🇭🇷🇸🇪🇳🇴 Dziś finał w Chorwacji i kolejne półfinały w Szwecji i Norwegii • Kto jest faworytem, gdzie oglądać? Sprawdź przewodnik!

🇭🇷 20:10 Wielki finał Dory 21

Od paru dni mała Opatija 🇭🇷 żyje organizacją preselekcji chorwackich Dora 21, które dziś wyłonią nowego reprezentanta kraju na Eurowizji. W Hali Sportowej im. Marino Cvetkovicia, bez publiczności, ale z czterema prowadzącymi odbędzie się finał w którym o wyjazd do Rotterdamu walczy czternastu wykonawców. Zwycięzcę wskażą ośrodki regionalne z 12 miast w 10 komisjach jurorskich oraz widzowie. Głosy widzów rozłożone będą procentowo, tak jak na Melodifestivalen. Faworytkami są dziś głównie kobiety – była reprezentantka Chorwacji z 2016 i aktualna liderka notowań bukmacherskich Alkonost of Balkan czyli Nina Kraljić, chociaż niektórzy wątpią w jej zwycięstwo z powodu pierwszej pozycji startowej. Silną konkurencją dla etnicznej „Rijeki” będą Albina i Mia Negovetić czyli młode wokalistki ze sporą rzeszą równie młodych fanek. Miłośnicy Eurowizji zwracają również uwagę na Bernardę Brunović, która zaśpiewa dziś „Colors”, czyli utwór wcześniej odrzucany przez Bułgarię i Maltę. Przeleżał w szufladzie całkiem sporo, a jeśli dziś nie wygra, nigdy już nie będzie można go nigdzie zgłosić. Nie bez szans są przystojny Filip Rudan, kwartet Cambi czy duet Tony’ego Cetinskiego (ESC 1994) z Kikim Rahimovskim. Gracze „Bet & Win 4”, opierając się tylko na minutowych fragmentach piosenek wskazują na zwyciężczynię Ninę Kraljić (75,8%), drugie miejsce dając Mii Negovetić (12,1%), a trzecie Albinie (9,1%). Typują też, że Alkonost wygra głosowanie jury (62,1%), a na triumf Mii w typowaniu komisji stawia 19,7%. W televotingu Nina dostałą 71,2% szans na wygraną, a drugi wynik osiągnęła Albina – 13,6%. Walka będzie zacięta! Transmisja Dory 21 dziś od 20:10 na kanale HRT, platformie HRTi oraz na stronie internetowej HRT.hr. W przypadku korzystania ze streamu internetowego konieczne może być zarejestrowanie się poprzez platformę lub aplikację HRTi.

20:10 🇭🇷 Dziś Dora • Sprawdź zakulisowe wieści

Ponieważ Dora 21 jest jak na razie jedynym takim wydarzeniem muzycznym zorganizowanym w pandemicznej Chorwacji, zainteresowanie mediów jest całkiem spore. Wczoraj odbyła się jurorska próba generalna finału, a uczestnicy przespacerowali się czerwonym dywanem przed wejściem do obiektu. Poza opisywaniem kreacji i publikowaniem zdjęć ze ścianki chorwackie portale informują też o pierwszym skandalu. W Opatiji plotkuje się o tym, że policja i epidemiolodzy zrobili nalot na jeden z hoteli w których przebywają finaliści, gdyż jedna z tancerek miała sfałszować wynik testu na koronawirusa. Portal Jutarnji.hr podaje, że policja interwencji nie zrobiła, ale faktycznie koronawirus w jednej z ekip. Z powodu jednej z tancerek i kwarantanny pozostałych członków zespołu tanecznego dziś Brigita Vuco (fot.) na scenie wystąpi sama. Dla wokalistki jest to pierwszy występ na żywo, więc nie ma się co dziwić, że źle przyjęła wiadomość o dyskwalifikacji tancerzy. Był ponoć płacz i rozgoryczenie oraz znaczny wzrost poziomu stresu. „To mogłoby poruszyć także bardziej doświadczonych wokalistów, ale wierzę w Brigitę i jej talent oraz determinację i mam nadzieję, że ta decyzja nie wpłynie mocno na jej występ. Gdybyśmy mogli, wszyscy stanęlibyśmy z nią na scenie” – twierdzi producent Arian Vuica. Pomimo tej sytuacji atmosfera w Opatiji jest bardzo dobra, a reporterzy zwracają uwagę na niezwykle pozytywne nastawienie wszystkich finalistów i radość z tego, że Dora w ogóle się odbywa. „Przyjechało mnóstwo młodych ludzi ze świetnymi utworami i myślę, że to najsilniejsza Dora do tej pory” – mówi Tony Cetinski. Transmisja Dory 21 dziś od 20:10 na kanale HRT, platformie HRTi oraz na stronie internetowej HRT.hr. W przypadku korzystania ze streamu internetowego konieczne może być zarejestrowanie się poprzez platformę lub aplikację HRTi.

20:00 🇸🇪 Melodifestivalen z udziałem Dotter

Drugi półfinał Melodifestivalen ma zdecydowanie jedną faworytkę i jest nią oczywiście Dotter, która po zajęciu 2. miejsca w ubiegłym roku powraca teraz z „Little Tot” napisanym razem z Dino Medanhodziciem. Bukmacherzy dają jej 83% szans na awans, z kolei w Bet & Win typują ją… wszyscy (100%). Silnym kandydatem jest też Anton Ewald z „New Religion” – 43% szans według bukmacherów, a w Bet & Win typowany do finału przez 89,4% osób. Czy pozostali będą tylko cieniem faworytów, a może dojdzie do niespodzianek? Dziś zaśpiewają też Julia Alfrida, duet WAHL i Sami, Frida Green (piosenkę współtworzyła m.in. Anna Bergendahl z ESC 2010), duet Evy Rydberg i Ewy Roos oraz Patrik Jean. O tym, kto wejdzie do top5, a potem do finału i dogrywki zadecydują widzowie głosując poprzez aplikację z podziałem na wiek (3-9, 10-15, 16-29, 30-44, 45-59, 60-74, 75+) lub systemem audiotele. Półfinał poprowadzą Christer Bjorkman, Anis Don Demina i Oscar Zia. Pierwszy półfinał śledziło 3,2 miliony widzów, a ponad 628 tys. osób wzięło udział w głosowaniu. Wynik oglądalości jest lepszy niż rok temu, gdy pierwszą rundę śledziło o 400 tys. widzów mniej. Co ciekawe, finał Melodifestivalen 2020 oglądało tyle samo osób co teraz pierwszy półfinał, co znaczy, że oglądalność tegorocznego finału może być sporo wyższa.  Start II półfinału o 20:00 na SVT1 oraz w Internecie na SVT Play. Program potrwa półtorej godziny.

19:50 🇳🇴 Ostatni półfinał w Norwegii

Pora na ostatni półfinał Melodi Grand Prix w Norwegii. Dziś o awans walczy ostatnia grupa kandydatów – są to Ane.Fin, Imerika, duet River oraz trio TuVeia. Faworytem bukmacherów jest Imerika (51% szans), drugie miejsce ma River (25%). W Bet & Win aż 89,4% stawia właśnie na Imerikę, 9,1% zakłada, że do finału awansują teść i zięć czyli duet River. O tym, jakie faktycznie będą wyniki zadecydują widzowie i internauci głosujący w duelach. Gościem specjalnym jest dziś Rein Alexander, który zaśpiewa „Eyes Wide Open” zakwalifikowane automatycznie do finału MGP. Z powodu problemów z kręgosłupem z dalszego prowadzenia preselekcji zrezygnować musiała Ingrid Gjessing Linhave. Od dziś zastąpi ją Stijie Nordnes. Warto wspomnieć, że dziś do finału wchodzi tylko jedna osoba, ale pozostali będą mieć jeszcze szanse na zakwalifikowanie się. W poniedziałek 15 lutego odbędzie się bowiem runda Sistesjansen z udziałem aż 15 przegranych. Podzieleni będą oni na trzy grupy, a z każdej rundy grupy do finału dogrywki wejdzie jeden najlepszy wykonawca. W finale widzowie wskażą tego jedynego, który otrzyma awans do wielkiego finału preselekcji. Aktualny podział na grupy dostępny jest TUTAJ. Zanim jednak dogrywka, trzeba zobaczyć, kto dziś zasłuży na finał, a kto na rundę drugiej szansy! Start V półfinału selekcji o 19:50 na NRK i w Internecie TUTAJ.

Eurowizja 2021: Co nowego na Łotwie, w Czechach i Macedonii?

Wczoraj w pierwszym odcinku reportażu eurowizyjnego stacji LTV Samanta Tina 🇱🇻 zdradziła, że na potrzeby Eurowizji 2021 przygotowano dla niej 11 utworów, przy czym nie jest wykluczone, że piosenki, które ostatecznie odrzucono nie trafią w przyszłości do innych wykonawców. Piosenkę na Eurowizję wyprodukował Oscar Wuhan, który pracował wcześniej m.in. z Aminatą (ESC 2015). „Nie szukam standardowego eurowizyjnego klasyka, moja eurowizyjna piosenka musi być szalona” – powiedziała Samanta. Być może piosenką na konkurs jest „Moon is Rising” – fragment zaprezenowano wczoraj. Fragment piosenki czeskiej przedstawiono podczas reportażu dla stacji CT24 relacjonującej przygotowania Benny’ego Cristo 🇨🇿. Wokalista potwierdził też, że na scenie wystąpi z czterema tancerzami. Krótką część utworu usłyszeć możecie TUTAJ, a premiera całości już 16 lutego o 19:00. Nie wiemy jeszcze kiedy poznamy piosenkę Vasila z Macedonii 🇲🇰, ale warto podkreślić, że „Here I stand” piosenkarz napisał przy współpracy z Borche Kuzmanovskim i Davorem Jordanovskim. Chociaż do wewnętrznych selekcji zgłoszono sporo dobrych utworów, komisja wybrała piosenkę, w której tworzenie sam reprezentant był zaangażowany. „Here I Stand” nagrane będzie z orkiestrą symfoniczną w Skopje, z kolei chórki nagrane zostaną w Chicago przez słynny chór dziecięcy, z którym Vasil kiedyś śpiewał.

Poznaj nowe polskie piosenki i zagłosuj w 18. edycji HOLFESTIVALEN! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Źródło: HRT, Jutarnji.hr, Noviteti, SVT, NRK, Eurovoix, CT24, Wiwibloggs, Wikipedia, fot.: @bybrigita

%d blogerów lubi to: