⚪🔴⚪ NAVIBAND DLA DZIENNIKA EUROWIZYJNEGO: „jesteśmy przekonani, że VAL będą mieli możliwość wystąpienia na Eurowizji, już jako reprezentanci wolnego kraju”

Zespół Navi wystąpi w Polsce w drugiej połowie października w ramach koncertów pod hasłem „Solidarni z Białorusią” organizowanych przez Follow The Step. Białorusini zaśpiewają 20 października w „Akademii” we Wrocławiu (kup bilet), 21 października w klubie studenckim „Żaczek” w Krakowie (kup bilet) i 22 października w „Praga Centrum” w Warszawie (kup bilet). Podczas koncertu, Centrum Białoruskiej Solidarności będzie zbierać do puszki środki, które zostaną przekazane na pomoc związaną z zakwaterowaniem i wyżywieniem w Polsce ofiar prześladowania na Białorusi. Przestrzeń funkcjonować będzie według aktualnych zasad reżimu sanitarnego z zachowaniem odpowiednich form bezpieczeństwa. Na miejscu czekać będą płyny do dezynfekcji rąk, pozwalające na uczestnictwo w wydarzeniu w warunkach sterylnych. Bilety na koncerty wciąż są do kupienia! Duet Artema i Ksenii reprezentował Białoruś podczas Eurowizji 2017 w Kijowie wchodząc do finału. Teraz, na parę dni przed planowanymi w naszym kraju koncertami para udzieliła Dziennikowi Eurowizyjnemu odpowiedzi na parę pytań!

Jakie emocje towarzyszą Wam, gdy na koncertach śpiewacie „Historyja Majho žyccia”? Czy przypomina Wam się Eurowizja 2017, a może z tym utworem związane są inne wspomnienia?

Oczywiście! Wspomnienia z Eurowizji wywołują w nas tylko najjaskrawsze i najcieplejsze emocje. Śpiewanie tego utworu zawsze zanurza nas w tej historii. To była bardzo dobra przygoda! 

Z jakim nastawieniem jechaliście na konkurs w Kijowie i jakie macie z niego najmilsze wspomnienia? Byliście pierwszym reprezentantem Białorusi śpiewającym po białorusku. Jakie to uczucie i jak ważny jest dla Was ten język?

Kochamy Kijów i Ukrainę. Bardzo ważne było dla nas zaśpiewanie po białorusku, bo nasz język jeszcze nigdy nie zabrzmiał na eurowizyjnej scenie. Język ojczysty jest ważny dla każdego narodu. Dzięki niemu potrafimy wyrazić nasze emocje ze sceny. W piosenkach budzą się pewne ukryte, najgłębsze uczucia. To jest jak taki kod narodowy. Tym bardziej teraz, w tak trudnym dla naszego kraju czasie. A jeśli chodzi o nasze najcieplejsze wspomnienia – to na pewno te związane z publicznością, jak nas przyjęli, a także jak niewiarygodne wsparcie od nich dostaliśmy. Na długo pozostanie to w naszej pamięci. 

Jak wyglądały kulisy współpracy z telewizją białoruską przy preselekcjach i Eurowizji?

Było wiele kontrowersji, ale wszyscy pracowaliśmy na wynik końcowy. Wierzymy, że wszystko się udało.

W tym roku na konkurs jechać miał duet VAL, jednak Eurowizję odwołano, a niedawno BTRC poinformowało, że VAL w 2021 nie będą reprezentować kraju. Co wiecie na ten temat i czy uważacie, że Białoruś nadal powinna startować w konkursie pomimo sytuacji jaka panuje w tym kraju?

Uważamy, że Białoruś nadal powinna brać udział w Eurowizji. To bardzo smutne, jak został potraktowany VAL. Prawdopodobnie jest w tej historii wiele pułapek, o których zespół nie wiedział. Ale jesteśmy przekonani, że nadal będą mieli możliwość wystąpienia na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji, już jako reprezentanci wolnego kraju.

Zaangażowaliście się w protesty opozycji. W jaki sposób wspieracie rodaków i jakie nadzieje wiążecie z tymi manifestacjami?

To bardzo szczególny, historyczny moment dla naszego kraju. Oczywiście wspieramy protesty i nie zgadzamy się na przemoc, oszustwa i brak szacunku władz wobec naszego narodu. Miejmy nadzieję, że to się wkrótce skończy!

W jaki sposób Polacy mogą solidaryzować się z Białorusinami i pomagać im?

Jest wiele możliwości – organizowane są zbiórki w internecie, akcje charytatywne. Takim wsparciem jest też kupienie biletu na koncert białoruskich zespołów, podczas których również zbierane są fundusze na rzecz pokrzywdzonych w protestach.

Często koncertujecie w Polsce! Za co kochacie nasz kraj i jak oceniacie polską publiczność?

Mamy tu wielu znajomych i całkiem sporo słuchaczy. Mieszka tu wielu Białorusinów, którzy szczególnie nas wspierają. Bardzo się cieszymy, że Polacy również nas pokochali i przychodzą na nasze koncerty.

Jakie są Wasze muzyczne plany na najbliższą przyszłość?

Planujemy zagrać trzy koncerty w Polsce i wkrótce wydać nowy singiel. Nie ma jeszcze długoterminowych planów. Wszystko jest teraz bardzo niepewne z powodu pandemii oraz kryzysu politycznego w naszym kraju.

W Polsce w listopadzie odbędzie się Eurowizja Junior, którą nasz kraj wygrał dwukrotnie (tak jak Białoruś, gdzie konkurs jest bardzo popularny). Czy śledzicie to widowisko?

Oh, pewnie! Występ Polski bardzo nam się podobał. Bardzo stylowy, jasny i piękny. Jeśli w tym czasie będziemy w Polsce, z przyjemnością będziemy uczestniczyć w tym wydarzeniu!

Za pomoc w przeprowadzeniu wywiadu dziękuję Follow The Step. Plakat: Follow The Step

%d blogerów lubi to: