🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2017 • Timebelle dziesiątym wyeliminowanym reprezentantem kraju

Dwa ostatnie miejsca w półfinale z rzędu skłoniły nadawcę szwajcarskiego do zmiany strategii, ale przy zachowaniu formatu selekcji narodowych. W siódmą edycję „Die Entscheidungsshow” znów zaangażowały się cztery stacje, ale tym razem wszystkie wspólnie wybierały finalistów. Zgłoszenia przyjmowano cały miesiąc i w 2017 po raz pierwszy zabrakło słynnej platformy internetowej, co oznacza, że piosenki nie były wcześniej publikowane. W regulaminie zawarto też zapis o konieczności posiadania związków ze Szwajcarią, a jedna osoba z zespołu (co najmniej) musiała mieć obywatelstwo kraju lub status rezydenta. Spośród wszystkich zgłoszeń 21-osobowe jury wyłoniło dwanaście najlepszych piosenek, które trafiły do rundy „Live Check”. W przedbiegach inna grupa jurorska (ustalona na zasadzie proporcji języków narodowych członków komisji) zapoznała się z kandydaturami i piosenkami zaśpiewanymi na żywo w studiu. W ten sposób wybrała 6 finalistów, którzy pojechali do Zurychu, gdzie 5 lutego Sven Epiney prowadził finał selekcji. W finale decydowali tylko widzowie – aż 47,88% zdobyło trio Timebelle za utwór „Apollo”. Drugia była Nadya z „The Fire in the Sky” (18,02%), a trzecie Michele z „Two Faces” (11,44%). Czwarta była litewska wokalistka Ginta Biku 🇱🇹 z francuskojęzycznym utworem „Cet air la”, a na ostatniej pozycji znalazła się Freschta z „Gold”.

Rumunka reprezentantką Szwajcarii

Formacja Timebelle pochodzi z Berna i składa się z Miruny Manescu, Samuela Forstera i Emanuela Daniela Andriescu. Tylko Samuel pochodzi ze Szwajcarii, pozostali członkowie są z Rumunii 🇷🇴. Wcześniej w zespole występowali też Serb Rade Mijatović 🇷🇸, Węgier Sandor Torok 🇭🇺 i Szwajcar Christoph Siegrist. Pierwotnie grupa miała pięciu członków. Nazwa Timebelle pochodzi od słynnego zegara Zytglogge w Bernie. Ich pierwszym singlem było „Singing about love„, z którym zajęli 2. miejsce w preselekcjach Szwajcarii do Eurowizji 2015. Później wydali „Desperado„, które zapowiadało debiutancki (i jedyny jak na razie) album o tym samym tytule. „Apollo”, napisane przez Eliasa Naslina, Nicolasa Gunthardta i Alessandry Gunthard ze Szwecji 🇸🇪 było czwartym singlem w karierze i jedynym, który był notowany na „Schweizer Hitparade” – dotarł do 37. miejsca. W ramach działań promocyjnych przed Eurowizją Miruna, Samuel i Emanuel odwiedzili imprezy w Hiszpanii, Holandii i Izraelu, a pojawili się też w Rumunii, Serbii i Szwecji.

Pechowa trzynastka?

Z koszyka bałkańskiego Szwajcaria wylosowana została do drugiego półfinału, gdzie przydzielono jej 14. pozycję na 19 krajów, jednak po usunięciu Rosji 🇷🇺 ze stawki Timebelle przesunęli się o jedno oczko w górę i wystąpili z 13. numerem startowym. Faworytem nie byli – bukmacherzy przed półfinałem mieli ją na 13. miejscu w stawce. Starali się jednak być zauważonymi, występowali w EuroClubie, chętnie udzielali wywiadów, rozdawali pamiątkowe torby ze swoim wizerunkiem, a nawet przygotowali specjalny mash-up eurowizyjnych piosenek. Na scenie wystąpili ze specjalną żółtą konstrukcją schodkową i wpasowali się w trend ogromnych dekoracji, jakie do Kijowa zwiozło parę państw. Niestety, sukcesu nie osiągnęli – zebrali 97 punktów, co dało im 12. miejsce w grupie i brak awansu. Do upragnionego finału zabrakło 4 punktów! Gdyby decydowali tylko widzowie, Timebelle otrzymałoby awans z 10. miejsca (49 punktów w tym m.in. 10 z Rumunii 🇷🇴, 5 z Macedonii 🇲🇰, Malty 🇲🇹 i San Marino 🇸🇲 czy 4 z Serbii 🇷🇸, Bułgarii 🇧🇬 i Francji 🇫🇷). Jurorzy też mieli ich stosunkowo wysoko – 11. miejsce i 48 punktów (w tym m.in. 8 z Irlandii 🇮🇪, 7 z Litwy 🇱🇹 czy 6 z Rumunii 🇷🇴). Szwajcarscy widzowie 12 punktów przekazali niezakwalifikowanej Serbii 🇷🇸, 10 dostała Chorwacja 🇭🇷, a 8 Węgry 🇭🇺. Jurorzy najwyższą notę dali zwycięskiej Bułgarii 🇧🇬, 10 dostała Norwegia 🇳🇴, a 8 Holandia 🇳🇱.

Dziesiąta eliminacja

W finale komisja szwajcarska 12 punktów dała triumfującej Portugalii 🇵🇹, 10 dostała Szwecja 🇸🇪, a 8 Bułgaria 🇧🇬. Polska 🇵🇱 bez punktów, bo w typowaniu 5 członków jury Kasia Moś zajęła łącznie 18. pozycję. Najlepiej ocenił ją Pele Loriano (10. miejsce). Michael von der Heide (ESC 2010) przyznał „Flashlight” 20. pozycję. Widownia 12 punktów także dała Portugalii 🇵🇹, 10 dostały Włochy 🇮🇹, a 8 Chorwacja 🇭🇷. Polska 🇵🇱 w tym rankingu była 15. więc na punkty nie starczyło. Co ciekawe, ostatnia w typowaniu jury była Rumunia 🇷🇴, a w głosowaniu telewidzów Dania 🇩🇰. Punkty podał Luca Hanni (ESC 2019), a wśród komentatorów znalazł się Sebalter (relacjonował Eurowizję po włosku dla RSI). Szwajcarzy znów zakończyli Eurowizję bez finału i ponownie byli w czołówce głosowania na najgorszy strój konkursowy. Zajęli 4. miejsce, przegrywając z Czarnogórą 🇲🇪, Łotwą 🇱🇻 i Czechami 🇨🇿. „Apollo” to trzecia z rzędu szwajcarska piosenka, która do finału nie weszła, a łącznie od 2004 roku ten kraj nie zdobył awansu już po raz dziesiąty. Timebelle to jak na razie ostatnie trio reprezentujące Szwajcarię.

Po konkursie trio nagrywało i wypuszczało kolejne utwory, jednak nigdy nie wydało już żadnego albumu. Współpracowali m.in. z Soundland czy finalistą selekcji 2018 Alejandro Reyesem. Ich „Rapido” z 2020 roku to na ten moment ostatni singiel, ale zespół nadal działa i tworzy nową muzykę.

Źródło: Wikipedia, fot.: @timebelle

%d blogerów lubi to: