⚪🔴⚪ Solidarni z Białorusią: NaviBand w Polsce • Eurowizja Junior: Kiedy poznamy prowadzących? • Sanremo: Plotki z Italii

Według danych przedstawionych przez WirtualneMedia.pl tegoroczną edycję preselekcji w ramach „Szansy na Sukces” 🇵🇱 średnio śledziło 1,22 mln widzów, to o 360 tys. mniej niż rok temu, gdy o finał walczyła m.in. Viki Gabor. Najwięcej widzów zebrał finał, transmitowany w niedzielę – oglądało go ponad 1,5 mln osób, czyli 200 tys. mniej niż rok temu. Spośród półfinałów największych zainteresowaniem cieszył się pierwszy odcinek – 1,16 mln widzów oglądało triumf Leny Marzec. Pomimo niższych niż rok temu wyników TVP2 nadal była liderem popołudniowego pasma niedzielnego. Stacja miała 12,66% udziału w rynku telewizyjnym, czyli dwa razy więcej niż Polsat czy TVP1. O wynikach „Szansy na Sukces” informowało wiele ogólnotematycznych portali internetowych, a występ Alicji Tracz do „I’ll be standing” ma już więcej odtworzeń na YouTube niż piosenki z Niemiec 🇩🇪 czy Kazachstanu 🇰🇿, które zostały opublikowane wcześniej. Ala trafiła też na „Kartę na Czasie”. Już 7 października o 16:00 kolejne eurowizyjne emocje serwowane przez TVP, która na ten dzień zaplanowała w swojej siedzibie konferencję prasową i prezentację prowadzących JESC 2020. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego głosujący w ankiecie na Facebooku stawiają na Viki Gabor (JESC 2019) oraz Idę Nowakowską. Często mówi się, że to one powinny samodzielnie poprowadzić konkurs. Byłaby to analogiczna sytuacja jak np. w 2006, gdy Eurowizję dla Dzieci w Bukareszcie 🇷🇴 poprowadziła doświadczona prezenterka wraz z osobą nieletnią. Trzecim wyborem fanów byłby Tomasz Kammel, jedna z najbardziej znanych i lubianych twarzy TVP oraz prowadzący Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013 w Gdańsku. Roksana Węgiel (JESC 2018) i Aleksander Sikora, którzy prowadzili JESC w Gliwicach, mają teraz marginalne poparcie, podobnie jak Mateusz Szymkowiak i Agata Konarska, którzy na Śląsku odpowiedzialni byli za Ceremonię Otwarcia i konferencje prasowe. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował przebieg konferencji w TVP za pośrednictwem grupy na Facebooku.

„Palante” faworytem po minutowym nagraniu?

Utwór Hiszpanii 🇪🇸 na JESC nosi tytuł „Palante” i wykona go Solea. Niedawno RTVE opublikowało fragment minutowej wersji demo piosenki i chociaż nagranie nie prezentuje pełnej siły utworu, już stało się popularne wśród fanów, a Hiszpania wyrosła na faworyta konkursu. Klip do tego urban-popowego utworu nagrano w Madrycie, a premiera oficjalna odbędzie się 7 października. Podobnie jak utwór z Serbii 🇷🇸, hiszpańska propozycja będzie w całości wykonana w języku narodowym – w tym przypadku po hiszpańsku. Autorami są Bruno Valverde, ASHA & Cesar G. Ross. W temacie JESC 2020 żadnych innych istotnych informacji nie ma – nadal nie wiemy kto będzie reprezentować Maltę 🇲🇹 i kiedy poznamy nowe szczegóły odnośnie piosenek np. Francji 🇫🇷 czy Białorusi. Zakażona covid-19 i odsunięta od udziału w finale selekcji holenderskich Robyn 🇳🇱 poda głosy jurorów tego kraju podczas JESC 2020. Tymczasem telewizja włoska 🇮🇹 jeszcze nie podjęła decyzji co do udziału w Eurowizji Junior i cofnięcia decyzji o rezygnacji z powodu restrykcji w podróżowaniu. Jak podaje nowa szefowa delegacji, w siedzibie RAI wciąż dyskutowane są różne aspekty ewentualnego udziału w konkursie, dlatego Włosi nie mogą się jeszcze zadeklarować.

🇮🇹 Kto wróci do Sanremo w 2021?

Sanremo 2021 może mieć bardzo ciekawy line-up. Według lokalnych plotek, udziałem w festiwalu zainteresowani mają być m.in. Elodie, Annalisa, Giusy Ferreri, Francesca Michielin (ESC 2016) czy Irama. Fani mocno liczą na wysęp Elodie, której „Andromeda” była faworytem Sanremo 2020, jednak ku zdziwieniu wielu zajęła ostatecznie tylko 7. miejsce w finale, zdobywając niskie poparcie od widzów. Annalisa z kolei wielokrotnie uczestniczyła już w festiwalu, a jej utwór „Il mondo prima di te” zajął w 2018 roku trzecie miejsce, a później wygrał plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego „Rejected Song Contest” na najlepszą piosenkę odrzuconą w selekcjach. 24-letni Irama uczestniczył w Sanremo dwukrotnie, a „La ragazza con il cuore di latta” w 2019 zdobyło 7. miejsce w finale, chociaż według rankingu widzów Irama powinien być na czwartej pozycji. Francesca Michielin nie wygrała Sanremo 2016 ale wybrano ją na reprezentantkę Włoch w Eurowizji. Zajęła tam jednak tylko 16. miejsce, co jest trzecim najniższym rezultatem tego kraju w historii startów. Sanremo 2021 ma się odbyć w dniach 2-6 marca, a uczestników kategorii „Campioni” poznamy 17 grudnia w specjalnym programie na żywo transmitowanym przez Rai 1. Włochy nadal nie potwierdziły udziału w Eurowizji 2021.

Eurowizja 2021: Doniesienia z Europy

David Sundin nie będzie prowadził Melodifestivalen 2021 🇸🇪. Media szwedzkie donosiły, że prezenter ma powrócić do tej roli po tym jak z powodzeniem był gospodarzem selekcji 2020, jednak sam zainteresowany zdementował te plotki. Dziennik „Aftonbladet” informuje też, że w 2021 Melodifestivalen będzie się odbywać stacjonarnie, w studiu telewizyjnym w Sztokholmie. Do tej pory poszczególne rundy organizowano w różnych miastach Szwecji. Nie dość, że konkurs pozostanie tylko w stolicy, to jeszcze ma być zrealizowany w Annex, niedaleko Globen Arena. To niewielkie studio (realizowany jest tam „Idol”) w związku z tym nie wiadomo czy sprzedawane będą jakiekolwiek bilety na show. Tymczasem w Mołdawii 🇲🇩 kolejne wieści o nowej piosence eurowizyjnej Natalii Gordienko. Tym razem Dream Team ma przygotować dla niej szybki utwór taneczny. Będzie to spora zmiana względem poważnego i ciężkiego „Prison”, z którym wygrała preselekcje w 2020 roku. Z kolei Damir Kedzo 🇭🇷 zdementował sugestie fanów, jakoby nagrywał nowy utwór do selekcji Dora 2021. Po tym, jak opublikował post na Instagramie z podpisem „Eurowizja 2021” pojawiły się spekulacje, że wokalista z Rijeki chce ponownie wziąć udział w selekcjach. Damir przekazał jednak, że nie chodzi o ESC 2021, a o remiks jednego ze swoich utworów.

⚪🔴⚪ NaviBand w Polsce!

Białoruski duet NaviBand w październiku wystąpi w Polsce w ramach akcji „Solidarni z Białorusią”. Artem i Ksenija pojawią się we Wrocławiu (20 października), w Krakowie (21 października) i w Warszawie (22 października). Organizatorami koncertów są „Follow The Step oraz Białoruski Młodzieżowy Hub. Bilety w cenie 39 zł dostępne są m.in. na stronie followthestep.com. Liczba miejsc, z powodu restrykcji, ograniczona. Z piosenką, której polski tytuł to „Historia Mojego Życia” Navi reprezentowali Białoruś podczas Eurowizji 2017. Był to pierwszy (i jak na razie jedyny, nie licząc piosenki z anulowanej ESC 2020) utwór naszych sąsiadów zaśpiewany w konkursie po białorusku. Wesoły utwór zajął 9. miejsce w półfinale i 17. w finale. Wcześniej duet startował w selekcjach 2016 z piosenką „Heta ziamla” i zajął tam 4. miejsce. Do tej pory formacja wydała pięć albumów. Artem i Ksenija aktywnie wspierają protesty na Białorusi i sprzeciwiają się sfałszowanym wyborom prezydenckim. Na swoim Instagramie często relacjonują to, co dzieje się w Mińsku i wspierają walczących o wolność rodaków. Nagrali też utwór „Devochka v belom„, który stał się nieoficjalnym hymnem manifestacji trwających na Białorusi ponad 50 dni. Para wielokrotnie występowała już w naszym kraju. Z Grzegorzem Hyżym razem zaśpiewali „Story of My Life” podczas Rzeszowskiego Stadionu Kultury. Dziennik Eurowizyjny będzie obecny podczas warszawskiego koncertu NaviBand.

Źródło: Wirtualne Media, Eurowizja.org, TVP, Facebook, RTVE, YouTube, Eurovoix.com, EScxtra.com, Wiwibloggs, Follow The Step, Wikipedia, fot.: @naviband

%d blogerów lubi to: