🇦🇱 Anxhela Peristeri reprezentantką Albanii na Eurowizji 2021 • Kim jest? Z jakim utworem wygrała?

34-letnia Anxhela Peristeri wygrała głosowanie jurorów Festivali i Kenges, tym samym została nową reprezentantką Albanii na Eurowizji. Wykonała utwór „Karma” przygotowany przez kompozytora Kledi’ego Bahiti i autora tekstów Olti Curri. Drugie miejsce w typowaniu jurorskim dostał Sardi Strugaj za „Kam me t’ba me kajt”, a trzecie Festina Mejzini z Kosowa za „Kush je ti dashuri”. Nagrodę specjalną ufundowaną przez władze Tirany dostała Evi Reci za „Tjerr”. Chociaż wygranej Anxheli można było się spodziewać, to pozostałe wyniki zaskoczyły. Poza top3 znalazły się faworytki fanów – Inis Neziri czy Era Rusi. O tym, że Peristeri ma wygrać FiK 59 spekulowano już od dawna – często w formie oskarżeń skierowanych w jej kierunku, a także ku jurorom czy organizatorom preselekcji. Mówili o tym też inni uczestnicy festiwalu, jednak telewizja RTSH stanowczo dementowała wszelkie plotki. Na razie nie wiemy czy telewizja publiczna opublikuje dokładne protokoły z wyników głosowania komisji. W skład jury weszło osiem osób, w większości były to osoby starsze i mężczyźni. O wynikach decydowali m.in. 63-letni prozaik Prec Zogaj, 82-letni kompozytor Robert Radoja czy eurowizyjny komentator RTSH Andri Xhahu.

Nowa reprezentantka Albanii na Eurowizji – Kim jest?

Anxhela urodziła się 24 marca 1986 roku w Korczy. Najbardziej znana jest ze zwycięstwa w Kenga Magjike 2017, w pierwszej edycji „Twoja twarz brzmi znajomo” czy za zajęcie 2. miejsca w konkursie „C’est la vie”. Pierwsze lekcje śpiewu pobierała w swoim rodzinnym mieście, później przeniosła się do Tirany, gdzie ukończyła liceum plastyczne. Następnie wyjechała na studia do Grecji, gdzie także zaczęła stawiać pierwsze kroki na scenie, wzięła m.in. udział w lokalnej edycji „X Factor”. W 2014 roku wróciła do Albanii i wydała utwór „Femer Mediatike”. Aktualnie mieszka w Tiranie. W 2001 roku zadebiutowała w Festivali i Kenges w duecie z Alfredem Meminajem i utworem „Vetem ty te kam”, a trzy lata później pojawiła się w Top Fest. Uczestniczyła też w wielu innych festiwalach takich jak „Mikrofoni i Arte”, „Kenga Magjike”, „Netet E Klipit Shqiptar”, na których często wygrywała główne nagrody. Na swojej drodze artystycznej spotkała wielu wokalistów z którymi współpracowała, m.in. z Erikiem Lloshi, brazylijskim piosenkarzem Marcusem Machado, Mateusem Froku czy Sinanem Vllasaliu. Z autorami „Karmy” pracuje od paru lat. W 2004 roku wydała debiutancki album „Per ju”, zawierający jej pierwszy przebój „Ishe mbret”. Później skupiała się bardziej na prezentowaniu teledysków niż pracy nad nowymi płytami.

Albania wybrała – co z językiem „Karmy”?

Jej udział w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” zaczął się w marcu 2016 roku, musiała imitować popularną wokalistkę Alberie Hadergjonaj, zwyciężczynię Festivali i Kenges. Występowała też jako Cher, Kaoma, Christina Aguilera, Andrea Bocelli, Aretha Franklin, Lara Fabian i Elton John. Trzy razy wygrywała odcinki – za Annę Oxę, Annę Vissi i Pink. W finale postawiła na „At Last” Etty James oraz „Cheap Thrills” Sia i wygrała pokonując Erę Rusi (2. miejsce) czy Kastro Zizo (4. miejsce). Pozwoliło jej to nie tylko pokazać swój talent, ale też zdobyć sporą popularność. Jej preselekcyjna „Karma” szybko stała się liderem wyświetleń na YouTube, a wokalistka ma na Instagramie ponad 250 tys. obserwujących. Chociaż była faworytką, główną sympatię fanów zdobyły Era Rusi i Inis Neziri, a Anxhela musiała się zadowolić 3. miejscem w głosowaniu czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Warto jednak przypomnieć, że ponad 50% graczy „Bet & Win 4” właśnie ją typowało do wygranej. „Bardzo lubię Eurowizję – startuję z tego powodu” – powiedziała w wywiadzie dla Wiwibloggs, dodając, że skupiała się na udziale w preselekcjach i nie myślała jeszcze o tym, w jakim języku zaśpiewa podczas Eurowizji. O tym, jaką decyzję podejmie, dowiemy się pewnie w przyszłym miesiącu.

Źródło: RTSH, Wikipedia, inf. własne, fot.: @anxhelaperisteriofficial

%d blogerów lubi to: