🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2010 • Znów ostatnie miejsce w półfinale

Chociaż ewidentnie format wyboru reprezentanta nie dawał oczekiwanych efektów, telewizja szwajcarska nadal go kontynuowała. Zgłoszenia „silnych piosenek o międzynarodowym standardzie” od doświadczonych wykonawców z całego świata przyjmowano do 22 października. Przyjęto ponad 60 kandydatur, które rozpatrzyła komisja złożona z przedstawicieli SF, TSR i RSI. 18 grudnia ogłoszono, że reprezentantem Szwajcarii będzie Michael von der Heide z piosenką „Il pleut de l’or” w całości po francusku. Utwór miał premierę 9 stycznia podczas Swiss Music Awards. Piosenkę napisał sam wykonawca razem z Pele Loriano i Heike Kospach. Był to pierwszy utwór francuskojęzyczny Szwajcarii od 2002 roku i na ten moment ostatni (nie licząc „Repondez-moi” z anulowanej Eurowizji 2020). Na potrzeby promocji „Il pleut de l’or” nagrano też po niemiecku („Es regnet Gold”) i angielsku („It’s raining gold”). Piosenka dotarła do 65. miejsca na Schweizer Hitparade.

Udana kariera przed Eurowizją

Michael urodził się 16 października 1971 roku w Amden jako syn Niemki i Szwajcaria. W wieku 16 lat wyjechał do francuskojęzycznego regionu, gdzie brał lekcje śpiewu u Ginette Girardier. Po powrocie w rodzinne strony odbył szklenie pielęgniarskie, a później najął się jako opiekun do syna Very Kaa (znanej szwajcarskiej wokalistki) podczas jej trasy koncertowej. W 1990 wziął udział w konkursie dla młodych talentów, którego nie wygrał, ale pięć lat później zdobył szwajcarską nagrodę „KleinKunstPreis”. W 1996 wydał debiutancki album, który sprzedał się w 15 tys. egzemplarzy. Zwiastowano, że narodziła się „nowa gwiazda muzyki” i wiele na to wskazywało, bo singiel „Jeudi amour” zapowiadający drugą płytę stał się hitem. W 1999 roku Michael po raz pierwszy zapragnął uczestniczyć w Eurowizji. Wystartował w preselekcjach niemieckich 🇩🇪 z „Bye Bye Bar” i zajął 5. miejsce na jedenastu wykonawców. Co ciekawe, o wynikach selekcji decydowali widzowie, a publiczność ze Szwajcarii miała prawo głosu właśnie dlatego, że Michael startował w finale. Kolejne lata to nowe albumy, muzyczne duety oraz sporo koncertów, zarówno w Szwajcarii jak i w Niemczech. W 2009 wszedł w skład jury szwajcarskiego na Eurowizji 2009. Przed swoim udziałem w konkursie miał już na koncie osiem albumów i 17 singli. Występował też w teatrze i filmach.

Klęska Michaela w półfinale

W celach promocyjnych Michael wystąpił podczas finału preselekcji na Łotwie 🇱🇻, a także pojawił się w „Eurovision in Concert” w Amsterdamie 🇳🇱. Szwajcarię wylosowano do drugiego półfinału z pierwszego, bałkańskiego koszyka, do którego dołączyła ze względu na silne wsparcie punktowe jakiego widzowie tego kraju udzielają m.in. Serbii 🇷🇸, Albanii 🇦🇱, Bośni 🇧🇦 czy Macedonii 🇲🇰. Co ciekawe, znów Szwajcaria rozminęła się w półfinałach z Polską 🇵🇱. Michael zaśpiewał w drugim półfinale jako piąty (delegacja szwajcarska miała prawo sama wybrać sobie pozycję startową) na 17 krajów. Tylko on miał utwór w języku francuskim. Na scenie zaprezentował się z chórzystkami Amandą Nikolić, Fredą Goodlett i Sybille Fassler oraz Pele Loriano śpiewającym i grającym na bałałajce. Niestety, złoty występ nie dał awansu. Michael dostał tylko 2 punkty od Gruzji 🇬🇪 i zakończył rywalizację na ostatnim, 17. miejscu. W televotingu także był ostatni (1 punkt), natomiast w głosowaniu jury miał miejsce 16. z 14 punktami. Przegonił w tym rankingu Słowenię 🇸🇮. Szwajcarscy jurorzy i widzowie zdecydowali, że 12 punktów w półfinale dostała Irlandia 🇮🇪, 10 przydzielono niezakwalifikowanej Szwecji 🇸🇪, a 8 Turcji 🇹🇷. Bez punktów zostawiono Izrael 🇮🇱, Ukrainę 🇺🇦 i Cypr 🇨🇾 (które awansowały), wspierając za to nie tylko Szwecję, ale też Holandię 🇳🇱 i Chorwację 🇭🇷 (które odpadły). W finale Szwajcaria dała 12 punktów zwycięskim Niemcom 🇩🇪, 10 dostała Serbia 🇷🇸, a 8 Albania 🇦🇱. Głosy przedstawiła Christa Rigozzi, modelka, aktorka i Miss Szwajcarii 2006. Konkurs Eurowizji komentowała w Szwajcarii ta sama ekipa co ostatnio.

Michael wygrał z homofobicznym tabloidem

Po raz drugi w historii Szwajcaria zajęła ostatnie miejsce w półfinale ESC (wcześniej zdarzyło się to w 2004), a łącznie w całym konkursie była to już szósta ostatnia pozycja od debiutu. Niestety, nie ostatnia, bo Szwajcarzy zaliczą taką sytuację jeszcze trzykrotnie. Oczywiście czwarty z rzędu brak awansu znów odbił się szerokim echem w kraju, Eurowizję krytykowało z każdej strony, ale tym razem oberwało się też samemu wokaliście. Dziennik „Blick” przygotował artykuł o porażce eurowizyjnej, który według Michaela miał wydźwięk homofobiczny. Złożył więc sprawę do sądu i ją wygrał, otrzymując zadośćuczynienie w wysokości 5 tys. franków. W wywiadach podkreślał, że chociaż jest zadeklarowanym homoseksualistą, nie ma potrzeby by obnosić się ze swoimi prywatnymi sprawami w mediach. Po Eurowizji 2010 wiele utworów konkursu trafiło do szwajcarskich list przebojów, m.in. niemieckie „Satellite”, ale też piosenki z m.in. Danii, Belgii, Rumunii, Armenii, Ukrainy czy Islandii. „Il pleut de l’or” było pierwszą piosenką Michaela von der Heide w „Hitparade”.

Ostatnie miejsce w półfinale nie przeszkodziło artyście w dalszej karierze. Współpracował m.in. z norweską sopranistką Torą Augestad 🇳🇴, zaśpiewał utwór „Bleu Infini” na płycie DJ Antoine (piosenka dotarła do 1. miejsca list przebojów), odbył trasę koncertową m.in. po Francji 🇫🇷 czy Ukrainie 🇺🇦. Swój najnowszy album pt. „Rio Amden Amsterdam” wydał rok temu – płyta dotarła do 24. miejsca list sprzedaży. Żartował kiedyś, że wróci na Eurowizję w duecie ze szwedzką gwiazdą Carolą 🇸🇪. Do tej pory jednak nie próbował ponownie dostać się do konkursu.

Źródło: Wikipedia, fot.: @michael_von_der_heide

%d blogerów lubi to: