🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2015 • Ostatnie miejsce w grupie dla Melanie Rene

Po sukcesie w Kopenhadze telewizja szwajcarska jeszcze w maju 2014 ogłosiła start w kolejnej edycji, a w połowie lipca ogłosiłą zasady preselekcji. Po raz kolejny przygotowano finał narodowy i specjalne preeliminacje lokalnych nadawców. Telewizje SRF/RTR znów uruchomiły platformę internetową, a zgłoszenia przyjmowano cały miesiąc. Przyjęto 210 piosenek, w tym m.in. wykonawców z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Hiszpanii 🇪🇸, Irlandii 🇮🇪, USA 🇺🇸, Kuby 🇨🇺 czy Holandii 🇳🇱. W listopadzie internauci i jurorzy głosowali na swoje ulubione piosenki, a ośmiu najlepszych trafiło do rundy „Expert Check”, w tym formacja Timebelle. Francuskojęzyczny nadawca zebrał 26 zgłoszeń do swoich selekcji, wybrał 10 najciekawszych piosenek i przeprowadził rundę w RTS Studio. Jurorzy do „Expert Check” dopuścili sześciu wykonawców, w tym Melanie Rene. Włoskojęzyczne RSI uzbierało 28 propozycji, a komisja do kolejnej rundy przepuściła trzech kandydatów. „Expert Check” odbyło się 7 grudnia w Zurychu, osiemnastu wykonawców zaśpiewało swoje utwory, a jurorzy wybrali najlepszą szóstkę do finału (trzech z SRF/RTR, dwóch z RTS i jednego z RSI). Tym samym awansowali Timebelle, Andy McSean, Tiziana, Licia Chery, Melanie Rene i Deborah Bough. Finał zorganizowano pod koniec stycznia w Kreuzlingen. Prowadzącym ponownie był Sven Epiney. Znów kandydaci śpiewali zarówno swoje utwory jak i covery. Gościem specjalnym była zwyciężczyni Eurowizji 2014 – Conchita Wurst 🇦🇹. Selekcje wygrała Melanie Rene z „Time to Shine”. Drugie miejsce miała grupa Timebelle, która na ESC pojedzie w 2017 roku. Trzecia była Licia Chery. Ostatnia Deborah Bough.

Melanie Rene przed Eurowizją

Melanie Rene urodziła się 1 września 1990 w Genewie. Ma mauretańskie korzenie. Muzycznie szkoliła się w Nyon, w 2008 uczestniczyła w rumuńskim festiwalu Cerbul de Aur w Braszowie 🇷🇴. Rok później pojawiła się w show „Y’a pas l’feu au lc” oraz ponownie reprezentowała Szwajcarię w Rumunii, tym razem na festiwalu w Braili, gdzie zdobyła pierwsze miejsce. W 2010 wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii 🇬🇧. To właśnie tam napisała eurowizyjny utwór „Time to Shine”, który w „szufladzie” przeleżał aż do 2015. Piosenka swoją oficjalną premierę singlową miała 27 marca 2015 roku. Dotarła do 73. miejsca na liście Hitparade. W ramach promocji przed Eurowizją Melanie odwiedziła Litwę 🇱🇹, Austrię 🇦🇹 (nagrywała tam też pocztówkę), Słowenię 🇸🇮, Wielką Brytanię 🇬🇧 i Łotwę 🇱🇻. Przed Eurowizją 2015 wylosowano ją do drugiego półfinału (razem z Polską 🇵🇱). Melanie zaśpiewała jako 14. w kolejności. W tej połowie półfinału wszystkie piosenki wykonane były po angielsku. „Time to shine” nie było faworytem, bukmacherzy nie typowali Szwajcarii do awansu – kraj zajmował w notowaniach czwarte miejsce od końca.

Klęska w półfinale

Występ Melanie niezbyt się wyróżniał, chociaż wokalistka miała na sobie piękną suknię, wykorzystała też maszynę do robienia wiatru oraz pirotechnikę. Na scenie towarzyszyły jej chórzystki Anissa Condemi Montemouhin, Idyl Nahla, Flavie Crisniel Cheuwa i Natacha Karine Montille. Niestety w głosowaniu Szwajcaria zajęła ostatnie, 17. miejsce mając jedynie 4 punkty i aż 7 mniej od przedostatniego San Marino 🇸🇲. W televotingu Melanie była na 16. miejscu z 5 punktami – tyle samo miała też ostatnia Irlandia 🇮🇪. W głosowaniu jury ciut wyżej – 14. miejsce i 15 punktów (tyle samo co Islandia 🇮🇸) – o 5 więcej niż Polska 🇵🇱. Widzowie ze Szwajcarii 12 punktów przekazali Portugalii 🇵🇹, jurorzy zaś Łotwie 🇱🇻. Łącznie Szwajcaria 12 punktów dała zwycięskiej Szwecji 🇸🇪, 10 dostała Norwegia 🇳🇴, a 8 Łotwa 🇱🇻. Portugalia 🇵🇹 (niezakwalifikowana) załapała się na 6 punktów, Polska 🇵🇱 dostała 2. W szwajcarskim jury znalazł się tym razem drugi brat z duetu Sinplus (ESC 2012) – Gabriel. Tylko dwóch jurorów miało Monikę Kuszyńską w top10, ostatecznie Polka zajęła w głosowaniu tej komisji 13. miejsce. Widzowie przydzielili jej szóste. Szwajcaria w półfinale dostała łącznie tylko 4 punkty – po jednym z Norwegii 🇳🇴, Azerbejdżanu 🇦🇿, Islandii 🇮🇸 i … Polski 🇵🇱!

Melanie przepada po Eurowizji

W finale Szwajcaria 12 punktów przydzieliła ponownie Szwecji 🇸🇪, 10 miała Norwegia 🇳🇴, a 8 Australia 🇦🇺. Polska 🇵🇱 nie dostała nic. Jurorzy przydzielili piosence „In the name of love” przedostatnie, 25. miejsce, widzowie tylko 18. Faworytem widzów (a raczej diaspory) w Szwajcarii była Albania 🇦🇱, a jurorów Norwegia 🇳🇴. Punktację w finale zaprezentowała Laetitia Guarino, Miss Szwajcarii 2014. Konkurs był w kraju transmitowany na różnych kanałach i komentowany przez wiele osób, bo półfinały i finał pokazywane były przez inne stacje. Wśród komentujących był oczywiście Sven Epiney, a dla RSI komentował Paolo Meneguzzi (ESC 2008). Konkursu można było również słuchać przez Radio SRF 3. Szwajcaria po raz trzeci zajęła w półfinale ostatnie miejsce, a 17. pozycja zdarzyła się też w 2010 roku. Był to też drugi najsłabszy wynik punktowy kraju w tym etapie konkursu. Co ciekawe, Melanie Rene była pierwszą reprezentantką francuskojęzycznej telewizji RTS na Eurowizji od 1996 roku i pierwszą kobietą z Genewy w konkursie od 1992 roku. Po powrocie z Wiednia wokalistka wydała jeszcze jeden singiel pt. „On avait reve”, a później także EP-kę z utworem „Lettre de Noel”. I na tym koniec.

Źródło: Wikipedia, ESCkaz, YouTube, fot.: Eurovision.tv

%d blogerów lubi to: