🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2020 • Łzy Gjona i zwycięstwo w internetowej Eurowizji

Sukces z Tel Awiwu sprawił, że nadawca szwajcarski kontynuował wewnętrzny proces wyboru reprezentanta kraju. Od 2 września SRG SSR zbierało zgłoszenia od wszystkich zainteresowanych wykonawców i kompozytorów, a etap przyjmowania aplikacji zakończono 16 września. Łącznie zebrano 515 propozycji, które poddane zostały ocenie 100-osobowego jury reprezentującego publikę oraz 20-osobowej komisji ekspertów. Zwycięzcę ogłoszono 4 marca – został nim Gjon’s Tears z utworem „Repondez-moi”. Francuskojęzyczna ballada napisana została przez Gjona oraz Xaviera Michela, Alize Oswald i Jeroena Swinnena. Piosenka dotarła tylko do 100. miejsca na Schweizer Hitparade, ale została bardzo ciepło przyjęta przez fanów Eurowizji. Gjon był jednym z faworytów nie tylko do awansu do finału, ale też do zwycięstwa! W ostatnim momencie przed anulacją imprezy zajmował w notowaniach bukmacherskich 3. miejsce przegrywając tylko z Bułgarią 🇧🇬 i Litwą 🇱🇹. Był to pierwszy od 2010 roku utwór w języku francuskim wybrany przez Szwajcarię na Eurowizję.

Albańsko-kosowska krew

Gjon Muharremaj urodził się 29 czerwca 1998 roku w Broc, jego rodzina pochodzi z Albanii 🇦🇱 i Kosowa 🇽🇰, co wokalista często podkreśla i co jest też jednym z motywów jego eurowizyjnej piosenki. „Wszyscy pytają sami siebie dlaczego tak naprawdę tu jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd idziemy. To kluczowe pytania, zwłaszcza dla osób z pochodzenia migranckiego. Moi rodzice są z Albanii i Kosowa. Wychowałem się w Szwajcarii i to jest mój dom‚ – mówił. W 2011 roku w wieku 12 lat Gjon wystartował w pierwszej edycji albańskiego „Mam Talent” gdzie zajął 3. miejsce. Rok później dotarł do półfinałów „Die grossten Schweizer Talente”, jednak największe uznanie dało mu uczestnictwo w ósmej edycji francuskiego „The Voice” 🇫🇷 gdzie dotarł do półfinałów. W 2018 roku wydał swoje pierwsze single – „Babi” oraz „Back in Light”. „Babi” zajęło 1. miejsce na albańskiej liście przebojów Top Channel. Poza udziałem w talent-shows Gjon uczył się też śpiewu klasycznego w Konserwatorium w Bulle, a także ćwiczył jodłowanie oraz śpiew indyjski i chiński.

Gjon’s Tears także w 2021 roku

Przed Eurowizją 2020 zmodyfikowano nieco koszyki, mocno je rozciągając. Szwajcaria wróciła do grupy bałkańskiej, gdzie znalazła się też po raz pierwszy Austria 🇦🇹. Ostatecznie Gjon trafił do drugiego półfinału i przydzielono mu 10. pozycję startową pomiędzy Islandią 🇮🇸 a Danią 🇩🇰. 18 marca Europejska Unia Nadawców zdecydowała jednak, że Eurowizja 2020 się nie odbędzie, a powodem była oczywiście pandemia covid-19. Ogłoszono też, że piosenki z 2020 nie będą mogły być wykonywane w 2021 roku. Dwa dni po anulacji telewizja szwajcarska podała, że Gjon’s Tears zostanie reprezentantem kraju podczas ESC 2021 z nowym utworem. W ramach programów dodatkowych i zastępujących Eurowizję Gjon wystąpił w Eurovision Home Concerts oraz podczas Europe Shine a Light. Piosenka „Repondez-moi” brała udział w lokalnych głosowaniach eurowizyjnych organizowanych przez różnych nadawców. W Niemczech 🇩🇪 zajęła 7. miejsce, w Szwecji 🇸🇪 była trzecia, a w Austrii 🇦🇹 zajęła 5. miejsce w półfinale (format inny niż ESC). W głosowaniu OGAE Szwajcaria zdobyła trzecie miejsce.

Gjon awansuje do finału internetowej Eurowizji

21 marca zapadła decyzja o przygotowaniu „Eurowizji 2020 w Internecie” organizowanej przez polski kanał YouTube Byle do Maja przy współpracy z Dziennikiem Eurowizyjnym. Projekt został oficjalnie ogłoszony przez Roberta Bulczaka 1 kwietnia. Zakładał organizację pełnych trzech eventów oraz głosowanie międzynarodowe jurorów i internautów, by jak najdokładniej oddać formułę odwołanego konkursu. Drugi półfinał, z udziałem Gjona emitowany był na YouTube 3 maja. Szwajcarii przydzielono tam 13. pozycję startową. Show do tej pory odtworzono na YouTube ponad 41 tys. razy. „Repondez-moi” wygrało półfinał zdobywając 398 punktów. W głosowaniu jury Szwajcaria była druga (178 punktów), dając się pokonać Bułgarii 🇧🇬. 12 punktów dostała od Albanii 🇦🇱, Austrii 🇦🇹, Bułgarii 🇧🇬, Islandii 🇮🇸, Polski 🇵🇱, Francji 🇫🇷 i Grecji 🇬🇷. W głosowaniu internautów Gjon zajął 1. miejsce z 220 punktami i sporą przewagą nad Islandią 🇮🇸. Szwajcarskie jury złożone z internautów pochodzących z tego kraju 12 punktów dało Bułgarii 🇧🇬, 10 Portugalii 🇵🇹 (która nie zdobyła awansu), a 8 Danii 🇩🇰. Polska 🇵🇱 nie dostała od nich punktów, zajmując w rankingu pięciu jurorów łącznie 16. miejsce, przedostatnie.

Wielki triumf w finale

Finał transmitowany był na YouTube 9 maja, a Szwajcaria wystąpiła jako przedostatnia – z 25. pozycją startową. Do tej pory finał odtworzono ponad 324,5 tys. razy, a całe show zdobyło mnóstwo pozytywnych komentarzy, w tym wiele zza granicy (o plebiscycie napisał m.in. portal Deutsche Welle). W głosowaniu jury Szwajcaria zebrała 252 punkty i niewielką różnicą pokonała Litwę 🇱🇹 oraz Bułgarię 🇧🇬. Najwyższe noty przyznały jej komisje z Albanii 🇦🇱, Belgii 🇧🇪, Włoch 🇮🇹, Macedonii 🇲🇰 oraz Rumunii 🇷🇴. Polska 🇵🇱 była jedynym krajem, w którym skład jury był inny od tego w półfinale. Tym razem komisja dała Gjonowi 8 punktów. W online-votingu Szwajcaria uzbierała 323 punkty co pozwoliło jej wygrać. Najwyższą notę dali jej internauci z Albanii 🇦🇱, Finlandii 🇫🇮, Grecji 🇬🇷, Irlandii 🇮🇪, Litwy 🇱🇹, Holandii 🇳🇱, Polski 🇵🇱, Rumunii 🇷🇴 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Łącznie „Repondez-moi” miało 575 punktów, czyli 21 więcej od Litwy 🇱🇹, która zajęła 2. miejsce. Szwajcarskie jury 12 punktów przyznało Norwegii 🇳🇴, 10 Szwecji 🇸🇪, a 8 Malcie 🇲🇹. Z kolei internauci najwyżej ocenili Bułgarię 🇧🇬, Rumunię 🇷🇴 oraz Rosję 🇷🇺. W rankingu jury szwajcarskiego Polska zajęła ostatnie, 25. miejsce. Wielki finał „Eurowizji 2020 w Internecie” będzie odtworzony ponownie w ramach „Wspólnego Oglądania” na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego 23 października o 20:00.

Gdyby takie były wyniki prawdziwej Eurowizji Szwajcaria cieszyłaby się z trzeciej wygranej w konkursie. Pierwszy triumf miał miejsce w 1956 roku za sprawą Lys Assi, a drugi w 1988 dzięki Celine Dion. Dla Szwajcarii zawsze wygrywały Eurowizję piosenki francuskojęzyczne, a Gjon byłby pierwszym mężczyzną, który zwyciężył konkurs dla tego kraju oraz pierwszą osobą pochodzącą z Albanii/Kosowa z Grand Prix Eurowizji. Czy Gjon w 2021 ponownie będzie faworytem i będzie mieć realne szanse na wygraną? Czas pokaże, a Szwajcaria, pomimo wzlotów i upadków nadal będzie kontynuować tworzenie swojej eurowizyjnej historii, którą Dziennik dokładnie opisywał od 20 maja! Cały cykl dostępny jest TUTAJ. Który kraj trafi na łamy cyklu historycznego w przyszłym roku? Dowiemy się pod koniec maja 2021!

Źródło: Wikipedia, Byle do Maja, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: