🇳🇴🇱🇹 Dziś kolejne odcinki selekcji Norwegii i Litwy • Eurowizja 2021 bez publiczności? Kiedy decyzje? • „Fuego” wygrało galę urodzinową #17DE

🇳🇴 19:50 MELODI GRAND PRIX • Półfinał 2

W drugim półfinale preselekcji norweskich MGP wystąpi czworo kandydatów podzielonych na dwa duele. W ramach serii pojedynków widzowie/internauci wskażą kolejnego finalistę show. Aż 94,7% graczy preselekcyjnego formatu „Bet & Win 4” stawia tym razem na Raylee (fot.), wokalistkę, która także rok temu dostała się do finału z półfinałów. Jej nową piosenkę „Hero” napisali znani i cenieni eurowizyjni twórcy, tj. Andreas Stone Johansson, Anderz Wrethov czy Laurell Barker. Również bukmacherzy stawiają ją najwyżej – według notowań ma 59% szans na awans. Drugie miejsce w notowaniu bukmacherskim ma Maria Solheim (18%), która z kolei w Bet & Win 4 nie uzyskała żadnego poparcia. A jak poradzą sobie panowie – Daniel Owen i dwukrotny reprezentant Norwegii Ketil Stokkan? Wszystko wyjaśni się dziś wieczorem i pewnie znów sporo zależeć będzie od podziału na pojedynki. Wszyscy, którzy dziś odpadną, trafią do dogrywki zaplanowanej na 15 lutego. Gościem specjalnym półfinału będzie formacja Stavangerkameratene, finaliści tegorocznych preselekcji. W skład kwartetu wchodzą bohaterowie talent-shows sprzed lat: Kjartan Salvesen (44 lata, w 2004 wygrał „Idola”), Tommy Fredvang (38 lat, w 2009 zajął 5. miejsce w „X Factor”), Glenn Lyse (46 lat, w 2007 wygrał „Idola”) i Ole Alexander Maeland (41 lat, w 2012 uczestniczył w „The Voice”). Formacja powstałą w 2015 roku, do tej pory wydała dwa albumy. Ich preselekcyjny utwór „Barndomsgater” będzie mieć też angielską wersję pt. „Who I Am”. Dzisiejszy półfinał rusza o 19:50 na NRK1 i potrwa półtorej godziny. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ lub TUTAJ.

🇱🇹 20:00 PABANDOM IS NAUJO • Ćwierćfinał 2

O 20:00 rusza drugi i ostatni ćwierćfinał selekcji Pabandom is naujo na Litwie. Startuje 10 kandydatów, a pięciu z nich przejdzie do półfinału – decydują jak zwykle widzowie oraz jurorzy. W skład komisji weszli m.in. Ramunas Zilnys, Geruta Griniute czy Stanislavas Stavickis-Stano, urodzony w Soczi litewsko-rosyjski piosenkarz. Z dzisiejszej stawki znamy znacznie więcej piosenek niż z pierwszego półfinału, a uwagę zwracają na siebie przede wszystkim Gebrasy z „Where’d you wanna go„, Gabrielius Vagelis z „My Guy” czy Sunday Afternoon z „Open” (pod tym pseudonimem kryje się reprezentantka Litwy 2014 – Viija). O półfinał powalczy też Polak z Litwy – Norbertas, który zaśpiewa „Man In Need”. „Myślę o wszystkim, jak wypełnić całą scenę, o wizualizacjach, tańcu” – mówił w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Młody wokalista jest bardzo podekscytowany swoim debiutem na preselekcyjnej scenie, ma nadzieję, że widzowie dostrzegą jego starania. Zdaje się jednak, że po premierze „Discoteque” The Roop wszyscy pozostali uczestnicy preselekcji odeszli w cień, bo mało prawdopodobne jest, by ktokolwiek z nich pokonał słynne trio w finale konkursu. The Roop wystąpią dziś jako gość specjalny wykonując swój nowy preselekcyjny utwór po raz pierwszy na żywo. Piosenka i klip zbierają bardzo pozytywne komentarze i reakcje, a do tej pory na YouTube odtworzono ją ponad 666 tys. razy. Czy występ gościnny utwierdzi fanów w przekonaniu, że Litwa ma w tym roku szansę wygrać Eurowizję jeśli wybierze The Roop? Przekonamy się wieczorem! Pabandom iš naujo dziś od 20:00 do 22:00 (czasu polskiego) na LRT1, a w Internecie TUTAJ.

Sezon preselekcyjny: Czekamy na kolejne utwory

Kolejna uczestniczka Eurowizji 2021 ogłasza, że ma już piosenkę na konkurs. Reprezentująca Australię Montaigne 🇦🇺 twierdzi, że wybrała swój utwór podczas wakacji z chłopakiem. Żadnych szczegółów jednak nie zdradziła, nie wiemy też kiedy usłyszymy wskazaną piosenkę. W paru krajach wciąż jeszcze trwa proces przyjmowania piosenek-propozycji dla wybranych wykonawców. W Azerbejdżanie 🇦🇿 proces został parę dni temu przedłużony do 1 lutego, w Macedonii piosenki zbierane są do 27 stycznia 🇲🇰, a być może taką formułę wybierze też stacja serbska RTS dla Hurricane 🇷🇸. Preselekcji tradycyjnych, gdzie wybiera się reprezentanta i utwór jest w tym roku bardzo mało i z większości takich krajów piosenki już znamy. Nie wiemy jeszcze jak brzmią propozycje z Melodifestivalen 🇸🇪, Dory 🇭🇷 i Sanremo 🇮🇹, a jedynym krajem, który planuje selekcje, a nie ogłosił jeszcze finalistów (ani utworów) jest Dania 🇩🇰. Zupełnie inny i mniej intensywny sezon preselekcyjny pozwala jednak wielu fanom bardziej skupić się na tym, co jest dostępne do śledzenia i oglądania, dzięki temu odkryć można konkursy, które wcześniej w natłoku innych shows były niesłusznie pomijane. Aktualizowany terminarz sezonu dostępny jest TUTAJ.

Eurowizja 2021: Priorytetem artyści

Sietse Bakker poinformował, że decyzja odnośnie wpuszczenia widzów do Rotterdam Ahoy Areny 🇳🇱 na Eurowizję 2021 może zapaść dopiero w połowie kwietnia, bo aktualnie priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa 41 wykonawcom i doprowadzenie do tego, by każdy z nich mógł wystąpić na scenie w Holandii w maju. Ponieważ Eurowizja jest przede wszystkim show telewizyjnym, a nie koncertem, dla EBU i organizatorów ważniejsze jest by pozwolić artystom zaśpiewać w maju w Ahoy i do tego wszyscy będą teraz dążyć. Decyzja o tym, czy publiczność będzie obecna, zostanie podjęta w najpóźniejszym możliwym terminie. To, w jakim formacie zorganizowany będzie konkurs, nadal zdecydowane będzie w lutym, chyba, że pojawią się przesłanki ku temu, by jeszcze chwilę poczekać. Zdecydowanie widać, że producentom zależy na tym, by uniknąć korzystania z nagrań przygotowanych zdalnie. Takowe mają być tak czy siak przygotowane do końca marca przez każdą telewizję i będą wykorzystane w trakcie Eurowizji, jeśli nie będzie technicznej możliwości by dany reprezentant pojawił się w Holandii. Aktualnie w tym kraju wprowadzona została godzina policyjna, po raz pierwszy od II wojny światowej. Co prawda aktualne dobowe przyrosty infekcji covid-19 maleją, ale eksperci spodziewają się dużego przyrostu w lutym z powodu nowej odmiany koronawirusa. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowej mutacji, zakazano przylotów do Holandii m.in. z Wielkiej Brytanii.

#17DE: „Fuego” triumfuje!

Eleni Foureira z gorącym „Fuego” 🇨🇾 wygrała wczorajszą galę urodzinową Dziennika Eurowizyjnego #17DE. W głosowaniu wzięło udział 17 piosenek z lat 2004-2020 wybranych przez autora strony. W stawce nie było zwycięzców poszczególnych Eurowizji. Reprezentanka Cypru z 2018 roku zdobyła aż 676 punktów i zdecydowanie pokonała Poli Genovą z Bułgarii 🇧🇬 (2016) – „If love was a crime” miało 537 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęła formacja The Roop z Litwy (2020) 🇱🇹 z „On Fire” i 520 punktami. W top5 znaleźli się też Manga z Turcji (2010) 🇹🇷 oraz Hatari z Islandii (2019) 🇮🇸. Najstarszy utwór w stawce, „Lane Moje” z Serbii 2004 🇷🇸 zajął ósme miejsce. Na dnie rankingu „Lautar” czyli piosenka z Mołdawii 2012 🇲🇩 – zdobyła 71 punktów, a tylko 16 więcej miała Portugalia 2008 🇵🇹. Polskę 🇵🇱 w konkursie reprezentowali Donatan i Cleo ze „Slavic Girls” (2014). Zebrali 303 punkty co dało 7. miejsce. Eleni Foureira podczas Eurowizji 2018 w Lizbonie zajęła 2. miejsce w finale przegrywając tylko z Nettą z Izraela 🇮🇱. Jej wynik to najlepszy rezultat Cypru w historii startów wyspy. Chociaż izraelskie „Toy” jest bardziej popularne w Internecie, to zdaje się, że „Fuego” wśród fanów Eurowizji cieszy się większym uznaniem. W najnowszym notowaniu ESC Top 250 ESCradio Eleni zajęła 2. miejsce, a Netta dopiero 72.!

Źródło: NRK, LRT, Wiwibloggs, Wikipedia, Eurovoix, ESCxtra, przygotowanie recapu #17DE: Tomasz G.; logo: Szymon Bolek, fot.: @rayleeofficial

%d blogerów lubi to: