🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2012 • Bracia Sinplus blisko finału. Powrót do Sopotu

Zmiana formatu wyboru reprezentanta dała Szwajcarii upragniony finał, więc selekcje „Die grosse Entscheidungs Show” kontynuowano. Podobnie jak rok temu w proces wyboru finalistów zaangażowano trzech nadawców telewizyjnych i radio DRS3. Telewizja SF znów przygotowała platformę dostęną dla wszystkich chętnych. Przyjęto 221 piosenek, w tym propozycje od Lys Assii (ESC 1956-1958), DQ (Dania 2007 🇩🇰), a także uczestnika „World Idol” – Heinza Wincklera z RPA 🇿🇦, czy Zazou Mall z niemieckiego „Idola” 🇩🇪. Z Polski wysłano tym razem tylko jeden utwór – „Pleasure” VK, Divy i Costeca 🇵🇱. Zgłosili się też finaliści selekcji Szwajcarii z 2011 – Scilla i Bernarda Brunović. Internauci i jurorzy wyłonili sześciu finalistów selekcji – Emel (podawała głosy na ESC 2004), I Quattro, Ivo, Lys Assię, Macy i Raphaela Jegera. Radio DRS3 finalistów wskazało wewnętrznie – wybrano Guillermo Soryę, Patrica Scotta z Fabienne Louves oraz Sarę McLoud, która została później zdyskwalifikowana, a jej miejsce zajęła grupa Atomic Angels. Nadawca RTS zebrał do swoich eliminacji 27 piosenek, a w finale wystartowało dziesięciu najlepszych kandydatów. Decydowali internauci i jurorzy, a w ten sposób do preselekcji ogólnokrajowych przeszli Katherine St-Laurent, Sosofluo i Ze Flying Zezettes Orchestra. Do RSI z kolei napłynęły 22 zgłoszenia. Regionalne eliminacje wyłoniły dwóch zwycięzców – duet Sinplus i Chiarę Dubey. Łącznie o Eurowizję 2012 walczyło więc 14 uczestników.

Sinplus wygrywają w Kreuzlingen

Finał odbył się w Kreuzlingen 10 grudnia, a gospodarzem znów był Sven Epiney. Finaliści zaśpiewali piosenki skrócone do 2 minut, a oceniani byli przez ekspertów, którzy jednak nie mieli wpływu na wyniki. Decydować mieli jedynie telewidzowie. 17,87% głosów dostali Sinplus za „Unbreakable”, drugie miejsce miał Ivo za „Peace & Freedom” (16,02%), a trzecie Chiara Dubey za „Anima nuova” (12,82%). Lys Assia, która zaprezentowała dostojną balladę „C’etait ma vie” uzbierała 5,46% poparcia, co dało jej 8. miejsce. Emel wypadła słabo – tylko 1,3% i 11. miejsce. Na ostatnim miejscu znalazło się Sosofluo – 1,08%. Piosenkę „Unbreakable” napisali Gabriel i Ivan Broggini, czyli duet Sinplus. Piosenka wydana została 1 października 2011 jako singiel debiutanckiego albumu „Disinformation” – jego premiera odbyła się w maju 2021 roku. „Unbreakable” dotarło do 24. miejsca Schweizer Hitparade.

Dj Bobo też nie awansował, więc nie czuli presji

Sinplus pochodzą z Locarno. Ivan to gitarzysta, a Gabriel wokalista. Już w młodym wieku zaczęli pisać piosenki, jednak ich debiutem był właśnie udział w preselekcjach. Tworzą muzykę z pogranicza rocka alternatywnego, post-punk i new wave. To pierwszy od 1985 roku duet reprezentujący Szwajcarów na Eurowizji. Kraj znalazł się ponownie w pierwszym, bałkańskim koszyku i wylosowano mu pierwszy półfinał, gdzie dostali 7. pozycję startową na 18 państw. Sinplus nie byli faworytem, w zakładach bukmacherskich znajdowali się w drugiej połowie. Przyznali jednak, że nie czuli presji, bo pamiętali, że nawet DJ Bobo nie zakwalifikował się do finału. Dobrze czuli się w roli outsidera. Przed konkursem wystąpili podczas „Eurovision in Concert” w Amsterdamie 🇳🇱. W Baku 🇦🇿 nie dostali się do finału, ale byli bardzo blisko. Zdobyli 45 punktów i 11. miejsce, czyli pierwsze pod kreską. O 7 punktów przegoniły ich Węgry 🇭🇺. Jak się okazało, widzowie daliby im 10. miejsce i awans (49 punktów), jednak jurorzy ocenili ich niżej – 13. miejsce z 45 punktami. 8 punktów przyznali Węgry🇭🇺, Mołdawia 🇲🇩 i Włochy 🇮🇹, 7 Łotwa 🇱🇻. Szwajcaria 12 punktów przydzieliła Albanii 🇦🇱, 10 Danii 🇩🇰, a 8 Rosji 🇷🇺. Punkty dostały też kraje niezakwalifikowane – Austria 🇦🇹 i Finlandia 🇫🇮, natomiast Szwajcaria nie przydzieliła not Cyprowi 🇨🇾 i Irlandii 🇮🇪, które dostały się do finału.

Sukces przyszedł po Eurowizji

W finale Szwajcaria znów najwięcej punktów dała Albanii 🇦🇱, 10 Serbii 🇷🇸, a 8 Hiszpanii 🇪🇸. Zwycięska Szwecja 🇸🇪 dostała 7 punktów. Punkty przekazała Sara Hilderbrand, a konkurs komentowali Sven Epiney (dla SF zwei), Jean-Marc Richard i Nicolas Tanner (dla RTS Deux) oraz Clarissa Tami i Paolo Meneguzzi (dla RSI). Był to już szósty brak awansu Szwajcarii od 2004 roku. Po raz pierwszy jednak kraj był tak blisko przejścia do sobotniego koncertu. Kolejny duet z tego państwa pojawi się na Eurowizji w 2008 roku. Po Eurowizji Sinplus wydali „Disinformation” w paru krajach Europy (w tym w Polsce 🇵🇱), a w Szwajcarii ich album dotarł do 82. miejsca na listach sprzedaży. Przełomem w karierze braci była druga płyta „Up to me” (12. miejsce na listach sprzedaży) z hitem „Love is Free” (11. miejsce na liście singli). To właśnie w 2014 roku Sinplus zostali nominowani do MTV Europe Music Awards i wygrali w kategorii Swiss Act, co dało im nominację do „Best Central European Act”. Swój trzeci album zaprezentowali w 2017 roku. „This is what we are” to na ten moment ich najwyżej notowana płyta (7. miejsce). W 2019 roku bracia zdecydowali się powrócić do Kalifornii 🇺🇸, w której sporo przebywali przed Eurowizją. Pracują tam m.in. z producentem J.T. Daly odkrywając nowe brzmienia.

Powrót do Sopotu!

W 2012 roku Szwajcaria wróciła do sopockiej rywalizacji, chociaż Sopot Festival 🇵🇱 był już zupełnie innym wydarzeniem niż ten w XX wieku. Telewizja Polsat zorganizowała w sierpniu 2012 roku „Top of The Top Sopot Festival”, a w ramach pierwszego dnia 14 uczestników z różnych krajów Europy walczyło o Bursztynowego Słowika. Wystąpili m.in. Musiqq z Łotwy 🇱🇻 (ESC 2011), Alban Skenderaj z Albanii 🇦🇱, Outloudz z Estonii 🇪🇪, Tony Carreira z Portugalii 🇵🇹 czy Eric Saade ze Szwecji 🇸🇪 i to właśnie on zdobył najwięcej punktów (56), wygrywając z piosenką „Hotter than fire”. Szwajcarię reprezentował Gotthard z piosenką „Starlight”. To hard rockowa grupa z Lugano założona przez Steve’a Lee i Leona Leoni. Zadebiutowali w 1992 roku, łącznie wydali 13 albumów, sprzedali łącznie ponad 2 miliony płyt i są jednym z najbardziej znanych zespołów w kraju. W 2010 roku wokalista Steve Lee zginął w wypadku motocyklowym. Zastąpił to Nic Maeder. Grupa zdobyła w Sopocie wysokie, 3. miejsce z 39 punktami. 8 punktów dostali od radia RMF FM, 6 od jurorów z Sopotu i po 5 punktów od Polsatu oraz Albanii, Estonii, Łotwy i Szwecji. W 2013 roku Szwajcaria nie będzie miała swojego reprezentanta w konkursie, ale gościem specjalnym będzie DJ BoBo (ESC 2007). Do rywalizacji kraj powróci w 2014 roku.

Źródlo: Wikipedia, ESCkaz, fot.: @sinplus

%d blogerów lubi to: