🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2019 • Luca Hanni otarł się o podium

Już 19 lipca 2018 roku telewizja szwajcarska ogłosiła odejście od organizacji preselekcji narodowych na rzecz wyboru wewnętrznego, co jest sporą zmianą. Wprowadzono dwie grupy jurorskie, w tym jedną komisję międzynarodową, w skład której weszli m.in. Grzegorz Urban z Polski 🇵🇱, Alexey Gross z Białorusi 🇧🇾, Zseda z Węgier 🇭🇺, Tinkara Kovac ze Słowenii 🇸🇮, Ovidiu z Rumunii 🇷🇴 czy Ruth Lorenzo z Hiszpanii 🇪🇸. Dwie komisje miały taki sam wpływ na zwycięzców. Jedynie telewizja RSI przeprowadziła selekcje otwarte swojego reprezentanta do wewnętrznego finału – wybrano wtedy Julie Melettę, Scillę Hess oraz Sebaltera (ESC 2014) z piosenką „Carry the light”. Ostatecznie spośród wszystkich zgłoszeń i tych rekomendowanych przez regionalne telewizje wybrano Lucę Hanni’ego z piosenką „She got me”. Oficjalnie zwycięzcę podano 8 marca, ale już wcześniej pojawiły się sugestie co do niego (także na Dzienniku Eurowizyjnym).

Młody gwiazdor reprezentuje Szwajcarię

Luca Hanni urodził się 8 października 1994 roku w Bern, jest nie tylko wokalistą, ale też autorem utworów, tancerzem, modelem i osobowością telewizyjną. Sławę zdobył dzięki zwycięstwu w 9. edycji niemieckiego „Idola” 🇩🇪. Był pierwszym zwycięzcą show który nie miał niemieckiego obywatelstwa oraz najmłodszym uczestnikiem, który kiedykolwiek wygrał to show w Niemczech. Swój debiutancki singiel „Don’t think about me” wydał w 2012, a piosenka osiągnęła sukces w krajach niemieckojęzycznych, podobnie jak album „My name is Luca” – dotarł do 1. miejsca w Szwajcarii i Austrii 🇦🇹 oraz do 2. miejsca w Niemczech. Kolejne albumy także cieszyły się ogromnym uznaniem, największym oczywiście w Szwajcarii, ale notowane były też w dwóch pozostałych krajach. W 2016 wszedł w skład jury eurowizyjnego Szwajcarii, a rok później podawał punkty jurorskie tego kraju w finale. Wziął też wtedy udział w tanecznym programie „Dance, Dance, Dance”, który wygrał co dodało mu popularności i sympatii. Do tej pory wydał 4 albumy, a do Eurowizji 2019 miał na koncie 10 singli oraz 8 teledysków. Wygrał wiele nagród muzycznych, m.in. „Bravo Otto”, „Glory Award”, „Nickelodeon Kids’ Choice Awards”, „Echo”, „Swiss Music Award”. Już w przedszkolu grał na perkusji, później nauczył się grać na gitarze i fortepianie. Po skończeniu szkoły pracował jako murarz. W marcu 2019 ogłosił swój związek z Micele Affoler, jednak rozstał się z nią rok później. Aktualnie jego partnerką jest tancerka Christina Luft.

„She got me” hitem przed Eurowizją

Piosenkę „She got me” (roboczym tytułem było „Dirty Dancing”) napisali Laurell Barker, Frazer Mac, Luca Hanni, Jon Hallgren i Lukas Hallgren. Taneczny przebój dotarł do 1. miejsca list przebojów w Szwajcarii, do 3. miejsca w Finlandii 🇫🇮 i na Islandii 🇮🇸, do 4. miejsca na Litwie 🇱🇹, 5. w Estonii 🇪🇪. Był też notowany w wielu innych krajach, w tym w Polsce 🇵🇱 gdzie zajął 42. miejsce. W Austrii 🇦🇹 dotarł do 26. pozycji, w Niemczech 🇩🇪 tylko do 62. Singiel pokrył się platyną w Szwajcarii, zajął tam też 10. miejsce w zestawieniu rocznym „Hit parade”. W ramach promocji Luca wystąpił tylko w holenderskim „Eurovision in Concert” 🇳🇱. Swój plan na występ utrzymywał w tajemnicy, ale chociaż nie był aż tak obecny w eurowizyjnych mediach, to jednak cieszył się sporą sympatią fanów. Szwajcaria była faworytem do awansu – w notowaniach zajmowała piąte miejsce, dawano jej 93% szans na awans. Co ciekawe, kraj zmienił w końcu koszyk i z puli bałkańskiej trafił do tej, gdzie znajdowała się m.in. Austria czy Belgia z Holandią. Luca przypisany został do II półfinału, przyznano mu tam dość wczesną, czwartą pozycję startową. Na scenie wystąpił z Davidem Lei Brandtem, Danielem Asamoahem, Hannah Levitt-Collins, Keishą von Arnold i Gregiem G. Curtisem. Tylko Luca był w tej ekipie Szwajcarem. Co ciekawe, Keisha tańczyła już na Eurowizji 2018 u boku Eleni Foureiry, David pracował z Lady Gagą, a występ przygotowała dla ekipy Sacha Jean-Baptiste. „She got me” zajęło 2. miejsce w głosowaniu klubów OGAE, pięcioma punktami przegrywając z „Soldi” 🇮🇹, ale o pięć punktów pokonując „Arcade”. Szwajcarzy w końcu jechali na Eurowizję pewni siebie!

Luca Hanni z dwukrotnym czwartym miejscem na ESC 2019

Dynamiczny występ Luci dał mu 4. miejsce w półfinale z wynikiem 232 punktów. W głosowaniu widzów był jeszcze wyżej – 3. pozycja ze 137 punktami. Komisja dała mu 6. miejsce i 95 punktów. 12 punktów dostał od jury ze Szwecji 🇸🇪 oraz widzów z Austrii 🇦🇹, Malty 🇲🇹 i Niemiec 🇩🇪. 10 punktów jurorskich dostał z Irlandii 🇮🇪 i Chorwacji 🇭🇷, a taką notę przydzielili mu też widzowie z Azerbejdżanu 🇦🇿. Co ciekawe, jury m.in. z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Włoch 🇮🇹 i Malty 🇲🇹 nie miało Szwajcarii w top10, z kolei w televotingu kraj dostał punkty od wszystkich. Komisja Szwajcarii dała 12 punktów zwycięskiej Holandii 🇳🇱, z kolei widzowie przekazali taką notę Albanii 🇦🇱. Po czterech latach przerwy Szwajcarzy wrócili do finału i byli przekonani, że zajdą wysoko, a może nawet wygrają. W notowaniach bukmacherskich przed finałem dawano im 3. miejsce, zaraz za Holandią 🇳🇱 i Włochami 🇮🇹. W finale Luca zaśpiewał jako 24. w kolejności, pomiędzy Serbią 🇷🇸 a Australią 🇦🇺. Zebrał 364 punkty i znów przypadło mu 4. miejsce. 6 punktów zabrakło do zremisowania z Rosją 🇷🇺. W televotingu był na piątym miejscu z 212 punktami, z kolei w głosowaniu jury zajął 7. miejsce i 152 punkty. W ogólnym rozrachunku wypadł więc o wiele lepiej. Od jury nie dostał żadnej dwunastki, ale dziesiątki dały mu Holandia 🇳🇱, Estonia 🇪🇪, Austria 🇦🇹, Albania 🇦🇱, Irlandia 🇮🇪 i Szwecja 🇸🇪. Tylko widzowie z Austrii 🇦🇹 przyznali mu najwyższą notę, a 10 punktów miał od Hiszpanii 🇪🇸, Rumunii 🇷🇴 i Niemiec 🇩🇪. Dwa kraje nie dały Szwajcarii żadnych punktów w televotingu – były to Czarnogóra 🇲🇪 i Gruzja 🇬🇪. Polska publiczność przydzeliła 5 punktów 🇵🇱, natomiast jurorzy sklasyfikowali Lucę na 12. miejscu, więc na punkty się nie załapał. „She got me” najbardziej spodobało się Rafałowi Brzozowskiemu, który dał 4. miejsce. Najniżej Szwajcara oceniła Ania Wyszkoni (19. miejsce).

Nowy album Hanni’ego

Szwajcarscy jurorzy 12 punktów przyznali Macedonii 🇲🇰, 10 Holandii 🇳🇱, a 8 Szwecji 🇸🇪, z kolei widzowie pierwsze miejsce dali Włochom 🇮🇹, drugie Albanii 🇦🇱, a trzecie Norwegii 🇳🇴. Punkty jury prezentował duet Sinplus (ESC 2012). Łącznie konkurs w Szwajcarii (różne etapy) transmitowało aż siedem różnych stacji, w tym SRF1 gdzie finał komentował Sven Epiney. Po raz pierwszy od 1993 roku Szwajcaria wróciła do top5 finału Eurowizji, a czwarte miejsce zajmowane było wcześniej w 1959, 1970, 1976, 1980 i 1981 roku. Był to dopiero czwarty awans kraju z półfinału do finału od wprowadzenia tego formatu. Luca osiągnął też najwyższe wynik dla swojego kraju na etapie półfinałowym – podobne miejsce Szwajcaria zajęła w 2014 roku. Po Eurowizji Luca nagrał nowy singiel „Bella Bella”, który dotarł do 45. miejsca na lokalnej liście przebojów. W lutym 2020 roku wygrał w kategorii „Best Male Act” podczas Swiss Music Awards. W tym roku zajął też 3. miejsce w niemieckim show tanecznym „Let’s Dance”. W październiku 2020 wydał nową płytę „110 Karat” w której śpiewa po niemiecku, ale są tam też angielskie hity, w tym eurowizyjne „She got me”.

Luca Hanni w Sopocie

14 sierpnia 2019 roku Luca Hanni wystąpił w Sopot Festival 🇵🇱 podczas drugiego dnia, gdzie zorganizowano koncerty #Dance i „Love to Dance” oraz konkurs o Bursztynowego Słowika. Startowało pięć państw, a Szwajcar wykonał oczywiście „She got me”. Nie wiemy, które miejsce zajął w głosowaniu sms-owym. Triumfował Szwed Frans 🇸🇪 z piosenką If I were sorry” z Eurowizji 2016. W konkursie startował też czeski band Lake Malawi z eurowizyjnym „Friend of a Friend” 🇨🇿, a gościem specjalnym był Duncan Laurence 🇳🇱.

Źródło: Wikipedia, Betting Odds, ESCkaz, inf. własne, fot.: lucahaenni1

%d blogerów lubi to: