⚡ Eurowizja Junior 2020 w cieniu Strajku Kobiet w Warszawie. Delegacje świadkami protestów

Eurowizja Junior 2020 dopiero za miesiąc, ale weekendowe nagrania czterech krajów (w tym Polski 🇵🇱) odbywają się w ten weekend, w cieniu ogólnopolskich protestów organizowanych przez Strajk Kobiet przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, które przerodziły się w manifestacje antyrządowe. Strajki trwają już dziewiąty dzień, a dziś organizowano m.in. marsz „Na Warszawę”, w której wzięli udział także ludzie z innych miast. Szacuje się, że na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy osób. Warszawski marsz rozpoczął się w trzech punktach centrum stolicy i złączył się na Rondzie Dmowskiego, nieopodal hotelu, w którym przebywają trzy europejskie delegacje eurowizyjne – z Malty 🇲🇹, Serbii 🇷🇸 i Ukrainy 🇺🇦.

Serbia: RTS informuje o protestach

Przedstawiciele trzech krajów byli dziś świadkami protestów, które mogli obserwować z okien hotelu. Sytuację dla telewizji serbskiej RTS relacjonowała Katarina Zeković, producentka która przyjechała do Warszawy w ekipie Petra Aničicia. „Jak podaje policja, jest to największe zgromadzenie w kraju” – informuje portal telewizji publicznej. Zeković przesłała do redakcji RTS.rs swoje video nagrane ze środka manifestacji w centrum Warszawy. Jej nagranie pokazano też w programie informacyjnym stacji. To jednak jak na razie jedyna relacja eurowizyjnych gości z ulic Warszawy. Ekipy delegacji Ukrainy i Malty milczą na ten temat. Protesty odbywają się też przeciwko Telewizji Polskiej, jednak ludzie gromadzą się nie na Woronicza (gdzie nagrywane są eurowizyjne występy) ale przed siedzibą nadawcy przy ulicy Jasnej obok Placu Powstańców Warszawy. To tam działa redakcja informacji TVP krytykowana za materiały realizowane m.in. dla „Wiadomości”. Budynek otoczony jest barykadami, pilnuje go policja.

Eurowizja Junior: Czy delegacje są bezpieczne?

Na szczęście protesty nie są zagrożeniem dla osób postronnych, jednak z pewnością utrudnią Serbom, Ukraińcom czy Maltańczykom zwiedzanie miasta, co na pewno chcieliby zrobić w wolnym czasie pomiędzy przygotowaniami do Eurowizji Junior. Problematyczne może być też przemieszczanie się między hotelem a ulicą Woronicza. W studiu TVP pracują na scenie zbudowanej w Studio 5. Zgodnie z założeniami scena składa się m.in. z podłużnego ekranu ledowego, a jej charakterystycznym elementem jest kula symbolizująca logo „Move the world”. Zakulisowe zdjęcia z nagrań występów, zarówno w Polsce jak i w innych krajach publikowane będą dopiero w tygodniu eurowizyjnym, jednak ekipa portalu JuniorEurovision.tv oraz osoby z Europejskiej Unii Nadawców przebywają już w stolicy Polski i pozostaną tu przez miesiąc, o czym informowali na swoich prywatnych profilach społecznościowych.

Gwiazdy Eurowizji popierają Strajk Kobiet

Strajk Kobiet ma wiele muzycznych elementów, przebojem jest m.in. przerobiony na potrzeby chwili hit „Call on me”, natomiast bardzo często w tłumie ludzie spontanicznie śpiewają utwór „Ramię w Ramię” wykonywany przez Kayah i zwyciężczynię Eurowizji Junior 2019 – Viki Gabor. Duet zaśpiewał swój utwór niedawno podczas finału „Tańca z Gwiazdami”, zmieniając tekst z „więc moja miła tańcz„, na „więc moja miła walcz„. Kayah wystąpiła w sukni z przeczepionym czerwonym piorunem – symbolem strajków. Jak podaje Eurowizja.org, protesty wspiera nie tylko Viki ale też wiele innych gwiazd Eurowizji w Polsce, m.in. Michał Szpak, Martin Fitch, Justyna Steczkowska, Michał Wiśniewski, Kasia Moś, Gromee czy zespół Tulia. Wsparcia na swoich social media udzielił też Andrean Sigurgeirsson, który występował na scenie Eurowizji 2019 razem z islandzką formacją Hatari 🇮🇸.

Eurowizja w cieniu masowych protestów

To nie pierwszy raz gdy Eurowizja Junior organizowana jest w kraju opanowanym przez masowe protesty. W 2013 roku gospodarzami byli Ukraińcy 🇺🇦, a konkurs zbiegł się w czasie z wybuchem Euromajdanu. Finał odbywał się w obiekcie położonym raptem 5 kilometrów od centrum protestów. Wielu zagranicznych obserwatorów podkreślało, że nie czuli się w stolicy Ukrainy bezpiecznie. Z kolei Eurowizja 2008 odbyła się trzy miesiące po jednostronnym ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo, co pogrążyło Serbię 🇷🇸 (gospodarza konkursu) w chaosie politycznym, a tłumy ludzi protestowało przeciwko odłączeniu się tego południowego regionu od Republiki Serbii. Pojawiły się nawet głosy o odebraniu organizacji Eurowizji 2008 telewizji RTS, jednak ostatecznie do tego nie doszło, jednak reprezentanci m.in. Albanii 🇦🇱 i Macedonii 🇲🇰 (w skład trio scenicznego wszedł Albańczyk) zostali wybuczani przez widzów w Arenie, mieli też dodatkową ochronę.

Źródło: RTS, Instagram, Facebook, Polsat, TVP, Wikipedia, inf. własne, fot.: M. Błażewicz, 2020

%d blogerów lubi to: