🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2011 • Czy to sukces czy Porażka?

Seria porażek Szwajcarii sprawiła, że telewizja publiczna zaczęła myśleć o powrocie do preselekcji narodowych by zwiększyć zainteresowanie konkursem, zwłaszcza po wygranej Norwegii 🇳🇴 i Niemiec 🇩🇪, co dało nadzieję na to, że kraje zachodnie mają jednak jeszcze jakieś szanse na Eurowizji. Wszystko zależało od budżetu stacji, ale udało się zabezpieczyć na to środki i pod koniec sierpnia 2009 ogłoszono zmianę formuły wyboru. Finał „Die grosse Entscheidungs Show” to efekt współpracy nadawców regionalnych, którzy samodzielnie wybierali swoich przedstawicieli. Ustalono, że SF wyłoni siedmiu finalistów, radio DRS 3 trzech, a RSI i TSR po jednym. Najciekawsze były selekcje SF oparte na platformie internetowej, do której każdy mógł dodać swój utwór. Zgłoszenia przyjmowano w październiku i łącznie uzbierano ich ponad 320 (w tym 9 z Polski, np. „You” Gosi Andrzejewicz). Zainteresowanie było spore, bo pojawiło się też wielu byłych uczestników Eurowizji z różnych krajów np. Mariella Farre (Szwajcaria 1983 i 1985), Piero Esteriore (Szwajcaria 200), DQ (Dania 2007 🇩🇰), Todomondo (Rumunia 2007 🇷🇴) czy Miodio (San Marino 2008 🇸🇲). Internauci i jurorzy wybierali spośród zgłoszeń wybierali najlepszych. Radio DRS3 także przyjmowało zgłoszenia (niektóre pokrywały się z platformą SF). Wybrano 10 kandydatów, których poddano głosowaniu internetowemu i w ten sposób wskazano trzech do finału. Najlepiej wypadł Dominique Borriello, który zdobył 20,4% głosów. Awansowali też Ilira & The Colors oraz Duke. Włoskie RSI również przyjmowało zgłoszenia – łącznie było ich 46. Jurorzy wskazali 5 najlepszych, a zwycięzcę eliminacji wskazali internauci, głosy sms-owe oraz jurorzy. Wygrała Orpheline, która jednak z powodów osobistych zrezygnowała z udziału w finale. Drugie miejsce miała Vittoria Hyde, którą zdyskwalifikowano, bo piosenka była opublikowana przed 1 września. Ostatecznie do finału trafiła więc Scilla.

Finał narodowy w Kreuzlingen

Finał preselekcji z 12 uczestnikami odbył się 11 grudnia w Kreuzlingen, a prowadzącym był Sven Epiney. Decydowali tylko telewidzowie, a specjalna komisja złożona m.in. z Francine Jordi (ESC 2002), Pepe Lienharda (ESC 1977) i Petera Rebera (ESC 1971, 1976, 1979 i 1981) komentowała każdy występ. Pierwsze miejsce w rankingu publiczności dostała Anna Rossinelli z „In love for a while”. Wokalistka, która do finału dostała się poprzez platformę SF zdobyła 23,93% głosów. Druga była chorwacka wokalistka 🇭🇷 Bernarda Brunović z „Confidence”, także dopuszczona do finału przez platformę (w finale miała 13,36% głosów). Na miejscu trzecim znalazła się albańsko-kosowska 🇦🇱🇽🇰 wokalistka Ilira (ostatnio znana z wielu radiowych przebojów) z formacją The Colors. Ich „Home” zaśpiewane po niemiecku i albańsku dostało 13,05%. W finale uczestniczyła też m.in. amerykańska wokalistka Sarah Burgess (zajęła 6. miejsce z 7,7%). Reprezentacja TSR Aliose zajęła 7. miejsce (6,49%), a wysłany do finału z RSI Dominique Borriello był ostatni (2,33%). Warto wspomnieć, że w selekcjach pojawiła się Daniela Simons (ESC 1986), która pełniła rolę chórku dla Duke (11. miejsce z 2,66%). Stawka finałowa preselekcji wywołała niezadowolenie obcokrajowców, którzy zgłosili się do konkursu. Okazało się, że w finale byli tylko uczestnicy posiadający obywatelstwo Szwajcarii lub mieli z nią silne związki. Na platformę zgłoszono natomiast aż 25 utworów z Niemiec 🇩🇪, 24 z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, 13 z Włoch 🇮🇹, 9 z Polski 🇵🇱 czy 6 z Francji 🇫🇷. Byli też przedstawiciele Stanów Zjednoczonych 🇺🇸 czy Liechtensteinu 🇱🇮.

Zespół pod nazwą solistki

Anna Rossinelli urodziła się 20 kwietnia 1987 w Bazylei. Pierwsze doświadczenie sceniczne zebrała w wieku 13 lat, a później założyła zespół muzyczny z którym koncertowała. Pół roku spędziła w Stanach na kursie muzyczno-językowym, w Szwajcarii odbywała praktyki z osobami niepełnosprawnymi, pracowała też jako modelka bielizny, kelnerka i miała swój sklep przy basenie w Bazylei. Jesienią 2008 założyła trio z gitarzystą i perkusistą Manuelem Meiselem oraz basistą Georgiem Dillierem. Trio występuje pod nazwą „Anna Rossinelli” więc teoretycznie Szwajcarię na Eurowizji reprezentował zespół, a nie solistka. W trakcie preselekcji narodowych nie była traktowana jako faworytka, raczej mało kto zwrócił na nią uwagę. Dostała jednak bardzo pozytywne opinie od komisji w studiu TV, co być może przełożyło się na sympatię widzów i niespodziewaną wygraną. „In love for a while” napisał David Klein. Skromny utwór szybko zdobył sławę w Szwajcarii – dotarł do 8. miejsca Swiss Airplay Chart oraz 3. miejsca Schweizer Hitparade. Znalazł się na albumie „Bon voyage”, który dotarł do 10. miejsca listy sprzedaży w Szwajcarii.

Awans z ostatniego miejsca

Szwajcaria znów znalazła się w pierwszym, bałkańskim koszyku i trafiła do pierwszego półfinału z ósmą pozycją startową. Po wielu latach w końcu Szwajcaria i Polska 🇵🇱 mogły na siebie wzajemnie zagłosować w tej rundzie. Chociaż nie uznawano Szwajcarii za faworyta, piosenka „In love for a while” wzbudzała wielką sympatię, a Anna została ciepło powitana podczas występu na scenie. Ostatecznie zajęła w półfinale 10. miejsce z 55 punktami i dało jej to awans do finału. Jednym punktem pokonała Maltę 🇲🇹 i Armenię 🇦🇲. Najwięcej, bo 8 punktów Szwajcarzy dostali od Węgier 🇭🇺, po 6 dały Norwegia 🇳🇴, Finlandia 🇫🇮, Islandia 🇮🇸, Litwa 🇱🇹 i Hiszpania, a 5 Portugalia 🇪🇸. Polska 🇵🇱 przydzieliła 3 punkty. Co ciekawe, Szwajcaria do finału dostała się dzięki silnemu wsparciu jury – w ich rankingu miała 7. miejsce i 76 punktów. U widzów była dwunasta z 45 punktami. Ostatecznie jednak udało się zająć łącznie 10. pozycję. Szwajcarskie jury wraz z widzami 12 punktów przyznało Serbii 🇷🇸, 10 Finlandii 🇫🇮, a 8 Islandii 🇮🇸. Punkty dostały też niezakwalifikowane Norwegia 🇳🇴, Albania 🇦🇱, Turcja 🇹🇷 i Portugalia 🇵🇹, a bez punktów były Rosja 🇷🇺, Gruzja 🇬🇪 i Węgry 🇭🇺, które przeszły do finału. Polska 🇵🇱 nie dostała od Szwajcarów żadnego punktu.

Czy zasłużyła na ostatnie miejsce?

W wielkim finale Anna Rossinelli zaśpiewała w połowie stawki, z 13. pozycją. Ponownie jej występ spotkał się z dużym odzewem publiczności, która gorąco ją dopingowała. Niestety, Szwajcaria dostała tylko 19 punktów i zajęła ostatnie, 25. miejsce. 10 punktów dała Wielka Brytania 🇬🇧, 5 Serbia 🇷🇸, a 4 Słowacja 🇸🇰. W rankingu jury Anna była na 23. miejsce z 53 punktami (pokonując Hiszpanię 🇪🇸 i Rosję 🇷🇺), jednak w televotingu wypadła bardzo słabo – 2 punkty i ostatnie miejsce (23 mniej od Austrii 🇦🇹, która była przedostatnia). Szwajcaria w finale 12 punktów dała Bośni i Hercegowinie 🇧🇦, 10 Islandii 🇮🇸, a 8 Niemcom 🇩🇪. Zwycięski Azerbejdżan 🇦🇿 dostał tylko 1 punkt. Wyniki ESC 2011 były na tyle wyrównane, że tylko pięć państw w finale (w tym Szwajcaria, ale też np. Niemcy 🇩🇪) nie dostało chociaż jednej najwyższej noty, a Estonia 🇪🇪 była jedynym krajem, który nie dostał żadnej „wypowiadanej” noty tj. 8, 10 lub 12 punktów. Punktację ze Szwajcarii prezentowała Cecile Bahler. Konkurs dla SF zwei komentował po niemiecku Sven Epiney, dla TSR 2 po francusku Jean-Marc Richard (w półfinale towarzyszył mu Henri Des), a dla RSI La 1 Jonathan Tedesco. Co istotne, drugi półfinał nie był transmitowany przez żadnego nadawcę szwajcarskiego.

Podobnie jak w przypadku naszej Isis Gee trudno określić, czy awans na krawędzi i zajęcie ostatniego miejsca w finale jest sukcesem czy porażką. Faktem jest, że Szwajcaria po czterech latach miała prawo startu w finale, jednak ostatnie miejsce zajęła w nim już po raz piąty w historii. Dodatkowo 25. lokata to powtórka z 1998 roku i jest to najniższy wynik Szwajcarii w finale. Jeśli chodzi o półfinał 10. miejsce to drugi najlepszy wynik do tej pory. Chociaż Eurowizję przegrała to jednak zyskała serca wielu widzów, co pozwoliło Annie rozwijać karierę. Swój debiutancku album wydała w 2011, a druga płyta pt. „Marylou” z 2013 dotarła już do 1. miejsca list sprzedaży. Dwie kolejne płyty były w top7, a najnowsza – „White Garden” z 2019 osiągnęła szczyt, a na liście utrzymywała się 7. tygodni. Przed 12 lat Anna była w związku ze swoim basistą Georgiem Dillierem. Para rozstała się w 2015 roku, ale nadal razem współpracuje. W 2020 roku Anna pojawiła się jako jurorka „The Voice of Switzerland”. Jej singiel „Shine in the light” z 2014 roku został wybrany na oficjalną piosenkę szwajcarskiej transmisji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014.

Źródło: Wikipedia, fot.: @annarossinelli

%d blogerów lubi to: