🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2018 • Zibbz odpada. Koniec z preselekcjami

Zgłoszenia do preselekcji „Die Entscheidungsshow” przyjmowano od 1 września do 22 września, a tym razem możliwe były kandydatury wykonawców bez względu na obywatelstwo, jednak artyści ze Szwajcarii mogli liczyć na priorytetowe traktowanie. Co ciekawe, w Maur odbył się specjalny songwriting camp, na którym stworzono aż 16 propozycji do selekcji. Łącznie przyjęto 670 piosenek, które zostały ocenione przez 20-osobowe jury. Niektóre kompozycje były też testowane na innym wykonawcy niż oryginalnie, by znaleźć idealną kombinację. W skład jury weszli m.in. Barbara Berta (ESC 1997) czy fan Eurowizji Florian Tusi. Do finału wpuszczono 6 utworów. Show zorganizowano 4 lutego w SRF Studio 1, a gospodarzem był Sven Epiney. O tym, kto wygra, decydowało jury międzynarodowe i widzowie. W niemal wszystkich krajowych komisjach było po pięć osób m.in. Elton Deda i Klodian Qafoku z Albanii 🇦🇱 czy Artsvik z Armenii 🇦🇲. W typowaniu jury wygrał duet Zibbz zdobywając 76 punktów w tym 12 z Albanii 🇦🇱, Islandii 🇮🇸, Izraela 🇮🇱 i Włoch 🇮🇹. Francja 🇫🇷 i Niemcy 🇩🇪 najwyższe noty dały Alejandro Reyesowi, który w głosowaniu komisji był drugi. Armenia 🇦🇲 12 punktów dała Vanessie Iraci, która w tym rankingu zajęła 3. miejsce. U widzów także wygrało Zibbz z 77 punktami, Alejandro był drugi z 48 punktami. Ostatecznie triumf odniosło Zibbz ze „Stones” (153 punkty), Alejandro był drugi (120), a Vanessa trzecia (67). Na ostatnim miejscu Naeman (33 punkty). Były to ostatnie preselekcje publiczne w Szwajcarii.

Brat i siostra na podbój Lizbony

Duet Zibbz składa się z rodzeństwa Gfeller Corinne i Stefana. Formacja powstała w 2008 roku, a nazwę wzięła od zmodyfikowanego angielskiego słowa „siblings”. Coco i Stee spędzali czas w Szwajcarii i Los Angeles 🇺🇸 gdzie pracowali nad muzyką. W latach 2011-2015 mieli swoje własne reality-show dotyczące życia w USA, co dało im popularność i otworzyło drogę do rynku muzycznego w Szwajcarii. Pierwszy album „Ready? Go!” wydali w 2013 roku i dotarł on do 14. miejsca na liście albumów w kraju. W 2017 pojawiła się druga płyta „It takes a village” (11. miejsce w notowaniu). Stworzyli też piosenki znane z reklam popularnych produktów oraz oficjalny utwór na Mistrzostwa Świata w Unihokeju Mężczyzn 2012 w Zurychu. Corinne urodziła się w 1985 roku, nagrywała wokale dla znanych artystek, tworzyła też jingle radiowe. Rok po swoim udziale w Eurowizji urodziła dziecko. Stefan jest od niej o 2 lata młodszy, w zespole jest perkusistą, keyboardzistą i producentem. Piosenkę „Stones” oficjalnie opublikowali 9 stycznia. Poza rodzeństwem nad utworem pracowała też Laurell Barker (jedna z twórczyń polskiego „Empires”). Utwór dotarł do 62. miejsca listy „Schweizer Hitparade”. W ramach promocji przed Eurowizją Zibbz odwiedzili Holandię, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Izrael.

Flara nie dała finału

Szwajcaria już tradycyjnie umieszczona została w koszyku bałkańskim i przypisano ją do I półfinału, gdzie dostała 17. miejsce startowe na 19 krajów. Tym razem kraj był przez bukmacherów typowany do finału, zajmował w ich notowaniach 9. miejsce między Grecją 🇬🇷 i Armenią 🇦🇲. Niestety, decyzją jury i widzów żaden z tych trzech państw nie dostał awansu. Chociaż występ był efektowny, dynamiczny, a w jego trakcie wykorzystano flary (po raz pierwszy w historii konkursu) „Stones” zajęło w swojej grupie 13. miejsce z 86 punktami. 5 więcej miała Belgia 🇧🇪, a 5 mniej Grecja 🇬🇷. Widzowie przyznali Zibbz niskie, 15. miejsce i 27 punktów, w tym 8 z Austrii 🇦🇹, 4 z Finlandii 🇫🇮 czy 3 z Portugalii 🇵🇹. U jurorów Szwajcaria była dziesiąta, więc weszłaby do finału. Dostała 59 punktów, w tym 8 od Belgii 🇧🇪 i Izraela 🇮🇱, 6 od Czech 🇨🇿 i Litwy 🇱🇹 oraz 5 od Chorwacji 🇭🇷. Jurorzy w Szwajcarii najwięcej punktów dali Estonii 🇪🇪, Irlandii 🇮🇪 i Czechom 🇨🇿, widzowie w swoim top3 mieli Austrię 🇦🇹, Albanię 🇦🇱 i Izrael 🇮🇱.

Co po Eurowizji?

W głosowaniu finałowym komisja 12 punktów dała Niemcom 🇩🇪, 10 Estonii 🇪🇪, a 8 Litwie 🇱🇹. Zwycięski Izrael 🇮🇱 dostał 1 punkt. U widzów najwyżej była Serbia 🇷🇸, później Portugalia 🇵🇹 i Włochy 🇮🇹. Izrael zasłużył na 6 punktów. Najgorzej jurorzy ocenili Ukrainę 🇺🇦, a widzowie Słowenię 🇸🇮. Punkty jurorskie zaprezentowała Leticia Carvalho, a konkurs miał tym razem czworo komentatorów w Szwajcarii, w tym Svena Epiney, który relacjonował po niemiecku dla SRF. Zibbz są jak na razie ostatnim duetem, który reprezentował Szwajcarię na Eurowizji. Kraj po raz czwarty z rzędu (i jedenasty w ogóle) nie awansował do finału, a 13. miejsce trafiło się już trzeci raz (wcześniej w 2008 i 2013 roku). Po „Stones” duet wydał jeszcze dwa single: „Rich” i „You and me”, a w 2020 wystąpił podczas „Eurovision Home Concerts”.

Źródło: Wikipedia, fot.: @zibbz_official

%d blogerów lubi to: