🇱🇹🇸🇪🇳🇴 Dziś finał na Litwie, start Melodifestivalen i kolejny półfinał norweski • Niemcy stawiają na JENDRIKA

Preselekcje na dziś!

🇱🇹 The Roop wygrają dziś preselekcje?

Selekcje litewskie chyba nigdy nie były tak oczywiste. Dziś finał „Pabandom is naujo” z udziałem sześciu uczestników. Pięciu z nich dotarło tu z ćwierćfinałów, a jeden został zakwalifikowany automatycznie. Tym jednym jest oczywiście trio The Roop, któremu LRT przyznała „dziką kartę” do finału za ubiegłoroczne zwycięstwo. Vaidotas, Robertas i Mantas wykonają dziś nowy przebój „Discoteque”, który już bije rekordy popularności na Litwie. Szanse na to, że dziś wygra w Wilnie ktoś inny są niemal równe zeru, chociaż The Roop nakłaniają do głosowania na siebie, by nie było sytuacji, że widzowie stwiedzą, że głosować nie warto, bo zrobi to ktoś inny. W „Bet & Win” wszyscy uczestnicy obstawiają do zwycięstwa The Roop. Dodatkowo każdy z uczestników typuje, że „Discoteque” wygra również televoting, natomiast o triumfie The Roop w głosowaniu jury przeświadczonych jest 87,5% graczy. Pozostali stawiają na zwycięstwo Gebrasy’ego wśród komisji. To właśnie Gebrasy uznawany jest za głównego rywala The Roop, jednak spodziewać się należy przepaści w głosowaniu między nim, a niedoszłymi reprezentantami Litwy sprzed roku. Bohaterami drugoplanowymi są dziś pozostali finaliści: Martyna Jezepcikaite, Evita Cololo, Voldemars Petersons i Titas & Benas. O tym, kto faktycznie dziś wygra zdecyduje rozbudowane do ośmiu osób jury oraz telewidzowie. Finał przeprowadzony będzie na żywo, przy zachowaniu zasad dystansu społecznego. Start o 20:00 (czasu polskiego) na LRT. Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ, a finał potrwa dwie godziny.

🇸🇪 Rusza Melodifestivalen w Sztokholmie!

Dziś rusza Melodifestivalen w Szwecji! W pierwszym półfinale wystartuje siedmiu wykonawców, a widzowie poprzez televoting i specjalną aplikację zdecydują najpierw o tym, które dwie piosenki odpadną jako pierwsze, a w drugiej rundzie spośród pozostałych pięciu kandydatów wybiorą dwóch finalistów i dwóch uczestników dogrywki. Faworytem jest Danny Saucedo, który w „Bet & Win 4” zebrał 81,9% wskazań. Drugie miejsce ma Jessica Andersson (41,7%), a trzecie Kadiatou (34,7%). Gracze pewni są tego, że awansu nie uzyska formacja Lillasyster – nikt jej nie typował. Wśród kompozytorów mnóstwo znanych nazwisk m.in. Joy i Linnea Deb, Anderz Wrethov, Fredrik Kempe, Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Andreas Stone Johansson, Laurell Barker czy nawet Nanne Gronvall. Walka powinna być zacięta, bo według wielu fanów stawka jest wyrównana. Dzisiejszy półfinał poprowadzą dwaj byli reprezentanci kraju – Christer Bjorkman (ESC 1993) i Lena Phillipsson (ESC 2004). Każda runda tegorocznego, pandemicznego Melodifestivalen, odbędzie się w Annexet w Sztokholmie, bez udziału publiczności. Start o 20:00 na SVT1 oraz w Internecie na SVT Play. Program potrwa półtorej godziny.

🇳🇴 MGP: Weteran selekcji walczy o finał

Dziś Norwegia nieco w cieniu Litwy i Szwecji, ale selekcje nadal tam trwają! W czwartym półfinale o finał powalczą Kiim, Landeveiens Helter, Marianne Petha z Mikkelem Gaup oraz Royane. Zgodnie z zasadami kandydaci podzieleni będą na duele i będą się nawzajem eliminować. Zwycięstwa trafi do finału, a pozostali do dogrywki. Faworytem, wg graczy „Bet & Win” jest dziś Kiim, na którego awans stawia 51,4% typujących. Drugie miejsce ma Royane (23,6%), a trzecie Marianne Petha & Mikkel Gaup (18,1%). U bukmacherów wygląda to jednak inaczej – najwięcej, bo 36% szans na awans daje się zespołowi Landeveiens Helter. Kiim ma drugie miejsce (34%), a Pentha & Gaup trzecie (17%). Kto będzie mieć dziś rację? Zobaczymy wieczorem! O wynikach decydują oczywiście norwescy internauci. Warto zauważyć, że zespół Landeveiens Helter złożony jest z doświadczonych, także preselekcyjnie muzyków! Stian Thorbjornsen, znany jako Staysman, uczestniczył w MGP 2015 z piosenką „En godt stekt pizza” w duecie z Lazz’em. W superfinale zajęli 3. miejsce! Lars Erik Blokkhus wszedł w 2012 w skład grupy Plumbo, która zajęła 4. miejsce w superfinale za „Ola Nordmann„. Największym weteranem jest Rune Rudberg. Zadebiutował w MGP 1989 z „Vinger over Europa”, jednak nie wszedł do superfinału. Rok później było podobnie, przy czym wiemy, że za „Varme overalt” nie zdobył żadnego punktu i zajął ostatnie miejsce. Powrócił w 1992 jako członek grupy Scandinavia. Udało się zająć 5. miejsce. Cztery lata później formacja powróciła do walki o Eurowizję, jednak zakończyła rywalizację na 8. pozycji. Rune jako solista wrócił do Melodi Grand Prix w 2001 roku z „Without you„. Wywalczył 5. miejsce i zabrakło mu dwóch punktów, by awansować do superfinału. Po bardzo długiej przerwie pojawił się w selekcjach norweskich ponownie w 2017 roku jako Rune Rudberg Band. Piosenka „Run Run Away” nie weszła jednak do superfinału. Czy dziś Rune i jego koledzy osiągną sukces? Start selekcji o 19:50 na NRK i w Internecie TUTAJ.

🇭🇷 Dziś fragmenty piosenek z Chorwacji

Dziś o 12:00 na kanale YouTube telewizji HRT opublikowane zostaną minutowe fragmenty piosenek z selekcji Dora 2021 w Chorwacji. Pełne wersje utworów zaprezentowane zostaną dopiero w trakcie finału na żywo 13 lutego. Zaraz po opublikowaniu fragmentów na stronie HRT ruszy specjalna ankieta, w której głosować będzie można na swoim faworytów. Od poniedziałku firma Cro Bet będzie przyjmować zakłady na to, kto wygra i zostanie nowym reprezentantem Chorwacji. Przypomnę, że w przyszłym tygodniu o wygraną powalczy 14 uczestników, w tym byli przedstawiciele kraju: Nina Kraljić (ESC 2016) i Tony Cetinski (ESC 1994). Zwycięzcę wybiorą widzowie oraz jurorzy, a głosowanie po raz pierwszy przygotowane zostanie na wzór tego z finału Melodifestivalen. Najpierw swoje punkty przekazywać będą ośrodki regionalne, których w tym roku jest aż dziesięć i obejmują 12 miast. Później poznamy wyniki głosowania telewidzów, a punkty odpowiadać będą procentom w rankingu. W przypadku remisu, co jest jednak mało prawdopodobne, zdecyduje wyższa nota od publiczności. Fragmenty tegorocznych propozycji od godziny 12:00 do odsłuchu TUTAJ. Poniżej utwór „Zima” grupy Harmonija Disonance, który niestety nie został zakwalifikowany do finału przez komisję HRT. Piosenkę skomponował Bartol Stopić, redaktor portalu Eurosong.hr.

🇩🇪 Jendrik z Niemiec do Rotterdamu

Bez niespodzianki u naszych sąsiadów! Reprezentantem Niemiec został Jendrik Sigwart, o którym spekulowano już pod koniec grudnia 2020 roku. Premiera utworu na Eurowizję odbędzie się 25 lutego, a stacja NDR użyje w tym celu dwóch mocnych pasm gwarantujących sporą oglądalność. Najpierw klip pokazany będzie o 17:50 jako przerywnik transmisji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, którego Niemcy są gospodarzami. Później piosenka Jendrika wybrzmi o 19:56, na chwilę przed programem informacyjnym stacji. Portal ESCkompakt.de uważa, że lepszego momentu na prezentację piosenki być nie może. Zwraca też uwagę, że pierwszy raz od 2011 roku Niemcy ogłosili najpierw reprezentanta, a dopiero później ogłoszą piosenkę. Jendrik utwór napisał samodzielnie, a tworzenie dokumentował na swoich social mediach, w ramach serii „How to make a music video”. To właśnie te krótkie filmiki zasugerowały, że to Jendrik może być reprezentantem kraju. Media twierdzą, że jego piosenka będzie miała pozytywne wibracje i będzie nieco humorystyczna oraz utrzymana w szybkim tempie. Spodziewamy się, że Jendrik na scenie w Rotterdamie wystąpi ze swoim ukulele. Szefowa delegacji niemieckiej, Alexandra Wolfslast uważa, że Jendrik jest autentyczny, ma wielką charyzmę i niesamowitą moc do rozbawiania ludzi. „Skutecznie przekonał do siebie jurorów” – tłumaczy. Telewizja niemiecka dodatkowo przekazała, że półfinały Eurowizji 2021 pokazane będą na kanale ONE, a finał na Das Erste.

Źródło: LRT, SVT, NRK, Wikipedia, Eurosong.hr, YouTube, ESCKompakt fot.: @TheRoopBand

%d blogerów lubi to: