🇵🇱 Polki po Eurowizji: Kasia Moś i Tulia z nowymi utworami • Alicja Szemplińska wciąż czeka na deklarację TVP

Dwie polskie reprezentantki w piątek uraczyły nas swoimi nowymi utworami. Kasia Moś, ostatnia polska finalistka Eurowizji, wydała nowy singiel pt. „Ślad”, do którego sama napisała słowa, a muzykę stworzyła z Marcinem Bors, Arturem Michalskim i Wojtkiem Famielcem. „W każdym dzisiejszym działaniu jest jutrzejszy świat. Nawet najmniejsze kroki zostawiają ślady tworzące zupełnie nowe , bądź szersze ścieżki” – tak Kasia tłumaczy znaczenie utworu. Do piosenki powstał klip za który odpowiedzialny jest Adam Gawenda/AG Studio, znany ze współpracy m.in. z Agnieszką Chylińską. „Ślad” to kolejny projekt wokalistki w tym roku. Wcześniej nagrała utwór „Wait” w duecie z Magdą Adamik. Kompozycja zajęła 9. miejsce w październikowej edycji plebiscytu „Holfestivalen” Dziennika Eurowizyjnego. Polska reprezentantka z 2017 roku 14 grudnia weźmie udział w internetowym evencie charytatywnym „Gramy, aby pomóc” podczas którego zbierane będą fundusze na rehabilitację i leczenie Laury i Maciusia, podopiecznych Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom z Warszawy. Bilet zakupić można TUTAJ. Ostatnio o wokalistce głośno było nie tylko w kwestii muzycznej – Kasia ostro skrytykowała Kaję Godek, wspierając jednocześnie „Strajk Kobiet”.

Kasia Moś to rekordzistka „Krajowych Eliminacji” – wygrała je za trzecim podejściem, w 2017 roku pokonując prowadzącego Eurowizji Junior 2020 – Rafała Brzozowskiego trzema punktami. W półfinale Eurowizji 2017 w Kijowie „Flashlight” dostało m.in. 12 punktów od widzów z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i 12 punktów od jurorów z Australii 🇦🇺. Polska otrzymała wtedy awans z 9. miejsca, jak się okazuje ostatni raz do tej pory. W finale najwięcej punktów Moś dostała od widzów z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 (10) i Irlandii 🇮🇪 (7) oraz od komisji z Bułgarii 🇧🇬 (7). Łącznie skompletowała 64 punkty, co dało jej 22. miejsce w finale.

Tulia z nowym singlem pt. „Burza”

Trio Tulia także wydało w piątek najnowszy utwór. Niemal rok po „Rzece”, zespół przygotował nowy singiel przy współpracy ze sprawdzonymi autorkami – Nadią Dalin i Sonią Krasny. „Tulia Biczak, Patrycja Nowicka i Dominika Siepka, czyli Tulia, nie rezygnują z charakterystycznych białych głosów, dzięki którym muzykę zespołu pokochali fani w całej Polsce i nie tylko. Dziewczyny dbają o to, by w premierowym materiale nie zabrakło zaskoczeń, smaczków i zaskakujących rozwiązań produkcyjnych. Przedsmakiem tego, co czeka nas w nowym rozdaniu Tulii, jest kolejny autorski singiel zatytułowany „Burza” do którego powstał teledysk w klimatycznej nadmorskiej scenerii” – czytamy w materiałach promocyjnych. Klip przygotował Dawid Ziemba.

Ówczesny kwartet został ogłoszony reprezentantem Polski 15 lutego 2019 po zwycięstwie w preselekcjach wewnętrznych. Piosenka „Pali się (Fire of love)” w półfinale Eurowizji w Tel Awiwie otrzymał najwięcej punktów od widzów z Francji 🇫🇷 i Islandii 🇮🇸 (po 8) oraz od jurorów z Finlandii 🇫🇮 (10), Australii 🇦🇺 i Węgier 🇭🇺 (po 8). Łącznie uzbierał 120 punktów co pozwoliło na zajęcie 11. miejsca, czyli zaraz pod kreską. Jedynie dwóch punktów brakowało do awansu, a rozżalenie było jeszcze większe, gdy odkryto prawdopodobny błąd jednej z jurorek, która odwrotnie podała swoje głosy. Gdyby nie to, być może Polska awansowałaby do finału.

Gwiazdy Eurowizji w finale „The Voice of Poland”

Telewizja Polska wciąż nie ogłosiła metody wyboru reprezentanta na Eurowizję 2021. Nie ma żadnej pewności, że Alicja Szemplińska zostanie ponownie wskazana do konkursu, chociaż wystąpiła jako gość podczas finału JESC 2020 śpiewając „Empires”. Dziś wokalistka zaśpiewa podczas finału jedenastej edycji „The Voice of Poland”. Pojawi się tam też reprezentant Polski z Eurowizji 2001 – Andrzej Piaseczny oraz zwyciężczyni plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2021” – Sanah. O wygraną w najnowszej edycji talent-show walczą Krystian Ochman, Anna Gąsienica-Byrcyn, Jędrzej Skiba i Adam Kalinowski. Jurorami konkursu są m.in. Edyta Górniak (ESC 1994), Michał Szpak (ESC 2016) oraz Tomson i Baron z formacji Afromental (preselekcje 2008). Polska i Holandia 🇳🇱 to kraje europejskie, w których wyprodukowano do tej pory najwięcej sezonów formatu „The Voice” (nie licząc pochodnych – dla dzieci czy seniorów). Do 11. edycji szykują się też nadawcy we Francji 🇫🇷, Niemczech 🇩🇪 i na Ukrainie 🇺🇦. Absolutnym rekordzistą w liczbie sezonów „The Voice” są Stany Zjednoczone 🇺🇸, gdzie telewizja NBC realizuje aktualnie dwudziestą edycję, a w planach jest już kolejna. Spośród państw europejskich format „The Voice” nie dotarł jeszcze na Bałkany (Serbia, Bośnia czy Macedonia) oraz na Łotwę i Estonię i na Białoruś.

Źródło: Materiały prasowe, Wikipedia, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: