[UPD!] Eurowizja 2021: Dziś start preselekcji Melodi Grand Prix w Norwegii i Pabandom is naujo na Litwie • SPRAWDŹ WYNIKI

Do finału awansowali Blasemafian ft. Hazel pokonując w złotym duelu Stinę Talling.

Ćwierćfinał wygrał Voldemars Petersons – faworyt jurorów. Ulubienica widzów – Martyna – poza top5 jurorów, ale i tak zdołała awansować. Przeszli też Titas & Benas, Milita oraz formacja Be U. Odpadli m.in. Black Spikes i Twosome.

🇳🇴 19:50 MELODI GRAND PRIX 2021 Półfinał 1

Dziś rusza właściwy sezon selekcyjny 2021 i od teraz aż do 13 marca w każdy weekend śledzić będzie można różne preselekcyjne eventy w całej Europie! Żeby niczego nie przegapić koniecznie zaglądajcie do terminarza Dziennika Eurowizyjnego, który aktualizowany jest na bieżąco. Dziś wieczorem rozpoczną się preselekcje w Norwegii i Litwie. Na północy bez zmian – telewizja NRK szykuje selekcje z duelami, w których decydować będą tylko widzowie, poprzez głosowanie internetowe. Dodatkową atrakcją półfinałów jest to, że do końca nie jest wiadome na jakie pary podzielona zostanie grupa uczestników, a często to właśnie skład dueli może zaważyć o końcowym wyniku. Dziś o finał walczyć będą Beady Belle (Polka w Norwegii), Jorn Lande, Blasemafian ft. Hazel oraz Stina Talling. Zdecydowaną faworytką jest ta ostatnia – w notowaniach bukmacherskich daje się jej 45% szans na awans. Jorn jest drugi z 33% głosów. W głosowaniu Bet & Win 4 czytelników Dziennika Eurowizyjnego Stina z „Elevate” wygrała zdobywając aż 62,1% głosów. Jorn był drugi z 30,3%, Blasemafian na trzecim miejscu (6,1%), a najmniejsze szanse daje się Beady Belle (1,5%). Zasady selekcji są proste – czworo uczestników dzieli się na pary i eliminuje nawzajem. Zwycięzca każdego pojedynku trafia do ostatniej rundy, a widzowie decydują kto powinien wejść do finału. Dodatkowo gośćmi specjalnymi będą dziś KEiiNO oraz TIX, automatyczni finaliści MGP 2021. Półfinał rusza o 19:50 na NRK1 i potrwa półtorej godziny. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ lub TUTAJ.

🇱🇹 20:00 PABANDOM IS NAUJO Ćwierćfinał 1

O 20:00 (czasu polskiego) start litewskiego Pabandom iš naujo, mocno w tym roku odchudzonego. Preselekcje u naszych sąsiadów składać się będą z dwóch ćwierćfinałów, półfinału i finału. Dziś w pierwszym ćwierćfinale uczestniczyć będzie 10 kandydatów, a jurorzy wraz z widzami zdecyduje, kto powinien awansować dalej. Do półfinału trafi pięciu najwyżej ocenionych kandydatów. Televoting ograniczony jest do 5 sms-ów (po 60 eurocentów każdy) na numer telefonu, a część dochodów z głosowania przeznaczy się na przygotowania reprezentanta Litwy do Eurowizji 2021. Aby w żaden sposób nie wpływać na wyniki, zarówno jurorzy nie będą się odzywać przez cały czas trwania show (nie będą komentować po każdym występie), a cząstkowe rezultaty głosowania widzów nie będą pokazywane w trakcie. Program nagrany był w środę, ale oczywiście plansze z wynikami pojawią się w czasie rzeczywistym. Dziś o finał walczą m.in. Voldemars Petersons, formacja Twosome, duet Titas and Benas czy formacja Black Spikes z polską wokalistką Agnieszką na czele. Nie wszystkie piosenki są już dostępne w sieci, więc czeka nas dziś sporo premier. Jednym z prowadzących będzie Vaidotas Baumila (fot.), reprezentant Litwy na Eurowizji 2015 w duecie z Moniką Linkyte. Pabandom iš naujo dziś od 20:00 do 21:40 na LRT1, a w Internecie TUTAJ.

🇭🇷 Dora 2021: Która pozycja startowa przyda się do wygrania?

W poniedziałek telewizja chorwacka ogłosi kolejność startową finału preselekcji Dora 2021 oraz prowadzących. Przypomnę, że konkurs odbędzie się w hali sportowej im. Marino Cvetkovicia w Opatiji, ale tym razem bez udziału publiczności. O wyjazd do Rotterdamu walczy 14 wykonawców. Statystyki z finałów ostatnich ośmiu edycji selekcji (lata 2005-2010 i 2019-2020) jasno pokazują, że im ktoś dostanie dalszą pozycję tym lepiej dla niego i większe szanse na wygraną. W badanym okresie aż dwa razy wygrała piosenka prezentowana jako ostatnia (2010 i 2020), a z najwcześniejszej pozycji startowej wygrał w 2019 roku Roko Blazević, który śpiewał jako … jedenasty na 16 wykonawców. Szczęście będzie mieć ten, kto w 2021 zamknie stawkę – pozycja 14. jest zdecydowanie najlepszą, jaka może się przytrafić. Najgorszą będzie legendarna już „dwójka” – od 2005 roku nikt, kto startował jako drugi nie zdołał wejść do top10 preselekcji. Aktualnie wśród faworytów konkursu wymienia się m.in. Filipa Rudana, Mię Negovetić oraz Toniego Cetinskiego z Kristijanem Rahimovskim, ale piosenek jeszcze nie znamy. Krótkie fragmenty mają być opublikowane na tydzień przed finałem.

Eurowizja 2021: Coraz bliżej zdalnego konkursu?

Sietse Bakker udziela ostatnio wielu wywiadów, przygotowując chyba media na „najgorsze” czyli Eurowizję w lockdownie. W rozmowie z Nu.nl przyznał, że w pełni rozumie iż scenariusz w którym Ahoy Arena będzie pełna gości jest opcją prawie nierealną. Zapewnił, że pomimo konieczności podjęcia decyzji w lutym i tak organizatorzy starać się będą pozostawić otwarte furtki by w razie spowolnienia pandemii móc zrobić coś więcej, niż zakładać ma wybrany scenariusz. Podkreślił też, że Eurowizja 2021 odbędzie się bez względu na wszystko, ale na razie nie chce mówić o konieczności zastosowania „scenariusza D” w którym każdy reprezentant będzie mieć możliwość nagrania (lokalnie) godzinnego materiału pod występ sceniczny i na podstawie tego zedytowanego później nagrania odbędzie się głosowanie widzów i jurorów. Oczywiście nawet przy zastosowaniu innych scenariuszy przygotowanie występów w studiach lokalnych jest w tym roku obowiązkowe dla wszystkich 41 państw. Sietse Bakker chciałby, by te występy i tak były później opublikowane w sieci, nawet, jeśli nigdy nie trzeba będzie ich używać w trakcie właściwej transmisji. Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18-22 maja, a do 15 marca wszystkie kraje muszą wybrać swoje utwory oraz reprezentantów. Jutro 10:30 premiera wywiadu Jana Borsa z Sietse Bakkerem na YouTube.

Źródło: NRK, LRT, HRT, Wikipedia, Eurovoix, inf. własne fot.: @vaidasbaumila

%d blogerów lubi to: