do finału międzynarodowego konkursu. Trzeci start w MF skończył się eliminacją na poziomie półfinału – miało to miejsce w 2012 roku. Pięć lat później znów to samo. Czy piąty start da wokalistce finał? Wiele na to wskazuje – bukmacherzy dają jej 68% szans! Więcej ma tylko Tusse – 82%. Ten zwycięzca „Idola” debiutuje w tym roku w Melodifestivalen. Do selekcji wracają Alvaro Estrella (do tej pory dwa starty, w tym raz finał – w 2020 ), Elisa (odpadła w półfinałach 2014), Klara Hammarstrom (5. miejsce w półfinale 2020) oraz Ralf Gyllenhammar jako lider Mustasch (w 2013 zajął 7. miejsce w finale). Gracze „Bet & Win” stawiają na Tusse (100%) i Charlotte (91,4%). Ciekawe, czy MF dostarczy nam jakichś niespodzianek? Trzecią rundę poprowadzą Christer Bjorkman i Jason Michel Bosak Diakite, znany jako Timbuktu. To popularny raper i prezenter, którego korzenie sięgają afrykańskiego Mali 🇲🇱. Start II półfinału o 20:00 na SVT1 oraz w Internecie na SVT Play. Program potrwa półtorej godziny.

🇪🇸 22:00 Dwie piosenki dla Blasa Canto

Hiszpańskie „Destino Eurovision” ma tylko dwie piosenki w stawce, ale emocji z pewnością nie zabraknie. Nad występami Blasa Canto pracował Marvin Dietmann, którego zadaniem było jak najlepsze pokazanie na scenie dwóch utworów : „Memoria” i „Voy a quedarme”. „Znamy się z Blasem od paru tygodni. Miał bardzo konkretne pomysły na to co i jak chce pokazać” – twierdzi Dietmann. Sam reprezentant Hiszpanii jest zachwycony współpracą z Marcinem. W efekcie widzowie zobaczą dwa występy, z których panowie są bardzo zadowoleni. O tym, która piosenka wygra decydują internauci i widzowie – nadal można głosować na stronie RTVE.es. Do wyboru są „Memoria” opisana jako nowoczesny utwór popowy, którego cechą jest to, że jest chwytliwy. Z kolei „Voy e quedarme” to „czysta poezja”. Na co postawią internauci? Na razie wiemy, że gracze „Bet & Win” zdecydowanie wybrali „Voy a quedarme” – 89,7%. A jak będzie faktycznie? Dowiemy się w trakcie gali, która będzie mieć sporo niespodzianek i występów specjalnych. Na scenie wraz z Blasem zaśpiewają m.in. Pastora Soler (ESC 2012) i Edurne (ESC 2015), ale też Luis Cepeda Fernandez, Roi Mendez Martinez czy Vanesa Martin. Konkurs do obejrzenia od 22:00 na La 1, La 1 Cataluna, TVE Internacional i TVE HD oraz w Internecie.

🇵🇹 22:05 Rusza Festival da Cancao

Selekcje zaczynają się też w Portugalii, gdzie rusza Festival da Cancao. Pierwszy półfinał poprowadzą Jorge Gabriel i Sonia Araujo, a spośród dziesięciu wykonawców do finału wejdzie najlepsza piątka – decyzję podejmują wspólnie widzowie i jurorzy w stosunku głosów 50/50. Faworytami, według graczy „Bet & Win” są Karetus & Romeu Bairos (98,3%), mema (43,1%) czy Valeria (41,4%). Karetus to formacja stworzona przez Carlosa Silvę, Andre Reisa i Paulo Silvę. Są to DJ-e i producenci. Do tej pory wydali jeden album i kilka singli, jednak zbyt wielu sukcesów nie osiągnęli. Czy preselekcyjna piosenka „Saudade” da im awans i uznanie? Wszystko zależy od wyników głosowania! Gościem półfinału będzie Dora, reprezentantka Portugalii z 1986. Wykona eurowizyjny utwór „Nao sejas mau para mim?”. Podczas otwarcia zaśpiewa natomiast Elisa, zwyciężczyni FdC z zeszłego roku i aktualnie jedna z jurorek preselekcji. RTP zapowiada też specjalne wejścia z Green Roomu, gdzie z artystami rozmawiać będzie Ines Lopes Goncalves. Transmisja półfinału od 22:05 na RTP1 i RTP International oraz w Internecie na RTP Play, YouTube i Facebooku.

Sprawdź pozostałe wydarzenia lutowe (w tym datę premiery Irlandii) korzystając z aktualizowanego kalendarza!

Fot.: @jyripootsmann

%d blogerów lubi to: