[UPD!] Eurowizja 2021: Dziś finał we Francji oraz półfinały w Norwegii i na Litwie • Rozgrzewka przed chorwacką Dorą

WYNIKI

  • 🇳🇴 Do finału zakwalifikowała się Emma, pokonując w Gold Duel Big Daddy Karstena
  • 🇱🇹 Półfinał wygrał Gebrasy, a do finału weszli też Martyna Jazepcikaite, Evita Cololo, Voldemars Petersons i Titas & Benas.
  • 🇫🇷 Reprezentantką Francji została Barbara Pravi z „Voila”

🇫🇷 21:05 Finał we Francji

Dziś sporo atrakcji! Dwa półfinały – w Norwegii i na Litwie oraz finał we Francji, a dodatkowo także koncert chorwackich finalistów selekcji. Najważniejszy jest jednak dziś wybór reprezentanta kraju Big 5 – Francji. „Eurovision France, c’est vous qui décidez!” to zupełnie nowy format zaproponowany przez France 2 i ambitną ekipę, która chciałaby w końcu wygrać Eurowizję. Spośród ponad 700 zgłoszeń wybrano 12 najlepszych piosenek, które usłyszymy dziś na żywo ze studia w Paryżu. Konkurs podzielono na dwie rundy – w pierwszej czołowa siódemka wykonawców w głosowaniu televotingu przejdzie do superfinału, a jedno dodatkowe miejsce dostanie faworyt jurorów. W superfinale o wynikach zadecyduje komisja międzynarodowa (w jej składzie m.in. Amir, Duncan Laurence, Marie Myriam czy Natasha St-Pier) oraz widzowie w stosunku głosów 50/50. Co ważne, w televotingu będzie mógł wziąć udział każdy – nawet bez francuskiej karty SIM. Koszt wysłania smsa będzie zależny od cenników operatorów za wysłanie smsa do Francji. Oczywiście głównym językiem piosenek będzie francuski, ale pojawią się też angielski, tahitański i korsykański. Zdecydowanym faworytem jest Barbara Pravi (fot.) i jej ballada „Voila” – do zwycięstwa typują ją bukmacherzy oraz gracze Bet & Win 4 (dali jej ponad 90% wskazań). Tylko niektórzy sądzą, że wygra duet Andriamad. Gracze są niemal w 100% pewni, że Barbara wygra głosowanie jurorów, ale w przypadku televotingu dają jej 50% na wygraną. Sporo typowań w tej konkurencji także na Andriamad czy Phillippine. Selekcje poprowadzą Stephane Bern i Laurence Boccolini. Finał ruszy o 21:05 i potrwa nieco ponad dwie i pół godziny. Transmisja przeprowadzona będzie przez France 2, a także TV5Monde i kanadyjską stację TV5 Quebec Canada 🇨🇦 (z opóźnieniem). W Internecie finał obejrzeć będzie można TUTAJ i na social mediach.

🇳🇴 19:50 Trzeci półfinał w Norwegii

W trzecim półfinale Melodi Grand Prix 2021 w Norwegii o finał powalczy czworo wykonawców. Będą oni losowo dobrani w pary, a do Gold Duel wejdą dwie najlepsze piosenki. Tam wskazana będzie ta, która powinna awansować do finału, a pozostałe trafią do dogrywki. Decydują tylko internauci. Rywalizować będą Dinaye, Big Daddy Karsten, Ole Hartz i Emmy, przy czym faworytką jest ta ostatnia. „Witch Woods” ma aż 43% szans na awans według bukmacherów, a drugie miejsce obsadza aktualnie Ole Hartz (26%). W głosowaniu „Bet & Win 4” na Emmę stawia ponad 60% graczy, a na Ole’go ponad 25%. Jako gość specjalny wystąpi Kaja Rode, która zaśpiewa „Feel Again„. Wokalistka znana z „The Voice” ma już gwarantowane miejsce w finale MGP. Są tam też m.in. TIX i Stavangerkameratene, którzy w przypadku wygranej będą chcieli swoje norweskojęzyczne utwory wykonać na Eurowizji po angielsku. Konkurs prowadzą 42-letni Kare Magnus Bergh, 43-letnia Ingrid Gjessing Linhave oraz 34-letni Ronny Brede Aase. Do końca półfinałów pozostaną jeszcze dwie rundy, a później dogrywka. Finał odbędzie się 20 lutego. Dzisiejszy półfinał rusza o 19:50 na NRK1 i potrwa półtorej godziny. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ lub TUTAJ.

🇱🇹 20:00 Półfinał na Litwie

Po dwóch ćwierćfinałach przyszedł czas na litewski półfinał z udziałem dziesięciu wykonawców. Show nagrano we wtorek, ale wyniki prezentowane będą oczywiście na żywo. O tym, kto zajmie pięć wolnych miejsc w finale (i zmierzy się tam z The Roop) zadecydują widzowie oraz jurorzy. Stawkę otworzy grupa Be U, a zamknie Gebrasy. To właśnie skromny wokalista z piosenką „Where’d You Wanna Go?” jest dziś faworytem. W „Bet & Win 4” zgarnął ponad 80% typowań, a Gabrielius Vagelis mniej niż 10%. Typuje się, że Gebrasy wygra także głosowanie jurorów (co zrobił już w ćwierćfinale), ale tylko ok. 30% graczy uważa, że zdoła zgarnąć też 1. miejsce u widzów. W tej kwestii faworytką jest Martyna Jezepcikaite, która rozgromiła konkurencję w pierwszej rundzie. Spodziewać się należy rozbieżności pomiędzy rankingami komisji i publiki, więc emocji z pewnością nie zabraknie, chociaż same wyniki prezentowane są w taki sposób, że może być trudno się ekscytować. Warto wspomnieć, że w stawce nadal jest Norbertas, Polak mieszkający na Litwie. Wykona swój utwór „Man in need”. Chociaż piosenki znamy już z ćwierćfinałów warto obejrzeć półfinał, bo większość wykonawców znacznie zmieniła swoje występy sceniczne. Gościem specjalnym będzie Evgeniya Retko znana z ubiegłorocznych selekcji. Pabandom iš naujo dziś od 20:00 do 22:00 (czasu polskiego) na LRT1, a w Internecie TUTAJ.

🇭🇷 19:00 Eurosong od doma

Dodatkowa atrakcja dla fanów selekcji „Dora” w Chorwacji. Portal Eurosong.hr transmitować będzie sequel projektu „Eurosong od doma” powstałego w trakcie lockdownu. Tym razem jednak zaprezentują się nam finaliści selekcji 2021, którzy wykonają największe przeboje z historii Dory i nie tylko. Poza finalistami (m.in. Toni Cetinski, Nina Kraljić, Mia Negovetić, Filip Rudan czy Bojan Jambrosic) pojawią się też Roko Blazevic (Chorwacja 2019) i szefowa delegacji Ursula Tolj. Usłyszymy takie preselekcyjne hity jak „Stotinama godina” Jacquesa Houdeka (2011), „Sexy cool” Divas (1996), „Nek te zagrli netko sretniji” Tonego Cetinskiego (1993) czy przeboje Eurowizji jak „Marija Magdalena” Doris Dragović (1999), „Neka mi ne svane” Danijeli (1998), „Sasvim sigurna” Vesny Pisarović (2002) czy „Lako je sve” Feminnem (2010). Łącznie recital ma aż 24 piosenki. Oczywiście nie usłyszymy utworów, z którymi finaliści wystąpią 13 lutego w Opatiji, gdyż HRT uznał, że lepiej trzymać je w tajemnicy. Fragmenty opublikowane będą na tydzień przed finałem. „Eurosong od doma” rusza o 19:00 i dostępny będzie na kanale Eurosong.ht na YouTube TUTAJ.

Źródło: France 2, NRK, LRT, Eurosong.hr, Wikipedia, fot.: @babpravi

%d blogerów lubi to: